شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ -  ۴ اوت ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

12 فروردین 1358؛ مهر تایید ملت بر مشروعیت نظامی مردم سالار

ایرنا

12 فروردین 1358؛ مهر تایید ملت بر مشروعیت نظامی مردم سالار
تهران- ایرنا- همه پرسی 12 فروردین 1358 خورشیدی، روز تحقق آمال تاریخی ملت ایران در دستیابی به نظام مردم سالار دینی است. حضور گسترده افراد در این انتخابات مهر تاییدی بر مقبولیت و مشروعیت نظام جمهوری اسلامی زد.
پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1358 خورشیدی، گروهک های وابسته به استکبار غرب و شرق را بر آن داشت تا با سوءاستفاده از فضای آزاد سیاسی آن زمان، شرکت در انتخابات را تحریم کنند و با پخش دروغ ها و شایعه های بی پایه به دنبال متشنج کردن جو جامعه برآیند تا اینگونه از شرکت مردم در این رخداد مهم جلوگیری کنند اما امام خمینی(ره) در چنین فضایی و با اعتقاد کامل و راسخ، ملت ایران را برای حضور در صحنه دعوت کردند. از این رو همه پرسی در 10 و 11 فروردین 1358 خورشیدی برگزار شد و در 12 فروردین با اعلام نتیجه این انتخابات که با آراء 98.2 درصدی همراه بود، نظام جمهوری اسلامی در کشور تثبیت شد. 

بدین ترتیب بار دیگر واقعه مهمی در تاریخ این مرز وبوم به وقوع پیوست که هرگز استکبار جهانی، آن را پیش بینی نمی کرد. به همین دلیل دشمنان این دیار کهن بر آن شدند که دگربار با برپایی آشوب و کارشکنی در گوشه و کنار کشور، مسأله اصلی را فرعی نشان دهند تا پیش درآمدی بر تجزیه و از هم پاشیدگی نظام اسلامی بشوند اما با رهبری قاطع امام امت و مجاهدت های ملت خداجو، این توطئه ها به نتیجه نرسید و این حکومت مردم سالار، استوارتر از پیش در مسیر دستیابی به هدف های والای خویش گام برداشت.

امام خمینی(ره) در خرداد 1358 خورشیدی و در جمع اعضای گروه امداد بروجرد در پیامی به مناسبت 12 فروردین این روز را عید نامیدند و فرمودند: «من به دنیا اعلام می کنم که در تاریخ ایران چنین رفراندومی سابقه ندارد که سرتاسر مملکت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوق ها هجوم آورده و رأی مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتی را برای همیشه در زباله دان تاریخ دفن کند. من از این هم بستگی بی مانند که جز مشتی ماجراجو و بی خبر از خدا، همه و همه به ندای آسمانی «و اعتصموا بحبل الله جمیعا» لبیک گفتند و با تقریباً اتفاق آرا، به جمهوری اسلامی رأی مثبت دادند و رشد سیاسی خود را به شرق و غرب ثابت کردند، تقدیر می کنم.» 

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت روز جمهوری اسلامی با «غلامرضا ظریفیان» معاون وزیر علوم دولت اصلاحات و عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران و «حجت الاسلام سیدرضا اکرمی» رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری، مشاور عالی وزیر کشور و نماینده دوره های مختلف مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداخت.

**12 فروردین؛ روز تحقق آمال تاریخی ملت ایران
ظریفیان با اشاره به بستر تاریخی کشور برای شکل گیری نظام جمهوری اسلامی و حق تعیین سرنوشت، گفت: ایران جنبش های متعددی از جمله «قیام تنباکو، انقلاب مشروطه، نهضت ملی شدن صنعت نفت، قیام 15 خرداد و انقلاب اسلامی» را تجربه کرده است که گزاره اصلی تمام آنها؛ آزادی، عدالت و معنویت بنیادین که همان دین است، محسوب می شد. البته دینی که در آن قدرت، ثروت و کرامت عادلانه توزیع شده باشد و آن دین، اسلام بود که در بهمن 1357 خورشیدی تبلور یافت و مردم توانستند با اتکا به رهبری امام خمینی(ره) به این حقوق دست پیدا کنند و بتوانند در سرنوشت خود دخالت داشته باشند که نخستین نمونه آن در همه پرسی 12 فروردین 1358 خورشیدی نمود یافت.

امام راحل نیز با توجه به بسترهای تاریخی به 2 نکته کلیدی یعنی ظرف و مظروف به معنای جمهوریت و اسلامی بودن اشاره کردند و سرانجام 12 فروردین، هنگامه تحقق آمال تاریخی مردم شد که چندین دهه برای آن مبارزه کرده بودند. از این رو آنها احساس می کردند، نتیجه زحمت های خود را بدست آورده اند و این برای آنان نشاط آور و شعف انگیز بود. 

**روز جمهوری اسلامی، مهر تایید بر نظامی مردم سالار 
اکرمی در ارتباط با 12 فروردین 1358 خورشیدی بیان داشت: در طول 38 سال عمر نظام جمهوری اسلامی هر ساله شاهد دستاوردهای مهمی در عرصه های مختلف بوده ایم و از مهم ترین آنها استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی به شمار می رود که مردم در تمام راهپیمایی های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آن را با شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» بیان می کردند اما امام خمینی(ره) تنها به این شعارها اکتفا نکردند و آن را در عمل به اجرا در آوردند. از این رو پس از پیروزی انقلاب اسلامی، 2 روز را برای تایید نظام از طرف ملت مشخص کردند و جامعه در 12 فروردین 1358 خورشیدی با 98.2 درصد آراء بر نظامی مردم سالار و اسلامی مهر تایید زد.

**عقلانیت و کارآمدی؛ عامل اصلی مقبولیت و مشروعیت نظام
ظریفیان با اشاره به پایه های مشروعیت و مقبولیت نظام جمهوری اسلامی اظهار کرد: این نظام مقدس،‌ بنیان های اعتقادی عمیق اسلامی و هویتی ایرانی دارد که سبب مشروعیت و مقبولیت این نظام در میان ملت ها شد و این عوامل نقطه عطفی برای ایران به شمار می رود. هر چند نباید فراموش کرد که در 38 سال گذشته، نظام جمهوری اسلامی در برخی زمینه ها با مشکل هایی همراه بوده است اما در کل نظام جمهوری اسلامی به دلیل بنیان های اعتقادی و آرمان بلند خود موقعیت مطلوبی دارد. بنابراین هر چه عقلانیت بیشتری در جامعه به وجود آید و در عمل نیز تحقق پیدا کند با واکنش های مثبتی از طرف مردم روبرو خواهد شد زیرا تجربه انتخابات های گذشته نشان داده است هر کجا با عقلانیت بیشتری عمل شود، جامعه حضور گسترده تر و جدی تری در انتخابات خواهد داشت. از این رو اگر عقلانیت و کارآمدی قربانی بحث های سیاسی و جناحی نشود و به عنوان مساله ای ملی در جامعه بروز پیدا کند، جامعه نظام جمهوری اسلامی را در عرصه مقبولیت و مشروعیت نظامی قابل دفاع می داند.

**انتخابات؛ نشانه دموکراسی و مردم سالاری
اکرمی با اشاره به انتخابات های متعددی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران شکل گرفته است، یادآور شد: ملت ایران در این سال ها در بیش از 30 انتخابات حضور فعال و چشمگیری داشته اند و همین عامل مهر تاییدی بر نظام و قانون اساسی محسوب می شود. از این رو در تمامی انتخابات که منشا آن از 12 فروردین 1358 خورشیدی شروع شده است، مردم اصل نظام را تایید کرده و به جهانیان نشان داده اند که جمهوری اسلامی ایران، کشوری به شمار می رود که با آرای مستقیم مردم اداره می شود.

**حضور گسترده مردم در انتخابات
ظریفیان در ارتباط با رقابت سالم جریان های سیاسی گفت: تمام جریان هایی که در عرصه انتخابات 96 حضور دارند باید بکوشند، به گونه ای عمل کنند تا مساله جمهوریت به شکل واقعی تحقق پیدا کند و بدین شکل وفاداری و پایبندی خود را نشان دهند که برای دستیابی به این مهم بایستی بکوشند تا مردم را نسبت به آینده نظام امیدوار سازند و به جای تخریب یکدیگر به نقد سازنده بپردازند و توجه ویژه ای به عرصه اخلاق در فضای انتخابات داشته باشند زیرا اکنون انتخابات برای جامعه های دموکراتیک به عنوان فرصتی به منظور بازبینی و تمرین جدی حضور پرنشاط مردم به شمار می رود و جامعه ایران نیز باید به خوبی از این پتانسیل استفاده کند. با توجه به تجربه های انتخابات 92 و 94 می توان نتیجه گرفت، در انتخابات 96 نیز مردم حضور گسترده ای در پای صندوق های رای خواهند داشت. 

**انتخابات 96؛ مهر تایید بر کارآمدی و پویایی حکومتی مردم سالار
اکرمی درباره این باره اظهار داشت: انتخابات 96 را نباید مساله جدیدی دانست زیرا مردم بارها این تجربه های تاریخی را پشت سر گذاشته اند و در تمامی آنها نیز سربلند بوده اند. از این رو در اردیبهشت 1396خورشیدی که انتخابات شوراها و ریاست جمهوری برگزار می شود، جامعه بار دیگر برنده خواهد شد زیرا اکنون مردم شاهد دستاوردهای داخلی و خارجی هستند که می توان به تورم یک رقمی، ثبات کشور پس از برجام و ... اشاره کرد. همین امر نیز باعث می شود، مردم به منظور تایید مقبولیت و مشروعیت نظام بار دیگر در صحنه حضور پیدا کنند.

**حضور حداکثری در انتخابات؛ نشانه موقعیت مطلوب ایران 
ظریفیان با اشاره به انتخابات و جایگاه بین المللی کشور بیان کرد: انتخابات و دموکراسی از تکیه گاه های رشد یافته نظام جهانی محسوب می شوند و به میزانی که شاخص های دموکراسی در یک جامعه ارتقا پیدا می کند موقعیت جهانی آن نیز تقویت می شود. از این رو ایران به عنوان کشوری با نظام اسلامی در کنار مساله جمهوریت، نگاه تازه ای همراه با عدالت به جهان داشته است. بنابراین با تمامی مشکل ها و سیاه نمایی هایی که به وسیله دشمنان صورت می گیرد، کشورمان موقعیت مثبتی در جهان دارد و در صورتی که ویژگی های عقلانیت، کارآمدی و حضور گسترده مردم در فضای انتخاباتی جدی تر گرفته شود، ایران می تواند به موقعیت ممتازی در عرصه بین المللی دست یابد.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مهدی احمدی** انتشار دهنده: شهربانو جمعه
**پژوهشم**9370**2002**9131
*ایرنا مقاله کانالی برای انعکاس مقاله های اندیشکده ها- پژوهشکده ها- دانشکده ها- مراکز تحقیقاتی و رسانه های ایران وجهان*
Irnaarticle@

منبع: ایرنا، 12 فروردین 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.