شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مردم ناراضی و خطر تکرار «خرداد 72»

رجانیوز

امیرحسین ثابتی
 
خطر تکرار «خرداد 72»
ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 21 خرداد 1372 یک استثنا در تمام انتخابات های ریاست جمهوری بعد انقلاب محسوب میشود؛ زیرا کاهش مشارکت مردم در این دوره از انتخابات تاکنون در هیچ انتخابات دیگری تکرار نشده و آمار مشارکت مردم در این دوره کمی بالاتر از 50% بود. یعنی تقریبا نیمی از مردم حتی در انتخابات شرکت نکردند.
 
 این مشارکت کم مردم، به نفع رییس جمهور وقت یعنی هاشمی رفسنجانی تمام شد و او در یک رقابت ساده با احمد توکلی و رجبعلی طاهری و عبدا... جاسبی در همان دور اول رای آورد. اما نکته جالبتر  این بود که هاشمی نسبت به دور قبلی (سال 68) که با کسب 15.5میلیون رییس جمهور شده بود، در سال 72 حدود 5 میلیون نیز کاهش رای داشت اما به خاطر شرکت نکردن بخش زیادی از مردمی که از او و عملکرد دولتش ناراضی بودند، علیرغم کاهش رای خود نسبت به دور قبل در همان دور اول رییس جمهور شد.
 
به دلایل متعدد معتقدم بعد از 24 سال این اتفاق ممکن است تکرار شود، مگر روند فعلی و فضای سرد کنونی تغییر کند. آنچه قطعی است نارضایتی اکثریت مردم از «وضع موجود» و «عملکرد ضعیف دولت روحانی» است اما از آنجایی که این مساله باعث شده خیلی از مردم به این نتیجه برسند که اساسا در انتخابات شرکت نکنند، این بزرگترین هدیه به دولت فعلی و شخص روحانی است، زیرا در این صورت او با پشتوانه بدنه رای سیاسی خود و بخش کمی از مردم؛ میتواند بر نظر «اکثریت مردم ناراضی اما غایب در انتخابات» غلبه کند در حالی که اگر هر یک نفری که از وضع موجود ناراضی است اما در انتخابات شرکت کند ولو «رای سفید» بدهد، به دو مرحله ای شدن انتخابات و در نتیجه سخت شدن کار روحانی برای پیروزی در انتخابات کمک کرده است.
 
خلاصه کلام؛ اولین راه برای شکست روحانی و پایان وضع موجود افزایش مشارکت در انتخابات و بیشتر حاضر شدن «مردم ناراضی» در پای صندوق های رای است؛ باید تلاش کرد تا فضای سرد و بی روح فعلی به افزایش مشارکت پرشور و شعور تبدیل شود.

منبع: رجانیوز، 2 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رجانیوز:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.