شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آمریکا: ایران برنامه‌ای بلندپروازانه برای تقویت ناوگان زیردریایی‌های خود دارد

فارس

آژانس اطلاعات دریایی آمریکا:
ایران برنامه‌ای بلندپروازانه برای تقویت ناوگان زیردریایی‌های خود دارد
آژانس اطلاعات دریایی آمریکا در گزارش تازه خود از توانمندی‌های دریایی ایران، نوشته است که ایران طرح‌های بلندپروازانه‌ای برای تقویت توان زیرسطحی خود در نظر دارد.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آژانس اطلاعات دریایی آمریکا وابسته به پنتاگون در گزارشی ۴۴ صفحه‌ای که این هفته منتشر کرده، نوشته است که با رفع تحریم‌های نظامی در سال ۲۰۲۰، نیروی دریایی ایران احتمالا توان خود را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.
در بخشی از این گزارش به توان زیرسطحی ایران اشاره شده و این آژانس توانمندی زیردریایی‌های ایران را بررسی کرده است.
این آژانس نوشته است: «زیردریایی‌ها جزئی مهم از نیروی دریایی ایران هستند که برنامه ساخت بلندپروازانه‌ای را برای افزایش برنامه تولید زیرسطحی و گسترش ناوگان خود در پیش گرفته است.»
در ادامه، این گزارش سه کلاس زیردریایی‌های مورد بررسی قرار گرفته است.
اندیشکده موسسه دریانوردی آمریکا در مورد این گزارش نوشته است: ارزیابی تازه دفتر اطلاعات دریایی ایالات متحده از توانمندی دریایی ایران، که روز چهارشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد ایران در حال ساخت زیردریایی‌ای است که قادر است موشک‌های کروز ضدکشتی‌ای را شلیک کند که برای غرق کردن فوری کشتی‌های آمریکایی فعال در تنگه هرمز طراحی شده‌اند.
در گزارش آژانس یاد شده به نام «نیروی دریایی ایران، سرنوشت دو نیروی دریایی» آمده است که ایران در حال توسعه زیردریایی هجومی کلاس «بعثت» مجهز به موشک‌های کروز ضد کشتی (ASCM) است.
به نوشته این گزارش، بعثت احتمالا دارای ۶ لانچر خواهد بود که قابلیت شلیک اژدر و مین‌ریزی و همچنین شلیک موشک‌های کروز ضد کشتی را دارا هستند.
به نوشته این موسسه پژوهشی، نیروی دریایی ایران متشکل از ارتش و سپاه مسئولیت عملیات در آب‌های خلیج فارس (نیروی دریای سپاه) و دفاع از سواحل ایران (نیروی دریایی ارتش) را بر عهده دارند. در تنگه هرمز نیروی دریایی آمریکا هدف مشترک بالقوه آن‌ها است.
«کریس کارلسون» تحلیلگر امور نظامی دریایی در این رابطه به اندیشکده موسسه دریانوردی آمریکا گفته است که توصیفات کلی ارائه شده در گزارش آژانس اطلاعات دریایی آمریکا، نشان می‌دهد که بعثت احتمالا مشابه نمونه‌های اولیه مدل‌های صادراتی زیردریایی تهاجمی خانواده «Type 209» آلمان است، که قادرند برای شلیک موشک‌های ضد کشتی «هارپون» آمریکا منطبق شوند.
در این گزارش همچنین عنوان شده که توسعه برنامه موشکی راهبرد ایران برای مقابله با نیروهای بیگانه در منطقه است و  این کشور در حال تلاش برای دستیابی به موشک‌های «یاخونت» (SS-N-26 Yakhont) ساحل به دریا با برد بیش از سیصد کیلومتر است.

منبع: فارس، 13 اسفند 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.