شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دوپینگ روحانی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری

رجانیوز

دوپینگ روحانی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری/ تنفس مصنوعی به حامیان روحانی با تکنیک«خبر سازی»

 

همه این مسائل موجب شده است تا تیم رسانه ای حامیان روحانی بار دیگر به میدان بیایند و دست به خبر سازی کنند: «روحانی رسما کاندیداتوری خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد»! خبری که این روزها دست به دست در شبکه های مجازی پخش می شود. اما معلوم نیست که منبع این خبر کجاست و روحانی در کجا چنین سخنی را بیان کرده است. خبری مبهم و بدون منبع که به نظر می رسد بیش از هرچیزی با هدف تقویت حامیان روحانی این روزها منتشر شده است.

گروه سیاسی-رجانیوز: عدم اعلام کاندیداتوری «حسن روحانی» برای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری تا این لحظه،‌ خبر خوبی برای  حامیانش نبوده است. حامیان روحانی ماه هاست که برنامه خود برای انتخابات سال آینده را کلید زده و تمام سرمایه خود را برای اردیبهشت هزینه کرده‌اند، اما هیچ خبری از سوی روحانی نیست. روحانی این روزها تصمیم به روزه سکوت گرفته است. سکوتی که در مقطع کنونی و در کنار اخبارهایی مبنی بر «بی میلی روحانی برای شرکت در انتخابات» نگرانی بزرگان اصلاح‌طلب را به دنبال داشته است. همین هم شده است که جریان رسانه ای حامیان روحانی بار دیگر به حرکت درآید و فضای رسانه ای را به سمت خود تعدیل نمایند.

 

به گزارش رجانیوز هرچند که با نزدیک شدن قطار انتخابات به ایستگاه پایانی، بر حجم اخبار این حوزه نیز افزوده می شود اما جای خالی یک خبر همچنان خود نمایی می کند؛ کسی نمی داند تیتر «روحانی: در انتخابات 96 شرکت می کنم» چه زمانی منتشر می شود. خبری که ماه ها است  که اصلاح طلبان به انتظارش نشسته اند. با این وجود روحانی علاقه ندارد که سخنی در این باره بر زبان بیاورد. همین هم بود که در آخرین نشست خبری خود در دی ماه، روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ مبنی بر اینکه «آیا در انتخابات سال آینده شرکت خواهید کرد؟» با گفتن جمله‌ی «پاسخ دادن به این سوالتان سخت است» بدون جواب از کنار این سوال عبور کرده بود.

 

همین علامت ها و نشانه هاست که این سوال را در ذهن حامیان روحانی ایجاد کرده است که «نکند واقعا روحانی در انتخابات پیش رو شرکت نکند؟». سوالی که «محمد سلامتی» از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و از چهره‌های شهیر این جریان در گفت و گو با روزنامه آرمان آن را بیان کرده بود:

«روحاني نبايد همه كارها را به برجام گره مي‌زد... از آن بدتر اينكه با عدم تغيير براي اصلاح و در جهت جبران مافات و بي‌توجهي به پيشنهادات حتي دوستان نزديك مواجه شديم كه به‌طور طبيعي اين شبهه را پيش مي‌آورد كه نكند وي انگيزه براي كانديداشدن در سال آينده را ندارد».

 

روحانی پیش تر نیز انگیزه خود را برای شرکت در انتخابات از دست داده بود اما با افزایش حمایت های برخی از چهره های اصلاح طلب اوضاع موقتا تغییر کرد. این را مسیح مهاجری گفته بود. مهاجری در این باره گفته بود «آقای روحانی برای دوره بعد انتخابات ریاست جمهوری مقداری دچار تردید بودند؛ ولی به این نتیجه رسیده‌اند که حضور داشته باشند». هرچند در آن زمان مهاجری مدعی بود که روحانی علی رغم تردید، تصمیم به شرکت در انتخابات پیش رو گرفته است، ولی تاکنون هیچ خبر رسمی در این باره منتشر نشده است. این روزها روحانی ترجیح داده است که در باره انتخابات پیش رو سکوت کند. همین سکوت است که نگرانی اصلاح طلبان  را دو چندان کرده است. از یک سو فوت هاشمی رفسنجانی موجب شده است که اصلاح طلبان پشتوانه اصلی خود را از دست دهند و از سوی دیگر تمامی سرمایه خود را بر روی حسن روحانی سرمایه گذاری کرده اند، اما این روزها که زمان بهره برداری رسیده است، روحانی سکوت کرده است و حرفی از شرکت در انتخابات 96 نمی زند.

 

اما این تنها گوشه ای از ماجرا است. آمار ها این روزها حرف های جالب تری را بیان می کنند. در شرایطی که در انتخابات سال 92 حسن روحانی تنها با چند صدم بیش تر از 50 درصد و کاملا بر روی مرز موفق شد تا به پاستور راه یابد، اما بر اساس امار های منتشر شده در طول چهار سال گذشته نتوانسته است بدنه حامیان خود را اضافه کند و حتی بخش عمده ای از طرفداران خود را نیز از دست داده است. عدم موفقیت دولت یازدهم در بهبود شرایط اقتصادی و ناکامی برجام در طول یک سال اخیر موجب شده است که آرا روحانی با ریزش مواجه شود.

 

همه این مسائل موجب شده است تا تیم رسانه ای حامیان روحانی بار دیگر به میدان بیایند و اقدام به خبر سازی کنند: «روحانی رسما کاندیداتوری خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد»! خبری که این روزها دست به دست در شبکه های مجازی پخش می شود. اما معلوم نیست که منبع این خبر کجاست و روحانی در کجا چنین سخنی را بیان کرده است. خبری مبهم و بدون منبع که به نظر می رسد بیش از هرچیزی با هدف تقویت حامیان روحانی این روزها منتشر شده است.

 

اصلاح طلبان تمامی سرمایه خود را برای موفقیت دولت حسن روحانی به میدان آورده اند. با این وجود روحانی در طول عمر چهارساله دولت یازدهم نتوانسته حداقل انتظارها را براورده کند. برجام به عنوان تنها دست آورد دولت روحانی نیز نتواسنت کاری به پیش ببرد. از سوی دیگر تنها چهره ای که در این میان شانس حداقلی برای پیروزی دارد رئیس دولت یازدهم است. رئیس جمهوری که به نظر می رسد این روزها هیچ انگیزه ای برای شرکت مجدد در مبارزات انتخاباتی ندارد. روحانی می داند که مسیر سختی را در پیش روی دارد. همه این ها موجب شده است که اصلاح طلبان نگذارند روحانی از عرصه انتخابات خداحافظی کند. از سوی دیگر امید حامیان روحانی باید همچنان باقی بماند. به همین منظور بهترین راهکاری که در این زمان می توانند اجرا کنند، امید دادن با خبر «عزم جدی روحانی برای انتخابات» است. خبری که تا کنون از سوی هیچ منبعی تائید نشده است.

 

منبع: رجانیوز، 17 بهمن 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رجانیوز:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.