شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ -  ۹ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

طعمه نئوفاشیسم نشویم

علی ناظر

برخی از ایرانی های مقیم خارج پس از اینکه ترامپ برنده شد، خوشحال شده و در شبکه های اجتماعی از مواضع او دفاع کردند. عده ای خوشحال بودند که ترامپ موضعی ضد جمهوری اسلامی دارد. بخشی دیگر از قانون منع رفت و آمد ایرانی ها به آمریکا حمایت می کردند، عده ای موضع ضد اسلامی ترامپ را نقطه مثبت برای «سکولاریسم» می دانستند. خلاصه اینکه، همه، خواسته و یا ناخواسته، مواضع دولت ترامپ که پیش برنده تفکر نئوفاشیسم است را به نفع پروسه آزادیخواهانه و سرنگونی طلبانه ارزیابی می کردند. این ارزیابی تنها شامل این جماعت ایرانی نمی شود. همصدا با آنها، بسیاری از کشورهای عربی هم در همین چارچوب، و از بغض معاویه (جمهوری اسلامی)، از خط ترامپ حمایت می کنند.
واقعیت اینست که شتر ترامپ درب خانه همه می خوابد، چه موافق موضع راسیست او باشیم و چه مخالف. چه به دلیل توسل به دیپلماسی «انقلابی»، و استفاده ابزاری از او برای پیشبرد اهداف انقلابی، از او حمایت کنیم، و یا بخاطر نفرت بی اندازه از «اسلام عزیز»؛ شتر ترامپ حتما در خانه ما خواهد خوابید. بطور مثال، می خوانیم که خانم سفیر امارات در فرودگاه لتونی مورد بی احترامی قرار گرفته شده و رفع حجاب از او شده است؛ و یا اینکه می خوانیم که خانم ایرانی پناهجویی (رقیه عزیزی میر محله) که همسرش را جمهوری اسلامی به قتل رسانده قرار است از کانادا به ایران مسترد شود؛ و یا گورستان یهودی های آمریکا مورد تهاجم و بی حرمتی فاشیست های یهودستیز قرار گرفته است؛ و یا کاخ سفید مانع ورود ژورنالیستهای رسانه های بی بی سی، سی ان ان، نیویورک تایمز، و... به نشست خبری مقر ریاست جمهوری می شود، چون اخبار خلاف میل ترامپ را گزارش می کنند. این نمونه ها، تنها شمه ایست از آنچه در عرض فقط یکماه ریاست جمهوری اتفاق افتاده است.
شاید صابون او هنوز به جامه شما خواننده عزیز نخورده باشد، اما شب دراز است و قلندر بیدار. حتما خدمت شما هم خواهد رسید. اما آنروز، دیگر کسی نیست تا به اعتراض برآید، و علیه نقض قانون، نقض حقوق شهروندی، از جمله حق انتخاب اندیشه و مذهب، و نقض آزادی مطبوعات، همصدای شما شود.
باور داشته باشید یا نه، نئوفاشیسم پشت درب خانه شما (در آمریکا، اروپا و آسیا) کمین کرده، و طولی نخواهد کشید که به داخل «خانه»ی باورها و اصولتان نفوذ خواهد کرد، مگر اینکه او را با نفرت از خود دور کنید.
 
با کوته اندیشی، طعمه نئوفاشیسم نشویم.
 
مارتین نیمولر:
اول سراغ کمونیست‌ها آمدند،
سکوت کردم چون کمونیست نبودم.
بعد سراغ سوسیالیست‌ها آمدند،
سکوت کردم زیرا سوسیالیست نبودم.
بعد سراغ یهودی‌ها آمدند،
سکوت کردم چون یهودی نبودم.
سراغ خودم که آمدند،
دیگر کسی نبود تا به اعتراض برآید.
 
علی ناظر
7 اسفند 1395

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.