شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ -  ۲ ژوئیه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

کارگران مقصرند
علی ناظر

علی ناظر

امروز ایسنا از قول «سرپرست دادسرای امور جنایی تهران بزرگ» گزارش کرد که عاملان آتش گرفتن ساختمان پلاسکو، دو کارگر ساده بوده اند و «علت وقوع این حریق غیرعمدی مشخص شده و معلوم شده است که این کارگران از هیتر برقی»  برای گرم کردن خود استفاده می کرده‌اند.
بنا به به گفته قاضی محمد شهریاری، این دو کارگر «در ابتدا هرگونه دخل و تصرف در وقوع آتش‌سوزی را انکار می‌کردند و مدعی بودند که از ساعت ۶ صبح در مغازه‌شان حضور داشتند» اما پس از بازجویی بیشتر «سرانجام این افراد در یکی دو روز گذشته اعتراف کردند که از مهتابی داخل سقف یک سیم روکار با متراژ حدود ۱۰ تا ۱۵ متر کشیده و آن را ابتدا به یک یخچال وصل کرده و برخی روزها هم با اتصال به یک هیتر برقی خود را گرم می‌کردند. سرانجام سیم‌ها به دلیل بار الکتریکی زیاد آتش می‌گیرد و به دلیل وجود حجم زیادی از پارچه و لباس، آتش‌سوزی شروع می‌شود.» شایان توجه اینکه در طبقه فوقانی مراسم نوحه خوانی بوده، و با وجود اینکه دو کارگر (متهم) از آنها برای کنترل حریق یاری خواسته اند، کسی به یاری آنها نیامده و آتش به بقیه نقاط ساختمان گسترش می یابد.
 
متهم  کردن این دو کارگر را می توان از چند جهت بررسی کرد.
 
1-     فرض بر این که این اتهامات درست است، و این دو کارگر، «مقصرین» بلاتقصیر بوده اند.
سوال اینست که چرا کارفرما امکانات لازم برای گرم شدن را در اختیار این دو کارگر قرار نداده بود تا مجبور به دست آویختن به این متد خطرناک نشوند؟
آیا به راستی این دو کارگر مقصرند که می خواهند در سرمای سوزنده دی ماه، و با حداقل مزد، امرار معاش کنند؛ و یا اینکه تقصیرآن کارفرما، و طبیعتا نظام اسلامی است که کارگران را به این سادگی استثمار می کنند؟
2-     آیا به دور از ذهن و تجربه است اگر نتیجه بگیریم که این اتهامات و آنچه این دوکارگر به آن اعتراف کرده اند، نتیجه یک سری بازجویی و شکنجه بوده، و این دو کارگر بخت برگشته برای رهایی از فشار شکنجه، و از ترس جان، قبول تقصیر کرده اند؟
3-     در تهران شایعه دیگری هم وجود دارد. گفته می شود که بسیاری از صاحبان مغازه ها از دادن کرایه به نرخ روز خود داری می کرده و انتظار داشته اند که کرایه بنا به آنچه در سالهای گذشته پرداخت می شده است را ادامه دهند. بنیاد «مستضعفان» که پس از بهمن 1357، مالکیت این ساختمان مصادره کرد، به صاحبان مغازه التیماتوم داده که یا به نرخ روز کرایه می دهید یا به زور از اینجا بیرون می شوید. بنا به این شایعات (غیرموثق)، شب آتش سوزی، زیر پوشش شرکت در «مراسم نوحه خوانی» (بنا به گفته قاضی شهریاری – مراسم عاشورا)، عده ای مواد آتش زا در ساختمان جاسازی کرده، و به موقع آن مواد را با چند انفجار کنترل شده،  فعال می کنند. نتیجتا، صاحبان آن مغازه ها، مجبور می شوند برای کرایه مغازه جدید، به محلی دیگر رفته و کرایه به نرخ روز بپردازند.
 
پس از آتش سوزی در پلاسکو، و حال با متهم کردن این دو کارگر:
  • کارگرانی که در این ساختمان مشغول به کار بوده اند، بیکار شده اند.
  • چندین مأمورین آتش نشانی و کارگر جان خود را از دست داده اند.
  • شهرداری دیگر متعهد به پاسخگویی نمی شود بخصوص که «تفحص از شهرداری تهران از دستور کار مجلس خارج شد»
  • باری دیگر، «کارگر» مجرم شناخته می شود، تا ثابت شود که وابسته به محرومترین طبقه است.
 
علی ناظر
24 اسفند 1395
 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.