شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نحوه مدیریت مسائل اجتماعی

ایلنا

گزارش ایلنا از اولین مناظره شش کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری؛
پاسخ نامزدهای انتخاباتی به نحوه مدیریت مسائل اجتماعی کشور
 
نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به تشریح دیدگاه‌های خود در حوزه مسائل اجتماعی پرداختند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، سید مصطفی آق میرسلیم به عنوان اولین نامزد در پشت تریبون قرار گرفت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه چهارساله شما برای مدیریت مساله حاشیه نشینی و جلوگیری از رشد این قضیه چیست گفت: مهمترین سرمایه هر کشور نیروی انسانی است بر مبنای استعدادهای نیروهای انسانی باید مشارکت کنند.
بی‌توجهی به آمایش سرزمینی موجب مهاجرت روستاییان به شهرها شده است
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در کشور ما استان‌های مختلف از استعدادهای مختلفی برخوردار هستند نیروی انسانی ما باید به شکوفایی برسد بی توجهی به برنامه آمایش سرزمین باعث شده که افراد از روستاها به شهر و از شهرها و حاشیه کلانشهر و حتی از داخل کلانشهرها مهاجرت کنند. این مساله موجب شده مشکلات امنیتی اقتصادی به وجود آید و ما چاره‌ای جز بازگشت به سیاست‌های آمایش سرزمینی به ویژه به کارگیری درست از منابع آب نداریم.
او ادامه داد: به دلیل استفاده نادرست از منابع آبی، روستانشینان مجبور به کوچ به شهر شدند یکی از دلایل این بود که نتوانستند از نزولات آسمانی به خوبی استفاده کنند و با مشکل آب مواجه شدند و مجبور به مهاجرت به شهرها و حاشیه شهرها شدند و باعث شدند به کارهایی دست بزنند که بر خلاف شخصیت آنها بوده و مشکلات زیادی مانند اعتیاد مشکلات آموزش درمان دامنگیر آنها شد. مشکل اصلی حاشیه نشینی مربوط به بی‌توجهی به برنامه آمایش سرزمینی است امروز باید پاسخ بدهیم که چرا در سیستان وب لوچستان و اطراف زابل مهاجرت گسترده‌ای اتفاق افتاده و مردم مناطق روستایی را ترک کردند آنها هستند که باید پشتیبان مرزها باشند.
هاشمی‌طبا: اولویت اول کشور توجه به زیستگاه و حفظ ایران است
در ادامه، مصطفی هاشمی‌طبا با اشاره به نقطه نظرات میرسلیم گفت:‌ بحث آمایش سرزمینی و روستاییان و آب و  مسائل زیست محیطی که مستقیما به زیست‌گاه انسان برمی گردد میراثی از خداوند و گذشتکان است که به بشر عطا شده است.
او با تاکید بر اینکه باید به این زیستگاه ‌مان توجه کنیم ادامه داد: اگر برای آن اولویت قائل نباشیم موجب می‌شود بعضی از مسائل که کم اهمیت هستند بیشتر به چشم بیاید و مسائل مهم دیگر کمتر به آنها عنایت شود. سرزمین ما ایران دچار بحران شدید زیست محیطی است و زیستگاه انسان در این مجموعه در حال از بین رفتن است.
این کاندیدای ریاست جمهوری با بیان اینکه مثال‌های متعددی در این باره وجود دارد اظهارکرد: اولویت اول کشور توجه به زیستگاه و حفظ ایران است و اگر قرار باشد همه مسائل را بدون اولویت بندی موردتوجه قرا ردهیم این نظر آقای میر سلیم مورد عنایت قرار نخواهد گرفت.
روحانی:  بیکاری و عدم درآمده کافی مهمترین دلیل حاشیه‌نشینی است
حجت‌الاسلام حسن روحانی نیز در این رابطه گفت:‌ خوشحالم که مهندس میرسلیم به موضوع حاشیه‌نشینی که از مهمترین مسائل نه تنها ایران بلکه همه کشورها است، توجه کردند.
او با بیان اینکه معمولا کشوری را پیدا نمی‌کنید که حاشیه‌نشینی درآن وجود نداشته باشد، اظهار داشت: معمولا حاشیه‌ نشیتی در کنار کلانشهرها است. یک عامل مهم آن بیکاری است و عدم درآمد کافی.
رییس دولت یازدهم ادامه داد: فردی که در شهری دور یا در روستایی قرار دارد، منابع درآمدی‌اش کافی نیست و نمی‌تواند شغلی داشته باشد، ناچار به مهاجرت می‌شود و به خاطر اینکه اشتغال در شهرهای بزرگ بیشتر وجود دارد، معمولا به شهرهای بزرگ و کلانشهرها پناه می‌برند و برای استراحت در شهرها یک گوشه‌ای را پیدا می‌کند و اگر شرایط خوب است دوستان و اقوام خود را به آنجا می‌برند. پس مسئله اصلی بیکاری است
روحانی مسئله دوم در حاشینه‌نشینی را عدم تعادل دانست.
قالیباف: مردم نگران افزایش یارانه‌ها هستند
محمدباقر قالیباف دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در باره توضیحات میرسلیم برای مدیریت حاشیه‌نشینی و برنامه‌های خود برای مدیریت آن گفت: حاشیه نشینی نکته‌ای  مهم و  کلیدی است. ما امروز حدود ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین در کنار شهرها داریم، که  بر اساس فرصت‌های نابرابر اجتماعی و بحران‌های اقتصادی به وجود می‌آید، باید برای آن ها در دراز مدت و کوتاه مدت راه چاره ای در نظر گرفت.  
او با بیان اینکه معمولا دولت‌ها از این قشر حمایت می‌شود ، تا حدودی با نظرات آقای میر سلیم موافق هستم، ادامه داد: برای حل مشکلات این قشر بخشی در گذشته توسط دولت تدبیر شد. در حوزه پرداخت یارانه اما  آنها گله‌مندی دارند این ۴۵ هزار تومان در طی ۷ سال  ارزشش به کمتر از ۱۵ هزار رسیده چرا همراه با تورم افزایش داده نمی‌شود،  چرا مساوی تقیسم می‌شود و همه یکسان دریافت می‌کنند.
قالیباف افزود: مردم نگران هستند که افزایش یارانه‌ها باعث گرانی هم در کشور نشود. سوالم از آقای میر سلیم این است که بدانم اقدامات کوتاه مدت و دزار مدت شما برای محرومین چیست؟
جهانگیری: دولت یازدهم با بحث حاشیه نشینی برخورد علمی انجام داد
 اسحاق جهانگیری در نخستین مناظره انتخاباتی خود با بیان اینکه حاشیه‌نشین یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی کشورمان است گفت: اکثر شهرهای مهم کشورمان از جمله تهران مشهد اصفهان چابهار زاهدان با مشکل حاشیه نشینی مواجه هستند.
او افزود: مساله مهم در ارتباط با حاشیه نشینی این است که باید به این افراد توجه کرد و نباید آنها را افراد اضافه دید چرا که این افراد به هر دلیلی به حاشیه شهرها پناه آورده‌اند و باید دیده شوند.
جهانگیری با بیان اینکه خوشبختانه در دولت یازدهم با بحث حاشیه نشینی برخورد علمی صورت گرفت گفت: توانستیم با برخورد علمی این موضوع را ساماندهی کنیم و شورای بازآفرینی شهری تشیکل شد که در آن به بافت‌های میانی فرسوده و حاشیه نشین توجه شد .
او گفت: این افراد در دولت یازدهم بیمه شدند و مراکز بهداشت و درمان در این مناطق مستقر شد همچنین فرزندان حاشینه نشین‌ها که قبل از این از تحصیل محروم بودند فرصت ادامه تحصیل پیدا کردند.
رییسی: باید برای حاشینه نشینی، تثبیت مالکیت صورت گیرد
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی در نقد اظهارات سید مصطفی میرسلیم، ضمن تشکر از صبحت های او گفت: مساله اول آماری است که شما مطرح کردید. آمارسی که شما گفتید مربوط به سال ۹۲ است. در حال حاضر آمار حاشیه نشینی تا ۱۶ میلیون می‌رسد. نکته دوم این است که یک دلایل حاشینه نشینی چیست و  برای رفع معضل حاشینه نشینی چه باید انجام دهیم؟  اولین گام در مورد این ها، مساله نوسازی و بهسازی نسبت به مسکن است که حتما باید صورت گیرد.
او افزود: نظام شهری باید ماموریت گیرد و نسبت به حاشینه نشینی اقدامات لازم را انجام دهد. این ها عزیزان ما هستند و مجبور شده اند که این زندگی را انتخاب کرده اند. مساله اموزش، بهداشت و مشکلاتی است که حاشیه نشین ها با آن مواجهند. به صورت جدی باید برای حاشینه نشینی، تثبیت مالکیت صورت گیرد. در حاشیه مشهد بسیاری از حاشیه نشینی ها با این سوال مواجهند که این خانه برای ما هست یا نه؟ لذا تثبیت مالکیت  مهم است. باید صنایع دعوت شوند  و  حاشیه شهر یک سامان جدی پیدا کند.
هاشمی طباء: با اشتغال زوجین می‌توان مشکل مسکن جوانان را حل کرد
به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدمصطفی هاشمی‌طباء در برنامه مناظره در پاسخ به این سوال که مشکل مسکن ناشی از چه مولفه‌هایی است و چه طرحی برای حل مشکل مسکن بویژه زوج‌های جوان دارید اظهار کرد: اصولا اگر بخواهیم همیشه معلول‌ها را مورد توجه قرا ردهیم راه به جایی نمی‌بریم. علت‌هایی باعث بروز مشکلات شده و باید به صورت برطرف کردن علت‌ها باشیم. این در زمینه‌های مختلف باید مورد توجه قرار گیرد.
او ادامه داد: در پرسش‌هایی که در این جا مطرح شده نوعا حرکت به سمتی بود که دولت این کار را بکند و نکند در حالی که معتقدم دولت خدمات بسیار زیادی ارائه می‌کند و امکان بزرگتر شدن دولت بدون اینکه اقتصاد جامعه ما توانمند شود و بدون اینکه بتوانیم در این مورد درآمد ملی را افزایش دهیم نداریم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: مشکل مسکن در حال حاضر برای زوج های جوان از طریق پرداخت‌های وام برطرف شده است و در شهرک‌های اطراف تهران و دیگر شهرها مسکن‌های کوچکی برای این منظور ساخته شده است.
هاشمی‌طبا تصریح کرد: به نظر من مهمترین مسئله موضوع کار  است و بدون توجه به ابعاد مختلف برای ایجاد صنعت خدمات و کشاورزی امکان پذیر نیست. اگر زوجی کار کند و درآمد داشته باشد آینده خود را می‌توانند تامین و تضمین کنند. امروزه با حجم وامی که ازطریق بانک‌ها مصوبه شده حداقل در اطراف شهرهای بزرگ مسکن با توجه به اندکی که رکود دارد امکان خریداری دارد. مسکن در حد متری ۱.۳ میلیون تومان مسکن‌های ۶۰ تا ۷۰ متری است اگر مسئله بیکاری حل شود و زوج‌های تحصیلکرده ما به کار اشتغال داشته باشند و مبادرت به کار کنند و مسئله کار حل شود مسکن قابل حل است .
او تاکید کرد: حجم هر چیزی در هر کشوری در هر حال محدود است و نمی‌توانیم سرمایه گذاری خیلی زیادی در صنعت برای تولید کنیم چون تولید باید فروحته شود. تولید در زمانی که محصول با کیفیت قابل صدور دهد امکان فروش دارد.
رئیس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: با وجود همه مشکلات، دولت یازدهم خود را متعهد دید تا پروژه مسکن مهر را تکمیل کند و تا پایان کار همین دولت مسکن مهر تکمیل می‌شود، به غیر از ۱۰۰ هزار و خرده مسکنی که ساخته شده ولی خریدار و داوطلبی ندارد.
روحانی: مسکن مهر خریدار و داوطلبی ندارد
حجت‌الاسلام حسن روحانی در پاسخ به اظهارات سیدمصطفی هاشمی‌طبا در خصوص حل مشکل مسکن گفت: برنامه‌های مختلفی در دولت‌های قبل برای حل مشکل مسکن اجرا شده است. در دولت قبل برنامه‌ریزی‌هایی برای ساخت مسکن مهر شد.
او ادامه داد: با وجود همه مشکلات، این دولت خود را متعهد دید تا این پروژه را تکمیل کند و تا پایان کار همین دولت مسکن مهر تکمیل می‌شود، به غیر از ۱۰۰ هزار و خرده مسکنی که ساخته شده ولی خریدار و داوطلبی ندارد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید به مردم کمک کرد تا خود مردم محل مسکونی‌شان را انتخاب کنند، تصریح کرد: ما باید به مردم برای خرید و ساخت این خانه‌ها کمک‌ کنیم. در این دولت تلاش شده است تا برای خانه اولی‌ها وام ۸۰ میلیونی بدهند و این کمک خوبی در این راستا است.
روحانی با بیان اینکه در زمینه مسکن باید به بافت‌های فرسوده توجه کرد، خاطرنشان کرد: به‌جای ساخت مسکن مهر باید بافت‌های فرسوده به خانه‌های نو تبدیل می‌شد که اگر این کار انجام شود، آن مسئله تحول مثبتی است.
او افزود: امروز برنامه خوبی برای جوانان وجود دارد. همچنین برای هرکدام از زوجین ۱۰ میلیون وام برای شروع زندگی آنها داده می‌شود.
رییسی: دولت برای اجاره مسکن زوج‌های جوان تسهیلات قائل شود
حجت‌الاسلام رییسی نیز در نقد سخنان هاشمی طبا گفت: اساس برای توانمندسازی مردم  این است که تا آنها خودشان بتوانند، مسکن تهیه یا آن را نوسازی کنند. اما دو نکته داریم؛ نخست زوج های جوانی هستند که خانه ندارند و این زوج جوان چه باید بکنند؟ حتما باید کمک شود و باید تسهیلات برای اجاره مسکن قایل باشیم.  از طرفی می‌گوییم که باید ازدواج صورت گیرد و ۱۱ میلیون جوان آماده ازدواج داریم، نمی‌شود که از آن طرف دولت گامی برندارد.
او ضمن تشکر از اقدامات دولت برای ایجاد مسکن و وام‌های ارائه شده به زوجین، گفت: بالاخره مسکن مهر ایجاد شد و سالانه ۶ درصد مسکن مهر پیش رفته است و باید زودتر تحویل متقاضیان شود. باید بافت فرسوده نوسازی شود و مردم فاقد مسکن  و مشکل زوجین  باید حل شود.  با ایجاد ۱ میلیون مسکن در سال، در کشور همچنان عقب هستیم
قالیباف: باید با  4 درصد مردم برخورد کرد
محمدباقر قالیباف در باره این که مشکل مسکن ناشی از چه مولفه‌هایی است و چه طرحی برای حل مشکل بویژه زوج‌های جوان دارد اظهار داشت: من فکر می‌کنم در حوزه اجتماعی ۴ درصد هستند که از امکانات برخوردار هستند و بیش از ۹۶ درصد دیگر فاقد این امکانات هستند.
او تاکید کرد: عده‌ای با رانت که آقای جهانگیری گفت دارای مسکن شدند ، در حال حاضر بیش از ۳ میلیون مسکن خالی در کشور وجود دارد.
این نامزد انتخابات ادامه داد: باید تحقیق کرد که این ۳ میلیون مسکن متعلق به کیست؟ چرا خالی است؟ در کجا قرار دارد؟
او خاطر نشان کرد: ۴ درصدی که در جامعه وجود دارد از رانت ها نیز برخودار هستند. یک ویلا در شمال دارد ، یک ویلا در  شمال شهر با ثروت‌های باد آورده دارد و  ۹۶ درصد باقی مانده در محرومیت قرار دارند.
قالیباف در ادامه با بیان این که قرار بود ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده احیا شود عنوان کرد: مقرر شد بافت‌های فرسود احیا شود و این برای کشور ۱۰ درصد بود که در طول ۵ و ۶ سال گذشته بر طبق آمار به ۷ درصد رسیده است .
او درباه بافت فرسوده در تهران نیز گفت: در کلان شهری مانند تهران این عدد ۳۴ درصد بود که ما درشهرداری اقدام کردیم اما متاسفانه دولت در این باره کمک آن‌چنانی نکرده است.
 شهردار تهران تاکید کرد: با این ۴درصد باید برخورد کرد که دیگر تکرار نشود، سال گذشته به چند هزار نفر  ۵۳۰ میلیارد وام داده شده است و چند ده میلیون دیگر از وام ازدواجی که گفتید بازمانده اند.
قالیباف در خاتمه گفت: این باید در سیستم مدیریت شود تا شاهد چنین رانت های نباشیم.
جهانگیری: دلالی شدن مسکن و صدور پروانه‌های بی‌حساب موجب افزایش واحد‌های مسکونی خالی شده است
به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری با بیان اینکه مسکن نیاز مهم خانوارها و یک عامل مهم در اقتصاد کشور است گفت: به دلیل دلالی شدن مسکن و صدور پروانه‌های ساخت بی‌حساب و کتاب امروز با واحدهای مسکونی خالی قابل توجهی در کشورمان مواجه هستیم .
او با بیان اینکه در حال حاضر ارزش واحدهای خالی در ایران به ۲۵۰ ملیارد دلار می‌رسد گفت: بخشی از اقتصاد ایران در این بخش از بازار مسکن راکد مانده است.
جهانگیری اظهار داشت: طبق برسی های دقیقی که انجام دادیم چند اولویت برای بخش مسکن طراحی کردیم. اولویت اول اجرای طرح مسکن اجتماعی برای گروه های کم دآرمد از جمله مشمولین کمیته امداد، معلولین و زنان بی سرپرست است که سالانه صدهزار واحد مسکونی برای این افراد تامین می‌شوند.
او ادامه داد: منابع این طرح از منابع بانکی تامین می‌شوند و دولت یارانه سود آن را می‌پردازد.
جهانگیری ادامه داد: از اولویت دیگر استحکام مسکن روستایی است که سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی مقاوم سازی می شوند و شواهد نشان داده است که خانه های روستایی که مقاوم سازی شده‌اند در برابر زلزله و سیل آسیب کمتری دیده‌اند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در دولت یازدهم تسهیلات مسکن برای زوج های جوان به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد، گفت: صندوق پس انداز یکم با هدف کمک به صاحب خانه شدن خانه اولی ها تشکیل شد که خانه اولی می‌توانند در این صندوق سپرده گذاری انجام دهند و وام دریافت کنند.
جهانگیری گفت: علاوه بر اینکه سال گذشته سرمایه بانک مسکن ۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد سایر بانک‌ها هم وارد حوزه تسهیلات به مسکن شدند.
او با بیان اینکه مسکن حمایتی مسکن روستایی مسکن اجتماعی و نوسازی بافت فرسوده از اولویت های بخش مسکن است، ادامه داد: البته در بافت فرسوده شاهد آن بودیم آن بخشی که شهرداری مسئول آن بود واحدهای تجاری احیا شدند معتقدم گروه‌های توسعه گر که ایجاد شده می‌توانند بافت فرسوده را احیا کنند.
میرسلیم: بخش اعظمی از سرمایه‌گذاری صرف ساخت مسکن تجملی می‌شود
میرسلیم بعد از توضیحات هاشمی طبا در مورد وضعیت مسکن از ایشان پرسید به نظر بنده شما پاسخ سوال را دقیق نگفتید ما در مورد مسکن بحث می‌کنیم می‌دانیم بخش اعظمی از سرمایه‌گذاری صرف ساخت مسکن تجملی می‌شود که بخش عمده‌ای از آن هم خالی  است چگونه می‌خواهید این سرمایه‌گذاری را معطوف بخش ساخت ساختمان‌های ارزان‌قیمت برای زوجین جوان کنید تا بعد بتوانند مسکن مناسب‌تری تهیه کنند.
او در سوال دیگری پرسید چرا به قیمت زمین در ساخت مسکن اشاره نمی‌کنید و آیا اینکه دولت برای ساخت مسکن باید زمین بدهد شما آیا چاره تمام مشکلات جوانان را مسکن می‌دانید اینکه از اول جوانان را درگیر وام کنیم درست است چرا به مسکن اجاره‌ای یا اجاره به شرط تملیک اشاره می‌کنید و آیا شما چه تجربه‌ای در قضیه مسکن ارزان قیمت در کشورهای دیگر دارید تا بتواند به کمک آن مشکل را حل کند.
میرسلیم:دولت‌های جمهوری اسلامی خدمات بزرگی ارائه داده‌اند
به گزارش ایلنا، مصطفی هاشمی‌طباء در جمع بندی این بخش با بیان اینکه فراموش نکنیم این دغدغه برای سایر بخش‌ها نیز وجود دارد، اظهار کرد: این دغدغه برای خورد و خوراک و حاشیه نشین‌ ها و همه کشور بیان می‌شود و همه این فلش‌ها کماکان به سمت دولت می‌رود. گفتن این که دولت این کند یا آن کند ساده است اما ضمن اینکه دولت نمی‌تواند از یک محدوده ‌ای فراتر برود باید گفت که دولت‌های جمهوری اسلامی خدمات بزرگی ارائه داده‌اند از حمله  سوخت‌رسانی، امنیت و ... است  که در کشور وجود دارد.
او با بیان اینکه همه ما عضو نظام هستیم  اما گاهی اوقات جز اپوزیسیون می‌شویم و انتقاداتی را وارد می کنیم،‌گفت: در اقتصاد کشورها  مسئله مسکن امر درجه یک نیست در اقتصاد کشور حفظ امنیت داخل و خارج کشور مهم  است کشور ما علیرغم شهادت‌های زیاد در مرزها توانسته امنیت را در آن‌جا حفظ کند.
او با بیان اینکه اما داخل کشور از این امر غافل شدیم،‌گفت:ما در داخل دچار مشکلات اساسی شدیم که حاشیه‌نشینی و .. رابه همراه داشت  و تا ده سال آینده ۱۰ میلیون نفر حاشیه نشین خواهیم داشت. توانمند شدن انسان‌ها با عایده‌مند کردن آن‌ها امکان پذیر نیست و با آن متفاوت است ما با کار و ارزش افزوده می‌توانیم این مشکل را برطرف کنیم.
هاشمی‌طباء خاطرنشان کرد: اشکال ما این است که همه چیز را با هم می‌خواهیم. برخورداری از زندگی خوب، باغ و استخر و ...  را با هم می‌خواهیم. معتقدم مالکیت‌ها باید محترم باشد پروانه‌های خانه هزار متری و ... صادر می‌کنیم که همه این‌ها با هم سازگار نیست اولویت‌های ما باید مشخص باشد. حفظ ایران و آباد کردن ایران و ایجاد شغل برای مردم که بیکار نباشند اولویت است و اگر این‌ها را تامین کنیم مردم می‌دانند چگونه مسکن را تامین کنند.
او افزود: ضمن این که قانون بانکداری اسلامی سوار کردن مقررات عقود اسلامی بر بانک که یک مسئله جدید و عحیب است اما وقتی بانکداری ما با پیچیدگی ‌هایی صورت می گیرد، می‌تواند مورد سوء‌استفاده دیگران قرار گیرد و بانک‌ها را به موسسات سرمایه‌گذاری تبدیل کرده، طبیعتا در این شرایط بانک نمی‌تواند خدمات مناسب ارائه کند. اینکه رفع مشکلات معلولان باید انجام شود با کمک دولت موافقم اما باید تحمل داشته باشیم نباید بگوییم یک عده رانت‌خوارند هستند باید مسئله مالکیت و مسئله حقوقی و شرعی را در نظر بگیریم اما بدانیم که مبارزه با این‌حرفها مبارزه با معلول است و باید علت‌هار ا برطرف کنیم .
به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در اولین مناظره زنده تلویزیونی در نخستین مناظره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در رابطه با مشکل جوانان و برنامه او برای افزایش نرخ ازدواج موفق گفت: مسئله ازدواج یکی از نیازهای طبیعی همه انسان‌ها و به ویژه جوانان است که امروز مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.
او با بیان اینکه اولین مشکلی که برای حل مسئله ازدواج وجود دارد، اشتغال و فضای جامعه برای امید به آینده است، اظهار داشت: اولین اقدامی که برای مسائل اجتماعی چه ازدواج و چه سایر مسائل باید انجام شود، ایجاد فضای امید به آینده است. زمانی که جامعه نسبت به آینده خود تردید داشته باشد و هر روز تهدیدی جامعه را تحت فشار قرار دهد و آینده روشن نباشد و هر روز تهدید و حصری برای کشور خود شاهد باشد، نشاطی برای جامعه باقی نمی‌ماند
رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه اگر هر روز یک محدودیتی به غیر از مسائل قانون، مسائل سلیقه‌ای را ایجاد کنیم، تصریح کرد: وقتی این محدودیت‌ها ایجاد شود، در زندگی، نشاط و ازدواج مردم را دچار مشکل می‌کنیم. باید جامعه به آینده امیدوار باشد و شغل لازم را برای جوانان ایجاد کنیم. در طول سال‌های ۸۳ تا ۹۳، یک جمعیت شش میلیون و ۶۰۰ هزار نفر آماده ورود به بازار بودند و از این تعداد، فقط ۶۰۰ هزار نفر شغل پیدا کردند.
روحانی فزود: در آن سال‌ها وضعیت درآمد ارزی خوب بود اما همه متولدان دهه ۶۰ رها شدند و دیدیم جامعه با چه مشکلاتی مواجه شدند. امروز امید به آینده در جامعه افزایش یافته و مردم و جوانان ما به آینده خود امیدوار هستد.
او با بیان اینکه شرایط کسب و کار امروز بهبود یافته است، تصریح کرد: اساس اشتغال کسب و کار از رتبه ۱۵۲ به ۱۲۰ رسیده است. اعتماد به سرمایه‌گذاری افزایش یافته است. تا اعتماد نباشد شغال و به دنبال آن ازدواجی هم نخواهد بود.
رئیس دولت یازدهم افزود: در جامعه امروز مردم به فضای مجازی دست پیدا کردند. اگر دولت یازدهم نبود همه این راه‌ها مسدود شده بود و دوستان هم نمی‌توانستند برای تبلیغات از آن استفاده کنند. پس اشتغال و امید مسئله مهمی برای ساماندهی است.
قالیباف: به مردم قول ۴ میلیون شغل دادید/ روحانی: دروغ محض است
قالیباف در پاسخ به اظهارات روحانی گفت: تشکر می کنم همانطور که اشاره کردید مشکل جدی ازدواج برای جوانان اشتغال است،  جناب عالی در آغاز دوره به مردم قول ۴ میلیون شغل دادید در ابتدای  مذاکرات ، به هر حال حتما برای جامعه  و زندگی امید و نشاط و  حقوق شهروندی لازمه است.
در ادامه روحانی خطاب به قالیباف  گفت: ببخشید آقای قالیباف یک سایت گمنامی حرفی می‌زند بعد یک سایت معروفی نقل و روزنامه نقل؛ شما می‌خواهی از آن روزنامه نقل کنی؟ من هیچ‌وقت قول ۴ میلیون شغل ندادم و این دروغ محض است.
او در ادامه افزود: اما آیا امروز در جامعه ما واقعا نشاط و امید وجود دارد، امروز افسردگی در جامعه بنا بر آمار رسمی دولت چقدر شده است؟
قالیباف نیز در پاسخ به روحانی  گفت: شما که از آزادی گفتید حداقل اجازه بدهید نظرم را بدهم. در این دو دقیقه اتفاقی نمی‌افتد، حتما امید مهم است؛ حتما نشاط مهم است. حتما حقوق شهروندی مهم است. شبکه‌های اینترنتی مهم است.
او در ادامه افزود: ولی واقعا امروز در واقع افسردگی چقدر شده؟ بنا بر آمار خود دولت، امروز شرایط غیرقابل قبول شده در این موضوع. این از کجا می آید؟ نشاط از کجا می‌آید. زندگی خوش. شما می گویید این زندگی خوش هست. واقعا مردم عزیز شما امروز حستان این است که کسب و کار رونق پیدا کرده؟
 شهردار تهران عنوان کرد: واقعا در ذهن‌تان این است که آمار بیکاری بیشتر شده یا کمتر شده است؟ ظاهرا آقای روحانی اجازه صحبت به من  نمی‌دهند و در صحبت می آیند.
او در ادامه اظهار داشت : اگر این‌ها را حل کردیم امید داریم و نشاط داریم. اشکال اساسی ما سرمایه هم نیست می شود آورد،  هم در داخل و هم در خارج سرمایه داریم ، همین نگاه مدیریتی و عدم تحمل است که اجازه حرف زدن به دیگران هم نمی دهد.
جهانگیری:‌ آقای قالیباف کسانی که به سفارت‌خانه‌ها حمله کردند در ستاد کدام کاندیدا فعالیت دارند
اسحاق جهانگیری با بیان اینکه معتقد هستم یکی از مهمترین نیازهای جوانان ما مسکن و ازدواج جوانان است گفت:‌ دولت باید بستر تمام این مسائل را در کشور فراهم آورد.
و.ی افزود: جوانان باید پذیرفته شوند و احترام جوانان باید حفظ شود چه دختر ایرانی و چه پسر ایرانی باید احترامشان حفظ شود و نباید به بهانه‌های واهی به احترام آنها  خدشه وارد شود.
جهانگیری با بیان اینکه اشتغال مهتمرین موضوع در بحث ازدواج جوانان است، گفت: وام سه میلیونی در دولت یازدهم برای جوانان به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت. در سال ۹۲ مجموع وام‌های پرداخت شده ۲۹۶ میلیارد تومان بود که این رقم امروز به ۹ هزار و ۸۰۰ ملیارد تومان افزایش یافته است یعنی سی برابر شده است.
او با تاکید بر اینکه گردشگری می‌تواند مهمترین زمینه برای ایجاد شغل برای جوانان باشد، گفت: باید ببینیم چه کسی به سفارت عربستان حمله کرد این در حالی بود که ایران پذیرای ۷۰۰ هزار شیعه بود و در شهر مشهد از ورود این ۷۰۰ هزار گردشگر شغل‌های زیادی ایجاد شده بود. آیا حمله به سفارت عربستان کار دولت بود.
جهانگیری تاکید کرد: آقای قالیباف ما نمی‌توانیم به سفارت‌خانه‌ها حمله کنیم و باید ببینیم امروز کسانی که به سفارت‌خانه ها حمله می‌کنند در ستاد کدام کاندیدا فعالیت دارند و در ستاد تبلیعاتی کدام کاندیدا امروز فعال هستند.
رییسی: پیشنهادمان وام ۲۰ میلیون تومانی برای ازدواج است
رییسی در نقد سخنان روحانی گفت: نشاط و شادمانی را که فرمودید، قبول دارم. اما وقتی جوانی دختر مورد نظرش را می‌پسندد، باید کاری انجام شود که سریع تسهیلات بگیرند و برای آن ها سرپناه ایجاد کنیم. حتما با ۷۰۰ هزار ازدواج در سال می‌تواند به  ۱ میلیون ازدواج برسیم. اما وقتی ۵۰۰ هزار نفر در نوبت اخذ وام باشند، قطعا نمی‌شود. کسی بدون وثیقه یا با وثیقه از افراد بدحساب بانکی به راحتی تسهیلات بگیرد جوان هم  باید بتواند همین رقمی که هست را سریع بگیرد؛ ما پیشنهادمان وام ۲۰ میلیون تومانی برای ازدواج است.  باید یک میلیون مسکن در کنار یک میلیون شغل و یک میلیون ازدواج باید به وجود بیاید تا نشاط به جامعه تزریق شود.
وی افزود: به نظر من سه جیز ارتباط دارد؛  ازدواج مسکن و شغل.  باید یک میلیون مسکن در کنار یک میلیون شغل و یک میلیون ازدواج باید به وجود بیاید تا نشاط به جامعه تزریق شود. اگر می خواهیم جوانان ما نشاط داشته باشند باید فکر کنند که ازدواجشان راحت صورت میگیرد.
میرسلیم: امروز باید به نهادهای مشاوره توجه بیشتری کرد
میرسلیم بعد از توضیحات حسن روحانی در مورد سوال مطرح شده گفت: شما موضوع ازدواج جوانان را به اشتغال موکول کردید اما باید توجه داشته باشید که در اشتغال مشکلات متعددی وجود دارد و اگر اشتغال نباشد مشکلات عدیده‌ای از قبیل مشکلات جنسی و اخلاقی به وجود می‌آید.
او افزود: مساله ازدواج بسیار مهم است باید توجه کنیم که گرایش به تشکیل خانواده سست شده است و بنیاد خانواده مستحکم نیست و گرایش به سمت جدایی و طلاق زیاد است چگونه موضوع افزایش آمار طلاق را توجیه می‌کنید مسائل جوانان و خانواده سنگ بنای اصلی ما است چه تدبیری برای مقابله با جنگ نرمی که هدفش اساس خانواده است دارید چگونه می‌خواهیم از امنای محلات استفاده کنید یکی از نکات مهمی که در گذشته بود کمک بزرگان بود که بر جوانان نفوذ داشتند اما امروزه باید به نهادهای مشاوره توجه بیشتری کرد شما برای این موضوع چه برنامه‌ای دارید.
هاشمی‌طبا: نباید همه کار را به سمت دولت ببریم
هاشمی‌طباء با تاکید بر اینکه باز هم در این مباحث نقش دولت را می‌خواهیم پررنگ کنیم،‌ اظهار کرد: نباید  همه کار را به سمت دولت ببریم چگونه می‌شود ادعای این را داشت که دولت می‌تواند این کا را بکند و این کار را نکند. آیا دولت می‌تواند در امر ازدواج جوانان دخالت کند.
او ادامه داد: به نظر من سبک زندگی ما و مسائل فرهنگی کشور ما و آنچه که امروز برای یک زندگی  لازم دیده می‌شود باید آنچه  مسائلی را که دست و پای جوانا ن را بسته و خانوادها را مجبور کرده در ازدواج با هم معامله کنند برطرف کند و این مسائل مورد توجه قرار گیرد که البته  جای جامعه‌شناسان در این جا خالی است.
نامزد داوزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: فکر می‌کنم مسائل فرهنگی یکی از مهمترین مسائلی است که می‌تواند در ازدواج دخیل باشد و البته کار و شغل نیز باید ایجاد شود تا ازدواج صورت گیرد و به قول حضرت امام باید جوانان با هم بسازند و این سازش در جامعه ما به شدت کمرنگ شده است.
روحانی: برای رای جمع کردن به اینجا نیامده‌ایم/نخواستم گناهان قالیباف از این بیشتر شود
حسن روحانی در پاسخ به اظهارات رقبای خود گفت: ما اینجا برای رای جمع کردن به اینجا نیامده‌ایم. هدف مناظره این است تا برنامه‌های خود را توضیح بدهیم. مردم می‌خواهند میان نامزدها یک نفر را انتخاب کنند و هدف ما کمک کردن به مردم برای انتخاب کردن است.
او افزود: اینکه از هر حرفی و هر سایتی به درست و نادرست برای لطمه زدن به رقیب استفاده کنیم، کار درستی نیست. کسانی که وارد این عرصه شده‌اند، هدف‌ آمدن‌شان برای خدمت به مردم است بنابراین اگر نقل قولی می‌خواهیم بکنیم و استفاده کنیم یا نسبتی به آنها بدهیم، اینها باید درست باشند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به سخنانش نسبت به قالیباف اظهار داشت: اینکه من از آقای قالیباف خواستم به سخنان‌شان ادامه ندهند به این خاطر بود تا به گناه‌شان افزوده نشود، چون دروغ بود.
روحانی با بیان اینکه برای حل مسئله ازدواج نیاز به اشتغال و امیدواری نسبت به آینده جامعه است، تصریح کرد: ما باید فضای جامعه را درست بسازیم. برای این کار تمی‌توان عدد و رقم بیان کرد. نمی‌توان گفت یک میلیون شغل درست می‌کنیم و یک میلیون مسکن می‌دهیم مگر آنکه برنامه و امکاناتی برای این کار داشته باشیم.
او با بیان اینکه مردم باید بدانند درآمد دولت عمدتا نفت و مالیات است، خاطرنشان کرد: مالیات را می‌توان وسعت داد. می‌توان افرادی را که مالیات نمی‌دادند شناسایی کرد و تعداد مالیا‌ت‌دهندگان را افزایش داد که این کار را دولت یازدهم را انجام داده است. جنسی که به کشور وارد می‌شود، معلوم است که کجا می‌رود و چگونه خریداری شده است.  
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز یکی از اهداف دولت در مسئله مالیات توسط دولت شفاف‌سازی است تا همه عالادنه مالیات بدهند، ابراز داشت:‌ ما می‌خواهیم روزبه‌روز اتکای‌مان به نفت کم شودو این دولت بجای ۴۵ درصد اتکا به نفت به زیر سی درصد رسیده است و باید آن را کاهش هم بدهیم. دولت‌ یازدهم حدود ۴۰ میلیارد پول نفت را به صندوق ریخته و دولت ۱۲ باید شصت میلیارد پول به صندوق بریزد.
روحانی اضافه کرد: مالیات هم حدی دارد. می‌توان بجای گرفتن مالیات از یک میلیون به ۱۰ میلیون رساند ولی باید محاسبه شود این پول و سرمایه از کجاست. برای اشتغال سرمایه لازم است. ما برنامه‌های نفتی زیادی داریم ولی آنها به ۲۰۰ میلیارد پول نیاز دارند. آقای قالیباف این برنامه‌ها آمده است و هر کس می‌خواهد بیاید این پروژ‌ها را بگیرد. ما سرمایه‌‌گذاری داخلی و خارجی داریم ولی خیلی کم است.
او یادآور شد: اگر رشد بالاتر را یک کاندیدا ادعا کرده که باید صدها میلیارد بیاید اگر شدنی باشد می‌شود این کار را کرد باید امکانات دولت را مدنظر قرار داد و تسهیلات لازم را داد. مهمترین مسئله امید به آینده و ایجاد فضای نشاط است. فضای امید و نشاط به سال‌های پیش به مراتب بهتر شده است.
جهانگیری: با برخوردهای گازانبری و قضایی نمی‌توان آسیب‌های اجتماعی را حل کرد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: بیشترین نارضایتی مردم و ارباب رجوع‌ها از شهرداری‌ها، بانک‌ها و دستگاه‌های قضایی بوده است.
به گزارش خبرنگار ایلنا،  اسحاق جهانگیری در اولین مناظره زنده تلویزیونی در پاسخ به سوالی در مورد میزان رضایتمندی ارباب رجوع از دستگاه‌های اداری دولت گفت: تفکر در قرن بیستم این بود که مهمترین توسعه، توسعه اقتصادی صنعتی و در نهایت توسعه انسانی است و من معتقدم پیش نیاز هر توسعه‌ای افزایش سرمایه انسانی خواهد بود.
او افزود: اساس افزایش سرمایه انسانی رضایت و اعتماد مرم است اگر رضایت مردم کاهش پیدا کند منجر به آسیب و در نهایت بحران اجتماعی می‌شود.
جهانگیری با بیان اینکه در دولت یازدهم رویکرد دولت به این بحث اجتماعی منحصر به فرد است، گفت: در دولت یازدهم نگاه امنیتی ، آمرانه ، خشن و قضایی به برخوردهای علمی تغییر پیدا کرد.
او گفت: اخلاق مهمترین مساله در موضوعات اجتماعی است و نباید با فریب و دروغ با مردم صحبت شود. در دولت یازدهم برای اصلاح روندها در زمینه مسائل اجتماعی جلسات متعددی در وزارت کشور انجام شد و به سران سه قوه و مقام معظم رهبری دستاوردها ارائه داده شد
جهانگیری با تاکید بر اینکه پایش‌های مهمی در استان‌ها، شهرها در زمینه رضایتمندی ارباب رجوع‌ها انجام دادیم گفت: بیشترین نارضایتی مردم و ارباب رجوع‌ها از شهرداری‌ها، بانک‌ها و دستگاه‌های قضایی بوده است.
اوبا بیان اینکه یکی از کارهای مهم در راستای افزایش رضایت ارباب رجوع این است که باید شفافیت به وجود بیاید گفت: افراد باید به حقوق شهروندی خود آگاهی داشته باشند.
جهانگیری ادامه داد: ایجاد دولت الکترونیک از مهمترین سیاست‌هایی است که در دولت یازدهم اجرا شد و کشور باید به روش الکترونیک اداره شود و سامانه‌های الکترونیک در دستگاه‌ها تشکیل شود که این سامانه‌ها با یکدیگر همکاری داشته باشند و تبادل اطلاعات کنند.
او ادامه داد:‌ مردم باید با تلفن‌های هوشمند خدمات را از دستگاه‌ها دریافت کنند و رضایتمندی مردم و تسهیل خدمات رسانی به مردم از طریق دولت الکترونیک باید انجام شود مرحله بعدی نظارت جدی بر فرآیند دستگاه‌ها است که در این مرحله باید مجوزهای غیرضروری باطل شوند.
هاشمی طبا: باید از درون دستگاه‌ها و مدیریت دستگاه‌ها اطلاع پیدا کنیم
هاشمی‌طباء در پاسخ به صحبت‌های جهانگیری با بیان اینکه واقعیت این است که در مجموعه دستگاه‌های دولتی هم خدمتگزاری است و هم سرگردانی گفت:  معتقدم مراجعه به ادارات با سیستم‌های الکترونیک مشکل را حل نمی‌کند.
او با اشاره به اینکه به مراجع مختلف برای انجام امور شخصی مراجعه کرده اظهار کرد: در مراجعه‌های مختلف به ادارت برای انجام امور شخصی مشاهده کردم در برخی از موارد خوب عمل شده و در برخی از موارد به دلیل انگیزه شخصی برخی از افراد و کارمندان این امر امکان‌پذیر نشده  است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: به نظرم باید نیروهایی به عنوان مراجعه کننده که مورد اطمینان باشند برای تهیه گزارشات عملیاتی به اداره جات بروند و گزارش تهیه کنند.
هاشمی‌طبا تاکید کرد: ما باید از درون دستگاه‌ها و مدیریت دستگاه‌ها اطلاع پیدا کنیم و متاسفانه در برخی موارد مدیران در دسترس مردم نیستند در حالی که مدیران باید در دسترس مردم باشند. مدیران ما پنهان هستند بعضا جلسات متعدد دارند و وقت اینکه رو در رو با مردم باشند را ندارند.
رییسی: شرکت‌ها نباید خانه خلوت ادارات باشند
رییسی در نقد سخنان جهانگیری گفت: تمام آسیب های اداری کشور را در زمان تصدی ام بر سازمان بازرسی به نمایش گذاشتیم(سال ۸۳) اما الان هم همان آسیب‌ها رنج می‌دهد حتما گام‌هایی برداشته شده است. دولت الکترونیک ۱۵ درصد پیش رفته است که اگر به کمال برسد می‌تواند در شفاف سازی بسیار کمک کند.
وی افزود: اگر مناقصه ها و مزایده ها شفاف شود و همه مردم در جریان قرار گیرند در سالم سازی نظام اداری بسیار مهم است؛ شرکت‌ها نباید خانه خلوت ادارات باشند.  اگر می گوییم سفر خارجی  منضبط باشد، منظور فقط وزارتخانه  ها نیست  بلکه در شرکت‌های دولتی هم باید منضبط باشد. بنابرین وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی و هم نظام اداری باید سلامت باشد.
میرسلیم: چرا برخی از امکانات عمومی بصورت نجومی بهرمند می‌شوند
میرسلیم در پاسخ به اظهارات جهانگیری گفت: چرا آزادی اطلاعات نیست چرا هنوز برخی کارمندان زیرمیزی می‌گیرند چرا برخی از کارمندان دولت که اطلاعات نزد آنان امانت است به نفع خود سوء  استفاده می‌کنند.
او افزود: چرا برخی از امکانات عمومی بصورت نجومی بهرمند می‌شوند و بعدا برای آن توجیح قانونی درست می کنند.
روحانی: برخی رسانه‌ها کارهایی انجام می‌دهند که منجر به تضعیف سرمایه اجتماعی می‌شود
حسن روحانی در واکنش به اظهارات جهانگیری و خطاب به قالیباف گفت: فکر می‌کنم یکی از مسائلی مهمی که آقای جهانگیری به آن توجه دارد، مساله واگذار کردن امور غیرحاکمیتی به مردم است. باید در اداره کشور به مردم اعتماد کرد و کار را به آنها واگذار کنیم و بخش خصوصی‌مان فعال شود.
او با بیان اینکه سرمایه اجتماعی میان مردم و دولت باید افزایش یابد، اظهار داشت: مردم باید به دولت اعتماد کنند و دولت به مردم اعتماد داشته باشند. برخی رسانه‌ها کارهایی را انجام می‌دهند که منجر به تضعیف سرمایه اجتماعی است. آنها روزانه با تخریب می‌خواهند میان مردم و نظام فاصله ایجاد کنند. این مسئله خطر بزرگی است.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری دومین را شفافیت دانست و تصریح کرد: دولت مساله شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک را دنبال کرده است. دولت برای این کار دو مرحله را افتتاح کرده است. مرحله سوم باقی مانده است. شفافیت مهمترین مسئله است. لایحه برای شفایت تهیه شده است تا همه دستگاه‌ها مخارج‌شان را بیان کنند.
قالیباف: خوب نیست که دستاویز دیگران شوید
قالیباف در نقد سخنان جهانگیری گفت: شما در صحبت‌تان اشاره کردید به اخلاق ای کاش خود شما رعایت می‌کردید این هم واقعا از پدیده‌های عجیبی است به عنوان  معاون اول محترم رئیس‌جمهور  نامزد شدید حق طبیعی شما است اما ای کاش دستاویز جریان سیاسی نمی‌شدید.
او ادامه داد: صداقت شما چند روز آینده مشخص خواهد شد اگر دولت شما می‌خواهد  گزارش دهد صادقانه بگوید که چه کرده است.
قالیباف خطاب به جهانگیری افزود: چرا شما می‌گویید در جنوب تهران بافت فرسوده منبع درآمد شده است؟ در جنوب تهران صدرو پروانه ساخت مجانی است، ما هیچ وقت به این مسائل به عنوان جریان اقتصادی نگاه نکردیم. جایی که شما رفته‌اید به خاطر آن است که زمین آن را در منطقه ۱۲ گرفته‌اید و باید بگویید چه ساخته‌اید؟
او با خطاب قرار دادن مجدد قالیباف بیان کرد:‌ به عنوان یک مدیر که سابقه اجرایی دارد، خوب نیست که دستاویز دیگران شوید.
شهردار تهران گفت : بیش از دو دهه اختیار شوراها را به مردم واگذار کردیم که دولت گفت به مردم ندهید.
او اظهار کرد:  شما واقعا باید با صداقت با مردم سخن بگویید ، اشکال اساسی مجموعه دولت این است که می‌گوید یا نمی‌شود یا نمی‌توانیم و بعد هم از آن ۴ درصد حمایت می‌کنید مردم قضاوت کنید ، چرا ۵۳۰ میلیارد به یک عده وام می‌دهید و بقیه در نوبت هستند.
جهانگیری:در دولت قبل آقایان هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری را خانه نشین کردند
جهانگیری در پاسخ به نقد نامزدهای انتخاباتی اظهار داشت: در زمینه مسائل اجتماعی تاکید دارم که با برخوردهای گازانبری و قضایی نمی‌توان آسیب‌های اجتماعی را حل کرد.
وی با بیان اینکه باید برخوردها علمی باشد ادامه داد: مشکلات با کتک زدن دستفروش‌ها حل نمی‌شود و این برخوردها به شهرستان‌ها منتقل می‌شود و زمانی که مادر دستفروش از نیروهای شهرداری سیلی خورد انگار خودم سیلیخوردم و بسیار از این موضوع ناراحت شدم.
جهانگیری در خطاب به صحبت‌های قالیباف اظهار داشت:‌ نمی‌دانم چرا کاندید شدن من در ریاست جمهوری باعث برآشفته شدن شما شده است و چرا این حق را به خود قائل شده‌اید از من بپرسید چرا کاندید شده‌ام. به طور قطع سوابق کاری من از شما بیشتر است بنده سمت‌های متعددی را تجربه کردم وزیر بودم و امروز معاون اولم و لاین حق من است که خود را در معرض مردم قرار بدهم و دلیل برآشفته شدن شما را نمی‌دانم.
وی ادامه داد: در فرصتی حتما خواهم گفت که بنده چقدر نیروی ارزشی هستم و دیگران که ادعا دارند چقدر ارزشی هستند .
جهانگیری ادامه داد: در دوره‌های قبل معاون اول و وزیر دفاع ریاست جمهوری هم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بودند نمی‌دانم چرا شما نمی‌خواهید این حق را برای من قائل شوید.
وی ادامه داد: چرا می‌خواهید اصلاح‌طلبان را از  حقوق خود محروم کنید بنده به عنوان نماینده اصلاح طلب اینجا حضور دارم و می‌خواهم بگویم که در آن دوران با چه کسانی چه برخوردهایی کردید دولت یازدهم در چه شرایطی تشکیل شد و امروز کسانی که در دولت قبل مسئول بودند با ژست جدید وارد شده‌اند.
جهانگیری افزود: دولت قبل با سرمایه‌‌های اجتماعی چه کرد و دولت یازدهم در چه شرایط سیاسی اداره امور کشور را تحویل گرفت در دولت قبل با آقایان هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری چه کردند و همه را خانه نشین کردند ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد دولت را خرج کردند و به جز بیکاری چه چیزی به یادگار ماند.
وی گفت: در سال ۸۴ نزدیک به ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار شغل ایجاد شد و در سال ۹۱ هم میزان اشتاغال زایی همان ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار شغل بود. در دولت قبل رئیسی جمهوری همواره شعار می‌داد تا دو سال دیگر بیکاری را ریشه کن می‌کنند دو سال دیگر شعار می‌داد دو سال دیگر بیکاری را ریشسه کن می‌کنم . ایشان فکر می‌کرد حرف مرد یکی است و همواره باید این حرف را تکرار کنند.
وی گفت: این روزها عده‌ای می‌گویند یک میلیون تن پتروشیمی ۶۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کند در دولت یازدهم ۹ میلیون تن پتروشیمی اضافه کردیم مگر با اینها می‌توان شغل ایجاد کرد.
جهانگیری گفت: مشکلات مسائل اجتماعی با توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی حل خواهد شد و برای مشکلات نظام اداری باید فساد از این نظام خارج شود و باید نسبت به ایجاد دولت الکترونیک اقدام کنیم.
وی ادامه داد: مردم شریف‌ترین مردم کارمندان دولت کارمندان آموزش و پرورش و بهداشت و درمان هستند که در هر شرایطی در هر نقطه‌ای از کشور خدمات ارائه می‌کنند .
وی تاکید کرد: دولت یازدهم هیچ وقت زبانش از عذرخواهی از مردم الکن نبوده و هر جا که اقدامی به نفع مردم نبوده هر چند دولت هم در آن نقشی نداشته از مردم عذرخواهی کردیم.
قالیباف: دولت قبل حرکت‌های خوبی انجام داد
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:‌امروز نیمی از زباله‌های شهر تهران به شکل کمپوست تولید می‌شوند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدباقر قالیباف در ادامه مناظره در پاسخ به این به سوال که برای آلودگی‌های محیط زیست و تغییرات اقلیمی چه برنامه‌ای دارید؟ گفت: بحث مربوط به محیط زیست تهران از مشکلات جدی امروز کشور است. ما در حقیقت امروز مشکلات اقتصادی و بحران‌های تاثیرگذار مسائل اجتماعی را بیشتر از گذشته داریم.
او ادامه داد: در حوزه محیط زیست با دو مشکل روبه‌رو هستیم. ریزگردها که در حال حاضر از سه، چهار شهر به قریب ۲۰ استان رسیده است. بعضی‌ از ریزگردها به تهران رسیده است. البته گفته می‌شود که مشکل ریزگردها به آن سوی مرزها بازمی‌گردد.
شهردار تهران خاطرنشان کرد: بحث ما راجع به ریزگردها بی‌توجهی به این مساله است که در اهواز مساله را به صورت شدیدتر دیدیم. مردم دیگر در این شهر ریزگرد نمی‌گوید بلکه می‌گویند ریزمرگ. واقعا در این شهر زندگی وجود ندارد. این گرد و خاک، زندگی برای مردم نگذاشته است
این نامزد انتخاباتی عنوان کرد: وقتی ما جلوی مالچ پاشی، درختکاری و سایر اقدامات را می‌گیریم این مشکلات پیش می‌آید . ما می‌توانیم با اشتغال‌زایی برای جوانان به کمک این جریان بیاییم.
قالیباف ادامه داد: اشتغال عمومی برای جوانان تجربه‌ای است که دنیا از آن استفاده می‌کند. می‌توانیم نوعی گیاه که نیاز به آب ندارد را کشت کنیم.
او در ادامه با بیان اینکه وقتی از حقوق شهروندی حرف می‌زنیم اولین حق مردم هوا است که با بی‌تدبیری گرفته شده است گفت: شما می‌گویید از این بابت عذرخواهی می‌کنیم. در همین تهران ما طرح قابل اجرایی را به آقای جهانگیری دادیم ایشان گفتند که طرح قبول است اما خودمان آن را اجرا می‌کنیم.
شهردار تهران خطاب به جهانگیری گفت: آقای جهانگیری شما ماشین‌ها را از بیرون شهر به داخل شهر آوردید ماشین‌های فرسوده‌ای که به سرویس ادارات تبدیل کردید. کامیون‌های ۵۰ ، ۶۰ ساله را به داخل شهر بازگرداندید. امروز این مشکل حل نشدها ست.
او ادامه داد: همیشه شما می‌گویید که پول نداریم تا کاری را انجام دهیم. مردم باور کنید بدون پول هم می‌شود که این کارها را انجام داد. سالی یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به بازار کار وارد می‌شود. شما می‌گویید که ما آی تی را اجرا کردیم چرا در این حوزه نتوانستید بین کسانی که بهره‌مند هستند و نیستند چرا نتوانستند؟
جهانگیری: آقای قالیباف باید بداند با برخوردهای نظامی نمی‌توان مسائل را حل کرد
در ادامه، اسحاق جهانگیری در پاسخ به اظهارات قالیباف گفت:‌ بحث‌های زیست محیطی از مهم‌ترین مباحثی است که مردم روی آن حساس هستند و دولت‌ها هم باید در این خصوص کار جدی انجام دهند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: دولت یازدهم برای حل مسائل زیست محیطی اقدامات اساسی انجام داد که می‌توان به احیای دریاچه ارومیه، استادارد سازی خودروها و حذف کردن کامل بنزین غیراستاندارد در کلانشهر و استفاده از بنزین یورو ۴ اشاره کرد. همچنین خودروسازها موظف به رعایت استاندادرد های  زیست محیطی شدند.
او با بیان اینکه ۷۰ درصد ریزگردها منشا خارجی دارد، اظهار کرد: عراق، اردن و عربستان نقش مهمی در منشا ریزگردها دارند.برای خوزستان کار ویژه صورت گرفته و برای حل مشکلات کارهای مهمی انجام شد اما آقای قالیباف باید پاسخ بدهند که در ۱۲ سال گذشته برای حل مشکلات زیست محیطی شهر تهران چه کرد؟ چرا در طول مدت ۱۲ سال شهرداری هنوز کاری برای تفکیک زباله‌ها نشده است؟
جهانگیری با بیان اینکه قالیباف فقط در طول این ۱۲ سال شهردار سازه بودند و برای ساخت و ساز مجوز دادند، گفت: با پولی که صرف اتوبان صدر شد، می شد تمام اتوبوس های تهران را نوسازی کرد. ساخت این پل چه مشکل ترافیکی از تهران حل کرد؟ مجوز ساخت و ساز بلند مرتبه در منطقه ۲۲ داده شد و جلوی ورود باد به تهران گرفته شد. منطقه ۲۲ چه بلایی سر مردم آورده است؟
او ادامه داد: در همان شهری که شما شهردار هستید فقط مسائل شهرداری بر عهده شما است و بسیاری از ادارات دولتی مانند آب، برق، گاز و ... کمتر از شهرداری نیست در این کلانشهر مشغول به کار است. شما طوری سخن می گویید که انگار مسئولیت کل عالم با شما است. آقای قالیباف بهتر است به جای این حرف ها از اقدامات خود در تهران سخن بگویید. و در حیطه مسئولیت خود سخن بگوید. آقای قالیباف باید بداند با برخوردهای نظامی نمی‌توان مسائل را حل کرد .
میرسلیم: به سوالات به عنوان نامزد انتخابات پاسخ دهید نه شهردار تهران
میر سلیم در نقد اظهارات قالیباف گفت: به سوالات من به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری پاسخ دهید نه شهردار تهران. شما چه راهکاری برای رشد بی رویه بیابان دارید؟ بگویید دشت تهران ظرفیت پذیرش چه جمعیتی دارد به گونه ای که کرامت انسان ها حفظ شود. آیا چاره اساسی حل مشکل ترابری نیست؟ برای توسعه حمل نقل عمومی مترو چه برنامه ای دارید. استفاده بی‌رویه‌ای از آب‌های زیر سطحی شده است به گونه‌ای که دیگر قابل جبران نیست. برای آن چه راه حلی دارید برای حل فضای سبز کشور چه راه حلی دارید؟
رییسی: فعالیت آستان قدس در حوزه جنگل‌ها را متوقف کردم
در ادامه حجت الاسلام رییسی در نقد سخنان قالیباف گفت: مساله محیط زیست در قانون اساسی ما جزو اصول است. نمی‌شود که ما هر جا بخواهیم کارخانه بزنیم. باید ببینیم مساله زیست‌محیطی‌اش حل شده یا خیر؟ روزی که به آستان قدس رفتم متوجه شدم آستان در جنگل‌ها فعالیت می‌کند. به مسئول منابع طبیعی گفتم از امروز فعالیت شرکت مرتبط با آستان قدس را در حوزه جنگل‌ها قطع کنید. یک درخت نباید قطع شود. نباید محیط زیست آلوده شود.
او افزود: من فکر می کنم  که آیا مساله خوزستان قابل پیش بینی، قابل پیشگیری بود  و یا برخورد مناسب بود یا خیر؟ بحث این دولت  و آن دولت نیست. نباید وضعیت و شرایط برای عزیز ما در خوزستان رنج آور باشد. نباید در خوزستان و جاهای دیگر مردم دچار مشکل باشند. در حوزه محیط‌زیست می‌توان اشتغال‌زایی کرد. مدیریت آب حتما مساله ماست.
هاشمی‌طبا: برنامه ششم مجموعه‌ای از آمال و آرزوهاست
به گزارش ایلنا، هاشمی‌طباء‌ نیز در نقد سخنان قالیباف با ابراز تاسف از برنامه ششم گفت: متاسفانه برنامه ششم توسعه ما فقط مجموعه‌ای از آمال و آرزوهاست و شاید تصور شده که اگر خداوند می‌فرماید کن فیکن ما نیز این قدرت را داریم و در این تصورات هستیم.
او تاکید کرد : باید اولویت ها را رعایت کنیم. مسئله احیای محیط زیست، حفظ ایران و توجه به کشاورزی که هر سه با هم پیوند دارداز اولویت‌های ما ست.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری از قالیباف پرسید: آیا شما در اجرای برنامه ششم اصرار بر موازی کار کردن همه موارد برنامه ششم دارید یا واقعا حیات ایران و حیات مردم و حیات زیستگاه ایران را در اولویت قرار می‌دهید و آن را مهمترین برنامه خود می‌دانید؟
روحانی: مجوزهای ساخت و ساز در تهران را چه کسی داده؟/پرونده‌های شکایت شده از شهرداری را دارم
حسن روحانی در پاسخ به اظهارات قالیباف درخصوص مسائل محیط زیستی گفت: آقای قالیباف گفتند نباید هوا را از مردم بگیریم. در تهران چه کسی هوا را گرفته است؟ ایشان مدام می‌خواهند جامعه را فقیر و غتی و ۴ درصدی و ۹۶ درصدی بکنند.
او ادامه داد: مجوز این برج‌های بزرگ را شما به همان چهار درصدی می‌دهید. البته من معتقد به این تقسیم‌بندی نیستم ولی این برج‌های بزرگ را به چه کسی مجوز داده‌اید. مجوز برج ۳۳ طبقه را به کسی که اموال مردم را غارت کرد، شما دادید؛ مگر مجوز ندادید؟ مجوزهای ساخت‌ این برج‌ها را در کوچه‌های ۱۰ متری و ۲۰ متری چه کسی داده است؟
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه تمام درخت‌های ۲۰۰ ساله و ۳۰۰ ساله را شما قطع کردید و بجای آن درخت‌های یک ساله کاشته‌اید، اظهار داشت: شما چقدر به این برج‌ها مجوز داده‌اید؟ من پرونده‌های شکایت شده از شهرداری را دارم.
روحانی با اشاره به مسئله آب تصریح کرد: بیشترین کار را برای مدرن کردن آبیاری کشور را دولت یازدهم انجام داده است. ۳۰۰ هزار هکتار را این دولت در آبیاری مدرنیزه کرده است و صرفه‌جویی بسیاری صورت گرفته است.
محمدباقر قالیباف در جمع بندی این بخش گفت: این که شما در مورد برخی مسائل صحبت می‌کنید به دلیل این است که در میان مردم حضور ندارید امروز نیمی از زباله‌های شهر تهران به شکل کمپوست تولید می‌شوند.
 شهردار تهران ادامه داد: شما در دولت پول رسیدگی به مسائل محیط زیست را به ما پرداخت نمی‌کنید همچنین پول افزایش مسیر مترو را به ما پرداخت نکردید. در چند سال اخیر ۲۰ هزار هکتار در اطراف تهران جنگل کاری انجام شد و ما به آمار ۳۹ هزار هکتار هم خواهیم رسید.
وی افزود: اگر بحث مرتفع سازی را به میان می‌کشیم این مربوط به کار اداری و قانون است و ما کاری غیر از قانون انجام نمی‌دهیم. ۲۴ درصد مردم کشور در تهران زندگی می‌کنند که این به دلیل مهاجرت و مشکلات اقتصادی است.
او خاطرنشان کرد: حالا که بحث از صداقت اخلاق به میان آمد شما قرار بود گزارش صد روزه از عملکردتان را اعلام کنید ولی آن را اعلام نکردید.
محمدباقر قالیباف در خصوص پتروشیمی گفت: آن ۴ درصد که از دوستان شما هستند محصولات پتروشیمی را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند. امروز کشور را این ۴ درصد زالو صفت در اختیار دارند آن فردی که اکنون در زندان است شما به او لوح تقدیر دادید. مسائل دولت قبل ارتباط به من ندارد و همچنین می‌توانم بگویم که در دولت قبل حرکت‌های خوبی در خصوص سفر به مناطق محروم انجام شد اما شما خودتان را تکان هم نمی‌دهید.
وی خطاب به جهانگیری خاطرنشان کرد: شما به کمک آقای روحانی آمدید که اعداد و ارقام را اعلام کنید و این وقت مردم را می‌گیرد توجه داشته باشید که ما می‌توانیم ارز کشور را به ۲ درصد افزایش دهیم.
او در قسمت‌های پایانی سخنانش گفت: در تهران بلندمرتبه‌سازی می‌شود در برخی شهرها مانند اراک ، کرج و اصفهان چرا آلودگی به وجود می‌آید این نشان دهنده ضعف مدیریت شما ست که یک مدیریت سنتی است به این موضوع مردم کشور اعتقاد دارند.
روحانی:مجموعا ۷۰۰ هزار شغل برای بانوان ایجاد کردیم
روحانی گفت: ما باید کاری بکنیم تا خانواده‌ها استحکام داشته باشند. یکی از علل مشکلات اجتماعی از بین رفتن استحکام و صیانت خانواده‌ها است.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در بخش دوم مناظره در پاسخ به این سوال که در دولت خود چه برنامه‌ای برای استخدام و اشتغال بانوان و صیانت‌ خانواده‌ها دارید؟ گفت: مساله اشتغال بانوان اهمیت فراوانی دارد. در این دولت یک اقدام بزرگ و مهمی در آن باره انجام شده است یعنی اشتغالی که برای جوانان ایجاد کردیم از آن تعداد مجموعا ۷۰۰ هزار شغل برای بانوان بوده است.
او ادامه داد: در ابلاغیه اخیری که برای استخدام‌ها بود و مختص به آقایان بود، ما آن ابلاغیه را لغو کردیم و گفتیم که بانوان برای حضور در این استخدام آزاد هستند و در نهایت، در آزمون نهایی خانم‌ها ۵۳ درصد موفقیت به دست آوردند.
رییس دولت تدبیر و امید یادآور شد: بیش از ۵۰ درصد دانشجویان ما را بانوان تشکیل می‌دهند و با توجه به استعدادی که آنها دارند، آنها در برخی زمینه‌ها از آقایان مستعدتر هستند.
روحانی با بیان اینکه اشتغال مسئله برای کشور مهمی است، تصریح کرد: صیانت از خانواده‌ها و بانوان مهم است. ما باید کاری بکنیم تا خانواده‌ها استحکام داشته باشند. یکی از علل مشکلات اجتماعی از بین رفتن استحکام و صیانت خانواده‌ها است.
رییس‌جمهور از رسانه ملی خواست برای پاسخ به تهمت‌ها و دروغ های نسبت داده شده به او وقتی اختصاص داده شود.
با پایان بخش نخست، روحانی خطاب به مجری این برنامه گفت که اگر نامزدی به فردی توهین کرد، برای آن فرد وقت دفاع می‌دهید؟ در این زمان، دو مورد دروغ نسبت به من و دولت بنده زده شد که مجری پاسخ داد: این مسئله بستگی به تصمیم ستاد دارد و اگر این ستاد آن مسئله را تشخیص داد، ما اقدام می‌کنیم.
میرسلیم: صنایع خودروسازی خط تولید خود را به سمت امکانات ترابری عمومی تغییر دهند
سید مصطفی میرسلیم در پاسخ به سوالی در مورد اینکه سهم و نقش دولت در حل مساله ترافیک چیست و برنامه و راهکار دولت شما برای حل این مساله چیست، گفت: یکی از مسائل مهمی که به آن توجه نشد مساله ترابری عمومی است که موجب شده سرمایه، وقت و سوخت مردم هدر برود و اعصاب آنها خرد شود. چاره آن را در سیاست‌های کلی ترابری مشخص کرده‌اند اما متاسفانه در اجرا ضعف وجود دارد.
او افزود: در مساله ترابری عمومی باید دقت شود که این موضوع در اولویت قرار بگیرد و استفاده از خودروهای شخصی تحت الشعاع استفاده از خودروهای عمومی قرار بگیرد و همچنین صنایع خودروسازی خط تولیدهای خود را به سمت تولید امکانات ترابری عمومی به ویژه بخش راه آهنی تغییر دهند. در تهران و برخی از شهرهای کشور از مترو استفاده می‌شود اما  کفایت نمی‌کند.
میرسلیم تاکید کرد: اکنون ۲۰ تا ۳۰ درصد از ترابری را بخش ترابری عمومی انجام می‌دهند. الان دولت می‌تواند با دادن تسهیلات این موضوع را گسترش دهد که در این زمینه بسیار وظیفه مند است و موظف است که به این مساله کمک کند.
حجت‌الاسلام رییسی: ورزش پهلوانی باید به اولویت دولت تبدیل شود
حجت الاسلام  رییسی در پاسخ به این سوال  که برنامه شما در جهت افزایش رشد فرهنگ پهلوانی و نقش آن در ورزش قهرمانی چیست، گفت: ورزش پهلوانی و قهرمانی باید به یک اولویت برای دولت تبدیل شود.  ورزش امر بسیار ضروری است، کشور ما استعداد این را دارد که در ورزش‌های گوناگون مقام بالایی داشته باشد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت ورزش قهرمانی اظهار کرد: باید در بخش مدال‌آوری و برای جوانان در این عرصه سرمایه‌گذاری شود. بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین مثل برزیل چه می‌کنند؟ وظیفه دولت است که با حمایت از ورزش‌های قهرمانی جامعه را با نشاط نگه دارد و ضمن ایجاد اقتصاد ورزش آن را جدی‌تر دنبال کند.
جهانگیری:مردم ما به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنند
اسحاق جهانگیری در پاسخ به این سوال که برای حفظ و تقویت اجتماعی نخبگان و پیوند آنها با مراکز علمی و صنعتی چه برنامه‌ای دارید، گفت: به فضل الهی مردم ایران در پایش‌های مختلف نشان دادند که به هویت ملی و دینی‌شان و علاقمندی شان به نظام و به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه خوشبختانه امروز کشورمان از نظر دانش در رتبه بالایی قرار دارند، گفت: نخبگان در همه جا حضور دارند و نهادهای مختلفی از جمله معاونت علمی ریاست جمهوری مسئولیت شناسایی نخبگان و استفاده از آنها را در بخش‌های مختلف دارد.
او ادامه داد: امروز تکیه‌گاه ما برای حل مشکلات، نخبگان هستند و دو مجمع بین المللی رتبه علمی ایران را در منطقه و در دنیا اعلام کردند خوشبختانه ایران در رتبه بسیار خوبی قرار دارد.
جهانگیری با بیان اینکه مهم این است که ارتباط بین دانشگاه و صنعت و ارتباط بین دانشگاه و مرکز تولیدی برقرار شود اظهار داشت: برای این پیوند راهکارهای عملیاتی یافتیم و اگر به صورت جدی  در مراکز پژوهشی از این راهکارها استفاده شود در افزایش توانمندی نخبگان بسیار موثر خواهد بود.
قالیباف: گفتم تصویر سایت روحانی را در فضای مجازی پخش کنند
محمدباقر قالیباف در پاسخ به این به سوال که با عنایت به این که جمعیت جوان کشور یکی از مولفه های اقتدار ملی است و ما با خطر پیر شدن جمعیت رو به رو هستیم راهکار شما برای افزایش جمعیت چیست گفت: من در ابتدا می‌خواهم مطلب را بگویم چون انتهای پارت اول جناب آقای روحانی مطلبی را فرمودند فلانی درست نگفته ، مردم عزیز من آن آماری را می‌گویم که گفته شده است.
او ادامه داد: آقای روحانی درباره سخنان مانند گزاش صد روزه و یا ایجاد ۴ میلیون شغل می گوید که این آمارها  از سایت های آمده است که بی نام و نشان است. این تصویر متعلق به سایت آقای روحانی و این متن نطق ایشان است. من خواهش کردم صوت و تصویر پخش کنند که نگذاشتند، به دوستان  گفتم در فضای مجازی پخش کنند تا مردم ببینند، تهمت زدن کار خوبی نیست.
قالیباف در ادامه عنوان کرد: موضوع جوانان مهم ترین موضوع  امروز ماست، بزرگترین فرصت ما نیروهای جوانان هستند که به خاطر ۴درصدی‌ها، رانت خواران و واردات غیر قانونی از وارد شدن به بازار کار بازمانده‌اند.
او خاطر نشان کرد: اگر وضعیت این گونه پیش برود در سال ۱۴۰۰ هم با همین وضعیت رو به رو خواهیم شد ، آن زمان بخش بیشتر جمعیت ما پیرخواهد .
این نامزد انتخاباتی تاکید کرد: باید از این ظرفیت و استعداد استفاده کرد.
استخدام بدون قید و شرط برای بازگرداندن ایرانیان نخبه به کشور
سیدمصطفی هاشمی‌طباء در پاسخ به سوالی مبنی براینکه اقدام عملی شما برای بازگشت ایرانیان نخبه کشور و اشتغال آنها در ایران چیست اظهار کرد: طبیعتا فضای کسب و کار و جامعه موجب می‌شود افراد گرایش به بازگشت و سرمایه‌گذاری و استفاده از امکانات کشور داشته باشند.
او با بیان اینکه باید این افراد را شناسایی کنیم گفت: در حقیقت با شناسایی این افراد و ایجاد تسهیلات مقرراتی و سرگردان نکردن آن‌ها در ادارات می‌توان از این افراد به صورت مجموعه‌ای در کشور استفاده کرد و به آن‌ها اجازه سرمایه‌گذاری در کشور و موجبات استخدام بدون قید و شرط و بدون تشریفات را برای آن‌ها فراهم کرد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به کارشناسان ایرانی که در خارج از کشور فعالیت می‌کنند گفت: بسیاری از کارشناسان نفتی ما در یکی از ایالت‌های ایالات متحده فعالیت می‌کنند که تمایل به بازگشت به کشور دارند اما ضوابط پیچیده و بروکراسی‌های اداری باعث تردید آنها می‌شود و امکان استخدام ندارند.
هاشمی‌طباء بیان کرد:باید به این موضوع توجه داشته باشیم که کسی که در ایالات متحده کار می‌کند ماهیانه 4 هزار دلار دریافت می‌کند و نمی‌تواند در ایران با ماهی سه میلیون تومان زندگی کند لذا باید امکانات برای این افراد فراهم شود و از سرگردانی آنها جلوگیری شود.
او تاکید کرد: بسیاری از این کارشناسان علاقه‌مند هستند در ایران فعالیت کنند اما باید راهی ایجاد شود تا بتوانند در کشور فعالیت داشته باشند.
هاشمی‌طباء‌ درپایان این مناظره و در جمع‌بندی سخنانش گفت: با حذف تعرضاتی که دوستان نسبت به هم داشتند باید بگویم همه ما دغدغه کار و خدمت داریم اما در این دغدغه خیلی از وظایفی که بیشتر از حد و حدود امکانت دولت است بر خود تحمیل می‌کنند.
او ادامه داد: متاسفانه به گونه‌ای برخورد می‌شود که خدمات دولت‌ها فراموش شده در حالی که دولت‌ها خدمات بسیاری انجام داده‌اند. معتقدم اولویت دولت برنامه برای اشتغال و کار باشد و دولت باید سیاست‌گذاری دقیق در این زمینه داشته باشد و سرمایه کارآفرینان و بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری آنان باید محترم شناخته شود و زمینه برای جذب آنها فراهم شود.
کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: معتقدم با توجه به تاکید دوستان بر حفظ زیستگاه ایران از این میراث گذشته خداوند و طیبعیت حفاظت کرد و بر حفظ ایران همراه با اصلاح کشاورزی و رسیدگی به مستضعفان و محرومان در حد حداقل یک زندگی شرافتمندان از طرف دولت تاکید می‌کنم. با سرمایه‌گذاری در صنعت، خدمات، کشاروی، جهانگردی و توریسم برای اشتغال کامل تاکید می‌کنم. معتقدم هر اشتغالی با ارزش نسیت بلکه اشتغال باید ارزش افزوده داشته باشد باید تولید با کیفیت و قابل صادارت داشته باشیم تا اشتغال معنای خود را بیایبد.

منبع: ایلنا، 8 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.