شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ -  ۹ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

یک خروار منصب، یک ارزن انصاف

علی ناظر

امروز «سخنگوي نماينده عالي اتحاديه اروپا كاترين اشتون درباره كشتار ساكنان در كمپ ليبرتي» بیانیه صادر کرد، و این حمله را «به قوي ترين صورت محكوم» کرد.

وی تأکید می کند که «شرايطي كه اين واقعه بيرحمانه اتفاق افتاد بايد روشن شود و افرادي كه مسؤل شناخته مي شوند بايد تماما مورد حسابرسي قرار بگيرند.» سنخگوی کاترین اشتون هرچند از قتل سه پناهجو و مجروح شدن بیش از 70 نفر دیگر، ظاهرا متأثر شده بود، اما به عمد فراموش می کند که مسئول اصلی رئیس او، کاترین اشتون، است. وی به عمد نادیده می گیرد «شرایطی» که این جنایت را زمینه سازی کرده، دست ساز «پالیسی» اتحادیه اروپا است، و این واقعیت که هنوز رسما سهمیه بندی نکرده اند.

او در پایان این بیانیه به نکته هشدار دهنده ای اشاره می کند. اتحادیه اروپا «تمامي طرفين را به تسهيل در كار كميسياري عالي امور پناهندگي سازمان ملل در بازاسكان ساكنان كمپ حوريه به يك محل دائمي و امن در خارج از عراق در اسرع وقت» فراخواند. ساده اینکه، اتحادیه اروپا در همین دو خط آخر تقصیر این جنایت را به گردن عدم همکاری «طرفین» در «تسهیل در کار کمیساری عالی» - توجه می فرمایید : «طرفین» - می اندازد.

به این جملات کمی بیشتر دقت کنیم. معنای آن می شود: کمیسیاری عالی می خواهد همه چیز سریعا و در راستای « بازاسكان ساكنان كمپ حوريه به يك محل دائمي و امن در خارج از عراق» انجام شود، اما «طرفین» یعنی عراق و مجاهدین، تسهیلات را فراهم نمی آورند. یعنی، مشکل آفرینی می کنند.

می دانیم که عراق در راستای دستورات چه رژیمی مشکل آفرینی می کند. اما به راستی اگر عراق می خواهد از شرّ این چند هزار «تروریست» راحت شود، چرا مشکلاتی که مجاهدین می آفرینند را از سر راه بر نمی دارد؟ و اگر این مشکلات حل شدنی نیست، جرا کمیسیاری عالی، خواست های «مشکل آفرین» مجاهدین را علنا بیان نمی کند؟

این حضرت اجل سخنگو، با یک خروار منصب و یک ارزن انصاف، وارد گود می شود و مثل کوهی که موش می زاید، از «طرفین»، یعنی قاتل و مقتول، می خواهد که «تسهیل کننده» باشند. به راستی این قبیل بیانیه های صدتا صنار بجز صفحه سیاه کردن، و تقصیر را به گردن قربانی انداختن چه هدف دیگری دارد؟

سخنگوی اشتون ساده لوحانه خواهان شناخته شدن مسئولین این جنایت می شود، وقتیکه می داند کمپ لیبرتی تحت الحفاظه است و عراق مسئول حفاظت آن کمپ است.

اما، سکوت خانم رجوی در قبال این تهمت که مجاهدین «تسهیل کننده» نیستند، بمثابه تأیید این گفته است. چرا خانم رجوی این سخنگوی خیلی «شریف» را به چالش علنی و رسمی نمی کشند و رسما از کاترین اشتون نمی پرسند که در چه شرایطی مجاهدین «تسهیل کننده» نبوده اند؟ تحت چه شرایطی کمیسیاری عالی خواسته همه را بعنوان «پناهنده» تعیین تکلیف کند، اما مجاهدین مشکل آفرینی کرده اند؟ کدام کشور امن، سهمیه اعلام کرده و مجاهدین «تسهیل کننده» نبوده اند؟ چرا؟ آیا این سخنگوی خیلی «شریف» نمی داند که استاتوی ساکنین لیبرتی هنوز «پناهجو» و نه «پناهنده» است؟ آیا نمی داند که برای بازاسکان، نخست این «پناهجویان» باید «استاتوی پناهنده» در فلان کشور را کسب کنند، و سپس بازاسکان شوند؟ آیا اتحادیه اروپا و تمام نمایندگان محترم پارلمان اروپا رسما و علنا مشخص کرده اند که کشورهای متبوع شان چند نفر را می پذیرند ولی مجاهدین «تسهیل کننده» نبوده اند؟

علی ناظر

7 دی 1392

 

irancrises@gmail.com

جهت اطلاع، دیدگاه و بحران دچار مشکل فنی است و امکان دار اسامی در وبلاگ چپ و راست مشاهده شود.

http://chaporast.blogspot.co.uk

 

 

 

بيانيه سخنگوي نماينده عالي اتحاديه اروپا كاترين اشتون درباره كشتار ساكنان در كمپ ليبرتي

تاریخ ایجاد در 07 دی 1392

سخنگوي كاترين اشتون نماينده عالي اتحاديه اروپا براي امور خارجي و سياست دفاعي و نايب رئيس كميسيون اروپا بيانيه زير را امروز صادر كرد:

”نماينده عالي، حمله موشكي به كمپ حريه در 26دسامبر كه بنا بر گزارشات مختلفي منجر به گرفتن جان تعداد از ساكنان كمپ شده و سومين چنين حمله اي در 2013 مي باشد را به قوي ترين صورت محكوم ميكند. او به خانواده قربانيان صميمانه تسليت ميگويد و آرزوي بهبودي سريع افرادي كه مجروح گشتند را دارد.   شرايطي كه اين واقعه بيرحمانه اتفاق افتاد بايد روشن شود و افرادي كه مسؤل شناخته مي شوند بايد تماما مورد حسابرسي قرار بگيرند. نماينده عالي از مقامات عراقي ميخواهد تا اقدامات امنيتي پيرامون كمپ را افزايش داده تا ساكنان آن از خشونت هاي بيشتر در امان بمانند و از دولت عراق مي خواهد تا عاملين را پيدا كرده و آنها را براي اين حمله مورد حسابرسي قرار بدهد. اتحاديه اروپا بار ديگر تمامي طرفين را به تسهيل در كار كميسياري عالي امور پناهندگي سازمان ملل در بازاسكان ساكنان كمپ حوريه به يك محل دائمي و امن در خارج از عراق در اسرع وقت دعوت ميكند“. بروكسل- 28 دسامبر 2013

 http://www.hambastegimeli.com/home/مهمترين-خبرها/46714-بيانيه-سخنگوي-نماينده-عالي-اتحاديه-اروپا-كاترين-اشتون-درباره-كشتار-ساكنان-در-كمپ-حريه

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.