شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ -  ۹ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

قاسمی: سعودی‌هاخزانه خود را برای گرفتن چندخط موضع علیه ایران خالی نکنند

ایسنا

نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت امور خارجه
سعودی‌هاخزانه خود را برای گرفتن چندخط موضع علیه ایران خالی نکنند/دیدار روحانی و اردوغان مفیدبود
بهرام قاسمی با تاکید بر اینکه وزارت خارجه مسئولیتی در مذاکرات با عربستان درباره حج ندارد، اظهار کرد: سازمان حج و زیارت مسئول این مذاکرات است و نتایج مذاکرات را در زمان مقتضی اعلام می کند.
به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه ، در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به این پرسش که در خبرها آمده بود اروپایی ها به ترامپ توصیه کرده اند به ایران فشار بیشتری بیاورد اما برجام را پاره نکند، گفت: تا جایی که می دانم مواضع اروپایی‌ها  در رابطه با برجام روشن است. آن‌ها حامی و بخشی از برجام هستند و طیف وسیعی از این کشورها تفاهماتی را در بحث هسته‌ای با ایران داشته‌اند و در مذاکرات مربوطه حضور فعال داشتند.
وی گفت: من چنین خبری دریافت نکرده‌ام که کسی در اروپا خواهان فشار به ایران در چارچوب برجام باشد، برعکس آنها علاقه‌مند به افزایش همکاری و توسعه روابط هستند و شاهد این مساله رفت و آمد میان هیات های دو طرف در ماه‌های گذشته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با مذاکرات هیات اعزامی ایران به عربستان در خصوص موضوع حج و ورود وزارت خارجه به این مذاکرات اظهار کرد: مسئولیت مذاکره با عربستان درباره حج به عهده سازمان حج و زیارت است و وزارت خارجه مسئولیتی ندارد.
وی ادامه داد: تا جایی که می دانم این مذاکرات تا حد مثبتی پیش رفته است و درباره برخی ساز و کارها و مکانیزم های فراهم کردن امکانات و تسهیلات کنسولی بحث شده است. در عین حال سازمان حج و زیارت در زمان مقتضی نتایج مورد مذاکره را اعلام خواهد کرد.
خبرنگاری از سخنگوی وزارت امور خارجه در ارتباط با موضوع بحرین و اقدامات رژیم آل خلیفه علیه شیعیان این کشور و روحانیانی چون شیخ عیسی قاسم پرسید که بهرام قاسمی در پاسخ تصریح کرد: مواضع ایران در خصوص بحرین مشخص است. ما بارها گفته‌ایم که دولت بحرین به جای فرافکنی مشکلات موجود و ایجاد مشکل برای بخش عمده از مردم این کشور نیاز دارد که رویکرد جدیدی را نسبت به مردم و افکار عمومی این کشور داشته باشد و به جای امنیتی کردن امور راهکار تعامل و مذاکره را در ارتباط با مشکلات موجود در پیش بگیرد.
وی در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با دادگاه شیخ عیسی قاسم، روحانی برجسته بحرینی نیز گفت: در مورد دادگاه ایشان و آنچه که شما به آن اشاره کردید اطلاع دقیقی ندارم و ما قبلاً مواضع خود را در این ارتباط اعلام کرده‌ایم.
خبرنگار دیگری در مورد بحث حضور نیروهای آمریکایی در سوریه و همچنین تحولات سوریه از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسید که وی در پاسخ گفت: تحولات آستانه و ژنو در ارتباط با سوریه مسیر خود را طی می‌کنند و این تلاش وجود دارد که نشست آستانه 4 قبل از نشست ژنو آتی برگزار شود.
وی تصریح کرد: در مورد حضور نیروهای آمریکایی در سوریه و مباحث منتشر شده در این ارتباط اطلاع دقیقی ندارم.
در ادامه این نشست خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هفته پیش شاهد این بودیم که چین به همراه روسیه قطعنامه ضد سوری شورای امنیت را وتو کرد. با توجه به مواضع چین آیا این احتمال وجود دارد که پکن به روند نشست‌های آستانه بپیوندد؟ که بهرام قاسمی در پاسخ اعلام کرد: مواضع چین در ارتباط با مسائل بین المللی و  منطقه‌ای، از جمله مسأله سوریه روشن است.
وی افزود: در مورد آستانه و اضافه شدن کشورهایی به این نشست در ابتدا یا حتی اواسط شکل‌گیری این روند دیدگاه‌های مختلفی مطرح شد. برخی از کشورها علاقه‌مند بودند که تعداد کشورهای عضو نشست آستانه را افزایش دهند که با مخالفت جدی دیگر کشورهای حاضر روبرو شدند. چرا که در همان موقع این استدلال وجود داشت که اگر در نقطه آغازین شکل‌گیری این روند تعداد اعضا افزایش پیدا کند ممکن است که میزان تفاهمات حاصله کاهش پیدا کند و در همین چارچوب بهتر است تا رسیدن به یک نقطه مشخص این روند در یک محدوده کوچکی ادامه پیدا کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سه کشور ایران، روسیه و ترکیه از اعضای اصلی آستانه هستند، ادامه داد: این به آن معنا نیست که کشورهای دیگر برای حضور در این روند اظهار علاقه نکرده‌اند و چین و سایر کشورها می توانند در این حوزه حضور داشته و نقش ایفا کنند.
خبرنگار دیگری از سخنگوی وزارت امور خارجه در ارتباط با پیشرفت ارتش عراق در مبارزه با تروریست‌های تکفیری در موصل پرسید که وی در پاسخ گفت: بحث موصل بحث پیچیده و سختی است، دشواری‌های خاص خود را دارد ولی دولت مرکزی عراق توانسته به خوبی در این مسیر حرکت کند و امیدواریم که با درایت، این مسیر ادامه پیدا کند و موصل از حضور تروریست‌ها پاک شود و دیگر شاهد حضور آنها در عراق نباشیم ،چنان که عراق به کشوری امن و با ثبات که در مسیر توسعه اقتصادی حرکت می‌کند ، تبدیل شود.
وی با بیان اینکه اراده جدی دولت بغداد در مبارزه با تروریست‌ها قابل تحسین است، افزود: در این مسیر باید جامعه جهانی به عراق به عنوان کشوری که در حال مبارزه با تروریسم‌ها است ، کمک کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی از تحلیلگران معتقدند که ایران در ارتباط با موضوع دفاع از مسلمانان میانمار آنطور که در شأن جمهوری اسلامی ایران است عمل نکرده است، اظهار کرد: باید به  این نکته توجه داشت که ما نمی‌توانیم در مسائل داخلی کشوری دخالت کنیم ولی با مکانیسم‌هایی می‌توانیم موضوع مسلمانان آن منطقه را پیگیری کنیم و در همین چارچوب اقداماتی انجام شده است از جمله اینکه مدتی پیش شاهد بودیم که آقای ظریف نامه‌ای را به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشتند و خواستار پیگیری وضعیت مسلمانان میانمار از سوی سازمان ملل متحد شدند. چند وقت پیش نیز اجلاس فوق‌العاده سازمان همکاری‌های اسلامی در مالزی در ارتباط با بررسی وضعیت مسلمانان میانمار برگزار شد که ایران نیز حضوری فعال و پررنگ در این اجلاس داشت و ما مواضع خود را در این ارتباط مطرح کردیم.
وی ادامه داد: بهرام قاسمی با بیان اینکه ما در این مسیر تلاش‌های خود را ادامه خواهیم داد تأکید کرد: همانطور که گفتم باید به این نکته نیز توجه داشت که ما در مسائل داخلی کشورها نمی‌توانیم دخالت مستقیمی داشته باشیم اما می‌توانیم به دولت میانمار توصیه‌هایی را داشته باشیم که این توصیه‌ها بارها اعلام شده است.
خبرنگار دیگری در ادامه این نشست مطبوعاتی که حدود 90 دقیقه به طول انجامید، خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تلاش است کهبه زودی فرمان ممنوعیت جدیدی را علیه اتباع برخی از کشورهای مسلمان جهت ورود به آمریکا وضع کند. واکنش ایران در این ارتباط چیست؟ که قاسمی در جواب اظهار کرد: دفعه پیش که چنین فرمانی اعلام شد ما مواضع خود را اعلام کردیم، اکنون آنچه شما اشاره کردید هنوز اتفاق نیفتاده و اگر اتفاق افتاد، براساس آنچه که اعلام می شود به تناسب آن و براساس مقتضیات اعلام نظر می کنیم. در ارتباط با اقدام قبلی آمریکایی ها موضع گیری ما روشن بود، در مورد آینده نیز بهتر است سکوت کنیم، ‌صبر کنیم و هر موضوعی  را به زمان خود موکول کنیم.
بهرام قاسمی در پاسخ به این سوال که هفته گذشته هیاتی از آمریکا به تل‌آویو سفر کرد تا موضوع انتقال سفارت آمریکا از این شهر به قدس را مورد بررسی قرار دهد و به نظر می رسد دولت ترامپ سعی دارد وعده ای را که در زمان انتخابات در مورد این موضوع داده بود، عملیاتی کند. به نظر ایران در صورتی که این موضوع اتفاق بیفتد ، شاهد چه پیامدهایی خواهیم بود؟ که سخنگو تصریح کرد: این گونه اقدامات مورد پذیرش نیست و محکوم است ولی با سفر چند نفر از  اعضای کنگره نمی توانیم بگوییم که این اتفاق می افتد یا به سرعت رخ می دهد.
وی افزود: این موضوع، موضوع پیچیده ای است و در داخل خود آمریکا نیز در ارتباط با این امر دیدگاه های متناقض و متفاوتی وجود دارد.
این دیپلمات کشورمان در این نشست که  به نظر می رسید آخرین نشست وی در سال 95 باشد، در پاسخ به سوالی در ارتباط با مذاکرات ژنو و اینکه معارضان دولت سوریه می گویند، این مذاکرات پیشرفت خوبی نداشته و از دیگر سو صدای واحدی نیز از سوی این معارضان شنیده نمی شود، گفت: باید به این نکته توجه داشت که هیچ تفاهم و اشتراک  نظری بدون گفت‌وگو و رایزنی حل نخواهد شد، به خصوص در بحث سوریه که گروه های معارض زیادی وجود دارد و برخی از گروه های تروریستی و تکفیری نیز در این کشور حضور دارند.
قاسمی تصریح کرد: در هیچ جلسه ای نمی توانیم به یک باره شاهد حصول نتیجه به معنای تمام و کمال آن باشیم. مذاکرات معمولا گام به گام پیش می رود و ما در نمونه های متعدد بین المللی شاهد این موضوع بوده ایم. اگر تصور بر این بوده که مساله سوریه در اجلاس ژنو تمام و کمال به اتمام برسد، مقداری خوش بینانه بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: معارضان و نمایندگان دولت سوریه در اجلاس ژنو با یکدیگر مذاکره و گفت‌وگو کردند و چارچوب هایی برای آینده مشخص کردند.
این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید مجدد مبنی بر اینکه تعداد بازیگران در ارتباط با بحران سوریه زیاد است و برخی از کشورها از گروه های تروریستی و تکفیری در سوریه حمایت می کنند، ادامه داد: باید ببینیم که آستانه چهار برگزار می شود یا نه؟، البته رایزنی ها و تکاپوها در این زمینه در حال جریان است و بعد از نشست آستانه اجلاس ژنو را خواهیم داشت.
قاسمی ادامه داد: باید صبر کرد و نباید در مورد ژنو قضاوت کرد . باید با گام های هر چند کوچک مسیری که سخت است را طی کرد.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست که حدود 30 سوال از او پرسیده شد، در پاسخ به سوالی در ارتباط با دیدار آقایان روحانی و اردوغان در حاشیه اجلاس اکو در اسلام آباد اظهار کرد: همانطور که می دانید هفته گذشته اجلاس سران اکو در پاکستان برگزار شد و تعدادی از سران کشورهای عضو در این اجلاس حضور داشتند. در جریان این اجلاس این فرصت فراهم شد که بعد از مدت ها و برای اولین بار بعد از کودتای ترکیه که خلائی در تماس های سطح بالای دو کشور وجود داشت، روسای جمهور ایران و ترکیه با تقاضای طرف ترک با یکدیگر رایزنی و گفت‌وگو کنند.
بهرام قاسمی ملاقات انجام شده  را ملاقاتی مهم، سازنده و مفید عنوان کرد و افزود: در این ملاقات به صراحت در مورد آخرین تحولاتی که بین دو کشور وجود داشت و به وجود آمده است ،گفت‌وگو و رایزنی شد. مسائل منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تفاهماتی حاصل شد.
این دیپلمات ارشد با تاکید بر اینکه تفاهمات حاصل شده به معنای حل و فصل تمام مسائل نیست و دو کشور در برخی از حوزه ها همچنان اختلاف نظر دارند، ادامه داد: ولی نفس این دیدار مهم و قابل توجه بود.
قاسمی با تاکید بر اینکه روابط دو کشور مسیر خود را طی می کند، مسیری که درست است، خاطر نشان کرد: دیدار انجام شده به جا، درست و به هنگام بود و صحبت از این شد که پیش از اینکه مقامات دو کشور در رسانه ها سخنانشان را بگویند در دیدارهایی که می توانند داشته باشند مسائل را، مورد بحث و بررسی قرار دهند و ارتباطات بیشتری بین مقامات دو کشور وجود داشته باشد، چرا که با توجه به تحولات منطقه نیاز به رایزنی های مکرر بین مقامات دو کشور وجود دارد.
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه دو طرف از همکاری های موجود در ارتباط با موضوع آستانه و سوریه اظهار رضایت کردند و تفاهم داشتند که این همکاری و نشست ها می توانند با محوریت سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در بحث سوریه استمرار پیدا کنند، تاکید کرد: دیدار انجام شده مثبت بود.
 خبرنگار پرسش کننده سوال فوق همچنین از سخنگوی وزارت خارجه در خصوص برخی از رفتارهای نامناسب با اتباع ایرانی در مرزهای زمینی ترکیه پرسید که وی در پاسخ خاطر نشان کرد: در خصوص مسائل مرزی و آنچه که اتفاق  افتاده باید بگوییم این موضوع چیز جدیدی نیست و ما این مسائل را به خصوص بعد از کودتای نافرجام در ترکیه داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه بعد از وقایع اخیر دستورات لازم را به سفارتخانه ایران و کنسولگری های کشورمان در ترکیه از سوی وزارت خارجه داده شده است، گفت: با مقامات ترکیه نیز در این ارتباط گفت‌وگو شد و خبرها حاکی از این است که با عوامل خاطی برخورد شده است، ولی این موضوع کافی نیست. ما معتقدیم که باید یک امنیت مناسب و بهتری برای شهروندان ایرانی در مرزهای زمینی ترکیه به وجود آید.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به توصیه‌های پیشینی که از سوی این وزارتخانه به شهروندان ایرانی در ارتباط با سفر به ترکیه داده شده است، گفت: ما به شهروندانی که اصرار دارند به ترکیه سفر کنند توصیه می کنیم تا آنجا که امکان دارد از هواپیما و ناوگان هوایی برای این سفر استفاده کنند تا از مرزهای زمینی. امیدواریم با درایت و مدیریت مقامات ترک دیگر شاهد تکرار اینگونه اتفاقات نباشیم و شان و منزلت مردم ایران به طور کامل حفظ شود.
خبرنگار دیگری در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد سفر روحانی به سه کشور آفریقایی قبل از نوروز پرسید که سخنگوی وزارت خارجه در جواب اعلام کرد: پیش از این بحث هایی وجود داشت که رئیس جمهور در اسفند ماه و قبل از آغاز سال جدید سفری به سه کشور آفریقای جنوبی، الجزایر و اوگاندا داشته باشد. در مورد مکانیزم سفر، مسائل فنی، تشریفاتی و زمان انجام آن بحث هایی صورت گرفت و پیش بینی می شد که این سفر قبل از نوروز انجام شود، ولی در حال حاضر با اطلاعاتی که من دارم با توجه به عدم انجام همه مراحل مورد نیاز انجام این سفر، سفر فوق در اسفند ماه انجام نمی‌شود.
وی تصریح کرد: تلاش خواهد شد این سفر در فرصت مناسب و زمانی که مکانیزم های لازم به طور کامل طی شده باشد انجام شود.
خبرنگار دیگر در این نشست در ارتباط با امکان ارتقاء همکاری‌های ایران و مصر با توجه به تحولات منطقه پرسید که بهرام قاسمی در پاسخ خاطرنشان کرد: همان‌طور که اطلاع دارید مصر کشوری مهم در منطقه ،جهان اسلام و جهان عرب است و در حال حاضر دفاتر حافظ منافع دو کشور در تهران و قاهره در حال فعالیت هستند.
وی ادامه داد: امیدواریم نهایتا بتوانیم بر مشکلات و موانعی که بر سر ارتقاء روابط دو کشور وجود داشته و بخشی از آن همچنان وجود دارد فائق آییم و روابط دو کشور از بهبود نسبی برخوردار شود. باید به این نکته نیز توجه داشت که روابط همواره دو سویه است و یکجانبه نیست و باید مجموع شرایط در پایتخت دو کشور فراهم بشود تا بتوانیم گام های لازم را برای ارتقاء روابط و همسویی بیشتر برداریم.
وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی پیشرفت خاصی نداشته‌ایم. روابط دو کشور به مانند گذشته است و در سطح دفاتر حافظ منافع، تماس هایی برقرار است و گاهی هم که لازم بوده دیدارهایی بین مقامات دو کشور انجام گرفته است، از جمله این‌که اخیرا وزرای خارجه دو کشور با یکدیگر دیدار و رایزنی کرده‌اند.
خبرنگار دیگری از سخنگوی وزارت خارجه در مورد همکاری‌های ایران و روسیه در مورد مسائل خاورمیانه و همچنین اخبار منتشر شده مبنی بر این‌که ایران قصد دارد هواپیمای سوخو از مسکو بخرد، پرسید که این مقام عالی در وزارت خارجه توضیح داد: روابط ما با روسیه در وضعیت خوبی قرار دارد و دوران اخیر یکی از بهترین دوران‌ها در ارتباط با همکاری‌های منطقه‌ای بین دو کشور است.
وی با بیان این‌که «این همکاری‌ها ادامه خواهد داشت و ما محدودیتی را در این ارتباط نمی‌بینیم»، ادامه داد: بحث خرید هواپیمای غیر نظامی موضوعی بوده که بین دو کشور مطرح بوده و مطرح است و ان شاءالله در زمان لازم در این خصوص بیشتر صحبت می‌کنیم.
وی در پاسخ به سوال ایسنا که آیا در جریان مذاکرت صورت گرفته از سوی سازمان حج و زیارت با مقامات عربستانی در ارتباط با حج آتی در مورد مسائلی مانند موضوع ویزا و مسائل کنسولی نیز بحث و گفت‌وگو شده با توجه به اینکه در حال حاضر دو کشور از روابط کنسولی و سیاسی برخوردار نیستند و از دیگر سو موضوع صدور روادید برای زائران ایرانی به چه نحو خواهد بود؟ که وی خاطر نشان کرد: ما در حال حاضر روابط کنسولی و سیاسی با عربستان نداریم و یکی از آیتم هایی که در جریان سفر هیات اعزامی از سوی سازمان حج و زیارت به عربستان می تواند مورد مذاکره قرار گرفته شده باشد مسائل کنسولی و صدور روادید جهت سفر زائران ایرانی به عربستان است. قطعا در این ارتباط صحبت شده و بعد از نهایی شدن تصمیمات گرفته شده می توانیم در مورد جزئیات آن صحبت کنیم و لازم است در حال حاضر کمی در این ارتباط صبر کرد.
مسائل زیست محیطی یکی دیگر از سوالاتی بود که در این نشست مانند نشست قبلی از سخنگوی وزارت خارجه پرسیده شد چنانکه در این راستا خبرنگاری خطاب به بهرام قاسمی گفت آیا در مورد موضوع ریزگردها و حل این موضوع وزارت خارجه با دولت عراق گفت‌وگو و رایزنی هایی داشته که وی در پاسخ اعلام کرد: وزارت خارجه در کنار سازمان محیط  زیست، براساس وظایف ذاتی اش که ارتباط با کشورهای همسایه است، با دولت عراق تماس‌هایی داشته است. کمیته‌هایی در این چارچوب تشکیل شده است و ما پیگیر این موضوع هستیم.
این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این‌که «در ارتباط با این موضوع باید تمام واقعیت‌ها دیده شود» خاطرنشان کرد: همانطور که می‌دانید عراق یکی از مبادی ورود ریزگردها به کشور است، ولی این کشور در حال حاضر با مشکلاتی چون ناامنی، تروریسم و مشکلات اقتصادی روبرواست. ما در یک شرایط عادی توقع بیشتری داشتیم که دولت عراق همکاری و مشارکت بیشتری در این ارتباط انجام دهد ولی در حال حاضر با توجه به مشکلاتی که در عراق وجود دارد روند حل این موضوع به سرعت پیش نمی‌رود و این امر تا حدودی قابل درک است.
این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: وزارت خارجه تلاش‌های خود را در این زمینه انجام خواهد داد تا آنها را ترغیب کند که در این راستا همکاری های بیشتری داشته باشند، به نحوی که ما بتوانیم بر این مشکل فائق آییم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اقدام آمریکایی‌ها مبنی بر ایجاد یک مرکز نظامی در ارمنستان و تاثیری که این امر می تواند بر بحران قره باغ داشته باشد،نیز گفت: بحران قره باغ یک بحران دیرینه است و شعله‌ور شدن آن به فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی که 25 سال از آن می‌گذرد، برمی‌گردد.
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان خاطر نشان کرد: بحران قره باغ مساله و مشکلی است که باید دو کشور درگیر آن یعنی آذربایجان و ارمنستان آن را با خویشتن داری و گفت‌وگو حل و فصل کنند.
وی ادامه داد: حضور آمریکایی ها در مناطق مختلف جهان از جمله غرب آسیا حضور موفقی نبوده است و حضور آنها به دلیل خطاهای استراتژیک می تواند اشتباهات فاحشی را به همراه داشته باشد و آثار نامطلوبی را ایجاد کند که دهه ها این آثار ادامه داشته باشد؛ مانند اتفاقی که در خاورمیانه شاهد آن هستیم. خطای استراتژیک آمریکا در این منطقه باعث شده که در این منطقه طی دهه ها شاهد اثرات نامطلوب این خطاها باشیم. این سیاست ها نه تنها ساز و کار موثری نداشته است بلکه اثر عکس داشته است.
این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: حضور نظامی آمریکا در این منطقه به هر عنوان و به هر دلیلی کار ساز و راهگشاه نبوده و نخواهد بود از دیگر سو دولت جدید آمریکا سخنانی را با عنوان بازگشت نیروها به خانه (آمریکا) مطرح کرده است که من نمی دانم چقدرجدی است وبه چه میزانی اجرایی می شود.
قاسمی با بیان اینکه مشکلات موجود در منطقه را کشورهای منطقه می توانند به نحو مناسب و بهتری حل کنند، ادامه داد: ما در امور همسایگانمان دخالت نمی کنیم ولی توصیه مان به دو کشور آذربایجان و ارمنستان این است که آنها می توانند مسائل بین خودشان را با ابتکار بهتری حل کنند.
خبرنگار دیگری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت در روز پنج شنبه خبری منتشر شد که به یک خانم ایرانی در واشنگتن تعرض شده است. آیا وزارت خارجه در این  مورد اطلاعی دارد. از دیگر سو شما در سخنان خود به مسافران ایرانی توصیه کردید که برای سفر به ترکیه بیشتر از مرزهای هوایی استفاده کند تا زمینی آیا این سخن شما به منزله ی پاک کردن صورت مسئله و اتفاق افتاده در ارتباط با مسافران ایرانی در مرزهای زمینی ترکیه نیست که این دیپلمات در پاسخ تصریح کرد: من در سخنان خود گفتم کسانی که اصرار به سفر ترکیه دارند در مقطع کنونی ترجیحا از ناوگان هوایی برای سفر استفاده کند در کنار این موضوع باید بگویم تلاش ها و مذاکرات ما برای بهبود وضعیت نقاط مرزی و مبادی ورودی به ترکیه در نوع برخورد مسافران ایرانی با مقامات این کشور ادامه دارد و امیدواریم این موضوع به صورت دقیقتر حل و فصل شود.
وی ادامه داد: هدف ما پاک کردن صورت مسئله نیست .
 این دیپلمات ارشد تصریح کرد: ترکیه همسایه ایران است و ما مناسبات دیرینه ای با آن‌ها داریم . روابط بین دو کشور و ملت در جریان است که بخشی از آن از طریق مبادی زمینی صورت می‌گیرد و ما باید بتوانیم تسهیلات لازم را برای ایرانی ها وحتی اتباع ترک جهت این‌گونه رفت و آمد ها فراهم کنیم. این امری روشن و بدیهی است و نیاز به تکرار ندارد و همانطور که گفتم ما مسر هستیم که این مسائل با کشور همسایه مان حل و فصل شود.
وی در پاسخ به سوال اول این خبرنگار گفت:‌ موضوع مورد اشاره شده بحث قابل طرحی نیست در رسانه ها در چند روز گذشته در این ارتباط صحبت شده است و از دیگر سو من هنوز مجاب نیستم که آیا این فرد یک شهروند ایرانی بوده یا تابعیت دیگری از کشورهای منطقه داشته است.
وی تاکید کرد:‌ولی در مجموع اقدام صورت گرفته مذموم و قابل سرزنش است.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال مبنی بر این‌که روز گذشته برخی از خبرگزاری های داخلی خبر دادند که جنبش حماس با تشکیل جنبش موافقتش با ایجاد دولت مستقل فلسطینی با مرزهای 1967 موافقت کرده است، اظهار کرد: خروجی هایی که بر روی خبرگزاری ها می آید ملاک سخنان‌مان نمی‌تواند باشد.
وی ادامه داد: آرمان‌های فلسطینی روشن است و عدول از آن‌ها خیانت است. برخی اوقات اظهارات ناپخته ای مطرح می‌شود و در گذشته نیز این‌گونه مواضع اتخاذ شده است، ولی در مجموع آن‌چه که در ارتباط با فلسطین تعیین کننده است ، نظر مردم فلسطین است و در واقع آن‌ها هستند که تعیین کننده وضعیت آینده فلسطین هستند و یک گروه مشخص تعیین کننده نیست. من ندیده‌ام که یک مقام رسمی و جدی چنین مواضعی را اعلام کرده باشد و آن‌چه در خبرگزاری‌ها دیده می‌شود نمی‌تواند ملاک کاملا دقیقی باشد.
سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد : وزیر خارجه برای شرکت در اجلاس سران همکاری های اقتصادی کشورهای حاشیه اقیانوس هند به اندونزی سفر کرده است .
این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر اخیر ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی به  مالزی ویکی از مفاد  بیانیه پایانی سفر این مقام سعودی به کوالالامپورکه اتهاماتی را متوجه تهران کرده است ، اظهار کرد: عربستان سعودی تلاش دارد که با برخی از اقدامات و همچنین توسل به درآمدهای ناشی از نفت یک اجماع و هماهنگی علیه برخی کشورهای منطقه از جمله ایران به وجود آورد و این امر جدیدی نیست. در سال‌های گذشته نیز شاهد این اقدامات ابتر و عبث از سوی سعودی‌ها بوده‌ایم. درواقع آن‌ها برای گرفتن چند خط موضع علیه ایران خود را به زحمت می‌اندازند و هزینه زیادی می‌کنند. اقدامی که از نظر ایران به نوعی آب در هاون کوبیدن از سوی سعودی‌ها است.
وی با اشاره به روابط ایران و مالزی و تلاش دو کشور برای گسترش این روابط ادامه داد: سعودی‌ها تلاش کردند که در بیانیه پایانی سفر ملک سلمان به مالزی بندی را علیه ایران بگنجاند. به نظر من نباید به این موارد اهمیت داد . کشورهای اسلامی و مالزی روابط خوبی با ایران دارند و توصیه ما به آن‌ها این است که از ظرفیت و پتانسیل خود جهت همگرایی و نزدیکی هر چه بیشتر کشورهای اسلامی با یکدیگر استفاده کنند تا بتوانند نقش مثبت‌تری را در این زمینه ایفا کنند.
قاسمی با اشاره به برگزاری اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی در مالزی در ارتباط با مسلمانان میانمار و تلاش هایی که دولت کوالالامپور در این ارتباط انجام داد، افزود: ما به مقامات سعودی توصیه می‌کنیم که در این ارتباط کمتر هزینه کند و نیازی نیست که بخاطر گرفتن چند خط موضع علیه ایران خزانه شان را خالی کند. این اقدامات از نظر ایران ارزشی ندارد و همانطور که اشاره شد این اقدام آن‌ها مصداق ضرب الامثل ایرانی آب در هاون کوبیدن است.
این دیپلمات ارشد کشورمان در ارتباط با سفر وزیر خارجه عربستان به عراق بعد از سال‌ها و تاثیری که این سفر می‌تواند در نوع رابطه تهران – بغداد داشته باشد  نیز گفت: وزیر خارجه عربستان بعد از سالها به عراق سفر کرده است وباید به این نکته توجه داشت که روابط ایران و عراق تحت تاثیر اینگونه سفرها و القائات قرار نمی‌گیرد.
وی با بیان این‌که «ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه دارای مناسبات خوب و مناسبی با یکدیگر هستند» تصریح کرد: بی‌شک این نوع سفر ها باعث نگرانی نیست و فکر نمی‌کنیم که بتواند مسئله ای را در روابط ایران و عراق به وجود آورد. روابط ایران و عراق عمیق تر از آن است که چنین مسائلی بتواند آن را تحت تاثیر قرار دهد.
خبرنگار دیگری از سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با سفر روز گذشته رئیس‌جمهور آذربایجان به تهران و روابط دو کشور پرسید که وی در پاسخ اعلام کرد:  روابط ما با کشور آذربایجان به عنوان کشوری همسایه و مستقل روابط خوبی است . این روابط قابل اعتنا است و در مدت  اخیر روسای جمهور دو کشور بارها با یکدیگر مذاکره کرده‌اند.
این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر این‌که «روابط تهران-باکو رو به رشد است» ، در بخشی از صحبت‌های خود ادامه داد: ما خواهان حسن همجواری و تعامل سازنده کشورهای منطقه با یکدیگر در جهت ایجاد هر چه بیشتر ثبات هستیم.
وی با تاکید بر این‌که «ما از سطح و حجم  روابط اقتصادی مان با آذربایجان با توجه به این‌که در همسایگی یکدیگر قرار داریم، راضی نیستیم» ،خاطرنشان کرد: حجم روابط اقتصادی دو کشور باید گسترش بیشتری پیدا کند.
قاسمی همچنین در مورد مذاکرات کنسولی بین ایران وآذربایجان جهت لغو روادید بین دو کشور گفت:‌ در مورد مسائل کنسولی مذاکرات بین دو کشور آغاز شده و ادامه دارد . تسهیلاتی برای سفر اتباع دو کشور فراهم شده ولی تا لغو رواید فاصله داریم. مذاکرات و ایجاد سازوکارهای لازم در این مسیر زمانبر و طولانی است و امیدواریم با مدیریت و پشتوانه سیاسی دو کشور بتوانیم در این خصوص به نقطه مطلوبی دسترسی پیدا کنیم.
وی همچنین در مورد نوع روابط آذربایجان با دیگر کشورها از جمله کشورهای همسایه گفت:‌ ما بر اساس منافع ملی مان با باکو ارتباط داریم و بر این اساس در مورد روابط دو کشور تصمیم‌گیری می‌شود.
خبرنگار دیگری در ادامه این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا در جریان سفر هیأت اعزامی از سوی سازمان حج و زیارت به عربستان برای گفت‌وگو در ارتباط با حج آتی، مقامات این کشور از ایران در ارتباط با فاجعه منا عذرخواهی کردند یا نه؟ گفت:‌ سوالات شما در این زمینه را  باید سازمان حج و زیارت پاسخ دهد.
وی ادامه داد: آن‌چه می‌توانم اعلام کنم این است که گفت‌وگوها در مورد حج به روابط دیپلماتیک ایران و عربستان ربطی ندارد. هیأت مذکور جهت گفت‌وگو در ارتباط با تعیین سازوکارهای لازم برای سفر حجاج ایرانی به عربستان این سفر را انجام دادند . شرایط ایران در این مذاکرات به صورت طبیعی مطرح شده است و ما شنیده‌ایم که آن‌ها نیز قول‌هایی داده‌اند ولی باید صبر کرد تا مذاکرات ادامه پیدا کند. باید از  هرگونه پیش‌داوری در مورد این مذاکرات دوری کنیم و منتظر بمانیم که این مذاکرات به اتمام برسد.
این دیپلمات تاکید کرد: روابط دیپلماتیک ایران و عربستان مقوله ای جدا از حج است و نباید به هم گره زده شود.
در این نشست خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با اقدامات عملی ایران در برابر تحریم های جدید آمریکا علیه برخی از اتباع ایرانی و شرکت ها که بعد از روی کار ‌آمدن دولت ترامپ وضع شده است که وی در این زمینه اظهار کرد: بعد از اتخاذ این تحریم‌ها ما در بیانیه‌ای نسبت به این موضوع واکنش نشان دادیم و اعلام کردیم که سازوکارهای خود را در این ارتباط خواهیم داشت.
وی ادامه داد: اقدامات و تصمیمات مورد نیاز در این ارتباط در لحظه مناسب اخذ شده است و ما این تصمیمات را در زمان مناسب خود اعلام می‌کنیم.
در ادامه نشست خبری سخنگوی وزارت خارحه با رسانه ها، خبرنگاری در مورد بی اخلاقی تعدادی از رسانه‌های مخالف دولت در ارتباط با صحبت‌های روز گذشته ظریف از سخنگوی وزارت خارجه پرسید و خطاب به قاسمی گفت آقای ظریف در مصاحبه‌ای که اخیرا داشته‌اند در پاسخ به این سوال که آیا در دولت آینده آقای روحانی در صورت پیروزی در انتخابات حضور خواهیم داشت یا نه؟ گفته‌اند که ترجیحم این است که  این پیشنهاد به فرد دیگری داده شود  ولی اگر چنین پیشنهادی مطرح شود این موضوع را بر اساس شرایط آن زمان و توان خودم مورد بررسی قرار می دهم ولی برخی از رسانه ها با تقطیع صحبت ‌ای آقای ظریف سعی کرده اند که از آن جهت هجمه به دولت استفاده کنند که بهرام قاسمی در پاسخ گفت: متن مصاحبه خودش چیزی است و حواشی نیز در مورد آن توسط برخی از دوستان که وقت و حوصله بیشتری برای  پرداختن به این مسائل را دارند که حتی آن را از مسیر اصلی منحرف کنند، وجود داشت.
وی ادامه داد: نکاتی که آقای ظریف مطرح کردند به این شکلی نبود که در برخی از رسانه ها منتشر شد . از ایشان در آن مصاحبه در مورد آینده  پرسیده شده بود  که ایشان  در پاسخ گفته بودند صحبت در این ارتباط زود است و صحبت و تصمیم گیری در مورد آن را  به آینده و بعد از انتخابات موکول کرده بودند. این که در آینده چه اتفاقی می افتد چه پیشنهادی مطرح می‌شود و تصمیم در مورد آن  با توجه به شرایط آن زمان اتخاذ می‌شود.
این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان ادامه داد: ولی به دلیل نوع جمله بندی و نگارشی که در متن وجود داشت شاید برخی به طور طبیعی چنین برداشتی که شما مطرح کردید داشتند  و برخی نیز علاقه‌مند بودند که با ایجاد انحراف در کلمات و لغات ،موضوع و سوژه جدیدی را برای خوانندگان خود ایجاد کند.
وی ادامه داد: آن‌چه که آقای ظریف اشاره کردند، هیچ ارتباطی با آن‌چه که منعکس شده نداشته و آقای دکتر ظریف به عنوان یک دیپلمات حرفه‌ای و کارکشته می‌داند در چه زمانی و چگونه باید در برخی از مسائل صحبت کند.
قاسمی ادامه داد: این بحث در این مصاحبه و سایر مصاحبه‌ها و جلساتی که داشتیم مطرح و مورد سوال بوده ولی ایشان هیچ وقت به طور مشخص پاسخ آن را نداده‌اند  و تصمیم‌گیری در مورد آن را به آینده و زمان خودش موکول کرده‌اند و این‌که باید در آن زمان در ارتباط با آن فکر کرد و تصمیم گرفت.
 

منبع: ایسنا، 16 اسفند 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.