شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آقا گفتند شما باید در آستینتان ۱۰ رهبر داشته باشد

ایلنا

سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری:
کمیته‌ تعیین رهبری در حال بررسی افراد صاحب صلاحیت برای این جایگاه است/مقام معظم رهبری بخواهند اسامی را در اختیارشان می‌گذارند/اطلاعی از اسامی ندارم
سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری گفت: این طور نیست که مجلس خبرگان رهبری در روز مبادا و فقط در وقت بحران بخواهد در مورد رهبری آینده تصمیم بگیرد. کمیته‌ای در این زمینه تشکیل شده اما هیچ کس از کار این کمیته و اسامی مطرح در آن خبری ندارد حتی خود من از این موضوع خبر ندارم و حتی به دنبال آن نرفتم که این مطالب محرمانه را بدانم.
به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، حجت‌الاسلام و المسلیمن سیداحمد خاتمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری دومین اجلاسیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: این اجلاسیه در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری برگزار خواهد شد.
او در پاسخ به این سوال که آیا مجلس خبرگان رهبری در خصوص گزینه‌های رهبری آینده نظام ازهم اکنون گزینه‌هایی را در دست بررسی‌ دارد؟ گفت: بنده در نشست خبری قبلی نیز گفتم که در کمیسیون اصل صد و هفتم مجلس خبرگان رهبری کمیته‌ای به همین منظور تشکیل شده و چیز جدیدی هم نیست چرا که ۲۰ سال است این موضوع مورد بحث است.
آقا گفتند شما باید در آستینتان ۱۰ رهبر داشته باشد
سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: در دیداری که خبرگان رهبری با رهبری معظم انقلاب در حدود ۱۵ سال پیش داشتند آقا گفتند شما باید در آستینتان ۱۰ رهبر داشته باشد بر اساس همین نظر آقا کمیته‌ای محرمانه تشکیل شد تا در مورد افرادی که می‌توانند در این جایگاه قرار گیرند بررسی‌های لازم صورت بگیرد.
اگر رهبری معظم انقلاب بخواهند اسامی این افراد در اختیارشان قرار خواهد گرفت
حجت‌الاسلام و المسلمین  خاتمی اضافه کرد:‌ اگر رهبری معظم انقلاب بخواهند اسامی این افراد در اختیارشان قرار خواهد گرفت .
از نام افراد مطرح شده در این کمیته اطلاعی ندارم
وی ادامه داد:  البته هیچ کس از کار این کمیته و اسامی مطرح در آن خبری ندارد حتی خود من از این موضوع خبر ندارم و حتی به دنبال آن نرفتم که این مطالب محرمانه را بدانم.
وی گفت: این طور نیست که مجلس خبرگان رهبری در روز مبادا و فقط در وقت بحران بخواهد در مورد رهبری آینده تصمیم بگیرد.
سخنگوی خبرگان رهبری در پاسخ به سوال دیگر ایلنا مبنی بر اینکه پروژه نفوذ که در فضای سیاسی کشور مطرح شده آیا در مورد احتمالات نفوذ در زیر مجموعه‌های دستگاه رهبری نیز بررسی می‌شود؟ گفت: در مجلس خبرگان رهبری تاکنون چندین بار خطر نفوذ مطرح شده و در یکی از جلسات کمیسیون سیاسی در مورد استراتژی نفوذ با حضور کارشناسان امنیتی بررسی‌های لازم صورت گرفته است.
خاتمی افزود: البته کلا مطالبی که در کمیسیون‌های خبرگان مطرح شده محرمانه است مگر اینکه هیئت رئیسه محترم مجلس خبرگان رهبری اجازه اعلام آن را بدهد اما در مجموع در مورد مساله نفوذ هم کارهایی صورت گرفته است.
او در ادامه سخنان خود و در پاسخ به سوالی پیرامون تصویب حقوق ۲۴ میلیونی مدیران در مجلس شورای اسلامی گفت: باید مسائل را همه جانبه دید؛ ارزش هایی که انقلاب اسلامی داشته را ببینید و در کنارش مشکلات هم باید دیده شود.
او گفت: آنچه انقلاب در عرصه استقلال کشور عرضه کرده این است که استقلال واقعی برای کشور ایران بعد از انقلاب اسلامی رقم خورده؛ همچنین اقتدار سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای است که در منطقه حرف اول را زده و در عرصه جهانی نیز تاثیرگذار است.
سخنگوی هیات رییسه خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: در عرصه‌های مختلف علمی، از جمله پزشکی، هسته‌ای و ... انصافا تحولات گسترده‌ای صورت گرفته و همچنین مردمسالاری دینی در این کشور به خوبی مشاهده می‌شود در حالی که در رژیم شاه این گونه نبود؛ اینها را ببینید مشکلات را هم ببینید.
خاتمی تصریح کرد: قوه مقننه یکی از قوای سه‌گانه مورد احترام مردم و در حقیقت به تعبیر اما م عصاره فضایل ملت است اما انتظار نمی‌رفت با توجه به زخم کهنه حقوق‌های نجومی چنین مصوبه‌ای در مورد حقوق مدیران داشته باشند.
سخنگوی هیات رییسه خبرگان رهبری اظهار کرد:‌ همان گونه که توقع می‌رود احترام مجلس توسط دیگران حفظ شود اما خود مجلسیان هم باید حریم آن را حفظ کنند و طریق حفظ حریم مجلس توسط مجلسیان نیز این است که نگاه به بیرون داشته باشند و ببینند که مردم از این مساله مثل حقوق‌های نجومی ناراحت و رنجیده هستند.
او گفت: امیدوارم قبل از رفتن این مصوبه به شورای نگهبان, مجلسیان این موضوع را پس بگیرند و الا از شورای نگهبان انتظار می‌رود که به وظیفه‌شان عمل کنند.
به گزارش ایلنا، خاتمی در ابتدای این نشست درباره برنامه‌های دومین اجلاس رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری گفت: در این اجلاسیه آیت‌الله جنتی به عنوان رییس مجلس خبرگان رهبری و چهار نفر دیگر نطق‌های قبل از دستور انجام خواهند داد.
سخنگو هیات رییسه مجلس خبرگان با بیان اینکه پیش نویسی در اختیار اعضای مجلس خبرگان رهبری قرار خواهد گرفت تا آنها نظرات خود را در حاشیه این پیش‌نویس بیان کنند، ادامه داد: پس از جمع‌آوری نظرات براساس آن دیدگاه‌ها، بندهای بیانیه به تصویب مجلس خبرگان رهبری می رسد و بخش پایانی اجلاس قرائت بیانیه خواهد بود.
او به سخنرانی دو میهمان در این اجلاسیه اشاره کردو گفت: کمسیون سیاسی و اجتماعی مجلس خبرگان رهبری به منظور آگاهی مستمر اعضای مجلس خبرگان نسبت به تحولات داخلی و جهانی به خصوص مسایل جهانی وداخلی و امنیتی و... شامل ۹ عضو اصلی و ۲ عضو علی البدل تشکیل می شود، این کمسیون با تشکیل جلسات و با حضور نخبگان سیاسی و امنیتی و اجتماعی و اقتصادی، مسایل داخلی و جهانی را مورد بررسی قرار می‎دهد و گزارش آن را به هیات رئیسه تقدیم می‌‏کند.
حجت‌الاسلام و المسلمین خاتمی از اقتصاد مقاومتی و فضای مجازی به عنوان محور سخنرانی‌ میهمانان یاد کرد و گفت: در جلسه اول سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به بحث اقتصاد مقاومتی و مشکلات معیشتی مردم می‌پردازد. این دعوت به دلیل کارهای ارزشمند و فاخر این نهاد در عرصه ساماندهی به معیشت محرومین است که بسیاری از مردم ما در جریان این فعالیت نیستند.
او افزود: در جلسه بعد، تقی پور عضو شورای عالی فضای مجازی حضور پیدا می‎کند. شورای عالی فضای مجازی از سوی مقام معظم رهبری تشکیل شده است که با جایگاه قانونی فرادستی و اعضای مشخص فعالیت می‎کند.
سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در پی اصلاح آیین نامه انتخابات خبرگان رهبری هستیم، گفت: این کار منوط به کمسیون آیین نامه است؛ یک تحول جدی در این عرصه باید صورت داده شود زیرا قوانین مربوط به خبرگان طبق قانون اساسی باید توسط خود خبرگان تصویب شود؛ اصلاح و تدوین آیین نامه انتخابات مجلس خبرگان شروع به کار شده است ولی به این اجلاس نرسید که امیدواریم در اجلاس آینده این آیین نامه نیز تکمیل و به صحن علنی مجلس خبرگان عرضه شود.
او ادامه داد: مساله دیگر در خصوص مساله سن و سال است؛ کف و سقف سن عضو مجلس باید به شکل منطقی باشد؛ ترکیب مجلس خبرگان رهبری باید به شکلی باشد که وقتی که به انتخاب حساس و کلیدی می‎رسند مردم به آنها اعتماد کنند؛ یعنی بین مجلس خبرگان و شورای اسلامی تفاوت‎هایی وجود دارد زیرا مجلس شورا با زندگی مردم سروکار دارد ولی مجلس خبرگان رهبری به کلان‎ترین انتخاب دست می‌زند.
امام جمعه موقت تهران گفت: اصلاح آیین نامه انتخابات مجلس خبرگان، طرحی با ۳۶ ماده و ۲۴ تبصره در کمسیون آیین نامه در حال بررسی است که امیدواریم به اجلاس آینده برسد.
 

منبع: ایلنا، 14 اسفند 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.