شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ -  ۴ اوت ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تاکید دوباره محمد خاتمی بر عبور از گذشته

دویچه وله

تاکید دوباره محمد خاتمی بر عبور از گذشته
خاتمی با وجود واکنش دفعی خامنه‌ای به طرح آشتی ملی، در دیدار با دانشجویان به لزوم همبستگی اجتماعی و تبدیل کینه به تحمل پرداخت. او گفت نباید گذاشت افکار عمومی که الان به ضرر ترامپ و تا حدودی به نفع ایران است تغییر کند.

رئیس جمهوری سابق ایران در ملاقات با اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی به ضرورت همدلی و همفکری در حل مسائل کشور و تبدیل کینه به تحمل اشاره کرد و گفت: «جامعه نیاز به  به توان و تلاش همگان دارد.»

او در توضیح اهمیت مسئله امنیت گفت: «کشور ما در معرض تهاجم و تعرض قدرت‌های بزرگ بوده و هست و امروز و همیشه این خطر وجود دارد و هر کسی که -نه تنها به انقلاب اسلامی بلکه- به ایران علاقه دارد باید اهمیت این موضوع را درک کند و هر فرد ایرانی به ویژه ایرانی دلبسته به انقلاب باید این را اعلام کند که ما ملت ایران در برابر هر کسی که بخواهد به حقوق این ملت و کشور تجاوز کند، در کنار هم خواهیم بود و البته باید در برابر دشمن با تعقل و تدبیر رفتار کرد.»

بیشتر بخوانید: حملات تند به طرح ‌"آشتی ملی" از تریبون نماز جمعه

محمد خاتمی در بخشی از سخنانش از اسلام اهل تعامل و منطق یاد کرد و افزود که  اسلام مورد توجه انقلاب، با استقلال، آزادی و پیشرفت مخالف نیست: «در موقعیتی که ما مورد تهاجم هستیم و اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی در دنیا قوی است، اینجا نقش اسلام رحمانی مطرح می‌شود. اسلامی که در مقابل تجاوز می‌ایستد و مقاومت می‌کند، اما اهل تعامل است چنانکه تمدن فاخر اسلامی توانست از تمدن‌های مختلف ایران و یونان و هند و... بگیرد و نوسازی کند. این اسلام اهل منطق است و با دیگر فرهنگ‌ها و تمدن‌ها می‌تواند گفت‌وگو کند. پیروان اسلام بدون از دست دادن هویت خود می‌توانند تعامل داشته باشند و در عین حال در برابر تجاوز و بدخواهی محکم و استوار بایستند و خواستار نظامی باشند که اقتضای زمانه است. نظامی که به افکار و اندیشه‌ها و سلیقه‌ها احترام می‌گذارد و اسلامی نیست که فقط یک طیف را شهروند تلقی کند.»

"رفع محدودیت‌های نابجا"

رئیس جمهوری سابق ایران در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در باره توافق اتمی، برجام را عامل کاهش فشارهای شدید و ظالمانه و موجب تحول در "اجماع جهانی علیه ایران" خواند. او برجام را باعث همراهی بسیاری دولت‌ها و نظام‌ها با ایران دانست: «باید از این ظرفیت هم برای رفع تهدیدها و هم جذب امکانات و پیشرفت جامعه استفاده کرد. دیگر این‌که نگذاریم افکار عمومی که الان به زیان رئیس جمهور آمریکا و تا حدودی به نفع ماست تغییر کند.»

او به صورتی سرپوشیده، در باره انسداد فضای سیاسی و مسئله حصر نیز موضع گرفت و گفت: «نهادهای مدنی و تشکل‌های سیاسی باید در جامعه، آزاد باشند. محدودیت‌های نابجا رفع شود، فضا برای همه امن و آزاد شود.»

خاتمی هم‌چنین استراتژی جریان اصلاح‌طلبی را حرکت در چارچوب قانون اساسی، دفاع از اصل نظام و دفاع از کشور در برابر تهدیدها، و تعامل با حفظ هویت معرفی کرد.

بیشتر بخوانید: آیا اصلاح‌طلبان با رفع حصر به "آشتی ملی" می‌رسند؟

او خطاب به دانشجویان گفت: «با باز شدن فضا و فراهم شدن زمینه نقد خواهید دید که اصلاح‌طلبان اولین کسانی هستند که خود را نقد می‌کنند. نقد درون‌سازمانی بسیار مهم است و باید در چارچوب قانون اساسی و عدالت اجتماعی فعالیت کنیم.»

خاتمی حمایت از روحانی و تداوم دولت او را نیز به مصلحت جامعه دانست.

متن کامل سخنان خاتمی در وبسایت او منتشر شده است. رئیس جمهور سابق ایران که نام بردن از او یا انتشار تصاویرش در رسانه‌ها ممنوع است، اخیرا با نگاه به تهدیدهای دولت آمریکا علیه ایران، خواهان رفع کدورت‌ها شده و گفته بود: «معتقدم الان بهترین موقعیتی است که می‌توان فضای آشتی ملی را در کشور حکم‌فرما کرد.»

او با اشاره به میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی که از بهمن ماه ۱۳۸۹ در حصر خانگی به‌سر می‌برند، گفته بود که آنان هم: «دلشان برای انقلاب و کشور می‌سوزد و نسبت به تهدیدهای خارجی موضع دارند و بی‌شک بیشتر از خیلی از کسانی که در جامعه، مدعی انقلابی‌گری هستند دلشان به درد آمده است.»

رهبر ایران اما این مبحث را بی‌معنا خوانده و گفته است: آشتی ملی یعنی چی، مگر مردم با هم قهرند؟

 

 

منبع: دویچه وله، 1 اسفند 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.