شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مطهری: دیداری با کروبی، موسوی و رهنورد در حصر نداشته‌ام

بی بی سی

مطهری: دیداری با کروبی، موسوی و رهنورد در حصر نداشته‌ام

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران گفته است که بر خلاف آنچه در برخی از رسانه‌های ایران از او نقل شده، دیداری با میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد که در حصر به سر می‌برند، نداشته است.

برخی از رسانه‌های ایران امروز چهارشنبه ۲۰ بهمن به نقل از آقای مطهری گزارش کرده بودند که او در یک سخنرانی گفته است که با رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ در حصر دیدار کرده و آنها گفته‌اند "مایل به وحدت" هستند که به نقل از آقای مطهری اظهارات آنها به مقامات و رهبر ایران انتقال داده شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) او گفت: "در برنامه سخنرانی من در دانشگاه فردوسی مشهد در روز سه‌شنبه (۱۹ بهمن) در بخش پرسش و پاسخ، دانشجویی از موضوع حصر خانگی سئوال کرد. من گفتم طرحی برای ملاقات با محصوران داریم که دنبال مجوز آن هستیم تا از برنامه آنها برای بعد از آزادی مطلع شویم و نتیجه را به مراجع مربوط اعلام کنیم."

در پی انتشار این خبر فرزند آقای کروبی نیز گفت که کسی در خصوص احتمال رفع حصر دیداری با پدرش نداشته است.

محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "از چندین ماه قبل آقای مطهری درخواست چنین ملاقاتی داشته و مقام های مربوط قضایی چنین امکانی را برای آقای مطهری یا شخصیت سیاسی دیگری فراهم نکرده‌اند. حرف آقای مطهری و اینکه با خانواده ها هم ملاقاتی داشته بحثی درباره پس از حصر است."

سایت خبری کلمه نزدیک به میر حسین موسوی نیز خبر دیدار آقای مطهری با آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد را تکذیب کرده و نوشته از سخنان آقای مطهری "سوءبرداشت" شده است و او هنوز دیداری با محصوران نداشته است.

حدود دو ماه پیش آقای مطهری گفته بود: "برنامه داریم ضمن ملاقات با رهبری و سپس دیدار با محصوران این مشکل را حل کنیم".

بنا بر این گزارش او در این سخنرانی با توصیفی از شرایط زندگی محصوران که "در یک خانه دو سه اتاقه که پر شنود" به سر می‌برند، حصر را "بدتر" از حبس خواند.

علی مطهری که پس از حصر این سه نفر در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ بارها خواهان رفع حصر و محاکمه طرفین درگیری بوده است، همواره خواهان آزادی محصوران شده و گفته که اگر قرار باشد آنها دادگاهی و محکوم شوند، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران به عنوان طرف دیگر رخدادهای پس از انتخابات ۱۳۸۸ نیز "مقصر" است و باید محاکمه شود.

آقای مطهری پیشتر گفته بود که رفع حصر در اختیار رهبر ایران است و او نظرش بر ادامه حصر است.

او در تیرماه ۱۳۹۳ هم گفته بود که آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به درخواست این نماینده در مورد رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی یا محاکمه قضایی آنان، با هر دو درخواست مخالفت کرده است.

آقای مطهری از آیت‌الله خامنه‎ای نقل کرده بود: "جرم اینها بزرگ است و اگر امام بودند شدیدتر برخورد می‌کردند. اگر اینها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم."

در دی ماه ۱۳۹۱، اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس ایران گفته بود که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران شخصا اسامی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را از میان "لیستی ۴۰ نفره" از معترضان به حکومت که قرار بوده زندانی شوند جدا کرده و مسئولیت برخورد با آنان را خود به عهده گرفته است.

روز گذشته نیز محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران که چندی است رسما از سوی مقام‌های قضایی ممنوع التصویر اعلام شده، در بخشی از یک سخنرانی در دفترش با ارائه "طرح آشتی ملی" گفت خواهان برداشته شده حصر شد و گفت: "کسانی که در حصر و زندان هستند هم در این زمینه دلشان برای انقلاب و کشور می سوزد و نسبت به تهدیدهایی خارجی موضع دارند و بی‌شک بیشتر از خیلی از کسانی که در جامعه، مدعی انقلابی‌گری هستند دلشان به درد آمده است."

میرحسین موسوی و مهدی کروبی در روز ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ در نامه‌ای به مصطفی محمدنجار، وزیر کشور وقت، برای راهپیمایی در روز ۲۵ بهمن "به منظور اعلام همبستگی با حرکت های مردمی در منطقه به ویژه قیام آزادی‌خواهانه مردم تونس و مصر بر علیه حکومت استبدادی" درخواست مجوز کردند. آنها حدود یک هفته بعد به همراه همسرانشان تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند.

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی چند ماه بعد از آزاد شد، اما آقای کروبی به تنهایی در حصر است و آقای موسوی و همسرش زهرا رهنورد نیز در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

 

منبع: بی بی سی، 20 بهمن 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.