شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ -  ۹ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آهنی: ما باید امنیت و ثبات کشورمان را تضمین کنیم

ایسنا


موضع آهنی در قبال آزمایش موشکی ایران:


ما باید امنیت و ثبات کشورمان را تضمین کنیم
سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در مصاحبه‌ای زنده و مشترک رسانه‌ای شبکه تلویزیونی TV5 و رادیو بین‌المللی فرانسه و همچنین روزنامه لوموند به سئوالات آن‌ها پیرامون سیاست‌های ایران در قبال دولت جدید آمریکا، آزمایش موشکی کشورمان و مسائل بین‌المللی پاسخ داد.


به گزارش ایسنا، علی آهنی در پاسخ به این سئوال مجری که  می بینیم که لحن جدیدی در روابط بین المللی و با آمریکا بوجود آمده است. تدابیر مقابله به مثلی که تهران برای شهروندان آمریکایی در نظر گرفته است کدامند؟ آیا شما نیز مرزها را می بندید؟  گفت: باید در وهله اول این نکته را خاطرنشان کنم که افکار عمومی دنیا و همچنین افکار عمومی در ایران، واقعا از رفتار کسانی که بدنبال خصومت با دیگران هستند و خواب جداکردن ملت ها را با ساختن دیوار می‌بینند، نفرت دارند. آن‌چه که به ما مربوط می‌شود ما برای مردم آمریکا احترام فراوانی قائل هستیم و آن‌ها را از سیاست‌های خصمانه دولت آمریکا متمایز می‌دانیم. سیاستی که در تمام دهه های اخیر و در دوره تمام روسای جمهوری آمریکا ادامه یافته است.


وی در پاسخ به این‌که شما مرزهای‌تان را به روی شهروندان آمریکایی می‌بندید؟  تاکید کرد: بعد از تصمیم اخیر رئیس‌جمهور آمریکا که بر خلاف قوانین و حقوق بین‌المللی و حتی قانون‌اساسی آمریکا بود، بله ما هم اعلام کردیم که عمل متقابل خواهیم کرد. ولی بعد از عقب نشینی ترامپ، اعلام کردیم ورزشکاران آمریکایی می توانند به ایران سفر کنند.


وی همچنین در جواب مجری که گفت او عقب نشینی نکرد، بلکه دادگستری آمریکا بود که تصمیم ترامپ را بلوکه کرد. گفت: بله در داخل خود آمریکا هم مخالفت های فراوانی علیه این تصمیم ابراز شد.
 
در بخش دیگری از این مصاحبه از سفیر کشورمان پرسیده شد: شما فکر می‌کنید که تصمیم دادگستری سانفرانسیسکو شگفتی خوبی برای شما بود؟  آهنی نیز  خاطرنشان کرد: آری؛ ولی در این میان واقعیت‌ها هم خود را تحمیل می‌کند. او  نمی‌تواند به این شکل ادامه دهد.  زیرا او نه تنها با مخالفت افکار عمومی داخلی بلکه با مخالفت افکار عمومی جهانی مواجه شده بود. در اروپا، در فرانسه و جاهای دیگر. این نشان می‌دهد که افکار عمومی جهانی نمی‌تواند رفتارهایی را بپذیرد که انسانی نیستند یا مخالف حقوق بین‌الملل هستند.


وی  همچنین در رابطه با این‌که  آیا افکار عمومی بین المللی همچنان سخت‌تر خواهد شد؟ و به اعتقاد شما ایران، بار دیگر دست به آزمایش های موشکی دست می زند تا عزم دستگاه حاکمه جدید آمریکا را آزمایش کند؟ افزود: باید بین  موضوعات تمایز قایل شد. در باره لحن به کار گرفته شده باید گفت که ما از همان پیروزی انقلاب اسلامی ایران با خصومت‌های دولت‌های مختلف آمریکا مواجه بوده‌ایم؛ لذا ما عادت داریم. ما نمی‌توانیم هیچ تهدیدی را از هر کجا که باشد بپذیریم. مردم ما بخوبی مقاوم هستند و برای حفظ استقلال خود، سختی‌های بسیاری تحمل کرده است و مسلما به حیات خود ادامه خواهد داد ولی در باره آزمودن عزم آمریکایی‌ها ...


مجری برنامه از آهنی  درباره آزمایش‌های موشکی، و این‌که شما بالاخره آن را تایید می‌کنید یا نه ؟ پرسید، تاکید کرد: ما یک برنامه دفاعی داریم. چون علیه ما تهدیدهایی وجود دارند. خواه از طریق فروش صدها میلیارد دلار فروش تسلیحات نظامی پیشرفته به کشورهای منطقه باشد. خواه به شکل رزمایش‌های مشترکی باشد که از سوی کشورهای مختلف در منطقه خواه به شکل رزمایش‌های مشترکی باشد که از سوی کشورهای مختلف در منطقه ما در جریان هستند و می‌توانند به عنوان تهدیدی علیه ما باشند.


وی همچنین در جواب این‌که شما تایید می‌کنید که این آزمایش‌ها و شلیک‌های موشکی بالستیکی وجود داشته‌اند؟  تصریح کرد: بله! چراکه نه؟ ببینید بر اساس تجربیات تلخی که ما در طول هشت سال جنگ تحمیلی از سوی صدام داشتیم، ما به توانمندی‌های خودمان متکی هستیم و مجبوریم امنیت خودمان را تقویت و ثبات کشورمان را تضمین کنیم.


مجری خطاب به آهنی گفت:اندک زمانی است که ایران با برداشته شدن تحریم ها در برابر توقف برنامه هسته‌ای ، به صحنه بین المللی بازگشته است و با این‌که شما می‌گویید که آمریکا همیشه خصمانه برخورد کرده است باراک اوباما نقش مهمی در این باره ایفا کرد. شاید هم با اوباما اوضاع مقداری متفاوت بوده است. آیا شما تردید این را دارید که آمریکا در این توافق بازنگری کند و تحریم های جدیدی دوباره به تهران تحمیل شوند؟


سفیر کشورمان هم در جواب افزود: ببینید این توافق میان ایران و گروه پنچ باضافه یک بوده است و هیچ وقت توافقی میان ایران و آمریکا نبوده است.


مجری برنامه ادامه داد که ولی اوباما نقش بزرگی ایفا کرد.


 آهنی هم گفت: بله. او در نهایت برخلاف روسای جمهوری پیشین آمریکا، فهمید که جمهوری اسلامی ایران یک نظام سیاسی مستحکم است و نمی تواند بر پایه سیاست به اصطلاح " تغییر رژیم" عمل کند. او بخوبی فهمید که باید دیالوگ کند و رفتاری محترمانه برای جلب توجه ایران داشته باشد.


این دیپلمات کشورمان در رابطه با این‌که آیا شما تردید و هراس ندارید که این توافق مورد تایید قرار نگیرد ؟ توضیح داد: من فکر نمی‌کنم که شرایط بین المللی و نیز مخالفت دیگر اعضای گروه 1+5 به ترامپ اجازه کاری را بدهد. توافقی که واقعا، نتیجه یک تلاش بزرگ دیپلماتیک، برای حل بحرانی بود که از سال‌ها پیش ادامه یافته بود.


در ادامه مصاحبه  به صحبت ترامپ مبنی براین‌که او گفت که این بدترین توافقی بود که می‌شد به دست آورد و اینکه" شاید با این وضع ایران در شرایط مطلوبی قرار نداشته باشد"  اشاره شد و آهنی گفت: آری او این سخنان را گفته است ولی ما با اظهارات متغیری مواجه هستیم که هرکدامش با دیگری فرق می‌کند.


وی در پاسخ به این‌که مقصودتان این است که او حرف‌های بی‌سروته می‌زند؟ ( معلوم نیست چه می خواهد بگوید؟) خاطرنشان کرد: متاسفانه اطرافیان ترامپ افراد و مشاورین ایران‌هراس و اسلام‌هراس هستند و با وجود این نوع افراد  می‌توان هر روز شاهد اظهاراتی این چنین هم بود.


از سفیر ایران پرسیده شد آیا این یک ریسک نخواهد بود که مثلا حتی اگر او توافق را پاره نکند، کاری کند که این توافق بمیرد. یعنی اینکه آمریکا مستقیما یا غیر مستقیم کاری انجام دهد مثلا به کشورهایی که می خواهند به طرف ایران بروند، فشار وارد کند؟ او در جواب گفت: ببینید بر اساس این توافق دو طرف تعهدات خاص خودشان را داشته‌اند. ما بخوبی به تعهدات خودمان عمل کرده‌ایم و در این مسیر تا زمانی پیش می‌رویم که طرف‌های دیگر هم بخوبی به تعهدات‌شان عمل می‌کنند.  مسلما اگر روزی این اتفاق بیفتد که دیگر طرف‌ها، یعنی کشورهایی که می‌گویند مستقل هستند زیر فشار آمریکا، به تعهدات شان عمل نکنند، ما هم سناریوهای لازم را در اختیار داریم.


وی ادامه داد: همین پریروز ما سی و هشتمین سالگرد انقلاب اسلامی را جشن گرفتیم و شما از ورای این تصاویر وحدت و انسجام مردم ایران را شاهد بودید. مردم ما از 38 سال پیش با این تحریم ها زندگی می‌کنند. تحریم‌هایی که بخش مهمی از آن‌ها از سوی آمریکایی‌ها بوده‌اند. ما یادگرفته‌ایم که چگونه در برابر آن‌ها مقابله کنیم.


این دیپلمات کشورمان در جواب مجری که پرسید: آیا شما بعد از آن که با دست دراز شده قبلی مواجه بودید و سپس با دست رد دونالد ترامپ، فکر می‌کنید که با اروپایی‌ها چه کاری بتوانید انجام دهید؟ البته از بعد دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی" افزود: ما فکر می کنیم که اتحادیه اروپایی و کشور بزرگی مانند فرانسه، نباید در برابر فشارهای آمریکایی ها عقب بنشینند زیرا کشوری مانند فرانسه که به استقلال خود می بالد، باید در برابر چنین فشارهای مقاومت کنند. وی ادامه داد: مانند همان کاری که کشورهای اروپایی در سال‌های دهه نود انجام دادند. بعداز قانون داماتو در سال‌های  نود علیه ما، اروپایی‌ها مقاومت کردند و اعتراض کردند و دستگاه حاکمه آمریکا مجبور شد عقب بنشیند. و از همانجا بود که شرکت توتال توانست جایگزین شرکت آمریکایی شود تا پروژه های بزرگی را در ایران به دست بیاورد.


از سفیر کشورمان پرسیده شد که بعد از این شلیک موشکی که شما آنرا تدافعی ارزیابی می‌کنید، ترامپ فراتر از این رفت و حتی تهدیدی نظامی انجام داد. آیا ما شاهد یک نوع بازی با کلمات از سوی رئیس جمهوری هستیم که تازه به قدرت رسیده است در حالی‌که تنش دیپلماتیک هم وجود دارد. کشورشما در این‌باره در چه جایگاهی قرار دارد ؟ آیا کشور شما هم خود را برای یک پاسخ احتمالی نظامی آماده می‌کند؟  او پاسخ داد: ببینید طبق مفاد قطعنامه 22311 که به ما توصیه  کرده است آزمایش های موشکی بالستیک که قادر باشند که کلاهک هسته ای حمل کنند انجام ندهیم، موشک های بالستیک ما هم دارای قابلیت حمل کلاهک هسته ای ندارند و از سوی دیگر کشورما کاملا مخالف تولید و استفاده از تسلیحات هسته ای است لذا این موشک ها ناقض قطعنامه فوق نیستند.


 


آهنی همچنین در رابطه بااین‌که آیا شما هم در نهایت از اینکه تنش با آمریکا افزایش یابد و به درگیری منتهی شود وحشت دارید؟ همانطور که دونالد ترامپ بعد از این شلیک ها اعلام کرد ؟ آیا شما تردید دارید که کار به اینجا برسد و خطرات افزایش یابند و شما هم تا به آنجا بروید ؟ گفت: امیدوارم که این‌طور نشود و واقعیت‌ها، مانع از این شود که  ایشان جهان را به سوی جنگ جهانی سوم سوق دهد. ولی مطمئن باشید که ایران و مردم ایران که به استقلالش می‌بالد، با ظرفیت و قدرتی که دارد بخوبی قادر است که از خودش دفاع کند. ملت و دولت ایران همواره به دنبال صلح بوده است و به دنبال روابطی احترام آمیز با همه و بخصوص با همسایگانمان بوده است و ما این مسیر را ادامه می‌دهیم.


 


وی با تاکید بر این‌که «این ما نبودیم که جنگ با عراق  را شروع کردیم» گفت: ما کشوری هستیم که قادریم از خودمان دفاع کنیم. ما در برابر تهاجمی از سوی رژیم صدام بودیم و در مدت هشت سال مردم ما رنج فراوان بردند ولی برای اینکه این جنگ به شکلی مناسب تمام شود مقاومت کرد. در حالی که در آن زمان صدام از سوی قدرت های مختلف جهانی مورد حمایت بود. چه شرقی و چه غربی. اتحاد جماهیر شوروی و کشور های غربی و همچنین متاسفانه فرانسه از صدام حمایت کردند. ولی از همان زمان به بعد مردم ایران بخوبی توانست مقاومت کند و برای خودش تدابیر تدافعی نیز پیش بینی کند. و در همین راستا است که ما مجبوریم قدرت تدافعی مان را تقویت کنیم همانطور که موشک های بالستیک مان را تقویت می کنیم.


این دیپلمات کشورمان در جواب این سئوال که بخوبی بخاطر داریم که اسرائیل هم خود را در برابر حملات شما و کاربرد تسلیحات کشتار جمعی در معرض تهدید می دید.  با آمدن ترامپ به کاخ سفید ، آیا اینجا هم این نوعی تعادل است که زیر سوال رفته است یا از نظر شما ، فکر می کنید که نتانیاهو می تواند دوباره تهدیدهایش را از سر بگیرد و در نتیجه بیشتر از آن زمانی که اوباما در قدرت بود خصومت خواهد ورزید ؟"خاطرنشان کرد: ما تسلیحات کشتار جمعی نداریم.


آهنی در مورد این‌که  اسراییل ایران را به داشتن آن متهم می‌کند. توضیح داد: آن‌ها از این حرف‌ها زیاد می‌زنند. در باره  نتانیاهو و رژیم اسرائیل هم باید بگویم که آنها اصلا جرات شلیک به سوی ایران را نخواهند داشت. زیرا آنها بخوبی می دانند که ایران یک قدرت بزرگ در این منطقه است و می تواند به شدت با این رژیم صهیونیستی مقابله کند.


مجری برنامه با طرح این مطلب که نتانیاهو چند روز پیش در انگلیس بود و چندین بار هم انچه که قبلا گفته بود را تکرار کرد، همانطور که گفته بود که " ایران می خواهد اسراییل را از بین ببرد"، پرسید شما به این اتهامات چگونه جواب می‌دهید؟ 


آهنی هم تاکید کرد: ما به این اظهارات اسرائیلی‌ها  عادت داریم.


سئوال دیگر در رابطه با این بودکه گفته هایی از سوی ایران هم وجود داشته است که نابودی اسرائیل را مطرح می‌کرد؟(  مقصودم حرفهای رئیس جمهور سابق ایران)" دیپلمات کشورمان در این رابطه افزود:کشور و مردم ما از قرن‌ها پیش به این طرف نشان داده‌اند که آغازگر حمله ای نبوده‌اند.


وی در مورد این‌که شما خودتان موافق نابودی اسرائیل هستید؟ هم تصریح کرد: این ما نیستیم که رژیم اسرائیل را از  بین می‌برد. آن‌ها خودشان هستند که با سیاست‌های نژادپرستانه و غیرانسانی‌شان باعث می‌شوند در مسیر نابودی خودشان حرکت کنند. این مردم فلسطین است که باید برای سرنوشت خودش تصمیم بگیرد. ما در پی دفاع از خودمان هستیم و قصد حمله به دیگران را نداریم. البته بخوبی قادریم که از خودمان دفاع کنیم و فکر هم نمی‌کنیم که این نوع تهدیدها قابل تحقق باشند.


مجری برنامه خطاب به سفیر پرسید در عرض چند هفته تعادل جهان دچار تغییر شد، آیا به نظر شما این ظاهر قضیه است ؟  آهنی هم گفت که از مدت‌ها پیش داده‌های جدیدی در جهان مطرح هستند، کشورهای نوظهوری در جهان بوجود آمده اند و ما هم بخوبی آنچه در حال وقوع است را دنبال می کنیم. مسلما در این میان کشورهایی هستند که می توان روی آنها برای یک همکاری بسیار قوی تر حساب کرد و ما هم کشوری هستیم که توانمندی و ساختار قوی خود در بسیاری از زمینه ها را داراست.


مجری برنامه  در باره سوریه پرسید که" تهران تا چه موقع به حمایت هایش از بشار اسد ادامه می دهد؟ آیا بشار اسد یک متحد دست و پار گیر نیست ؟ "


وی تاکید کرد: روابط ما با سوریه یک رابطه ویژه است. در زمان جنگی که از سوی صدام به ما تحمیل شد، سوریه با ما بود. آن‌ها خواهان کمک ما برای مقابله با تروریست‌هایی شدند که مردم سوریه سال‌ها است از آن‌ها رنج می‌برند. ما از دولت سوریه حمایت می‌کنیم.


وی در مورد حمایت ایران از بشار اسد خاطرنشان کرد: بشار رئیس جمهوری است که توسط مردم انتخاب شده است و تا زمانی که مردم سوریه تصمیم بگیرند او هم آن‌جا خواهد بود. او هست زیرا از حمایت بخش مهمی از مردم سوریه برخوردار است.


این دیلمات کشورمان در ادامه در رابطه  با اینکه  300 هزار نفر در سوریه کشته شدند، گفت: در برابر جریان این داستان غمباری که برای مردم سوریه درست شد و بخصوص آنچه که بواسطه حمایت از گروه های تروریستی علیه مردم سوریه، به این کشور تحمیل و مردم را به رنج انداخته است، بوجود آمد چه می شد کرد؟ در برابر این مداخله ها و حمایت هایی که از گروه های مسلحانه ، چه به صورت مالی و چه به صورت تجهیزاتی می شد ، چه می شد کرد ؟ سوریه از این بحران در درنج است و بابد به مردم سوریه کمک کرد.


مجری گفت:آقای سفیر ایران به عنوان اصلی ترین متحد سوریه در میدان، به رژیم کمک می کند و رژیم هم می گوید ما می خواهیم تمامیت ارضی کشورمان را به دست بیاوریم. روس ها هم که دیگر متحد نظامی بشار اسد هستند و بخصوص با نیروی هوایی شان اورا یاری می دهند و می گویند که باید به ایجاد صلح کمک کرد و موافق هستند که نمی توان تا آخر با این وضع یعنی برای فتح دوباره تمامیت ارضی کشور پیش رفت.  آیا ایران، تا آخر در راستای تحقق آنچه که بشار اسد برای فتح دوباره تمامیت ارضی سوریه می گوید از او حمایت می کند و پیش می رود؟


آهنی هم در جواب خاطرنشان کرد: مسلما تمامیت ارضی و استقلال سوریه و حاکمیت آن موضوع مهمی است. این یک اولویت است.


وی با بیان این‌که «صلح هم مهم است» افزود: این‌ها در کنار هم هستند. باید زمینه را فراهم کرد که مردم سوریه بتوانند انتخاب کنند و در آرامش رای دهند. به همین خاطر هم هست که باید درگیری متوقف شود. باید حمایت از گروه های مختلف مسلحانه متوقف شود و در مسیری حرکت کرد که ما هم به آن باور داشته ایم بدین معنی که این بحران هیچ راه حل نظامی ندارد. باید در مسیر راه حل سیاسی حرکت کرد. برای این منظور اول باید درگیری ها را متوقف کرد و سپس زمینه را فراهم کرد که کمک های انسان دوستانه به همه مردم سوریه برسند. و سپس زمینه را فراهم کرد که قانون اساسی جدید و انتخابات جدید در کشور بر پایه، آراء مردم بوجود آید.


در ادامه مجری گفت:آقای سفیر، این همان سناریوی ایده آل است که البته تحقق آن دشوار است و از مدتها پیش از آن صحبت می شود. وقتی شما از حمایت مالی از شورشیان یا از گروه های تروریست صحبت می کنید. مقصودتان کیست ؟ چه کسی از این گروه ها حمایت می کند؟


 آهنی هم خاطرنشان کرد که ریشه‌های ایدئولوژیک و مالی این گروه های تروریستی در منطقه مشخص است. چه در سوریه و چه در عراق. این ریشه ها در کشورهایی که متحد آمریکا می باشند قرار دارند.


مجری دوباره پرسید: مثلا چه کشوری ؟


سفیر هم تاکید کرد:  روشن است. زیرا همان ها هستند که اجازه نمی دهند این بحران حل شود. زیرا متاسفانه در راستای منافع آنها است و فکر می کنند باید به حمایت از این گروه های تروریستی ادامه داد. گروههایی مثل داعش ...


 مجری گفت: ما هم بخوبی متوجه شدیم که شما هم نمی خواهید اسمی از آنها ببرید. ولی به نظر شما آنها این حمایت ها را در راستای چه هدفی انجام می دهند؟ 


آهنی خاطرنشان کردکه اول اینکه آنها تصور می کنند ایران، یک قدرت منطقه ای می باشد. آنها فکر می کنند که ایران در مسیر تقویت شیعیان در این منطقه حرکت می کند.


سفیر کشورمان ادامه داد: این طرز فکر آنها اشتباه است . زیرا ما اصلا جنگ میان سنی ها و شیعه ها را باور نداریم. آنها همگی مسلمان هستند. از قرن ها پیش آنها با هم در کنار هم زندگی کرده اند. در سوریه ، در عراق، در ایران و جاهای دیگر. همه نوع اقلیت وجود داشته است و با هم زندگی کرده اند. چه اتفاقی افتاده است که چند سالی است می شنویم که بین شیعیان و سنی ها جنگ درگرفته است ؟


مجری پرسید : شما می خواهید بگویید که برخی کشورهای سنی منطقه می خواهند که بین سنی ها و شیعیان درگیری باشد ولی شما به عنوان کشوری شیعه می گویید که شما خواهان این وضع نیستید ؟


سفیر کشورمان هم تاکید کرد : ما به دنبال جنگ با هیچ کشوری نیستیم. ما فکر می کنیم که کشورهای منطقه باید در مسیر یک همکاری جمعی حرکت کنند. و صلح و امنیت را تضمین کنند. همینطور عربستان سعودی. ما هیچ خصومتی علیه عربستان سعودی نداریم. من فکر می کنم که ایران و عربستان سعودی دو بازیگر مهم هستند که باید گفتگو و رایزنی کنند. آنها باید برای رسیدن به راه حل های مسالمت آمیز برای بحران هایی که وجود دارند، دیالوگ کنند. در این منطقه ای که متاسفانه منطقه ای متشنج است.


سفیر کشورمان در پاسخ به این‌که"بسیاری از سازمان های غیر دولتی در این باره مستند سازی کرده و سوریه را که در آن انسان های متعددی حذف شده اند و بخصوص به دار آویخته اند را " کشتارگاه انسانی " خوانده اند" گفت: ببینید  دولت سوریه در وهله اول آنرا تکذیب کرده است . من حرفش را قبول دارم،ولی اگر عناصری برای بررسی و تحقیق هست می توان آنرا مطالعه کرد.
 
 مجری در ادامه پرسید:  برخی از تحلیلگران از هلال شیعه صحبت می کنند. شما این تحلیل را چگونه می بینید که ایران خواهان اجرای این هلال شیعی در منطقه است.


سفیر کشورمان هم خاطرنشان کرد: این حقیقت ندارد. ما همه را باور داریم. چه شیعه باشند و چه سنی . ما در کنار مردمان منطقه هستیم که الزاما همه شان شیعه نیستند. ما از آنها حمایت می کنیم زیرا باور داریم که وقتی در جایی از ما درخواست کمک می کنند باید کمکشان کنیم. تا به آزادی و استقلال و حق مشروع شان برسند. این آن چیزی است که واقعا در منطقه در جریان است. ما هم در کشورمان اقلیتی سنی داریم که زندگی کاملا عادی خودشان را دارند. در کشورهای دیگر هم همینطور است. ما واقعا به یک زندگی آرام و همزیستی در این منطقه چه در کشورهای شیعی و چه کشورهای سنی باور داریم. ما اصلا این تحلیل که از هلال شیعه سخن می گوید را باور نداریم.


وی تاکید کرد: گفتم که ما هیچگونه خصومتی با عربستان سعودی نداریم. من فکر می کنم که باید بین ایران و عربستان سعودی یک دیالوگ صادقانه وجود داشته باشد که بتواند به حل بحران ها در این منطقه متنشنج یاری دهد.


آهنی در رابطه با اینکه" آیا شما به روند ژنو اعتقاد داریم و از جمله، انتقال سیاسی و برگزاری انتخابات آزاد که در پایان بتواند به رفتن بشار اسد از قدرت منتهی شود؟ ضمن اینکه نباید فراموش کرد که سوریه کشوری است که اکثریت جمعیت آن سنی است و در نهایت نتایج این انتخابات، اگر به طور منطقی آزاد برگزار شود، و به قول انگلیسی ها " منصفانه " ( Faire  ) باشد به تغییر رئیس جمهور منتهی شود ؟ " گفت:ما واقعا به دمکراسی اعتقاد داریم. ما به اصل " یک فرد یک رای " در تمام کشورهای منطقه اعتقاد داریم. خواه در سوریه باشد خواه در دیگر کشورها. اگر در این مسیر حرکت کنیم مردم سوریه می توانند در وضعیتی قرار گیرند که آن کسی را که می خواهند انتخاب کنند. ولی نباید این یا آن دیگری را حذف کرد. می توان انتخاباتی را تحت اشراف سازمان ملل برگزار کرد.


وی تاکید کرد: باید زمینه را فراهم کرد که پناهندگان به کشورشان برگردند. جای تاسف دارد که آنها به دلیل شرایط سخت از کشورشان رفته اند.


مجری پرسید : آقای سفیر ! جهان با حوادث تروریستی مواجه است و همین 48 ساعت پیش هم شاهد رفتاری از این نوع در شهر پاریس بودیم که حوادثی اتفاق افتادند که به اسم قرائت خاصی از اسلام این کارها را انجام میدهند. آیا شما این اشکال تروریسم را محکوم می کنید؟


آهنی پاسخ داد: کاملا. ببینید گروه های تروریستی همچون داعش، که متاسفانه مدعی اسلامی بودن را دارند، هیچ ربطی با اسلام ندارند. آنها فقط مخالف شیعه ها نیستند، مخالف سنی ها و مسیحیان و غیره هم هستند. آنها مخالف همه کسانی هستند که دکترین غیر انسانی و نژاد پرستانه آنها را باور ندارند.


وی تاکید کرد:متاسفانه آنها تصویر اسلام را تخریب کرده اند. اسلام دین صلح و آرامش و فهم دیگران و تعامل با دیگران است. آنها از این اصول فهم درستی ندارند. بنابراین این رفتارها را ما محکوم می کنیم. ما از ابتدا در خط اول مبارزه با تروریسم بوده ایم. اگر ترامپ در مبارزه اش با تروریسم جدی و صادق باشد، باید از دولت و ملت ایران و همچنین پاسداران که همواره در خط مقدم مبارزه با تروریسم بوده اند قدردانی کند.


مجری  در ادامه گفت : ولی ترامپ در اظهارات اخیرش گفته است که ایران بزرگترین دولت تروریستی در جهان است.


سفیر کشورمان هم تاکید کرد : این ادعا کاملا مضخک است. ما جدیت خود در مبارزه با تروریسم را به دنیا در سوریه و عراق نشان داده ایم. ضمن این که خودمان یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم در جهان هستیم. شنیدن این اظهارات واقعا مضحک است.


این دیپلمات کشورمان در پاسخ به اینکه"آیا شما می توانید تا آنجا پیش بروید که مثلا با کاخ سفید آمریکا در زمینه مبارزه با داعش پیش بروید؟ " تصریح کرد: مواردی بوده است که ما در مورد آنها منافع مشترک داشته ایم و تلاش هایمان در یک مسیر بوده است. ما واقعا حامی تمام تلاش هایی که علیه تروریسم انجام می شود هستیم. تلاش هایی که صادقانه باشند. تلاش هایی که تبعیض آمیز نباشند. این یک نکته مهم است اگر این عناصر مهیا باشند.


مجری برنامه ادامه داد : آقای سفیر، مقداری هم از اوضاع ایران حرف بزنیم که در ابتدای این برنامه هم گزارشی در باره آن دیدیم. الان سی و هشت سال است که شاه سقوط کرده است و یک نظام جمهوری مستقر شده است. اوضاع اقتصادی شاید آن چیزی که انتظار می رفت نباشد و از تحریم هایی صحبت می شود که علیه ایران به اجرا گذاشته شده اند. وضعیتی هم هست که برخی تحلیلگران از آن صحبت می کنند و مورد توجه آنها قرار گرفته است و آن نبود آزادی های عمومی است که اوضاع هم در آن پیشرفت نمی کند . همانطور که در گزارش این کاریکاتوریست هم دیدیم که از زندان رفتن اش صحبت می کرد. چرا شما با این وضعیت برخورد می کنید؟


آهنی هم در جواب گفت : ببینید دمکراسی یک روند طولانی است.


وی در پاسخ به این‌که ولی 38 سال هم کم نیست ،توضیح داد: می توان دمکراسی را ترزیق کرد. باید زمینه و بستر آن فراهم کرد. اگر شما خیلی سریع بروید بلوکه خواهید شد. آنهم در کشوری که برای قرن ها زیر یک نظام دیکتاتوری بوده است. ولی بیلان این جمهوری اسلامی جدید را ببینید. آنچه که از 38 سال پیش به این طرف در زمینه دمکراسی بوجود آمده است. در زمینه آزادی بیان، جایگاه زنان، حقوق بشر، و غیره. این وضعیت را با دیگر کشورهای منطقه مقایسه کنید. کشورهایی که تقریبا وضعیتی مشابه دارند؛ چرا مردم شان اعتراض می کنند؟ زیرا می بینند که در کنارشان یک جمهوری اسلامی است که بر اساس اسلام بنا شده است.


وی ادامه داد: این می تواند مدل باشد ولی آنچه که به دمکراسی و قوانین دمکراتیک در ایران بر می گردد اصلا با شرایط برخی دیگر از کشورهای منطقه قابل قیاس نیست. حقوق زنان، نقش آنان در جامعه و آزادی بیان . ببینید ما در کشورمان 300 کلیسا داریم که همگی کاملا فعال هستند. ما حدود سی کنیسه فعال در ایران داریم . جامعه مسیحی داریم. جامعه یهودیان را داریم. که از حقوق شهروندی شان برخوردارند و نمایندگان خودشان در مجلس را دارند. و جایگاه شان هم احترام هستند.


آهنی درپاسخ به اینکه "شما از بیلان جمهوری اسلامی ایران صحبت کردید. در باره بیلان کاری آقای روحانی چه ؟ شما فکر می کنید که آیا او به انتظارات کسانی که به او رای دادند جواب داده است ؟ و شانس این را دارد که او دوباره انتخاب شود؟ چون باز هم نامزد شده است. " گفت: مسلما، او هم تلاش های خود را کرده است. شاید خود او هم از نتایج راضی نباشد  زیرا گاه، برای محقق کردن برخی شعارهای انتخاباتی ، پیش نیازهای فراوانی هست. باید زمینه های متعددی را فراهم کرد و کار فراوانی انجام داد و مواردی را قوی تر دنبال کرد. ایشان به نتایج خوبی رسیده و دستاوردهای مهمی داشته است. ولی هنوز هم کاستی هایی هست.


سئوال بعدی از آهنی این بود که "اصلی ترین چیزی که نتیجه داده است و اصلی ترین چیزی که او به آن دست نیافته است کدام است ؟ " 


او اینطور جواب داد که من شاید نتوانم دقیقا مواردی که وی در آن فرصت را از دست داده است را ذکر کنم. ولی می دانم که او همواره به تلاش هایش ادامه داده است تا به اهدافش برسد. در یک جامعه باز و متنوع همچون ایران، محقق کردن همه آن چیزی که یک رئیس جمهور می خواهد، ساده نیست. این وضعیت در کشورهای دیگر هم هست. اینجا در فرانسه یا در آمریکا یا جاهای دیگر. آیا همه روسای جمهوری موفق می شوند تمامی آن چیزی که می خواسته اند را محقق کنند؟ نه صد درصد !


مجری پرسید : این انتخابات در روز 19 مه 2017 برگزار می شوند. شما نگاه خود از دمکراسی را بیان کردید. نگاهی به اسلام و دمکراسی و در مقایسه با دمکراسی غربی . البته اگر خوب فهمیده باشم. آیا می توانید به ما اطمینان دهید که این انتخابات آزاد و شفاف برگزار شوند؟


آهنی هم تاکید کرد که  کاملا.  ما تجربه خوبی در زمینه برگزاری انتخابات مردمی داریم. ما بیشترین میزان برگزاری انتخابات در کشورمان را در مقایسه با بقیه کشورهای منطقه داشته ایم. ما هر سال در کشورمان انتخابات داشته ایم. مسئولین تمام نهادهای ایرانی انتخاب شده اند.


مجری ادامه داد که ولی در سال 2009 با مردمی که انتخاب کردند مشکلاتی بوجود آمد.. اینطور نیست؟


آهنی هم گفت : ببینید. حرف های زیادی زده و شنیده شد. در آخرین انتخابات اخیر ما حضور 73 درصدی مردم را داشتیم که آزادانه رای دادند و رئیس جمهور روحانی را انتخاب کردند. این دمکراسی ادامه خواهد یافت و هر بار پخته تر خواهد شد. این کاملا طبیعی است. ما مدلی از دمکراسی داریم که جدید است و برای این که کاملا جای بیفتد نیازمند زمان خواهد بود.


وی در جواب اینکه پس به اعتقاد شما دمکراسی دائما در ایران در حال پیشرفت است ؟  تاکید کرد: کاملا همین طور  است. بروید از نزدیک ببینید. روزنامه نگاران زیادی در جریان انتخابات در ایران بودند و بازدیدشان از ایران را فراهم کردیم تا گزارش هایی را تهیه کنند. روزنامه نگارها  در جریان انتخابات های متعدد، همواره در ایران حضور داشته اند و توانسته اند این مسایل را از نزدیک مشاهده کنند. این امری کاملا روشن است.


مجری برنامه از سفیر پرسید که "آیا برای دولت تان یادداشتی در  زمینه انتخابات فرانسه فرستاده‌اید تا از اوضاع انتخاباتی در فرانسه رمزگشایی کنید؟ چیزی که البته برخی از خود مردم فرانسه هم در اینجا دچار سردرگمی می شوند؟ آیا شما می دانید چه اتفاقاتی در جریان است؟


آهنی گفت: بله .مسلما.


وی در مورد این‌که می‌دانید انتخابات فرانسه چه نتیجه‌ای خواهد داد؟ گفت: تخمین و پیش‌بینی این قضیه خیلی  ساده نیست. هنوز زمان داریم . هنوز عناصر زیادی  هستند که می تواند در این موضوع تاثیر بگذارند. هر روز در مورد نامزدها حرف های متعددی را می شنویم و هیچ کس نمی توانست باور کند که مثلا در حزب سوسیالیست این اتفاق بیفتد و در باره نامزدهای دیگر جناح راست هم همینطور. لذا باید تحولات در این زمینه را دنبال کرد. آنچه برای ما و دولت ما مهم است این است که بتوان همکاری های قوی خودمان با فرانسه را دنبال کنیم. دولتی که شایسته مردم فرانسه باشد.


مجری پرسید که  آیا در این گزارش هایی که می نویسید ؛ اسمی را هم برای کسی که جانشین فرانسوا اولاند خواهد شد هم قرار داده اید؟


آهنی تاکید کرد : باید صبر کرد و با دقت اوضاع را دنبال کرد. امیدواریم که ملت فرانسه بتواند نقش خود را ایفاء کند و دولتی را انتخاب کند که در مسیر منافع ملی اش باشد.


وی در پاسخ به این‌که"ما می بینیم که نوعی پوپولیسم در حال رشد گرفتن است و حتی در بازارهای اقتصادی جهانی، و حتی در آسیا نیز نگرانی وجود دارد که جبهه ملی فرانسه ( راست افراطی ) به قدرت برسد. آیا شما هم این فرضیه را به دولت تان خاطر نشان کرده اید؟ "  تاکید کرد: گزینه ها و سناریوهای متفاوتی می توان روی میز قرار داشته باشد. می توانم برداشت شخصی خودم را داشته باشم که رسمی نیست. فکر می کنم باید صبر کرد و نخواهیم که من تحلیل دقیقم را از آنچه در فرانسه در جریان است را ارائه بدهم.


سئوال دیگر  از سفیر این بود که برای مقامات ایرانی مهم خواهد بود که برنده این انتخابات، خانم یا آقای رئیس جمهور آینده هر کس که باشد، ارتباطات اقتصادی میان فرانسه و ایران همچنان ادامه داشته باشند. اینطور نیست ؟ 


آهنی هم خاطرنشان کرد: بله. کاملا همین طور است. این در راستای منافع مشترک دو ملت بزرگ ایران و فرانسه است .


وی ادامه داد:روابطی که ریشه در تاریخ دو کشور دارد و در زمینه های مختلف فرهنگی، علمی، اقتصادی، سیاسی و پارلمانی و غیره وجود داشته است. و آنچه که من بخصوص در طول دو سال گذشته انجام داده ام این بوده است که این روابط در بخش های مختلف سیاسی ، اقتصادی، پارلمانی تقویت شود، اخیراً سفر مهم آقای ایرو ( وزیر امورخارجه ) به تهران را داشتیم که در این راستا بوده است. ما اخیرا برگزاری اولین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی فیمابین را داشتم که برای اولین بار در تاریخ روابط مان برگزار شد و مسلما می تواند همکاری های اقتصادی مان را سامان دهد. ایران و فرانسه واقعا شایسته آن هستند که همکاری قوی که در راستای منافع دو کشور باشد، داشته باشند.
انتهای پیاممنبع: ایسنا، 27 بهمن 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.