شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ -  ۴ اوت ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

انتخابات دوازدهم ؛ از بیانیه رئیسی تا پیشنهاد ضرغامی به جمنا

ایرنا

انتخابات دوازدهم ؛ از بیانیه رئیسی تا پیشنهاد ضرغامی به جمنا
تهران- ایرنا- رسانه های اصولگرا بیانیه حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی را به عنوان خبر اصلی مطرح کردند. همچنین در کنار آن برخی از این رسانه ها، از پیشنهاد نامزدهای جایگزین در جمنا نوشتند.
 
به گزارش گروه پژوهش و تحلیلی خبری ایرنا، کمتر از شش هفته مانده به برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، رسانه های اصولگرا به دنبال تقویت وزنه جناح خود در فضای سیاسی کشور هستند. بررسی خط خبری رسانه های اصولگرا اعم از خبرگزاری ها، تارنماهای خبری- تحلیلی و کانال های تلگرامی، این مهم را تایید می کند. 
در ادامه مهمترین محورهای و خطوط خبری رسانه های اصولگرا در شبانه روز گذشته بررسی می شود.

**بیانیه رئیسی
از مدت ها پیش نام حجت الاسلام رئیسی به عنوان مطرح ترین گزینه اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری به گوش می رسید تا این که پنجشنبه گذشته 17 اردیبهشت ماه جاری در دومین نشست مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب به طور رسمی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام نامزدی کرد.
با این که بیشتر رسانه ها رئیسی را به عنوان نامزد نهایی اصولگرایان می دانند اما برخی نیز بر این باور هستند که هنوز مشخص نیست او گزینه نهایی اصولگرایان باشد.
با این حال رئیسی امروز با صدور بیانیه ای برای ورود به انتخابات، حضور خود را فارغ از جریان ها و دسته بندی سیاسی دانست و تاکید کرد: این حضور فارغ از گروه‌بندی‌های سیاسی رایج و تنها با تاکید بر رعایت قانون، اخلاق، انصاف، صداقت با مردم و پرهیز از جنجال و سوءاستفاده از مقدسات و بیت المال در رقابت انتخاباتی خواهد بود.
او همچنین در بخشی از بیانیه خود یادآور شد که امکان بازگشت نشاط، رونق و تحرک به کشور وجود دارد.

** پیشنهاد ضرغامی به جمنا
پس از آن که «پرویز فتاح» یکی از پنج گزینه نهایی جمنا با صدور اطلاعیه ای نوشت که هیچ گونه قصد و برنامه‌ ای برای نامزدی در انتخابات نداشته و نخواهند داشت و عدم حضور در دومین نشست مجمع جبهه نیروهای انقلاب اسلامی نیز به همین دلیل بوده است. حجت الاسلام رئیسی نیز امروز با صدور بیانیه ای اعلام کاندیداتوری کرد و خود را نامزد مستقل دانست. 
از این رو، با توجه به انصراف فتاح و اعلام نامزدی مستقل توسط رئیسی، گمانه زنی هایی در فضای رسانه ای مبنی بر جایگزینی افرادی از جمنا به جای این دو نفر شکل گرفت. در همین زمینه «عزت الله ضرغامی» یکی از اعضای جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی که جزو 10 نامزد مطرح جمنا بود، نامه ای را خطاب به شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب نوشت. 
در همین زمینه تارنمای «الف» نوشت: عزت الله ضرغامی در نامه ای خطاب به شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب پیشنهادی را مطرح کرده است. ضرغامی با توجه به اعلام کاندیداتوری مستقل رئیسی در انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری در این نامه آورده است: ضمن استقبال از اعلام آمادگی حجت الاسلام رئیسی، امیدوارم حضور ایشان باعث گرمی و رونق انتخابات ریاست جمهوری شود. 
ضرغامی در ادامه آورد: همانگونه که در متن بیانیه ایشان آمده فارغ بودن از گروه‌بندی‌های سیاسی رایج، مورد تأکید قرار گرفته که در واقع بر مرزبندی ایشان با جریان نوپای سیاسی جبهه‌ مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا)، صراحت دارد. پیشنهاد می‌کنم به جای ایشان و نفر پنجم اعلامی که با صراحت مورد تکذیب و اعتراض ایشان قرار گرفته، دونفر بعدی یعنی آقایان حاجی بابایی و نیکزاد را جایگزین نمایید.

** کناره گیری به نفع نامزد نهایی
یکی از بحث های که درباره 5 نامزد جمنا مطرح است، کنار رفتن آنها به نفع نامزد نهایی است. در همین زمینه خبرگزاری «تسنیم» در گفت و گو با «سیدمحمد حسینی» وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب نوشت: همه نامزدها با صراحت اعلام کرده‌اند که به‌ نفع کاندیدای واحد جبهه مردمی کنار می‌روند. 
حسینی با بیان اینکه دومین مجمع ملی جبهه مردمی نمایش خوبی از همبستگی و وحدت نیروهای انقلابی بود، تصریح کرد: نامزدهای انتخاباتی جبهه مردمی اعلام کرده‌اند که اگر جزو 5 نامزد نهایی نباشند، حمایت خودشان را از جبهه اعلام کنند. در واقع آنچه اهمیت دارد، ایجاد یک وفاق حداکثری بین نیروهای انقلاب است.

**رضایی و نامزدی در انتخابات
«محسن رضایی» یکی از 10 نامزد جمنا بود که در نشست مجمع جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی که برای انتخاب 5 نامزد نهایی جمنا تشکیل شده بود، شرکت نکرد. از این رو در بیانیه ای که صادر کرد نکاتی را درباره عدم حضور خود در جلسه اخیر مجمع جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی مطرح کرد.
تارنمای «تابناک» بیانیه او را منتشر کرد. رضایی در بیانیه خود نوشت: لازم می‌دانم از عموم عزیزانی که با وجود آن که اعلام کرده بودم قصد کاندیداتوری ندارم، نسبت به این جانب اظهار لطف کردند سپاسگزاری نموده، تأکید نمایم حضور این جانب در جمع شما، ممکن بود، تصمیم به کاندیداتوری تلقی شود که چون چنین قصدی نداشتم، آن را خلاف صداقت می‌دانستم.
پژوهشم**458**1601**خبرنگار:محمدستاری** انتشاردهنده : شهناز حسنی
 

منبع: ایرنا، 20 فروردین 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.