شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۴ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تبلیغ نمایش انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران توسط «پژواک - بخش فارسی رادیو سوئد»!

بهرام رحماني

تعدادی تحت عنوان روزنامه‌نگار، نویسنده و هنرمند و...، که به ویژه پس از اعتراضات به نتایج ریاست جمهوری 1388، مجبور به مهاجرت از ایران شدند و عمدتا طرفدار میرحسین موسوی و سبز اسلامی و اصلاح‌طلبان درون حکومتی بودند و هستند در رسانه‌های فارسی زبان دولت‌های غربی مشغول کار شده‌اند و سفت و سخت یک جناح حکومت اسلامی را تبلیغ و ترویج می‌کنند. برای مثال، امسال بخش فارسی زبان رادیو سوئد‌(پژواک)، یک روز قبل از انتخابات رسما و علنا به تبلیغ این نمایش پرداخت.
 
طبق خبری که روز پنج‌شنبه 18 می 2017، یعنی یک روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی منتشر شده و هم‌اکنون نیز در صفحه رادیو پژواک در دسترس است نام «زهرا باقری شاد» در زیر آن درج شده است. این گزارش به شرح زیر است:
«ایرانیان مقیم سوئد از انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌گویند
پخش شده torsdag 18 maj kl 11.42
تحریم انتخابات یا اعتقاد به تغییر؟
اسد درودی (راست) و سحر صمیمی ایرانیان ساکن سوئد.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران درحالی روز جمعه 19 ماه می برگزار می‌شود که بسیاری از ایرانیان مقیم سوئد سال‌هاست در این انتخابات شرکت نکرده‌اند.
بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت کشور ایران، تنها 30 درصد از ایرانیان مقیم سوئد در دوره قبلی ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای رفتند و 80 درصد آن‌ها به کاندیدای نزدیک به طیف اصلاح‌طلب رای دادند.
اسد درودی که پانزده سال پیش به سوئد آمده یکی از ایرانیانی است که می‌گوید هیچ وقت در انتخابات ایران شرکت نکرده و نمی‌کند. به‌گفته او در نظام مثل جمهوری اسلامی که مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه است، کنش سیاسی مردم نمی‌تواند تغییر ایجاد کند. او می‌گوید :
با در نظر گرفتن عملکرد جمهوری اسلامی در چهار دهه اخیر می‌بینیم که شرایط بسیاری از افراد از جمله زنان، کارگران، ملت‌های تحت ستم و اقلیت‌های مذهبی بدتر شده است. رییس جمهور فعلی حتی نتوانست حق ابتدایی حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی را تامین کند.
اما به‌گفته سحر صمیمی که در یوتبوری زندگی می‌کند و در این انتخابات شرکت خواهد داشت، اگرچه موقعیت زنان در ایران و حتی دولت اخیر تبعیض‌آمیز بوده است با این‌همه نشانه‌هایی از بهبود نسبت به دوره‌های قبل در آن مشاهده می‌شود .
سحر می‌گوید: قطعاً مشکلات زیادی وجود دارند و قرار نیست یک‌شبه حل شوند، اما ما مبارزه‌ای  را شروع کرده‌ایم و می‌خواهیم تغییر ایجاد کنیم.
سیاوش، ساکن استکهلم نیز دلیل شرکت در انتخابات را اعتقاد به تغییر تدریجی می‌داند. او هفت سال است به سوئد آمده و امسال برای اولین بار در خارج از کشور به پای صندوق رای ریاست جمهوری ایران خواهد رفت. سیاوش می‌گوید : یک‌بار یک تحول ناگهانی در ایران اتفاق افتاد و ما هنوز داریم از تبعات آن رنج می کشیم. اما انتخابات یک روند مسالمت آمیز است و من به کسی رای خواهم داد که تحولات و حرکت رو به جلو ایجاد کند به‌ویژه در عرصه های فرهنگی که برای من اولویت دارند.
امسال برای نخستین بار علاوه بر استکهلم در دو شهر یوتبری و لوند هم امکان رای دادن ایرانیان فراهم شده است. سید رسول مهاجر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوئد با اعلام این خبر می‌گوید :
اگرچه میزان مشارکت در همه کشورهای جهان مهم است اما طبعاً عده‌ای هستند که رای نمی‌دهند. اما من تعبیری دارم و می‌گویم اگر کسی نیست که باغ شما را آباد کند لااقل به کسی رای بدهید که باغ شما را تخریب نکند.
او بر عدم ضرورت داشتن حجاب برای حضور در سفارت و شعبه‌های رای‌گیری تاکید دارد و می‌گوید که این‌طور نیست که افراد مجبور باشند به خاطر مشارکت در انتخابات و حضور در سفارت ایران حجاب داشته باشند.
زهرا باقری شاد»
***
 حال سئوال از مسئولین رادیو پژواک این است که اولا، این گزارشگر شما، یک روز قبل از انتخابات چگونه سفیر ده‌ها هزار اعدام و ترور را پیدا کرد و با او به گفتگو نشست؟ یا منبع این گفتگوی سفیر کجاست و چه کسی با سفیر گفتگو کرده، در این گزارش مبهم است؟ دوما، این گزارشگر چگونه یک روز قبل از انتخابات به سراغ دو موافق رای دادن و یک مخالف رای دادن در شهرهای یوتبوری و استکهلم رفته است؟
مهم‌تر همه، چگونه رادیو پژواک این ‌گزارش جانبدارانه از انتخابات ریاست جمهوری حکومت اسلامی جهل و جنایت، زندان و تجاوز، شکنجه و اعدام، آپارتاید جنسی و مافیایی و غارتگر را با سخنان مشمئز‌کننده سفیر ده‌ها هزار اعدام و سنگسار و ترور منتشر کرده است؟
شایان ذکر است که زهرا باقری شاد در نمایش انتخابات چهار سال پیش ریاست جمهوری که شیخ روحانی به قدرت رسید از طریق خط آزاد رادیو همبستگی – استکهلم، به شنیع‌ترین شکلی به مخالفین حکومت اسلامی حمله کرد و گفت: «یک مشت دیوانه جمع شده‌اند و در مقابل سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی علیه انتخابات ریاست جمهوری تظاهرات کرده‌اند. اگر من اکنون در تهران بودم با دیدن انتخاب آقای روحانی، اشک شوق می‌ریختم و جای آقای موسوی را خالی می‌دیدم»
 
واقعا یادش بخیر؛ زمانی که مدیر رادیو پژواک آقای طاهر صدیق و مسئولین آن نیز خانم زینت هاشمی و آقای محمد عقیلی بودند. آن‌ها، همواره با اپوزیسیون حکومت اسلامی به مناسبت‌های مختلف گفتگو می‌کردند در حالی که یکی از همکاران ایرانی‌شان مخالف این اقدام آن‌ها بود و حتی شکایت از آن‌ها را به رییس رادیو سوئد نیز برده بود. اما تیم جدیدی که با بازنشسته‌شدن آن‌ها، وارد این رادیو شده‌اند تقریبا میکروفون آن را به روی اپوزیسیون سرنگونی‌طلب و نیروهای چپ بسته‌اند.
تازه این قبیل رادیوها و گزارشگران‌شان، همیشه جار می‌زنند که ما بی‌طرفیم! در حالی که همین گزارشی که در بالا اشاره کردم ملاحظه می‌کنید که چه‌قدر هم جانبدارانه و رسما تشویق به رای دادن و انتشار سخنان ریاکارانه سفیر حکومت اسلامی در استکهلم است. حکومتی که سی و هشت سال است به‌طور سیستماتیک زنان را سرکوب می‌کند و امام جمعه‌ها و قوانین حکومتی و رسانه‌های حکومت اسلامی، حتی جانیان خود را تشویق می‌کنند به صورت زنان «بدحجاب؟!» در خیابان‌ها اسید بپاشند. و نیروی انتظامی نیز در هر کوی و برزن سراسر ایران مستقر است و به زنان و دختران به اصطلاح «بدحجاب» توهین و بی‌احترامی می‌کنند. حتی چندی پیش نیروی انتظامی می‌خواست دختری را بگیرد اما او تلاش کرد با عبور از جلو ماشین نیروی انتظامی از دست آن‌ها فرار کند راننده آگاهانه او را زیر گرفت! جنایت آشکاری که نیروی انتظامی حکومت اسلامی، در مقابل چشمان مردم پایتخت نمایندگان «خدا و امام زمان» مرتکب شدند فیلمش را  در لینک زیر همین مطلب می‌توانید مشاهده کنید.‌‌‌
نهایتا تاکنون هر رایی که شهروندان ایرانی با هر هدفی به صندوق‌های رای حکومت اسلامی ایران ریخته‌اند، به‌طور کلی به تقویت موقعیت و بقای حکومت اسلامی منجر شده است. حال این رای به رئیسی داده شود و یا به روحانی. رئیسی، یکی از اعضای چهارنفره مرگ در سال 1367 بود که در مدت کوتاهی هزاران نفر را با سئوال و جواب‌های کوتاه یکی دو دقیقه‌ای به دست جوخه‌های مرگ سپردند. روحانی، یک مقام امنیتی بلندپایه حکومت اسلامی است و به‌گفته خودش، به دولت امنیتی‌اش افتخار می‌کند در چهار سال ریاست او، پورمحمدی وزیر دادگستری‌اش بود که او هم یکی از هیئت چهار نفره مرگ در کنار رئیسی بود و به‌همین دلیل، اعدام‌ها در دوره روحانی نسبت به دوره‌های قبل از او، تقریبا سه برابر شده است! بنابراین، هرگونه شرکت در معرکه‌گیری‌های به اصطلاح انتخاباتی حکومت اسلامی ایران، خطایی بزرگ و رای به ادامه حیات خونین و نکبت‌بار حکومت سانسور و اختناق، جهل و جنایت، ترور و مافیایی است و توجیه‌پذیر نیست!
یک‌شنبه سی و یکم اردیبهشت 1396- بیست و یکم مه 2017
 
 
بهرام رحمانی
 
*لینک آدرس زیر گرفتن دختری جوان، توسط خودروی پلیس ایران به دلیل «بد حجابی»:

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بهرام رحماني:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.