شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

هشدار جان کری در آستانه بررسی طرح تحریم ایران در کنگره

بی بی سی

هشدار جان کری در آستانه بررسی طرح تحریم ایران در کنگره

جان کری، وزیر امور خارجه سابق و رئیس پیشین کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، درباره وضع تحریم های جدید کنگره علیه ایران هشدار داده است.

قرار است که کمیته روابط خارجی سنا پنجشنبه (۲۵ مه) پیش نویس طرحی را بررسی کند که تحریم‌های ایران را در عرصه‌های موشکی، حقوق بشر و تروریسم به ویژه در مورد سپاه پاسداران تشدید می‌کند.

این طرح که توسط گروهی از سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات تهیه شده است، علیه اشخاصی که در برنامه موشک‌های بالستیک ایران نقش دارند تحریم‌های اجباری وضع می‌کند.

جان کری روز چهارشنبه (۲۴ مه) در یک رشته پیامک توییتری علیه تصویب این طرح هشدار داد و گفت: "دوستان و همکاران سابق من، نظر من این است: الان زمان رفتار محتاطانه است."

او نوشت که بعد از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ایران، امکان سوتعبیر از اقدام کنگره وجود دارد. وی افزود: "الان وقت یک طرح جدید (تحریم) ایران نیست."

آقای کری گفت که آمریکا هم اکنون ابزارهای زیادی برای اعمال فشار علیه ایران دارد و باید پیامدهای تحریم‌های بیشتر را برای برجام در نظر بگیرد. او افزود: "ما باید پیامدهای تقابل بدون گفتگو را مد نظر قرار بدهیم."

پیش نویس طرح مذکور - که هنوز امکان تغییر متن آن وجود دارد - رئیس جمهوری آمریکا را موظف می کند در ظرف ۹۰ روز، سپاه پاسداران، مقامات، نمایندگان و اشخاص وابسته‌اش در خارج از ایران را بنا بر اتهام فعالیت‌های تروریستی تحریم کند.

وزارت خزانه داری آمریکا در سال ۲۰۰۷ میلادی نیروی قدس سپاه پاسداران را به اتهام فعالیت‌های تروریستی تحریم کرد.

مقامات ایرانی بارها اتهام نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم را بی اساس دانسته اند. جمهوری اسلامی گروه هایی نظیر حزب الله لبنان را بخشی از محور مقاومت می خواند و بر حمایت از آنها تاکید دارد.

مقامات جمهوری اسلامی همچنین می گویند که برنامه‌ موشکی این کشور با برجام مغایرتی ندارد و ایران با وجود توقف غنی‌سازی می‌تواند طرح‌های موشکی خود را توسعه دهد.

اما سناتورهای آمریکایی در پیش نویس طرح خود نوشته اند: "سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران - و نه فقط نیروی قدس سپاه - مسوول اجرای برنامه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده، حمایت از تروریسم بین المللی و برنامه موشکی ایران است."

تهیه کنندگان ایرن طرح پیشتر اعلام کردند که بررسی آن را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران موکول می کنند.

سناتور باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا،در اوایل ماه آوریل گفت که تاخیر در آغاز بررسی رسمی طرح در این کمیته به خاطر واکنش احتمالی اتحادیه اروپا است که نگران است تشدید تحریم‌ها در آستانه انتخابات ایران می تواند بر نتیجه آن اثر بگذارد.

سناتور کورکر از هواداران حفظ توافق هسته‌ای است و پیشتر هشدار داده بود که برهم زدن احتمالی آن توسط دونالد ترامپ می تواند به بروز بحران منجر شود.

دولت دونالد ترامپ اخیرا به مدت۱۲۰ روز دیگر، تحریم‌های هسته‌ای ایران را طبق برجام در تعلیق نگه داشت. با این حال، کاخ سفید هنوز رسما اعلام نکرده است که به برجام متعهد باقی خواهد ماند یا خواهان مذاکره مجدد درباره آن نخواهد شد.

کاخ سفید سه شنبه (۲۳ مه) در یک بیانیه رسمی اعلام کرد که دونالد ترامپ و ملک سلمان، پادشاه عربستان در پی دیدار اخیر خود در ریاض بر این باورند که "بعضی از بندهای توافق هسته ای باید مورد بازبینی قرار بگیرد." این دو رهبر همچنین یک بار دیگر برنامه موشکی ایران را خطری علیه صلح و ثبات منطقه و جهان خواندند.

بنا بر برجام، آمریکا و قدرت‌های بزرگ تحریم‌های هسته‌ای ایران لغو کردند اما تحریم‌های "غیرهسته ای" همچنان علیه جمهوری اسلامی پابرجا مانده است.

پیش نویس طرح جدید وزیر امور خارجه آمریکا را موظف می کند در ظرف ۹۰ روز فهرستی از اسامی افراد "ناقض حقوق بشر" در ایران، از جمله کسانی که به شکنجه و قتل‌های فراقانونی دست می زنند را به کنگره تحویل بدهد.

پیش نویس همچنین از دولت آمریکا می خواهد "فعالیت‌های غیرقانونی" مقامات ایرانی را برملا کند و در ظرف ۹۰ روز به کمیته‌های کنگره درباره شهروندان آمریکا که در ایران زندانی هستند گزارش بدهد.

پیش نویس طرح همچنین دولت آمریکا را موظف می کند اشخاصی که منع تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران را نقض می کنند تحریم کند.

حامیان این طرح می گویند که تحریم‌های مندرج در آن برجام را نقض نمی کند. شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) که در واشنگتن فعالیت دارد و از هواداران توافق هسته‌ای است هشدار داده که طرح مذکور می تواند برجام را برهم بزند و ایران و آمریکا را در مسیر برخورد نظامی قرار بدهد.

منبع: بی بی سی، 4 خرداد 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.