شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آمریکا و اسرائیل دنبال مسلط کردن القاعده بر «باب ‎المندب» برای فشار بر مصر و چین

فارس

وزیر اطلاع رسانی یمن فاش کرد

آمریکا و اسرائیل دنبال مسلط کردن القاعده بر «باب ‎المندب» برای فشار بر مصر و چین هستند

 

وزیر اطلاع رسانی دولت «نجات ملی» یمن اعلام کرد که آمریکا و اسرائیل با استقرار القاعده و داعش در باب المندب و ایجاد خطر حقیقی برای کشتی‌رانی بین المللی و تجارت جهانی می‎خواهد به مصر و چین فشار وارد کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «احمد محمد حامد» وزیر اطلاع رسانی دولت نجات ملی یمن گفته که خطر حقیقی برای باب المندب ارتش و اهالی آن نیستند، بلکه دخالت آمریکایی اسرائیلی است و دو بازوی آنها «القاعده و داعش» است.

وی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «سبأ» یمن گفت: آمریکا و اسرائیل با هدف استقرار القاعده و داعش در باب المندب و تقویت آنها تلاش می‌کنند تا خطر حقیقی را برای کشتی‌رانی بین المللی و تجارت جهانی ایجاد کنند.

حامد گفته که اسرائیل با تقویت داعش در باب المندب سعی دارد به کشورهایی مانند چین و مصر فشار وارد کند تا این کشورها را در جنگ علیه یمن با خود (و عربستان) همراه کند.

وزیر اطلاع‌رسانی دولت «نجات ملی» یمن تاکید کرد که ارتش یمن و انصارالله امنیت کشتی‌رانی بین‌المللی را حفظ می‌کنند و این چیزی است که اسرائیل و آمریکا آن را نمی‌خواهند.

احمد محمد حامد تصریح کرد: به راه انداختن جنجال رسانه‎ای درباره دخالت ایرانی در امور یمن، تلاشی برای انحراف افکار عمومی و سرپوش گذاشتن بر دخالت‌های اسرائیلی در باب المندب و سواحل یمن است.

وی افزود: دشمن اسرائیلی نقش زیادی در جنگ علیه کشورمان دارد و برای تحقق اهداف خطرناک آن در باب المندب سعی می کند افکار عمومی را به سمت دشمن فرضی یعنی ایران سوق دهد.

«باب‌المندب»، یک تنگه آبی در قسمت جنوبی دریای سرخ به اقیانوس هند است که از اهمیتی بسیار راهبردی برخوردار است.

این تنگه آبراهی است بسیار استراتژیک که راه کشتی‌های کالاهای و تجارتی از دریای عرب و اقیانوس هند به درون دریای سرخ هدایت می‌دهد وسپس از گذر از کانال سوئز به سوی دریای مدیترانه ادامه می‌دهد.

باب المندب در واقع آبراهی پرتردد است که دریای سرخ را به اقیانوس هند و در نتیجه آبهای آزاد متصل می کند. این تنگه به نوعی شاه راه مواصلاتی شرق با غرب جهان نیز به شمار می‌آید که حدود 40 نفت جهان از آنجا عبور داده می‌شود.

تنگه باب المندب ورودی جنوبی کانال سوئز یکی از مهمترین آبراه های کشتیرانی و تجاری بین المللی و از مهمترین منابع درآمد ارزی مصر است. پیش از این، عبدالفتاح السیسی در دیدار با فرماندهان بلندپایه ارتش مصر ضمن بررسی تحولات یمن گفته بود که برقراری امنیت کشتیرانی دریای سرخ و حفاظت از تنگه باب المندب مهم ترین اولویت های امنیت ملی مصر به شمار می رود.

به نظر می رسد چین نیز با توجه به رقابتی که در زمینه تجارت با آمریکا دارد در آینده حضور جدی‌تری خواهد داشت.

 

منبع: فارس، 17 بهمن 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.