شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

گاردین: بی توجهی «ترزا می» به هشدارها درباره صادرات تسلیحات به عربستان

مهر


گاردین فاش کرد؛


بی توجهی «ترزا می» به هشدارها درباره صادرات تسلیحات به عربستانشناسهٔ خبر: 3900495 - سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۶


رسانه انگلیسی فاش کرد که علیرغم هشدارهای لازم از سوی مقامات انگلیس درباره توقف فروش تسلیحات به ریاض، «ترزا می» صادرات سلاح به عربستان را ادامه داده است.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، «ترزا می» نخست وزیر انگلیس به هشدارهای مقامات این کشور درباره فروش  تسلیحات به عربستان سعودی بی توجه است.


به گزارش گاردین، بررسی مکاتبات اداری دولت انگلیس که در روز اول دادگاه مربوط به فروش سلاح به عربستان علنی شد، نشان می دهد که یک سال پیش به «ساجد جاوید» وزیر تجارت وقت انگلیس هشدارهای لازم درباره لزوم توقف صادرات تسلیحات انگلیسی به عربستان به دلیل نقض حقوق بشر در کشتار غیرنظامیان یمنی داده شد بود؛ اما وی از توقف صادرات سلاح به ریاض خودداری کرده بود.


همچنین، «اِدوراد بِل» رئیس سازمان کنترل صادرات انگلیس نیز پیشتر با انتشار رایانامه ای در همین مورد اعلام کرد: صادقانه و شفاف به وزارت خارجه می گویم که ما باید ارسال سلاح به عربستان را متوقف کنیم.


در ادامه رایانامه «اِدوراد بِل» رئیس سازمان کنترل صادرات انگلیس آمده است: این موضوع به اطلاع نخست وزیر انگلیس هم رسیده است.


در پایان این گزارش آمده است: علیرغم اطلاع «ترزا می» نخست وزیر انگلیس از موارد مطرح در این دادگاه و هشدارهای برخی مقامات این کشور، وی کماکان از ادامه فروش تجهیزات جنگی به ریاض حمایت می کند.


گفتنی است، ترزا می چندی پیش در اظهاراتی در این باره مدعی شده بود که  فروش سلاح به سعودی ها برای امنیت مردم انگلیس به انجام می رسد!


همچنین «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس ماه گذشته در اظهاراتی با ردّ انتقادهای فزاینده بین‌ المللی از فروش تسلیحات این کشور به عربستان سعودی به ویژه در بحبوحه کشتار تعداد زیادی از غیرنظامیان یمنی در حملات هوائی ریاض، بر حمایت از این کشور از بمباران ها تأکید کرد.


علیرغم اینکه گروه‌ های حقوق بشری تقریباً یکصدا عربستان را عامل کشتار هزاران شهروند بیگناه یمنی دانسته و از هدف قرار دادن عامدانه غیرنظامیان یمنی سخن و شواهدی را به میان می آوردند، جانسون تصریح کرده بود که به عقیده وی عربستان در حملات هوایی علیه شهروندان یمنی از «آستانه جنایات جنگی» عبور نکرده است.


«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس تأکید کرده بود: نیروهای نظامی این کشور دخالت مستقیم در مسأله یمن نداشته و تنها راهنمایی‌ های کلی را به عربستان ارائه می‌ کنند؛ لذا در انتخاب اهداف خاص برای حملات عربستان دخیل نیستند.منبع: مهر، 19 بهمن 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مهر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.