شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جنگ ها و آدم ها

میلاد مختوم

کم نیستند انسان هایی که با توجه به آنچه این روزها در گوشه و کنار جهان می گذرد، تار و پود جهان کنونی را در حال از هم گسستن می بینند. حس آشنای ناتوانی در برابر روندی ویران ساز که با سرعتی سرسام آور در جریان است و همه چیز را به نابودی می کشاند، بسیاری را به کنج خلوت امن و آرام انزوا کشانده است. مشکلات آنچنان بزرگ می نمایند و راه حل ها آنچنان دور از دسترس، که گویا دیگر چاره ای غیر از تسلیم و رضا نمی ماند. بخش عظیمی از ساکنین زمین تشنه و گرسنه اند، در حالی که در بخش دیگری از این کره خاکی مازاد مواد خوراکی و آشامیدنی، بیش از نیاز تمامی دردمندان محروم، بدون هیچگونه احساس شرم و ذره ای عذاب وجدان به زباله دانی ریخته می شود. میلیون ها نفر در اقصی نقاط جهان در اثر جنگ های بیهوده، آواره و بی خانمان و بدون هیچ چشم اندازی از رنج در ستوه اند، تا بخش کوچکی در سایه تولید و فروش جنگ افزار ها و تسلیحات مرگبار بدون هیچگونه احساس شرم و ذره ای عذاب وجدان در رفاه شب و روز بگذرانند.
 
بدون شک وضعیت ناهنجار جهان کنونی مایه نگرانی جدی است و وجدان های بیدار انسان های آگاه از این وضعیت در رنج و عذاب هستند. نگاهی گذرا به اخبار همین چند ماه گذشته به خوبی نشان می دهد که بخش بزرگی از مردم جهان در کشورهای بسیاری با بحران های خطرناک سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند. جنگ های ویرانگر دولت اسرائیل بر علیه مردم بی دفاع فلسطین در نوار غزه همچون یک سریال تلویزیونی جنگی هر چند وقت یک بار در سر تیتر خبرها قرار می گیرند. سؤ استفاده دولت ها و رسانه های غربی از موشک پرانی های حماس و سایر گروه های مسلح فلسطینی برای توجیه جنایتهای جنگی بی سابقه و نسل کشی های ارتش اسرائیل دیگر حتی در میان مردم کشورهای خودشان هم خریداری ندارند. آش آنچنان شور است که حتی یک گروه 90 نفره متخصصین آلمانی امور خاورمیانه خواهان تغییر سیاست دولت آلمان در مورد اسرائیل و فلسطین شده و از دولت آلمان خواسته اند، نه تنها صادرات تسلیحات جنگی به اسرائیل را متوقف نماید بلکه به موازات آن با حماس هم وارد مذاکره شود.
 
در پی سه سال جنگ داخلی در سوریه بیش از صد هزار تن از مردم این کشور تا کنون جان باخته اند و بیش از 15 میلیون آواره اند و هیچ نشانی از پایان خونریزی ها هم در چشم انداز نیست. آتش جنگ و درگیری بین باندهای مسلح در لیبی همچنان شعله ور است. پیکر خونین مردم عراق همچنان از پیامدهای جنگ اشغالگرانه جهانخواران خون چکان است. در شرایطی که تروریست های داعش، که با حمایت جهانخواران و پول عربستان سعودی و قطر در جنگ داخلی سوریه سازماندهی شده، تجربه اندوخته و بزرگ شدند، با اشغال برق آسای بخش هایی از خاک عراق و جنایت های وحشیانه خود بر علیه مردم محروم این کشور اشغال شده جامعه جهانی را شوکه کرده اند، واکنش دولت های غربی در برابر این جنایت ها، یعنی ارسال بیش از پیش تسلیحات جنگی توسط انگلیس، فرانسه، ایتالیا و آلمان و ... به منطقه خودمختار کردستان عراق که مانند بنزین ریختن بر خرمن آتش می ماند، پرسش های جدیدی را بر می انگیزاند. آیا طرح تجزیه عراق در دست اجرا است؟
در یک اقدام غیر معمول دیگر دولت آلمان هزینه کمک رسانی به آوارگان جنگی در عراق را با کم کردن بودجه در نظر گرفته شده برای کمک به آوارگان سوری، تأمین می کند.
 
جنگ داخلی اوکراین میان ارتش و جدایی طلبان در مناطق شرقی این کشور به رویارویی اقتصادی روسیه و اتحادیه اروپا و امریکا انجامیده است. به موازات شعله ور شدن آتش جنگ در شرق اوکراین، جنگ اقتصادی اتحادیه اروپا و امریکا بر علیه روسیه نیز روز به روز شدت بیشتری می گیرد.
 
در کنار جنگ، شیوع بیماری ها، از جمله ابولا در بسیاری از کشورهای افریقایی، فجایع زیست محیطی، گرسنگی، فقر و نابرابری در بخش های وسیعی از جهان شواهد دیگری بر وضعیت بحرانی کنونی هستند، وضعیتی که برای میلیون ها انسان هیچ چاره ای جز فرار و ترک دیار و تلاش برای رسیدن به ساحلی امن باقی نمی گذارد. در سال های اخیر دریای مدیترانه تبدیل به گورستانی برای ده ها هزار پناهجویانی شده است، که در راه رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده اند.
 
 گزارش سال 2013 میلادی بنیاد معتبر هایدلبرگ برای پژوهش کشمکش های بین المللی تصویر چندان امیدوار کننده ای از وضعیت جهان ارائه نمی دهد. بر طبق این گزارش با توجه به حجم فزاینده کشمکش ها می توان از بالاترین تعداد کشمکش های بین المللی در مقایسه با سال های پیش سخن گفت. این مؤسسه پژوهشی کشمکش های بین المللی را بر اساس گستردگی و شدت آنها به دو دسته، قهر آمیز و مسالمت آمیز، تقسیم می کند. کشمکش های مسالمت آمیز نیز از نظر شدت به دو بخش، (1. درگیری و 2. بحران مسالمت آمیز)، تقسیم می شوند. کشمکش های قهر آمیز نیز بر همین اساس دارای سه زیرمجموعه، (3. بحران قهرآمیز، 4. جنگ محدود و 5. جنگ) هستند.
در این گزارش پژوهشی جهان در پنچ بخش،(1. قاره اروپا، 2. جنوب قاره افریقا، 3. قاره امریکا، 4. قاره آسیا و اقیانوسیه، 5. خاورمیانه و شمال افریقا) مورد بررسی قرار می گیرد.
 
هر چند در برخی از برآوردهای این پژوهش بسیاری از واقعیت ها و رخدادها نادیده گرفته شده اند و به عنوان نمونه برای آگاهان به مسائل ایران، کشمکش ها در ایران از شدت و کیفیت دیگری نسبت به گزارش این مؤسسه برخوردارند، اما در اهمیتی که پژوهش های چنین مؤسسات و بنیادهای فکری در سیاست گذاری های دولت های غربی دارند، شکی وجود ندارد.
 
بر اساس گزارش بنیاد پژوهشی هایدلبرگ (HIIK) رژیم جمهوری اسلامی در سال 2013 با 3 نوع کشمکش درگیر بوده است:
ـ درگیری مسالمت آمیز (با سازمان مجاهدین خلق ایران؛ با امارات متحده عربی)
ـ بحران مسالمت آمیز (با اپوزیسیون اصلاح طلب؛ با امریکا و اتحادیه اروپا؛ با رژیم اسرائیل)
ـ بحران قهر آمیز (با جنداله؛ با جیش العدل؛ با انصار اسلام؛ با گروه های مسلح سنی؛ با پژاک)
 
بر اساس این گزارش اروپا در سال 2013 شاهد 63 کشمکش، (شامل 34 درگیری و 13 بحران مسالمت آمیز، 15 بحران قهر آمیز و یک جنگ محدود) بوده است.
در جنوب قاره افریقا از 97 کشمکش، (شامل 29 درگیری و 8 بحران مسالمت آمیز، 42 بحران قهر آمیز، 7 جنگ محدود و 11 جنگ) گزارش شده است.
قاره امریکا صحنه 54 کشمکش، (شامل 11 درگیری و 7 بحران مسالمت آمیز، 30 بحران قهر آمیز، 5 جنگ محدود و یک جنگ) بوده است.
قاره آسیا و اقیانوسیه با 129 کشمکش، (شامل 32 درگیری و 33 بحران مسالمت آمیز، 56 بحران قهر آمیز، 6 جنگ محدود و 2 جنگ) بیشترین تعداد کشمکش ها را داشته است.
در خاور میانه و شمال افریقا 71 کشمکش، (شامل 12 درگیری و 14 بحران مسالمت آمیز، 33 بحران قهر آمیز، 6 جنگ محدود و 6 جنگ) ثبت شده اند.
 
در نمودار زیر کشمکش های موجود در مناطق مختلف جهان بسته به میزان شدت آنها در چند رنگ به تصویر کشیده شده اند. بحران مسالمت آمیز با رنگ طوسی، بحران قهر آمیز با رنگ آبی روشن، جنگ محدود با رنگ آبی تیره و جنگ با رنگ سیاه مشخص شده است. در ادامه اشاره کوچکی به برخی از جنگ های سال 2013 شده است.
 
 
     
 
1. مکزیک
سال هاست که جنگی بی امان بر سر مواد مخدر در این کشور در جریان است. نیروهای پلیس و ارتش درگیر جنگ با کارتل های مواد مخدر هستند، در شرایطی که بخشی از نیروهای پلیس و ارتش هم خود در کار قاچاق مواد مخدر شرکت دارند. درگیری ها در میان باندهای جنایتکار مختلف در رقابت با همدیگر نیز بخشی از این جنگ است که از سال 2006 تاکنون بیش از 70000 کشته بر جای گذاشته است.
 
2. مالی
درگیری های مداوم مسلحانه بین شورشیان بومی طوارق و ارتش این کشور تنها در ظرف چند هفته گذشته 35 کشته بر جای گذاشته است. ارتش فرانسه از ژانویه سال 2013 به بهانه حمایت از نیروهای افریقایی در جنگ بر علیه شورشیان اسلام گرا وارد این کشور شده است. یگان های آموزشی ارتش آلمان هم در چارچوب یک برنامه آموزشی اتحادیه اروپا در مالی مستقر شده اند.
 
3.نیجریه
گروه تروریستی بوکو حرام قصد برپایی یک حکومت موسوم به حکومت الهی در این کشور افریقایی دارد. افراد این گروه به طور مداوم به قرارگاه های نظامی ارتش، کلیساها، مدارس و دهکده ها حمله می کنند. در آوریل 2014 آنها در یورش به یک مدرسه بیش از 200 دختر بچه را به گروگان گرفتند.
 
4. مصر
از زمان کودتای نظامی در سوم ژولای 2013 دستگیری و سرکوب اعضا و هواداران جریان اسلام گرای اخوان المسلمین و سایر گروه های اپوزیسیون با شدت هر چه تمام تر ادامه دارد. درگیری های مسلحانه بین نیروهای ارتش و نیروهای مخالف کودتای نظامی و یا سرکوب تظاهرات ها تا کنون هزارها کشته بر جای گذاشته است.
 
5. سودان
درگیری های گروهی و قومی بین نیروهای نظامی و شبه نظامی در بخش های وسیعی از این کشور در جریان هستند. شدت درگیریها در دارفور در غرب سودان از جاهای دیگر بیشتر است. بر اساس تخمین های سازمان ملل از سال 2007 تاکنون بیش از 200000 نفر در این درگیری ها کشته شده اند.
 
6. سودان جنوبی
کشوری که کمتر از 3 سال از استقلال آن می گذرد مورد تهدید یک فاجعه انسانی قرار دارد. ناظران و مدد کاران بین المللی از آمار بالا و نگران کننده کودکان دچار سوء تغذیه گزارش می دهند. سازمان ملل در مورد یک موج گرسنگی ویرانگر در این کشور هشدار می دهد. درگیریها خونین در این کشور بیشتر ریشه قومی دارند.
 
7. جمهوری افریقای مرکزی
حتی در این کشور بسیار فقیر هم پایانی برای درگیری های خشونت آمیز مذهبی دیده نمی شود. ناظران از درگیری های مسلحانه بین شورشیان مسلمان و شبه نظامیان مسیحی خبر می دهند. تمام جمعیت حدود 5 میلیونی این کشور نیازمند کمک هستند.
 
8. جمهوری دموکراتیک کنگو
ده ها گروه مسلح و سران اقوام با هم بر سر کسب قدرت و در اختیار داشتن منابع طبیعی این کشور در جنگ هستند. قتل و غارت و تجاوز در این کشور کسبی روزانه است. علاوه بر این اقوام درگیر در قتل و غارت در کشور همسایه روآندا، توتسی ها و هوتو ها، هم جنگ خود را به این کشور منتقل کرده اند.
 
9. کنیا
در کنیا گروه های قومی بسیاری بر سر تسلط بر چراگاه ها و منابع آب با هم درگیر هستند. تنها در طول سال 2013 بیش از 500 نفر در این درگیری ها کشته و 1235 نفر زخمی شده اند.
 
10. سومالی
در جنگ داخلی سومالی گروه های قومی، جنگ سالاران، شبه نظامیان و اسلام گرایان رادیکال بر علیه همدیگر می جنگند. بیش از 20 سال است که دولت مرکزی در موگادیشو وجود خارجی ندارد. در طی این سال ها صدها هزار نفر آواره شده اند و میلیون ها نفر نیازمند امداد رسانی هستند.
 
11. افغانستان
افغانستان بعد از این همه سال جنگ و خونریزی و ویرانی همچنان از صلح و آرامش سال ها فاصله دارد. ناظران بین المللی از افزایش و گسترش نفوذ طالبان گزارش می دهند. در جنگ بر علیه اسلام گرایان رادیکال طالبان ارتش های امریکا و چندین کشور اروپایی درگیر هستند.
 
12. پاکستان
علاوه بر درگیری های قومی خونین در مناطق وسیعی از این کشور، عملیات ارتش امریکا با هواپیماهای بدون سرنشین (پهبادها) نیز بطور مداوم جان انسان ها را می گیرند. در آخرین نمونه از این عملیات ارتش امریکا بیش از 50 نفر جان خود را از دست دادند.
 
13. فیلیپین
در مجمع الجزایر فیلیپین از سال 1970 تاکنون در جریان درگیری های مسلحانه و جنگ داخلی بین دولت مسیحی و شورشیان مسلمان بیش از 150000 نفر جان خود را از دست داده اند. شورشیان مسلمان خواهان استقلال مناطق مسلمان نشین هستند.
  
14. اوکراین
جنگ داخلی بین نیروهای دولتی و شورشیان طرفدار روسیه با هدف قرار گرفتن یک هواپیمای مسافربری مالزی و کشته شدن 298 مسافر و خدمه هواپیما اوج تازه ای گرفت. از ماه آوریل تا کنون دست کم 423 نفر جان خود را در این درگیری ها از دست داده اند و هزارها نفر زخمی شده اند. بنابر گزارش کمیساریای عالی پناهندگی سازمان ملل تا کنون بیش از 285000 اوکراینی آواره شده اند.
 
15. . اسرائیل
در جریان جنگ غزه تا کنون (تا زمان انتشار این گزارش) بیش از 1860 فلسطینی، شامل 429 کودک، کشته و بیش از 10000 فلسطینی مجروح شده اند. بیش از نیم میلیون ساکنین نوار غزه مجبور به ترک خانه های خود شده اند. در این جنگ تا کنون 64 سرباز اسرائیلی و 3 شهروند غیر نظامی جان خود را از دست داده اند.
 
16.سوریه
در جنگ داخلی سوریه گروهای مسلح متفاوتی بر علیه همدیگر می جنگند. رژیم بشار اسد که کنترل بخش وسیعی از کشور را در دست ندارد، از یک سو بر علیه گروه های اپوزیسیون می جنگد و از سوی دیگر با شبه نظامیان اسلام گرای گروه داعش طرف است. اسلام گرایان داعش در سال 2013 کنترل چند چاه نفت را در دست داشتند.
 
آیا شما هم از هم گسستن تار و پود جهان را حس می کنید؟ خانم هیلده دُمین، شاعر آلمانی، در شعرش این حس را به تصویر کشیده است:
 
جنگ پس از آن جنگ
 
بازوان ام نیستند
دستانم به شانه هایم وصل اند
مانند بال ها
باید پرنده ای گردم شاید
کار من پرواز نیست اما
باید انسان گردم شاید
کار من کشتار نیست اما
و هیچ نیازی به در آغوش گرفتن شما ندارم
شما قاتلان،
که دستانتان سنگ می پرانند
از آغاز تاریخ
تنها شیوه پرتاب دگرگون شده است
 
انیشتین می گفت
جنگ پس از آن جنگ
با تیر و کمان است و سنگ
و یخچال پس از این یخچال
کوزه سفالی است
پر شده از آب باران
 
تا آن زمان
برای ناسازگاران جهان
شاید ماه هنوز
بازداشتگاه جهانی باشد.
 
 
میلاد مختوم
مرداد  1393 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ویژه ماهنامه دیدگاه سوم تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
میلاد مختوم:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.