شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

عربستان حمله به یک پایانه توزیع نفت را خنثی کرد

بی بی سی

عربستان حمله به یک پایانه توزیع نفت را خنثی کرد
به گفته مقامهای عربستان سعودی حمله به یکی از تاسیسات نفتی این کشورخنثی شده است.
براساس بیانیه وزارت کشور عربستان، گارد ساحلی این کشور یک قایق حامل مواد منفجره را قبل از آنکه یک پایانه نفتی آرامکو دراستان جنوبی جازان را هدف قراردهد، منفجر کرده‌اند.
براساس گزارشها این قایق که از یک جزیره کوچک در آبهای یمن به حرکت درآمده بود با رسیدن به آبهای عربستان سعودی سرعت گرفت. هنگامی که این قایق به فاصله ۲.۸ کیلومتری این پایانه رسید گارد ساحلی عربستان پس از اطمینان از بی‌سرنشین بودن این قایق، موتور آن را هدف تیراندازی قرارداد.
وزارت کشور عربستان سعودی در بیانیه خود هشدارداده است که تمام حملات تروریستی علیه این کشور را خنثی خواهد کرد و شورشیان حوثی را متهم کرد که تلاش دارند با مین‌های دریایی و قایق‌های پراز مواد منفجره امنیت آبهای عربستان و تاسیسات نفتی این کشور رابه خطر بیاندازند.
در ماه ژانویه یک ناوچه متعلق به نیروی دریایی عربستان هدف حمله افراد سه قایق انتحاری متعلق به شبه‌نظامیان حوثی یمن قرار گرفت که در جریان آن، دو تن از پرسنل این ناوچه کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.
ماه اوت گذشته نیز شورشیان حوثی مدعی شدند که به تاسیسات نفتی آرامکو با موشک حمله کرده‌اند، اما شرکت آرامکو این خبررا رد کرد.
به گفته سازمان ملل متحد در جنگ یمن تاکنون هفت هزار و ۷۰۰ نفر جان خود را ازدست داده‌اند.
در ماه فوریه سال ٢٠١٥، عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، از صنعا گریخت و در بهار همان سال در حالی که نیروهای حوثی به سرعت به سوی مقر طرفداران او در عدن، واقع در جنوب یمن پیشروی می‌کردند، عربستان سعودی و چند کشور دیگر عرب و مسلمان تشکیل ائتلافی "در حمایت از دولت قانونی" او را اعلام کردند.
عبد ربه منصور هادی پس از استعفای علی عبدالله صالح در جریان "بهار عربی یمن" در سال ٢٠١٢ به این سمت انتخاب شده بود.
در جنگ یمن، ایران از حوثی‌ها و عربستان از دولت عبد ربه منصور حمایت می‌کنند. مقامات سعودی و غربی، جمهوری اسلامی را به کمک تسلیحاتی به حوثی‌ها متهم کرده‌اند، اما مقامات ایرانی گفته‌اند که نقش این کشور در یمن شامل حمایت سیاسی از حوثی‌ها و کمک رسانی به جنگ زدگان است.

منبع: بی بی سی، 6 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.