شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دفاع احمدی‌نژادی‌ها از بقایی/ رئیس‌جمهور مردد

ایسنا

آخرین اخبار انتخابات ۹۶
دفاع احمدی‌نژادی‌ها از بقایی/ رئیس‌جمهور مردد
برگزاری همایش سراسری مجریان انتخابات با حضور رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر کشور و تعدادی از مسئولین برگزاری انتخابات به علاوه نشست پرسش و پاسخ اسفندیار رحیم‌مشایی درباره کاندیداتوری حمید بقایی از مهم‌ترین اخبار انتخاباتی این هفته بودند. ضمن اینکه نام‌نویسی از کاندیداهای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس هم در این هفته آغاز شد.
به گزارش ایسنا، حضور حمید بقایی در صحنه انتخابات ۹۶ کمی معادلات را به خصوص در جناح اصولگرا به هم ریخته است. یاران نزدیک احمدی‌نژاد از جمله اسفندیار رحیم‌مشایی با دفاع تمام‌قد خود از بقایی، پایگاه رای اصولگرایانی که هنوز کاندیدای واحد خود را نشناخته اند به خطر انداخته است.
از طرفی صحبت‌های حسین مرعشی درباره برنامه آیت‌الله هاشمی در انتخابات ۹۶ که معتقد بوده باید در کنار روحانی کاندیدای در سایه هم وجود داشته باشد زمزمه‌های حضور کاندیدایی دیگر غیر از روحانی را در جبهه اصلاحات بلندتر کرده است هر چند هنوز مشخص نیست این برنامه عملیاتی می‌شود یا خیر.
از سوی دیگر نزدیکان رئیس‌جمهور همچنان می‌گویند که روحانی هنوز برای حضور در انتخابات 96 تصمیم نگرفته است. به نظر می‌رسد دولتی‌ها تلاش دارند با مردد نشان دادن رئیس‌جمهور، همچنان در حال وزن‌کشی رقبای احتمالی باشند.
سخنرانان و شرکت‌کنندگان در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات ۹۶ بر لزوم صیانت از آرای مردم و برقراری امنیت و پرهیز از شایعات و بداخلاقی‌ها تاکید کردند.
به گزارش ایسنا، همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات ۱۳۹۶، صبح و عصر شنبه در سالن اجتماعات وزارت کشور برگزار شد. در این همایش، رئیس‌جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر کشور، رئیس ستاد انتخابات، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، مدیرکل انتخابات وزارت کشور و فرمانده نیروی انتظامی صحبت‌هایی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستای ۹۶ مطرح کردند و از اقدامات صورت گرفته و تمهیدات پیش‌بینی شده در این زمینه سخن گفتند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای انتخابات سال آینده وظیفه سنگینی بر عهده داریم، گفت: اولین وظیفه ومسئولیت این است که مردم را نه با زبان بلکه با عمل خود به حضور در پای صندوق‌های رأی تشویق کنیم، چنانچه احساس کنند که اگر حضور نیابند، مغبون شدند و این حضور برای سرنوشت و عظمت ایران در سطح جهان بسیار مهم است، لذا همه باید تلاش کنیم که مشارکت وسیعی با امنیت و آرامش کامل در پای صندوق‌های آراء صورت بگیرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی تصریح کرد: همه باید مراقبت باشیم که در جریان انتخابات از امکانات عمومی و دولتی به نفع فرد، گروه و جناح خاصی استفاده نشود، چرا که این حرام و ممنوع است.
وی خاطرنشان کرد: امکانات دولتی به معنای عام کلمه، همه قوا، نیروهای مسلح و همه دستگاه‌هایی که از بیت‌المال اداره می‌شوند را شامل می‌شود و هیچ‌کس حق ندارد از تریبون‌های عمومی و رسانه ملی و روزنامه‌ها و سایت‌هایی که از بیت‌المال اداره می‌شوند، نسبت به تبلیغ فرد یا جناح خاصی استفاده کند و این موضوع ممنو ع است و مسئول آن هم وزارت کشور و مسئولین این وزارتخانه هستند.
روحانی ادامه داد: در این موضوع نمی‌پذیرم که کسی اعلام کند  شورای نگهبان مسئول است، شورای نگهبان مسئولیت نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد؛ لذا چنانکه یک نیروی نظامی، مسلح و امنیتی تخلف کند باید در مقابل آن بایستیم و اعتراض کنیم. هرکس اختیار دارد از اموال شخصی خود در زمینه انتخابات هزینه کند اما از بیت‌المال عمومی نباید استفاده شود.
وی پرهیز از قطبی شدن انتخابات را مورد تأکید قرار داد و گفت: نباید بگذاریم، انتخابات قطبی شود، چرا که این موضوع دردسر ساز است و تجربه آن را هم مشاهده کردیم که وقتی انتخابات قطبی شد، چه گرفتاری‌هایی ایجاد می‌کند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه قطبی شدن انتخابات موجب فضای احساسی و شعاری می‌شود، گفت: انتخابات نباید رقابت جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها باشد، بلکه باید رقابت بین برنامه‌ها باشد و با پرهیز از ایجاد دو قطبی، در فضایی سالم رقابت انجام شود و آنچه انتخاب مردم است را همه روی چشم گذاشته و بپذیریم.
وی انتخابات را بزرگترین قدرت کشورمان در برابر دشمنان دانست و گفت: اینکه کشورمان علیرغم همه مشکلات روی پای خود استوار و پابرجا ایستاده، بخاطر انتخابات و حضور مردم پای صندوق آراء است.
روحانی افزود: انتخابات امید مردم را از نو زنده می‌کند و کل روند انتخابات یک امانت الهی است و گوهر گرانبهایی است که به واسطه آن سرنوشت و امنیت کشور بر عهده یک فرد قرار می‌گیرد؛ لذا همه باید تلاش کنیم که این فرمان و امانت الهی به خوبی و با دقت برگزار شده و این امانت بر عهده یک فرد صالح گذاشته شود.
رئیس جمهور با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر حق‌الناس دانستن رأی مردم، اظهار کرد: همه باید مراقبت و دقت کنیم تا این تأکید رهبر معظم انقلاب رعایت شود.
مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما تقاضا داریم آقای روحانی وارد انتخابات ریاست جمهوری شود، عنوان کرد: تاکنون روحانی صراحتا در مورد تصمیم خود درباره ریاست جمهوری صحبتی نداشته است.
محمدعلی نجفی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور تصمیم قطعی خود را برای حضور در انتخابات ۹۶ گرفته است اظهار کرد: ما امیدواریم و تقاضا هم داریم که آقای روحانی وارد انتخابات شود، چون دولت اقدامات و زیرساخت هایی را ایجاد کرده که برای به نتیجه رسیدن آن ۴ سال زمان نیاز است، بنابراین لازم است دولت دوم آقای روحانی هم تشکیل شود.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که دیدگاه شما در مورد حضور چند کاندیدای جانبی در کنار روحانی چیست؟ تصریح کرد: عده ای معتقدند تا زمان انتخابات ممکن است هزار اتفاق بیفتد و مسائل پیش بینی نشده ای رخ دهد، بنابراین در کنار آقای روحانی که گزینه اصلی است باید گزینه جانبی هم داشت. دیدگاه دیگر می گوید حضور آقای روحانی به تنهایی کفایت می کند. الان استراتژی رقبای روحانی تخریب دولت است. کاندیداهای احتمالی انتخابات تاکنون حتی یک جمله درباره آنچه می خواهد انجام دهد نگفته است. فقط دنبال تخریب دولت هستند که من معتقدم آقای روحانی به تنهایی می تواند پاسخ همه انتقادها را بدهد. در واقع یکی مرد جنگی به از صد هزار. فکر می کنم نظر آقای روحانی هم همین باشد که یک نفری بیاید.
نجفی همچنین در پاسخ به این سوال که شما در ستاد انتخابات حسن روحانی چه سمتی دارد گفت: هنوز ستادی ایجاد نشده است.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور در واکنش به برخی اظهارات درباره انتصاب او به عنوان رئیس ستاد انتخابات روحانی در انتخابات ۹۶، گفت: بنده اطلاعی ندارم که آیا قرار است آقای رئیس‌جمهور ستاد انتخاباتی تشکیل دهد یا خیر.
محمد شریعتمداری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا جنابعالی به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی روحانی انتخاب شده‌اید؟ اظهار کرد: مهمترین ستاد انتخابات برای رئیس جمهور وقت‌، خدمت همکاران او به مردم است.
وی خاطر نشان کرد: بنده اطلاعی ندارم آیا قرار است آقای رئیس‌جمهور ستادی تشکیل دهند یا خیر اما معتقدم مهمترین کاری که یک رئیس‌جمهور مستقر می‌تواند  در جهت تبلیغات انتخاباتی انجام دهد این است که تکیه گاه مردم باشد.
شریعتمداری در پاسخ به این سوال که آیا دولت تدبیر و امید برنامه‌ای برای تشکیل ستاد انتخاباتی دارد؟ یادآور شد: این را آقای رئیس‌جمهور باید اعلام کند.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور همچنین درباره انتصاب علی‌اصغر احمدی در وزارت کشور و موضوع انتخاب جانشین برای او در ستاد کاروان تدبیر و امید اظهار کرد: آقای احمدی با حفظ سمت و نه به عنوان فردی دو شغله، با کاروان تدبیر و امید کماکان همکاری می‌کنند.
رئیس دفتر دولت احمدی نژاد با بیان اینکه هیچ دلیلی برای رد صلاحیت بقایی وجود ندارد گفت: اگر بقایی رد صلاحیت شود دوقطبی خطرناکی شکل خواهد گرفت
اسفندیار رحیم مشایی در «نشست پرسش و پاسخ درباره کاندیداتوری حمید بقایی» اظهار کرد: ما اینجا هستیم که اعلام کنیم راه دکتر احمدی نژاد را ادامه میدهیم و این راه را بدون حضور دکتر احمدی نژاد به رسمیت نمی‌شناسیم.
مشایی ادامه داد:آقای بقایی بر اساس ضوابط قانونی جزو رجال سیاسی هستند. من آمده‌ام که با همه وجود و تمام قد فریاد بزنم که بقایی، احمدی نژاد است.
وی تصریح کرد: اگر از بیانات مقام معظم رهبری دریافت می‌کردیم که دکتر احمدی نژاد کلا حضور نداشته باشد هیچ فعالیتی شروع نمی‌کردیم.
مشایی با بیان اینکه هیچ دلیلی برای رد صلاحیت بقایی وجود ندارد، گفت: اگر بقایی رد صلاحیت شود دوقطبی خطرناکی شکل خواهد گرفت.
رئیس دفتر دولت احمدی نژاد افزود: اینها که می‌گویند بر اساس توصیه رهبری احمدی‌نژاد نباید از کسی حمایت کند، اگر ایشان از نامزد موردنظر آنان حمایت کند باز هم این حرفها را خواهند زد؟
مشایی با بیان اینکه در بین رجال کسی را نمی‌بینم که جرات شوخی با بقایی را داشته باشد، گفت: عدم تایید صلاحیت بقایی هم محبوبیت بقایی را افزایش خواهد داد هم به محبوبیت دکتر احمدی‌نژاد خواهد افزود.
وی در ادامه تصریح کرد: برخی می پرسند آیا بقایی رای می‌آورد؟ بنده می‌گویم بقایی در این انتخابات اصلا رقیبی ندارد.
رئیس دفتر دولت احمدی نژاد همچنین بیان کرد: ما از نظر نظامی قوی هستیم اما قدرت ایران به قدرت ملت ایران است. احمدی نژاد قدرت ملی ایران را در دولت نهم و دهم به نمایش گذاشت.
مشایی اضافه کرد: ما برای بعد انتخابات تحلیل داریم و برنامه‌های دشمنان برای ما مثل روز روشن است. اتفاقات امروز را هم از سالها قبل پیش بینی می‌کردیم.
عبدالرضا شیخ الاسلامی به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی حمید بقایی معرفی می شود. در همین زمینه و با توجه به اعلام کاندیداتوری حمید بقایی در انتخابات ریاست جمهوری و تاکید محمود احمدی نژاد مبنی بر ممنوعیت فعالیت انتخاباتی اعضای  شوراهای تبیین مبانی انقلاب و بازخوانی آرمانهای امام(ره)، عبدالرضا شیخ الاسلامی،  علی ذبیحی، سیدحسن موسوی و علی اکبر جوانفکر، استعفای خود از شورای مرکزی تبیین مبانی انقلاب و بازخوانی آرمانهای امام(ره) را تقدیم دکتر احمدی نژاد کردند تا در فعالیتهای انتخاباتی حمید بقایی کمک و یاری رسانند.
از طرفی علی اکبر جوانفکر به عنوان سخنگوی ستاد انتخاباتی حمید بقایی معرفی می‌شود. همچنین علی ذبیحی به عنوان مسئول هماهنگی استانها و سیدحسن موسوی به عنوان مسئول پشتیبانی ستاد انتخاباتی حمید بقایی معرفی خواهند شد.
اداره کل ارتباطات و اطلاع رسانی مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به جبهه مردمی انقلاب اسلامی بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است :
«شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی
با سلام وتحیت ضمن آرزوی مزید توفیقات برای اعضای محترم نخستین مجمع نیروهای انقلاب نکاتی چند را به استحضار می رساند:
۱- نظر به این که جبهه مردمی انقلاب اسلامی، جناب آقای دکتر محسن رضایی، دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام را در ردیف  کاندیداهای  انتخابی برای ریاست جمهوری  برگزیده است، تأکید می‌گردد ایشان وحدت نیروهای انقلاب را بر  کاندیداتوری خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری ترجیح داده  و از هر نیروی انقلابی که مورد وحدت همه نیروهای انقلاب باشد حمایت خواهد کرد.
۲- ایشان معتقدند که مشکلات کشوروفرصتهای بی نظیر  وانتظارات به حق ملت ایران ونظام اسلامی آنچنان مهم وجدی وبزرگ است که‌ بدون وحدت همه نیروهای انقلاب وایجاد یک نهضت بزرگ فرهنگی واقتصادی قابل حل نیست.   از منظر دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام به خصوص هرسه ارکان اقتصاد وپیشرفت ومعیشت مردم یعنی اقتصاددولت، بانکها وبنگاهها نیاز به نجات دارند و نجات اقتصادی  باید مهمترین برنامه کشور باید باشد.
۳- بدیهی است دولت آینده با هر رییس جمهوری که در رأس آن قرار گیرد،   بدون  داشتن یک تیم انقلابی متخصص  و برخورداری از پشتوانه وحدت همه نیروهای انقلاب نخواهد توانست چنین گام بلندی بردارد.    بنابراین نه تنها نیروهای انقلابی بلکه همه مردم ایران را باید وارد صحنه کرد.
۴- دکتر محسن رضایی به عنوان سرباز رهبر انقلاب وخدمتگزار ملت ایران درکنار تمامی نیروهای انقلاب خواهد ماند و به کوری چشم دشمنان نظام اسلامی،   فتح سنگرهای آنها درمنطقه را که درمقابل پیشرفت و سیاست خارجی ما تشکیل شده است، وجهه همت خود قرار خواهد داد.»
فاطمه هاشمی چندی پیش درگفت‌وگو با ایسنا، از وجود برنامه انتخاباتی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی خبر داد و عنوان کرد که برخی از نزدیکان از آن اطلاع دارند و جزئیاتش توسط آیت‌الله با آن‌ها مطرح شده است، بنابراین به سراغ حسین مرعشی، از نزدیکان دیرین آیت‌الله هاشمی رفتیم و جویای این برنامه انتخاباتی شدیم. مرعشی نیز این برنامه انتخاباتی را تشریح کرد و گفت که آقای هاشمی در این رابطه با حسن روحانی هم مذاکره داشته است.
حسین مرعشی درخصوص برنامه آیت‌الله هاشمی برای انتخابات ۹۶، گفت: آقای هاشمی در آخرین صحبتی که با هم داشتیم به من گفتند که با آقای روحانی صبحت کردند و ایشان قول داده که کاندیدای ریاست جمهوری آینده ایران شود. آقای هاشمی از این امر راضی بود و گفت که توافق کلی بر این است که در کنار آقای روحانی، افراد دیگری نیز به عنوان کاندیدای در سایه وارد عرصه شوند تا دست این جبهه نیرومند مردمی در هیچ شرایطی بسته نباشد. تأکید آقای هاشمی این بود که در انتخابات پیش رو، در کنار آقای روحانی، افراد دیگری هم باشند که به ایشان در مسائل تبلیغاتی و در اختیار گرفتن فضاهای رسمی کمک کنند. از سویی بهتر است با یک برگ بازی را شروع نکنیم که خدایی ناکرده به هر دلیلی پشیمانی بیاورد.
این نماینده پیشین مجلس در رابطه با افراد احتمالی حاضر در کنار آقای روحانی نیز اظهار کرد: آقای هاشمی در این رابطه بحثی نداشت. هر چند اشاراتی کردند اما اکنون همه ما تصمیم گرفتیم آقای دکتر روحانی درباره این مسائل تدبیر کند چون بعد از ارتحال آقای هاشمی، آقای روحانی محور تصمیم‌گیری برای انتخابات ریاست جمهوری است.
وی همچنین با تاکید بر اتحاد گروه‌های اصلاح‌طلب برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، افزود: اکنون در حال تدوین برنامه‌ها و سیاست‌ها برای این انتخابات هستیم، بعد از آن وارد تعیین مصادیق خواهیم شد. آقای هاشمی هم در این رابطه تأکید داشت که همه با هم باشیم و شورای نیرومندی شکل بگیرد اما درباره مصادیق صحبتی نکردند.
این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به برگزاری اولین انتخابات بدون حضور آیت‌الله هاشمی پس از پیروزی انقلاب، تصریح کرد: خوشبختانه آقای هاشمی درباره انتخابات ۹۶ حرف‌های خود را زدند، حتی گاهی ما فکر می‌کردیم این بحث‌ها کمی زودهنگام است اما گویا مقدر بود که قبل از رحلت حرف‌هایشان را بزنند. امیدواریم مردم همچنان آن پیام را پی بگیرند. البته اکنون جریان کلی حاکم در جامعه متکی بر خرد، واقع‌گرایی، دوری از احساسات، دوری از منافع فردی و توجه به منافع ملی و توجه به حفظ کلیت نظام جمهوری اسلامی است. جریانی که چراغ آن خاموش نخواهد شد.
آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی گفت: اگر تمام اصولگرایان یک نفر را معرفی کردند امیدی به نتیجه انتخابات هست اما اگر کاندیداهای متعددی معرفی کنند، مطمئن باشید که در شرایط فعلی موفقیتی حاصل نخواهد شد.
این مرجع تقلید در دیدار جمعی از اعضای شورای مرکزی موتلفه اسلامی اظهار کرد: ما همواره شما را دعا می‌کنیم و امیدواریم که بتوانید یک ائتلاف خوبی را میان اصولگرایان شکل دهید.
وی همچنین اظهار کرد: اگر تمام اصولگرایان یک نفر را معرفی کردند امیدی به نتیجه انتخابات هست اما اگر کاندیداهای متعددی معرفی کنند، مطمئن باشید که در شرایط فعلی موفقیتی حاصل نخواهد شد.
رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: تصمیمات اخیر جبهه پیروان خط امام و رهبری در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری بدون مشورت با اعضای این جبهه از جمله موتلفه اسلامی اعلام شده است.
مصطفی میرسلیم در پاسخ به این پرسش که با توجه به اعلام حمایت جبهه پیروان ار نامزد نهایی «جبهه مردمی نیروهای انقلاب»، موتلفه نیز از این نامزد نهایی حمایت خواهد کرد؟ اظهار کرد: این کار را دبیرکل جبهه پیروان انجام داده است که بهتر بود با هماهنگی اعضا این کار صورت می‌پذیرفت. برخی اعضای جبهه پیروان اعلام کرده‌اند که با آنها مشورت نشده است. با موتلفه هم مشورتی نشده است.
نامزد پیشنهادی حزب موتلفه برای انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین تاکید کرد: «جبهه مردمی نیروهای انقلاب برای فعالیت سیاسی و انتخاباتی ابتدا باید مراحل قانونی تاسیس خود را طی کرده و رسمی و قانونی فعالیت کند.»
این فعال سیاسی همچنین درباره استراتژی اصولگرایان برای ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: تا زمان مناظره‌های انتخاباتی، نامزدهای اصولگرایان در صحنه می‌مانند و بعد از اینکه در مناظره‌ها این افراد به مردم شناسانده شدند، گفت و گو برای ائتلاف باید صورت بگیرد.» البته وی همچنین از حضور تعداد زیاد نامزدهای اصولگرایان استقبال می‌کند چون معتقد است که در این شرایط انتخابات به دور دوم خواهد رفت و اصولگرایان می‌توانند با اجماع بر یک نفر ، روحانی را شکست دهند. اتفاقی که در انتخابات ۸۴ رخ داد و اصولگرایان در مرحله دوم پیروز شدند ولی تعداد زیاد نامزدهای اصولگرا در انتخابات ۹۲ موجب شکسته شدن آرای خود آنها و در نهایت پیروزی حسن روحانی شد. به نظر می‌رسد تنها امید اصولگرایان کشاندن انتخابات به مرحله دوم باشد.
محمدرضا باهنر با اشاره به اعلام اسامی کاندیداهای اصولگرایان در مجمع جبهه مردمی نیروهای انقلاب، اظهار کرد: قرار است که بلافاصله نتایج انتخاب ده کاندیدای نهایی اصولگراها از بین بیست و یک نفر باقی مانده، رسانه‌ای نشوند تا در نهایت در اجلاس آینده جبهه مردمی نیروهای انقلاب در فروردین ماه از میان آن ۱۰ نفر، پنج نفر به صورت نهایی اعلام شوند و پس از آن ان‌شاءالله از میان آنان، یک نفر کاندیدای اصولگرایان باشد که در کنارش هم یک کاندیدای رزرو در نظر گرفته شود
 رئیس شورای شهر تهران با اشاره به عملکرد شورای شهر تهران در سال‌های اخیر، گفت: ما از سال ٨٢ که وارد شورا شدیم با یک نگاه متحولانه کار را پیش بردیم. اقدامات شورای شهر در دوره اول باعث سرخوردگی مردم شد اما در آن فضای سرد همه لیست ما رأی آورد و کار سنگینی را با همبستگی و مطالعه خوب آغاز کردیم.
مهدی چمران افزود: مایه افتخار ما بود که توانستیم در شورای شهر دوم اقدامات مفیدی را صورت دهیم چون در شورای اول یا دعوا بود یا اختلاف و کمتر به مشکلات مردم پرداخته می شد.
وی با اشاره به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال آینده، اظهار کرد: در انتخابات آینده نباید از موضوع شوراها غفلت کرد چراکه این انتخابات خصوصا در جایی مثل شهر تهران اهمیت بالایی دارد
رئیس کمیته امداد با ابلاغ بخشنامه‌ای هرگونه دخالت و فعالیت انتخاباتی کارکنان کمیته امداد را ممنوع اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، مهندس سید پرویز فتاح با توجه به نزدیک شدن انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، نخستین انتخابات میان دوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا طی بخشنامه‌ای از کارکنان رسمی، پیمانی و غیر رسمی خواست تا از  هرگونه دخالت  سازمانی و رقابت انتخاباتی  به نام کمیته امداد پرهیز کنند.
بر همین اساس کارکنان کمیته امداد به هیچ وجه حق دخالت در انتخابات را ندارند و همکاران رسمی، پیمانی و غیر رسمی که مایل به نامزدی در انتخابات پیش رو هستند موظفند تا پایان سال ۹۵ درخواست کتبی خود را برای تعیین تکلیف ادامه همکاری با کمیته امداد به مدیران شهرستان ها و مدیر کل استان اعلام کنند.
وزیر دادگستری گفت: پیروزی یا شکست یک فرد یا گروه در انتخابات نباید باعث شود عده‌ای دست به تهمت زدن، دادن نسبت های ناروا و یا خدای ناکرده، دروغ پردازی و شایعه پراکنی بزنند؛ نباید با کینه ورزی و بغض و بدبینی، انتخابات را تبدیل به میدان کشمکش و تسویه حساب سیاسی و جناحی کنیم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی پورمحمدی در جمع مسئولان و کارکنان وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به در پیش بودن ایام انتخابات و لزوم احترام به قانون و اخلاق‌مداری از سوی همگان اظهار کرد: گاه در ایام انتخابات، برخی فکر می‌کنند که رفع القلم است و حساب و کتابی در کار نیست؛ این در حالی است که اتفاقاً برعکس، به دلیل حساسیت بالا، رعایت ضوابط، اصول اخلاقی و شرعی در مسایل اجتماعی در این ایام، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
وی افزود: در برخی موارد ممکن است سخت گیری کمتری اعمال شود، اما در زمان انتخابات به هیچ عنوان مسامحه جایز نیست؛ چرا که حساسیت موضوع بالا و صحنه بسیار حساس است.
رئیس خانه احزاب ایران اعلام کرد که همایش انتخاباتی خانه احزاب ۷ اردیبهشت برگزار می‌شود.
قدرت‌علی حشمتیان در آخرین جلسه شورای مرکزی خانه احزاب که با حضور معاون اجرایی رئیس‌جمهور برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس مصوبه ی شورای مرکزی، هفتم اردیبهشت سال آینده و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری همایشی با موضوع انتخابات و احزاب از سوی خانه احزاب برگزار می‌شود.
یک عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها گفت: در آخرین جلسه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات چند دستور کار مورد بررسی قرار گرفت که از میان آن‌ها سه موضوع تصویب شد. سازمان عدالت و آزادی به شورای هماهنگی پیوست.
علی‌محمد حاضری اظهار کرد: سازمان عدالت و آزادی که تاکنون عضو ناظر شورای هماهنگی بوده با رای گیری حداکثر اعضا به عضو رسمی این شورا تغییر وضعیت داد. در واقع می‌توان گفت یک گروه اصلاح طلب رسما به مجمع شورای هماهنگی جبهه اصلاحات افزوده شد.
ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی از صبح یک‌شنبه ۸ اسفند در چهار حوزه انتخابیه آغاز شد.
ثبت‌نام انتخابات میان‌دوره‌ای دهمین دوره مجلس شوراس اسلامی از صبح امروز آغاز شد و تا پایان روز اداری چهاردهم اسفند ادامه می‌یابد.
انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در چهار حوزه اصفهان، مراغه، اهر و بندرلنگه در روز ۲۹ اردیبهشت ۹۶ برگزار می‌شود.
نامزدهای این انتخابات تا پایان روز چهاردهم شهریور فرصت داشتند که از سمت‌های اجرایی خود استعفا دهند.
از ۸ اسفند نیز هیات‌های اجرایی انتخابات میان دوره‌ای مجلس نیز تشکیل می‌شود.
بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات هم در هیات‌های اجرایی از روز پانزدهم تا بیست‌و چهارم اسفند انجام شده و روز بیست و پنجم اسفند فرمانداری‌ها اسامی افراد ردصلاحیت شده را به آنها اعلام می‌کند.
نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات میان‌دوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه غرب هرمزگان از صبح یک‌شنبه ۸ اسفند آغاز شد که در نخستین روز تنها یک نفر برای نامزدی در این انتخابات اقدام به نام‌نویسی کرد.
در دومین روز از مدت تعیین شده برای ثبت نام داوطلبان شرکت در انتخابات میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی،‌ ۱۷ نفر ثبت نام کردند.
دبیر ستاد انتخابات کشور با اعلام این مطلب گفت: از این ۱۷ نفر،‌ هشت نفر در وزارت کشور و ۹ نفر در حوزه‌های انتخابیه شامل؛ سه نفر در اصفهان، چهار نفر در اهر و هریس، یک نفر در مراغه و عجب شیر و ۱ نفر در بندرلنگه، بستک و پارسیان ثبت نام کردند.
پورعلی مطلق همچنین در خصوص هشت نفری که ثبت نام از آنها امروز در وزارت کشور انجام شد، اظهار کرد: از این افراد؛ پنج نفر برای حوزه انتخابیه اصفهان، یک نفر برای حوزه انتخابیه اهر و هریس، یک نفر برای حوزه ‌انتخابیه مراغه و عجب شیر و یک نفر برای حوزه انتخابیه بندرلنگه، بستک و پارسیان ثبت نام کرده‌اند.
در سومین روز از مدت تعیین شده برای ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی،‌ ۲۴ نفر ثبت نام کردند.
پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور با اعلام این مطلب گفت: از این ۲۴ نفر،‌ ۳ نفر در وزارت کشور و ۲۱ نفر در حوزه های انتخابیه و در مجموع ؛ ۱۲ نفر برای حوزه انتخابیه اصفهان، ۳ نفر برای حوزه انتخابیه اهر و هریس، ۵ نفر برای حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر و ۴ نفر برای حوزه انتخابیه بندرلنگه، بستک و پارسیان ثبت نام کردند.
انتهای پیام

منبع: ایسنا، 13 اسفند 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.