شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ -  ۳ اوت ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رئیسی: رای مردم در نظام جمهوری اسلامی تشریفاتی نیست

ایرنا

رئیسی: رای مردم در نظام جمهوری اسلامی تشریفاتی نیست
تهران - ایرنا - حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی می گوید سرنوشت تمام اجزای نظام اسلامی با رای مردم رقم می خورد؛. نظامی که رای مردم در آن تشریفاتی نیست.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا مستقر در ستاد انتخابات کشور، حجت الاسلام رئیسی عصر جمعه پس از ثبت نام در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران این مطلب را بیان کرد.

وی افزود: اساس تشکیلات نظام را مراجعه به آرای عمومی و رای مردمی شکل می دهد. 
تولیت آستان قدس رضوی درباره حضور خود در انتخابات هم گفت: هر چه ملت تصمیم بگیرد. وظیفه ما معرفی به مردم است. آنانی که می شناسند، می شناسند و آنانی که نمی شناسند از منابع معتبر بررسی کنند.
رئیسی با بیان این که گاهی سخنانی و مطالبی مطرح می شود که به نظر می رسد با برخی از اغراض همراه است، افزود: حتما می دانم که اقشار مختلف مردم به دنبال آن هستند که شناخت واقعی نسبت به همه کاندیداها و من که در این عرصه حضور پیدا کرده ام ، داشته باشند.
وی با بیان این که اقدامات خوبی را هرکدام از دولت‌ها به سهم خود انجام داده‌اند که باید اقدامات خوب همه دولت‌ها و همه دولتمردان را ارج نهاد، اظهار کرد: با وجود همه تلاش‌های انجام شده، وضعیت و شرایط کشور در وضعیتی است که مردم سوال می‌کنند چرا بیکاری هست؟ مردم نگران کسب و کار و رونق آن هستند.
داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آیا برون رفت از این وضعیت امکان ندارد؟ پاسخ آن است که با مدیریتی که فرای دسته جات سیاسی به کشور و اعتلای آن فکر کند، می‌توان این مشکلات را حل کرد.
وی اظهار کرد: مردم عزیز ما در هر انتخابات فرصتی دارند و نه فقط در این انتخابات؛ که گاهی به آنچه برگزیده اند و ارزیابی نسبت به آنچه انتخاب کرده اند و دو اراده کردن و تصمیم گرفتن برای آینده کشور. این در همه انتخاب ها وجود دارد.

**قانون محور فعالیت داوطلبان و مجریان انتخابات باشد
در پاسخ به این سوال که آیا به مردم قول می دهید در هر شرایطی در حرف و عمل به قانون پایبند باشید؟ افزود: پایبندی به قانون نتیجه عمل به ویژه برای کسانی است که مجری قانون هستند.
وی ادامه داد: امروز تحت نظام دموکراسی انتخابات و مراجعه به رای مردم بدون توجه و پایبندی به قانون امکان پذیر نیست.
این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: کاندیداها باید بیش از مردم خود را به قانون پایبند بدانند. حامیان کاندیداها و ستادهای انتخاباتی کاندیداها باید خود را در چارچوب قانون ببینند.
رئیسی افزود: آنچه می تواند برای کاندیدا و دست اندرکاران انتخابات محور باشد، قانون است.

رئیسی با بیان این که نیروی توانمند تحصیلکرده ما در برخی کشورها نقش آفرینی می کند و مایل است که اگر فضای کسب کار مهیا باشد، در کشور خودش کار کند، افزود: امروز وضعیت و شرایطی وجود دارد که حتما امکان تغییر در آن وجود دارد. گام اول این امکان، حتما تحول در نظام مدیریتی است. 
وی ادامه داد: البته این به معنای آن نیست که تلاش دولتمردانی که در جای کشور تلاش می کنند ارزشمند نیست. بلکه به معنای این است که رویکردها باید اصلاح شود. ما می توانیم در این کشور شرایط اقتصادی ای را بوجود بیاوریم که هم از تولید حمایت شود، هم برای مردم نقشی در اقتصاد قائل شویم و هم افزایش بهره وری داشته باشیم .
تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: اقتصادی را ایجاد کنیم که این اقتصاد در تکانه های سیاسی- اجتماعی، کشور را دچار آسیب نکند؛ یعنی همان اقتصاد مقاومتی؛ ایجاد این اقتصاد امکان پذیر است. 
رئیسی اظهار کرد: از کجا می گویم که می شود این اتفاق را رقم زد؟ از وضعیتی که مطلع هستم. سه دهه مدیریت و دو دهه مدیریت کلان داشتم و به لطف خدا لایحه های مدیریتی و آسیب ها را می شناسم. با این شناخت می توان بسیاری از ساختارها را اصلاح کرد. 
وی درعین حال گفت: حقیقت آن است که با مسوولیت تولیت آستان قدس رضوی و سعادت بزرگ و عظیم که به برکت امام رضا (ع) و حکم رهبری؛ در این مدت تلاش کردم برای خدمت به زائران، مستمندان و فقرا تمام همت خویش را به کار ببرم.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: با نزدیک شدن ایام انتخابات از ناحیه مردم و گروههای مختلف، علما، دانشگاهیان، طلاب و کسانی که دغدغه مند کشور هستند، دعوت شدم که در انتخابات شرکت کنم. 
رئیسی ادامه داد: جایگاهی که مسوولیت آن را بر عهده دارم با هیچ مسوولیتی قابل مقایسه نیست و برخی با من با احتجاج برخوردکردند. برای من حجت آوردند. اگر در یک حوزه وسیعی تری که می توان گره بیشتری از نیازمند مرتفع کرد چه حجتی دارید که سرباز می زنید؟ 
وی اضافه کرد: با این شرایط و دعوت های بسیاری که از سوی فرهیختگان و مردم شد، حجت بر من تمام شد و با توجه به توانمندی که وجود دارد و با توجه به ادوار مختلف مدیریتی که داشتم به نظر می توان همه نیروهایی که دل در گرو انقلاب دارند می تواند تغییر ایجاد کرد.
این داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: با حضور مردم در صحنه ها بسیاری از این گره ها گشوده خواهد شد. نقش مردم را در عرصه های مختلف دیده ایم؛ حضور مردم می تواند نقش آفرینی کند. 
خبرنگاری از رئیسی پرسید مهمترین انگیزه شما برای ورد به انتخابات و ثبت نام چیست؟ گفت: این مساله از تصمیم گیری سخت در زندگی من بود به ویژه بعد از درخواست ها و دعوتی که از حوزه های مختلف از بنده شد، علیرغم میل شخصی فکر کردم که علایق شخصی را کنار زده و انتخاب مردم را برگزینم.

**نگاه خاص سیاسی ندارم/برنامه اقتصادی ام را بعدا اعلام می کنم
رییسی در پاسخ به این که سوال که اگر در انتخابات پیروز شدید برنامه اقتصادی شما چیست؟ گفت: کشور فرهیختگانی در حوزه اقتصادی دارد و افرادی در حوزه علم، دانش، عمل و اجرا امتحان خود را پس دادند. حتما نگاهم، نگاه خاص سیاسی نیست. 
وی افزود: بگذارید بعد از 38 سال کشور را که می خواهد الگوی جهان باشد با استفاده از فرهیختگان و صاحب نظران گام های ارزشمندی در حوزه اقتصادی بردارد. قطعا برنامه اقتصادی مفصلی دارم که بعد اعلام خواهد شد.
دادستان پیشین کل کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که جمنا را قبول ندارید که اعلام برائت کردید؟ گفت: اگر بیانیه من را دیده باشید جمعی از دلسوزان انقلاب دور هم آمدند که انسجام بین این نیروها گام ارزشمندی است.
رئیسی افزود: در نشست اول گفته بودم که آمادگی برای حضور ندارم ولی در نشست اول اسم من توسط برخی شرکت کنندگان مطرح شد که ابراز محبت کردند و از این تریبون از آنها تشکر می کنم.
وی ادامه داد: کاندیدای همه مردم ایران و دلسوزان انقلاب و کسانی که دلشان برای اعتلای کشور می تپد قرار بگیرم. یعنی خودم را منحصر به یک مجموعه یا عنوان خاص یا جریان سیاسی خاص نمی بینم.

** کرامت و کار شعار دولت من است
رئیسی در پاسخ به این سوال که شعار دولت شما چیست گفت: شعار دولت من کرامت و کار است. دو عنوانی که نیاز کشور است. دولت با تمام قوا و ظرفیت تلاش می کند تا امید بخش باشد برای کسانی که در جستجوی کار هستند .
وی اضافه کرد: کرامت به این معنی که نگاه دولت به مردم کریمانه و با کرامت است و چیزی که مردم نگرانند مساله فساد اداری است که زیبنده نظام نیست. کارمندان نگران از فساد هستند که باید با کمک آنها نظام سالم اداری را به ارمغان آورد.
این داوطلب ریاست جمهوری در پاسخ به این که شما عکس هایی را با برخی فقرا گرفته اید که شائبه تبلیغات انتخاباتی دارد، گفت: ماموریت بنده در آستان قدس کمک به مردم و فقرا بوده است و خودم و همکارانم در این ماموریت تلاش کردیم که خواست عمومی و نظر رهبری را تامین کنیم. بعد از تصمیم به ورود به انتخابات به دوستان نیز گفتم کارهایی را انجام بدهم که شائبه انتخاباتی ایجاد نکند.
رئیسی در پاسخ به این که سوال که شما کاندیدای نهایی جمنا بودید ولی به صورت مستقل وارد انتخابات شدید، ارتباط شما با جمنا چیست؟ آیا به ائتلاف اصولگرایان اعتماد نداشتید؟ گفت: در این اطلاعیه خارج از چارچوب احزاب سیاسی و دستجات که در اساسنامه جمنا هم ذکر شده به عنوان جبهه خود را معرفی کردند ولی من در اعلام کاندیداتوری از حسن ظن افراد جبهه انقلاب اسلامی تشکر می کنم. چرا که به عنوان کاندیدای مستقل به همه مردم و گروها و جریانات تعلق دارم. 

**حقوق شهروندی باید اجرا شود
وی در پاسخ به سوالی درباره حقوق شهروندی گفت: حقیقت این است که حقوق شهروندی چندبار نوشته شده است . نوشتن بس است و چند بار در عمر اداری بنده یک بار در قوه قضاییه و یکبار در دستگاه اجرایی این حقوق نوشته شده است. امروز باید اجرا شود.

**حضور خارجی ها در سوریه ایجاد مشکل می کند
رئیسی درباره دیدگاه دولتش درباره سوریه نیز گفت: حل مساله سوریه توسط سوری ها باید انجام شود و حضور خارجی ها حتما ایجاد مشکل می کند. دخالت دولت های خارجی در سوریه درست نیست. باید اجازه دهند مردم سوریه آینده سوریه را خود رقم بزنند.
سیام **6084**9254**1053**1058**9122**1429
خبرنگاران: خان زاده، خسرواینان، شریفی کیا، افضلی و لاری**انتشار:محسن طاهرزاده

 

منبع: ایرنا، 25 فروردین 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.