شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۳ تير ۱۴۰۰ - ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رئیسی:اعتیاد به مواد مخدر مهمترین آسیب اجتماعی کشور است

ایرنا

دربرنامه«پاسخ به سوال جوانان»از شبکه سوم سیما؛
رئیسی:اعتیاد به مواد مخدر مهمترین آسیب اجتماعی کشور است
تهران-ایرنا- نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه «پاسخ به سوال جوانان»اعتیاد به مواد مخدر را مهمترین آسیب اجتماعی کشور خواند و گفت: جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل شده اما در این چهار سال تا دوره ای که من بودم و خبر دارم، بیش از دوجلسه آن به ریاست شخص آقای رییس جمهوری تشکیل نشده است.
به گزارش ایرنا، سومین برنامه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با نام «پاسخ به سوال جوانان» ساعت 19:10 امروز (شنبه) از شبکه سوم سیما درباره آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد، اشتغالزایی، فراهم سازی زمینه ازدواج، تامین مسکن، تقسیم بندی های سیاسی، ارتباط با مردم، بحران زیست محیطی، برخورد با فساد اقتصادی و توسعه مناطق مرزی پخش شدکه به سخنان ضبط شده سیدابراهیم رئیسی اختصاص داشت.

وی بازپروری معتادان را وظیفه دولت دانست و افزود: این کار با کندی انجام می شود اما در برخی از شهرها مرکزهای بازپروری به میزان افراد معتاد نیست.
رئیسی بر برخورد با علت ها و انتخاب راهکارها برای رفع معلول که بزه های اجتماعی ناشی از اعتیاد است، تاکید کرد. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره برنامه های خود برای ایجاد اشتغال پایدار جوانان گفت: اطلاعات مرکز آمار حاکی از بیکاری 12 درصدی است که البته محاسبه اشتغال در این آمار بر اساس یک ساعت کار در هفته است؛ اما ما این را شغل ناقص می دانیم. 
این نامزد انتخاباتی شمار بیکاران را پنج میلیون نفر اعلام کرد که یک میلیون نفر از آنان را تحصیلکردگان دانشگاهی تشکیل می دهند که بی توجهی به این امر آسیب های اجتماعی بسیاری ایجاد می کند.
وی گفت: قانون به صراحت می گوید باید بیکاری از 12 درصد به هشت درصد برسد که لازمه آن ایجاد شغل یک میلیون در سال است. آقایان دولت می پرسند شما از کجا می خواهید این شغل را ایجاد کنید، ما می گوییم این، تکلیف قانونی است. 
رئیسی گفت: همچنین با فعال کردن ظرفیت های کشور می توان اشتغال زیادی ایجاد کرد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ایران سه هزار کیلومتر ساحل دریایی دارد اما اقتصاد دریایی ما 2 درصد است در صورتیکه سهم این امر در کشورهای اروپایی تا 59 درصد تولید ناخالص ملی است.
وی همچنین فضای مجازی و تولید محتوا و برنامه نویسی را یک فرصت دیگر برای اشتغالزایی در کشور دانست و افزود: برخی بخش های پیشران اقتصادی مانند مسکن ضمن ایجاد سرپناه برای جوانان می تواند زمینه ایجاد شغل مستقیم و غیرمستقیم نیز شود. 
به گفته وی، کشاورزی و صنایع تبدیلی دیگر پیشران اقتصادی است که می توان از آن برای ایجاد اشتغال بهره برد.
رئیسی اضافه کرد: در چهار سال گذشته نقدینگی سه برابر شد. اگر بخشی از این خلق پول در تولید به کار می رفت نه کارگاه ها تعطیل می شد نه بیکاری. اگر این پول ها به حقوق کارمندان یا افزایش یارانه اختصاص می یافت حرفی نبود اما در دست چند نفر بدحساب به 500 هزار میلیارد تومان وام تبدیل شده است. 
وی سیاست غلط را موجب ایجاد بیکاری و نگرانی در کشور دانست و تاکید کرد اشتغال پایدار با همین اعتبار کنونی ایجاد می شود.
این نامزد انتخابات ادامه داد: می توان برخی منابع را از طریق فاینانس و ارتباطات عزتمندانه از کشورهای خارجی نیز تامین کرد. 
به گفته وی، در دولت کار و کرامت، دولت شبانه روز کار می کند و تجارت نمی کند و در بخش خصوصی فعال نمی شود؛ بلکه برای جویندگان اشتغال، کار با کرامت توام با حفظ شأن جوانان را ایجاد می کند.
وی ادامه داد: دختران، بانوان و جوانان باید با کرامت در شغلی مشغول به کار شوند که در شأن آنان است. 
رئیسی با انتقاد از برخی نگاه ها به کشاورزی که به سبب صرفه اندک اقتصادی، از کشت و کار پرهیز می شوند، گفت: می توانیم قطب کشاورزی منطقه شویم و آن را با فناوری به کشاورزی دانش بنیان تبدیل کنیم. 
وی ادامه داد: تا ما این حرف ها را می زنیم برخی تهمت می زنند و اهانت می کنند. باید بگویند این حرفی که شما درباره اشتغال می زنید این جواب را دارد یا ما اینقدر شغل ایجاد کرده ایم. به جای افترا و تهمت و رقیب هراسی بگویند چه کرده اند و چه می خواهند انجام دهند.
وی رشد اقتصادی کشور بدون نفت را یک تا 1.5 درصد اعلام کرد و افزود: باید دید با این یک درصد رشد می توان چند شغل ایجاد کرد.

** ایجاد یک میلیون مسکن در سال
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری راهکارهایی مانند توسعه خوابگاه های دانشجوی متاهلی، مسکن اجاره ای، تخصیص وام ها و تسهیلات و کمک به مرکزهای غیردولتی و نهادهای مردمی را برای حل مشکل مسکن جوانان پیشنهاد کرد و گفت: اصل، کار مسکن سازی است.
رئیسی ادامه داد: باید ازدواج جوانان به یک میلیون در سال برسد زیرا اکنون 11 میلیون جوان آماده ازدواج داریم. تشویق به ازدواج با بخشنامه و دستورالعمل میسر نمی شود. باید در عمل به جوانگرایی دست زد اما برخی مسوولان ما نام جوان را می برند اما در عمل چیزی نیست. الان چند درصد دولت ما را جوانان تشکیل می دهد؛ بویژه در کارهای اقتصادی که به توانمندی خاص نیروی جوانی نیاز دارد. 
وی تاکید کرد: باید در سال یک میلیون مسکن ایجاد شود که 200 هزار باب آن مسکن روستایی است و بقیه آن نیز به اصلاح بافت فرسوده و ساخت مسکن برای مردم به ویژه جوانان اختصاص دارد. 
وی بر مشارکت مردم و بخش خصوصی و اعطای تسهیلات در این زمینه تاکید کرد و گفت: باید برای تولید انبوه مسکن سازوکار قانونی را فراهم کرد و برخی مواد قانون مالیات را در زمینه تولید مسکن اصلاح کنیم تا ایجاد مسکن به ویژه در مناطق متوسط شهر و روستا برای سازندگان بصرفه شود.
وی درباره وضع معیشتی مردم گفت: کاهش تورم با بحث رکود قابل بررسی است. اینکه تورم پایین آمده به دلیل رکود است. 
به گفته وی، راه پایین نگه داشتن تورم این است که پول خلق شده را به سوی تولید سرازیر کنیم نه به سوی دلالی. 
رییسی گفت: اگر طرح های اقتصادی فعال شد و آرامش و ثبات نرخ تورم را شاهد بودیم، درست است. الان رکود در کشور رکورد زده و این برای همه روشن است چهار وزیر دولت نامه نوشتند که رکود مشکل اصلی کشور است. اما می گویند از رکود عبور کرده ایم پس چه کسانی باید بگویند رکود مشکل ساز است. 
وی ادامه داد: آقای روحانی در دوره انتخابات پیش اعلام کردند عدد و رقم مهم نیست باید به سفره و جیب مردم نگاه کرد. آقایان باید به بازار سری بزنند تا قیمت برنج، روغن، گوشت مرغ و گوساله، خیار، گوجه فرنگی و حبوبات را ببینند. 
رییسی افزود: طبق اعداد رسمی دولت بین 40 تا 133 درصد افزایش قیمت داریم که هزینه سفره مردم دوبرابر و سفره آنان کوچک تر شده است.
وی راه حل این مشکل را در مدیریت نقدینگی دانست و افزود: نباید نقدینگی سه برابر می شد و به جیب چند نفر بدحساب بانکی می رفت اما وقتی نقدینگی ایجاد شدباید راهکارهایی در نظام بانکی برای بازگشت نقدینگی ایجاد کرد که ما برای این امر برنامه هایی داریم.

** تقسیم بندی های سیاسی و تاثیر منازعات سیاسی بر جوانان
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره تقسیم بندی های سیاسی گفت: جناح بندی های سیاسی یکی از مشکلات کشور است و خودم را در هیچ یک از جناح ها تعریف نکرده ام. معتقدم دولت ما فراجناحی خواهد بود و هیچگاه تیمی و اتوبوسی وارد نشده ام و برای اصلاح طلب خط امامی به همان میزان اصولگرای خط امامی احترام قائلم.
رییسی اساس دولت خود برای بکارگیری افراد را بر کارآمدی و تقوا دانست و افزود: در مناظرات برخی بداخلاقی ها شد که به عملکرد دولت ربطی نداشت. نامزدها باید برنامه ها را بگویند. دولت گذشته هم باید بگوید چکار کرده است و چه برنامه ای دارد اما نکاتی که خارج از این چارچوب مطرح شد، برنامه تلقی نمی شود. 
وی ادامه داد: اینکه گفته شد در نشست های انتخاباتی شهرستان ها افرادی برای شرکت آورده می شوند. نباید به فهم و درک و انگیزه مردم اهانت کرد. اگر این اعتراض های مردمی درست شنیده نشود عواقب بدی دارد. در طول تاریخ افرادی که این اعتراض های مردم را به هیچ انگاشتند بعدها متوجه شدند.
این نامزد انتخاباتی گفت: ما در این کشور اجتماع های مردمی زیادی داشتیم. بسیاری از سیاسیون خارجی می گفتند اینها را با ساندویچ و آبمیوه آورده اند اما در نهم دی (1388) مردم روشن کردند که ما حرف برای گفتن داریم.
وی اجتماعات را نوعی اعتراض به عملکرد و سیاست های دولت خواند و افزود: گفته می شود برای اینکه شما به مردم نبات دادید اینها جمع می شوند. من از روزی که فضای انتخابات در کشور آغاز شد و تصمیم گرفتم از بیستم فروردین ماه به انتخابات بیایم سعی کردم به هیچ عنوان در آستان ورود پیدا نکنم تا این جایگاه پاک به مسائل انتخاباتی و بگومگوهای انتخاباتی آلوده نشود.
رییسی تاکید کرد این گروه بندی ها و دسته بندی ها مشکل گشای کشور نیست و ادامه داد: ما می گوییم اشتغال؛ آنها می گویند دیوار؛ما می گوییم اشتغال و آنها حرف دیگری می زنند؛ در حالی که این مساله مردم نیست.

** اعطای وام فوری ازدواج
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسش کارشناسان درباره اعطای وام فوری ازدواج گفت: اکنون وام ازدواج 100 میلیون ریال (10 میلیون تومان) است که آن هم با اصرار مجلس شورای اسلامی و مخالفت دولت همراه بود. باید این وام افزایش یابد. بخشی از وام برای تشکیل زندگی و بقیه برای اجاره خانه است که قیمت آن در شهرهای مختلف فرق می کند.
رئیسی تاکید کرد: باید از مردم کمک بخواهیم و گره مشکلات آنان را به دست خودشان باز کنیم نه نگاه به بیگانه. چهار سال این مشکل بود که بیگانگان باید سرمایه گذاری و گره گشایی کنند و لبخندی بزنند. اما همزمان با تعامل با همه دنیا و همسایگان باید حل مشکلات کشور را در دست مردم ببینیم. 
وی گفت: در گام نخست، دولت باید به 500 هزار نفری که در نوبت دریافت وام 100 میلیون ریالی است مطابق با قانون وام بدهد. در گام دوم در مجلس است که باید این مبلغ واقعی شود. معتقدیم این مبلغ باید افزایش یابد تا به حل مشکل اجاره مسکن ابتدایی هم کمک کند. در گام سوم که زمانبر است باید مسکن دایمی برای آنان تامین شود.

** ارتباط با مردم
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسش مردمی درباره ارتباط با مردم و جوانان به اقدام های پیشین خود در این زمینه و حضور در برخی مراکز علمی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: همیشه سعی کردم در برابر نقدها مشوق ناقدان باشم نه تهدیدکننده آنان و الفاظی را به کار ببرم که در شأن آنان نباشد.
رئیسی ادامه داد: فردی که خود را در معرض انتخاب مردم قرار می دهد باید بخشی از وقت خود را برای نشست با جوانان بگذارد اما نه به شکل تزیینی. 
وی با تاکید بر لزوم حفظ منزلت و ایجاد شغل، تفریح و نشاط در شأن دختران و زنان افزود: نگاه من به جوانان تزیینی و شعاری و استفاده ابزاری برای انتخابات نیست زیرا جوانان ما تجربه خوبی ندارند از مواردی که صحبت از جوان و حقوق زنان و دختران شده است. 
به گفته وی، باید موضوع بیمه های بانوان خانه دار، روستاییان و زنان عشایر که بخشی از نیروی مولد کشور به شمار می روند، قطعی شود.

** کارخانه آلومینیوم سازی اراک به جای دیگری منتقل شود
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسش مردمی درباره بحران زیست محیطی و موضوع ریزگردها گفت: 11 استان کشور ما درگیر ریزگردها شده است. قانون اساسی ما می گوید هر توسعه اقتصادی باید با توجه به موضوع زیست محیطی باشد.
وی با اشاره به آلایندگی برخی کارخانه ها در اراک از 20 سال پیش تاکنون افزود: در خصوص مساله آلایندگی در اراک اگر می توان همزمان با فعالیت کارخانه آلومینیوم آلاینده ها را با فیلترها کاهش داد بسیار خوب است؛ اما اگر امکان آن نیست باید کارخانه به جای دیگری منتقل شود چراکه اولویت با زندگی مردم است.
رئیسی تاکید کرد: این قضیه قابل پیشگیری و درمان است و می توان با برنامه ریزی آن را به فرصت تبدیل کرد. 
وی ادامه داد: می گویند علت ریزگردهای خوزستان کشورهای همسایه است. پس باید اقدام جهادی و انقلابی کرد اما دولت نشان داد در این چهار سال اهل کار جهادی نیست.
این نامزد تاکید کرد: معتقد به حرکت های مقطعی نیستم بلکه حل مسائل زیست محیطی و حفظ تالاب ها در دستور کار مااست.

** فساد اقتصادی سازمان یافته
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسش کارشناسان درباره فساد اقتصادی سازمان یافته گفت: فساد اقتصادی یک بستر و زمینه دارد که در دولت است. نباید دنبال این فساد در قوه قضاییه یا مجلس گشت. دولت ساختار فساد زا دارد.
به گفته وی، باید به نظام بانکی، وزارت صنایع و آنجاهایی که گردنه دادن یک مجوز از بخش دولتی به خصوصی است که به آن امضاهای طلایی اطلاق می شود، توجه و مشکل آن را اصلاح کرد.
رئیسی ادامه داد: فساد فراجناحی شده است و مردم از آن بسیار گله مندند که باید به سرعت رفع شود. فساد اقتصادی در ضمن قاچاق کالا، دادن مجوزهای غیرقانونی یا دادن تسهیلات بانکی غیرمجاز باشد.
به گفته وی، نخستین فردی که باید در دولت به آن واکنش نشان دهد شخص اول قوه مجریه یعنی رییس جمهوری است و باید با موضوع فساد برخورد کند.
وی تاکیدکرد: اگر فساد در یک دستگاه باشد آلودگی سیستمی ایجاد می کند؛ بنابراین چاره ای جز شفاف سازی نداریم. اقتصاد کشور به ویژه مزایده ها، مناقصه ها و قراردادها را باید پشت ویترین آورد. 
به گفته وی، دومین گام حساس بودن روی زمینه های فساد و برخورد با موارد آن است. قاچاق کالا می تواند در این کشور کاهش یابد که با استفاده از فضای مجازی و سامانه اطلاعاتی شدنی است. با اتصال به نظام بانکی، واردات و صادرات، ثبت سفارش ها و دستگاه های نظارتی و کنترلی جلوی فرار مالیاتی گرفته می شود. سامانه کنونی اطلاعات که دولت می گوید فعال است جامع نیست و باید همه درآمدها، دریافت ها، سفرهای خارجی و... در آن بیاید.
رئیسی ادامه داد: برخی شرکت ها حیاط خلوت دولت شده است. دولت یعنی هر جایی که به نام دولت است. اسم آن را خصولتی گذاشته اند اما دولت باید تکلیف آنها را روشن کند. این کارها عزم و اراده جدی و نگاه انقلابی می خواهد. 

** اولویت اقتصادی برای جوانان
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسش مردمی اولویت های اقتصادی برای جوانان را دغدغه یافتن کار و شغل باکرامت و متناسب، مساله ازدواج و فراهم کردن زمینه تشکیل خانواده و تامین مسکن دانست. 
رئیسی در پاسخ به دیگر پرسش مردمی درباره توسعه و سرمایه گذاری مناطق مرزی بر برنامه ریزی برای اشتغال جوانان تاکید کرد و گفت: قاچاق کالا در نقاط مرزی یکی از مشکلات است اما کوله بری مساله اصلی نیست. مشکل کشور ما این است که110 کانتینر پر از کالا جلو چشم همگان وارد کشور می شود اما با آن برخوردی صورت نمی گیرد. بیش از 18 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد می شود و امکان برنامه ریزی برای کاهش آن وجود دارد. 
وی ادامه داد: باید برای جوانان مرزدار سلحشور اشتغال واقعی ایجاد شود که آنان قانع شوند به مناطق مرکزی کشور نیایند. این به سرمایه گذاری نیاز دارد.
به گفته وی، در برخی نقاط مرزی می توان کشاورزی نوین و صنایع تبدیلی ایجاد کرد. برخی بخش ها نیز صنعتی است که صنایع آنها را می توان با ظرفیت کامل به کار گرفت. 
رئیسی با اشاره به مشکلات شرکت آلومینیوم المهدی بندرعباس یا پالایشگاهی در کرمانشاه تاکید کردو گفت: «قرار بود واگذاری به بخش خصوصی با توانمندسازی و رفع مشکلات بخش خصوصی باشد».
وی بر فعال سازی بازارچه های مرزی و سرمایه گذاری برای صنایع تبدیلی در مناطق مرزی نیز تاکید کرد.
به گزارش ایرنا، پیش از این اسحاق جهانگیری (هجدهم اردیبهشت ماه) و سید مصطفی هاشمی طبا (بیستم اردیبهشت ماه) در برنامه پاسخ به سوال جوانان شرکت کرده بودند. 
برنامه سیدمصطفی آقامیرسلیم بیست و پنجم اردیبهشت ماه ساعت 19:10 پخش می شود. 
ساعت پخش برنامه ضبط شده حسن روحانی و محمد باقر قالیباف نیز بیست و هفتم اردیبهشت ماه به ترتیب 19:10 و 23:30 تعیین شده است. 
انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره مجلس دهم شورای اسلامی بیست و نهم اردیبهشت ماه همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.
شبک**اقتصام*1961*1708** خبرنگار: مریم مسعود* انتشار:علیرضا ارشادی

 

منبع: ایرنا، 23 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.