شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲



سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جنبش معلمان علیه تبعیض و بی عدالتی

زينت ميرهاشمي

روز پنجشنبه ۱۹ اسفند، معلمان شاغل و بازنشسته بار دیگر به گسترش فقر و بی عدالتی اعتراض کردند. آنان با همایشهای اعتراضی خود در تهران و بسیاری دیگر از استانها، نشان دادند که نمی خواهند تسلیم بی عدالتی شوند. معلمان با شعارهای خود سیمای اقتصاد مقاومتی که چیزی جز فقر برای مردم و چپاول برای حکومتیها نیست را به چالش کشیدند.
همایشهای اعتراضی معلمان در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تیریز، سقز، سنندج، اهواز، ساری، یزد، تربت حیدریه، کامیاران، الیگودرز، قروه، بانه، کرمانشاه، بوشهر، اردبیل، مریوان، خرم آباد، فردوس، قزوین، زنجان، بجنورد، دهگلان، شهرکرد، اراک، لردگان، دیوان دره، خارک، بندرعباس، کوهدشت، لامرد، شاهرود و ...برگزار گردید و معلمان ضمن اعتراض به وضعیت حقوقی و استخدامی خود، خواستار اجرا شدن خواسته های بر حق خود شدند. آزادی معلمان در بند و اعتراض به امنیتی کردن حرکتهای صنفی از جمله خواسته های آنان بود.
معلمان در همایشهای سراسری خود خواستار آزادی اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران شدند. در پلاکاردهای معلمان، «تحصیل رایگان حق بچه های ماست»، «معلم زندانی آزاد باید گردد» و... دیده می شد.
 
شعار «تحصیل رایگان حق بچه های ماست» یکی از خواسته های برحق مردم ایران است. در حالی که ایران یکی از کشورهای دارای منابع و ثروت سرشار طبیعی است، تحصیل رایگان نیست و آموزش و پرورش همگانی معنایی ندارد. کارگزاران آموزش و پرورش از مردم خیرخواه مرتب تقاضای کمک برای ساختن مدارس می کنند. از قطع بخاری مدرسه تا کتک زدن و بیرون انداختن دانش آموزان در روستاهای محروم به دلیل نپرداختن شهریه و .... حق اولیه تحصیل را از دانش آموزان سلب می کند.
ورود هزاران کودک به بازار کار یعنی آنان از حق طبیعی تحصیل به دلیل فقر محروم می شوند. علاوه بر این بسیاری از کودکان امکان دسترسی به مدارس را ندارند.
وزیر کار، رفاه و تعاون رژیم از «ورود سالانه سه هزار کودک به بارار کار» سخن گفت. (خبرگزاری حکومتی مهر، سه شنبه ۱۷ مهر ۹۵۵). بر اساس گزارش درج شده در این خبرگزاری، آمار رسمی کودکان کار نزدیک به ۲۲ میلیون و بر اساس آمار غیر رسمی تا 7 میلیون برآورد می شود.
محرومیت کودکان بهائی از ادامه تحصیل به جرم اعتقادشان، یک تبعیض و نابرابری آشکار و ضد انسانی است.
رژیم ولایت فقیه در تمامیتش در شکوفایی فرهنگ، تحصیل و علوم، میرایی خود را می بیند و طبیعی است که به جای امنیت شغلی و بهبود وضعیت معاشی فرهنگیان و ایجاد امکانات تحصیل برای همه، ثروتهای مردمی را در جهت جنگ افروزی در منطقه به کار گیرد. بر این منظر جنبش اعتراضی معلمان در روز پنجشنبه ۱۹ آذر، تمامیت رژیم را به چالش کشید.

منبع: جنگ خبر، 21 اسفند 1395




نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:



در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.