شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

وزیر دفاع عربستان: با ایرانی که برای ظهور مهدی آماده می‌شود مذاکره نمی‌کنیم

بی بی سی

وزیر دفاع عربستان: با ایرانی که برای ظهور مهدی آماده می‌شود مذاکره نمی‌کنیم

محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان، مذاکره مستقیم با ایران را رد کرده و حکومت این کشور را متهم کرده است که به دنبال تسلط بر کشورهای مسلمان است تا زمینه را برای ظهور امام مهدی (امام دوازدهم شیعیان) فراهم کند.

آقای سلمان در مصاحبه با شبکه ام‌بی‌سی در پاسح به سوالی درباره مصاحبه با ایران گفته است: "چه طور با آنها گفت‌وگو کنید؟ منطق آنها این است که مهدیمنتظَرخواهد آمد و آنان باید زمینه را برای ظهور او فراهم کنند و باید جهان اسلام را تحت سلطه در بیاورند."

روابط ایران و عربستان در چند سال اخیر پرتنش بوده و برخی این دو کشور را به تعقیب جنگ‌های نیابتی در سوریه و یمن متهم می‌کنند.

محمد بن سلمان گفته است که نیروهای ائتلاف سعودی می‌توانند شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالحی را "ظرف چند روز ریشه‌کن" کنند. ایران حامی عمده شبه‌نظامیان حوثی در یمن است.

عربستان سعودی می‌گوید ایران با تقویت گروه‌های شبه‌نظامی شیعه به جنگ فرقه‌ای در منطقه دامن می‌زند. ایران هم متقابلا عربستان سعودی را به حمایت از گروه‌های وهابی و اسلام‌گرایان افراطی متهم می‌کند.

در پاییز سال ۱۳۹۴ بیش از ۴۰۰ ایرانی در ازدحام جمعیت در مراسم حج کشته شدند. حکومت ایران مقام‌های سعودی را در این زمینه مسئول دانست.

در زمستان همین سال به دنبال اعدام یک روحانی شیعه در عربستان عده‌ای به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری آن در مشهد حمله کردند. عربستان در واکنش به این اقدام رابطه دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد.

عربستان سعودی منتقد توافق هسته‌ای ایران و سیاست باراک اوباما در قبال این کشور بود. با قدرت گرفتن دونالد ترامپ شماری از مقام‌های سعودی گفته‌اند که امیدوارند فشار روی ایران افزایش یابد.

منبع: بی بی سی، 12 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.