شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جسد روی میز
علی ناظر

علی ناظر

مهدوی کنی، رئیس خبرگان، پس از سکته، به بیمارستان منتقل شده و ظاهرا چند روزی است که در کُما به سر می برد.

شایع است که مهدوی کنی، به لحاظ پزشکی، خیلی وقت است که مُرده، اما بخاطر مسائل سیاسی، با پمپ و سرم و همکاری پروفسور نفیسی، او را به لحاظ حقوقی زنده نگاه داشته اند.

این جسد روی میز، که خدایش از گناهان بیشمارش بگذرد، چون ملت نمی گذرد؛ چند مشکل شرعی و سیاسی برای نظام درست کرده است.

اول اینکه، رئیس خبرگان که کارش نظارت و تعیین و سرجمع کردن رفتار رهبری است، قادر به انجام وظیفه اش نیست، و حتی اگر از کُما بیرون بیایدو سلامت نسبی خود را باز یابد، بازهم باید عوض شود.

دوم، انتخاب جانشین در این برهه از تاریخ برای جمهوری اسلامی به همان نسبت سخت است که اگر خامنه ای بمیرد. اگر بخاطر داشته باشید، وقتی فشار روی رفسنجانی شدت گرفت، رفسنجانی به نفع مهدوی کنی انصراف داد. اما، اکنون که مهدوی کنی در کار نیست، خیلی ها می خواهند رفسنجانی به سر پست بازگشته، و عنان نظام و رهبری را در دست بگیرد.

سوم، اما خیلی های دیگر می خواهند سر به تن رفسنجانی نباشد چه برسد به اینکه رئیس خبرگان بشود. مصباح یزدی یک روزی می توانست سوار این موج شده و کرسی را از آن خود کند، اما آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت. می ماند شاهرودی. حدود 5 سال پیش در سایت دیدگاه خبری منتشر کردم و به عمد تیتر آنرا نوشتم «فراهم کردن زمینه برای اعلام مرجعیت آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی». فراموش نکنیم که یکی دو هفته پیش ری شهری می گفت که باید برای بعد از خامنه ای چاره اندیشی کرد.

واقعیت اینست که انتخاب مهدوی کنی در آن شرایط حادی که نظام درگیرش بود، بهترین انتخاب بود. امروز هم که دولت یازدهم می خواهد مشکل اقتصاد ورشکسته، تورم 35 درصدی، بیکاری 8 میلیونی و... را با جذب سرمایه گذاران خارجی حل و فصل کند، نظام به شخصیتی از همان جنس نیاز دارد. مهدوی کنی از این پروژه حمایت می کرد. رفسنجانی هم به همچنین، اما شاهرودی در اینباره موضع مشخص و تیزی ندارد.

پیش از این نوشته ام که برنامه اقتصادی دولت یازدهم بدون قانونمنداری، و وضع قوانین جدید که هم سرمایه گذاری را تسهیل کند، و هم نقش زنان در بهره وری اقتصادی را زمینه سازی کند، ممکن نیست. وجود رئیس قوه قضائیه پیشین نظام که به چند و چون حقوقی نظام آشناست و می داند چگونه این کلاه شرعی را باید دوخت، موقعیت شاهرودی را تثبیت می کند. البته شاید شاهرودی، کلاه برای پست رهبری دوخته باشد، و از این مقام سرباز زند. تا رهبر چه بگوید.

در اسفند 1389 «یک گام به جلو، دو گام به عقب» نوشتم:

« .... با توجه به آنچه در منطقه و جهان می گذرد، حامیان چرخش به راست میانه امیدوارند که مهدوی کنی، (که در زمان خمینی به مبلغ «اسلام آمریکایی» متهم شده بود، بتواند نقش محلل در ایجاد رابطه با غرب را هم ایفا کند.

از سوی دیگر و با توجه به اینکه مهدوی کنی از بیماری و کهولت سن رنج می برد، هر دو جناح نگرانند که آیا او می تواند نظامی که سراپایش را «تفرقه» گرفته، به یک چرخش 180 درجه ای و حل مشکلات حاد درونی ترغیب کند؟ قاعدتا و با توجه به شواهد امر، حل سریع مشکلات و چرخش سریع نظام به راست میانه بعید به نظر می رسد (نکته مثبت برای مردم)، هر چند که تجدید حیات جناح مغلوب، و توسعه روابط تجاری با غرب، (بنا به گفته عسگر اولادی) با صلاحدید خامنه ای در دستور کار قرار گرفته باشد... »

مذاکرات دیروز و امروز ظریف با برنز و اشتون، تا حدودی اخذ این تصمیم و انتخاب را برای نظام ساده تر می کند، اگر خامنه ای بدون چانه زدن «جام زهر "ظریف"» را سر بکشد. البته دیرو زود دارد، اما عاقبت سر می کشد.

علی ناظر

27 خرداد 1393

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.