شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سفیر روسیه در تهران: تجهیز نظامی ضرورتی ندارد

مهر

سفیر روسیه در گفتگو با مهر:
روابط ایران و روسیه فراتر از بحران سوریه است
سفیر روسیه در تهران با تاکید براینکه ایران به هیچ وجه تهدیدی برای منطقه نیست، گفت: تجهیز نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس به ثبات منطقه کمک نمی کند و ضرورتی نیز برای این کار احساس نمی شود.
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل_مریم لایق: «لوان جاگاریان»، سفیر روسیه در ایران در گفتگویی تفصیلی با خبرنگار مهر به بررسی هماهنگی های بین ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم و حل بحران سوریه، مناسبات دوجانبه تهران و مسکو، نقش ترکیه در مذاکرات آستانه، نشست ریاض و روند اجرای برجام پرداخت.
از همکاری با ایران در سوریه بسیار راضی هستیم
جاگاریان در پاسخ به سوالی در خصوص سطح همکاری های میدانی و روال هماهنگی بین ایران و روسیه در سوریه اظهار داشت: به عنوان سفیر روسیه در ایران اعلام می کنم که ما از همکاری با ایران در سوریه بسیار راضی هستیم. هماهنگی ها در سوریه چه در زمینه همکاری های دوجانبه و چه همکاری های سه جانبه بسیار برای ما رضایت بخش است.
وی با اشاره به سفر اخیر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی به مسکو و دیدار وی با مقامات امنیتی مسکو و همچنین برگزاری اجلاس مقامات عالی امنیتی کشورهای پنج قاره جهان این سفر، گفت: مسئولان عالی رتبه ایران و روسیه به طور منظم برای هماهنگی در سوریه با یکدیگر در تماس و تبادل نظر هستند. سفر شمخانی به مسکو نیز در همین راستا و برای هماهنگی های لازم بین دو کشور برای مبارزه با تروریسم در سوریه است.
سفیر روسیه در تهران ادامه داد: تاکنون چندین بار «الکساندر لاورنتیف»، فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه از ایران بازدید کرده است و در جریان این سفرها ملاقات خوبی انجام شده و هماهنگی های لازم با ایران صورت گرفته است.
مواضع ایران و روسیه در آستانه و ژنو بسیار نزدیک است
جاگاریان با تاکید بر اینکه مواضع ایران و روسیه در آستانه و ژنو بسیار نزدیک است، عنوان کرد: این رایزنی ها به ما کمک می کند تا برخورد ایران و روسیه در آستانه و ژنو هماهنگ باشد. مذاکرات آستانه و مذاکرات ژنو را می توان تکمیل کننده هم دانست و این روند به حل و فصل سیاسی بحران سوریه کمک خواهد کرد.
وی در ادامه در خصوص آینده روابط ایران و روسیه پس از حل بحران سوریه و ادامه همکاری های دو کشور تاکید کرد: همکاری های دوجانبه ایران و روسیه فراتر از حل بحران سوریه است، قبل از بحران سوریه نیز ایران و روسیه به ویژه در بخش اقتصادی  روابط دوجانبه خوبی داشتند.
این دیپلمات روس با اشاره به کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و روسیه که به ریاست محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل می شود، گفت: این کمیسیون بسیار فعال بوده و تا به حال دستاوردهای زیادی داشته است و امیدواریم در پایان سال جاری جلسه نوبتی این کمیسیون در جمهوری تاتارستان برگزار شود، توافقات اولیه برای این امر صورت گرفته و با برگزاری این نشست ها صفحه جدیدی در زمینه همکاری های دوجانبه اقتصادی بین ایران و روسیه باز خواهد شد.
اتهامات مطرح شده علیه ایران در نشست ریاض بی اساس است
جاگاریان درخصوص نشست ریاض که چندی پیش با حضور رئیس جمهور آمریکا و سران برخی از کشورهای عربی و به میزبانی عربستان سعودی به منظور تشکیل ناتوی عربی تشکیل شد، تصریح کرد: در نشست ریاض اتهامات زیادی را علیه ایران مطرح کردند، روسیه این اتهامات و متهم کردن ایران به کمک به تروریست های منطقه را قبول ندارد.
وی تاکید کرد: ایران خود قربانی تروریسم بوده و در این مدت به صورت جدی با ما در مبارزه با تروریسم، به ویژه در مبارزه با تروریسم های سوریه، همکاری داشته است.
سفیر روسیه در ایران با تاکید مجدد بر اینکه ایران نه تنها حامی تروریسم نیست بلکه خود قربانی تروریسم است، اظهار داشت: ما تلاش های ایران برای مبارزه با تروریسم را در این مدت بسیار عالی ارزیابی می کنیم و معتقدیم ایران در حفظ ثبات منطقه نقشی مهم ایفا می کند.
تجهیز نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس به ثبات منطقه کمک نمی کند
جاگاریان در ادامه در خصوص قرارداد خرید تجهیزات نظامی بین عربستان سعودی و آمریکا و ضرورت تجهیز کشورهای منطقه به لحاظ نظامی تاکید کرد: خرید تجهیرات نظامی و تجهیز نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس نه تنها به ثبات منطقه کمک نمی کند بلکه ضرورتی نیز برای این کار احساس نمی شود.
وی با تاکید بر اینکه ایران به هیچ وجه تهدیدی برای کشورهای منطقه نیست، گفت: ما تاکنون چندین بار شاهد بودیم که وزیر خارجه ایران آمادگی این کشور برای همکاری و روابط سازنده با کشورهای منطقه را اعلام کرده است و حتی در خصوص عربستان نیز ظریف تاکنون چند بار این نکته را اعلام کرده که ایران آماده گفتگوهای سازنده با عربستان است و از نظر روسیه ایران تهدیدی برای عربستان و دیگر کشورهای منطقه به شمار نمی رود، پس ضرورتی وجود ندارد که این کشورها توسط کشورهایی چون آمریکا تجهیز شوند.
مسکو مخالف تجزیه سوریه است
سفیر روسیه در تهران با بیان اینکه روسیه و آمریکا در خصوص مناطق کردنشین سوریه توافقی نداشته اند، عنوان کرد: ما تمامیت ارضی سوریه را به رسمیت می شناسیم و مخالف تجزیه سوریه هستیم و معتقدیم سوریه باید کشوری واحد باشد.
جاگاریان افزود: مسائل و اختلافاتی که بین کردها و دولت سوریه وجود دارد باید با گفتگو بین خودشان حل و فصل شود و این یک موضوع داخلی است و ما معتقدیم سوریه باید کشوری واحد و یکپارچه باشد.
مذاکرات حل بحران سوریه بدون حضور ایران و ترکیه به نتیجه نمی رسد
وی همچنین در خصوص نقش ترکیه در نشست آستانه و حضور این کشور در مذاکرات آستانه به عنوان سخنگوی گروه های معارض، گفت: من با این نظر که ترکیه نقش سخنگوی گروه های معارض را در نشست آستانه بازی می کرد موافق نیستم.
این دیپلمات روس با بیان اینکه معارضانی که در آستانه نشست را ترک کردند اقلیت هستند، ادامه داد: ترکیه می تواند نقش مهمی در مذاکرات آستانه داشته باشد و بدون حضور ترکیه و ایران اصلا امکان موفقیت در این مذاکرات وجود ندارد.
جاگاریان با مهم ارزیابی کردن همکاری های دوجانبه و سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه عنوان کرد: در روزهای گذشته ما شاهد سفر «سدات اونال»، معاون منطقه ای وزارت خارجه ترکیه به ایران بودیم و در این سفر وی با حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه و همچنین ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه دیدار داشت و این ملاقات ها و رفت و آمدها نشان از نقش مهم ترکیه در حل بحران سوریه دارد.
وی با تاکید بر اینکه روسیه با ترکیه نیز مانند ایران روابط دوجانبه و همچنین همکاری های خوبی در سوریه دارد، افزود: روسیه به همراه ایران، ترکیه و آمریکا بازیگران اصلی در حل بحران سوریه هستند و بدون حضور هر یک از این کشورها حل بحران سوریه امکان پذیر نیست، همچنین دیگر کشورها نیز می توانند در حل این بحران نقش مثبتی را ایفا کنند مثلا کشور اردن می تواند در تنش زدایی در منطقه جنوب نقش مثبتی را ایفا کند.
نگاه منفی آمریکا به ایران در مذاکرات آستانه
سفیر روسیه در تهران با اشاره به اینکه آمریکایی ها دوست ندارند در نشست آستانه با ایران همراه شوند و نقش ایران را در سوریه منفی می دانند، تصریح کرد: ما با آمریکا موافق نیستیم و به آنها گفته ایم که ایران نقش مثبتی را در حل و فصل بحران سوریه ایفا می کند و بدون ایران حل بحران سوریه امکان پذیر نیست. در روزهای گذشته نیز وزیر خارجه روسیه بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد که بدون ایران به هیچ عنوان حل بحران سوریه امکان پذیر نیست و ما از حضور ایران در مذاکرات حل بحران سوریه چه در حال حاضر و چه در آینده حمایت خواهیم کرد.
جاگاریان ادامه داد: ما تلاش می کنیم که آمریکا را راضی کنیم، اما دولت آمریکا هم تحت فشار است و در کنگره آمریکا احساسات ضد ایرانی و ضد روسی  وجود دارد و آنها ایران و روسیه را متهم به حمایت از رژیم غیرقانونی که مردم خود را می کشد می کنند، ما این اتهامات را رد می کنیم و دولت سوریه را به رسمیت می شناسیم.
منتقدان سیاست های ایران و روسیه خواسته یا ناخواسته به تروریست ها کمک می کنند
وی با مثبت و موثر ارزیابی کردن نقش و تلاش های ایران و روسیه در مذاکرات آستانه و همکاری های دو کشور برای حل بحران سوریه تاکید کرد: هر کسی که از سیاست های روسیه و ایران در سوریه انتقاد می کند، خواسته یا ناخواسته به تروریست ها کمک کرده است.
احتمال استفاده مجدد روسیه از پایگاه همدان
سفیر روسیه همچنین استفاده مجدد روسیه از پایگاه همدان را محتمل دانست و گفت: این امر بستگی به وضع و شرایط سوریه دارد، ما در گذشته با مجوز مقامات عالی رتبه ایران این کار را انجام دادیم و این اتفاق در آینده هم اگر نیاز باشد صورت می گیرد.
جاگاریان با تاکید بر اینکه ایران و روسیه برای مبارزه با دشمن مشترک به یکدیگر کمک و از امکانات یکدیگر استفاده می کنند، اظهار داشت: چیزی در این بین بسیار مهم است، هماهنگی های نظامی بین دو کشور است که این هماهنگی هم اکنون بین ایران و روسیه وجود دارد و سفر اخیر آقای شمخانی به مسکو نیز در همین راستا و برای ایجاد هماهنگی های بیشتر بین ایران و روسیه در بحث مبارزه با تروریسم است.
وی تاکید کرد: ایران کشور حامی تروریسم نیست و به همین دلیل ما با ایران در زمینه های مختلف و نه تنها در سوریه بلکه در دیگر نقاط از جمله افعانستان، خزر، قفقاز جنوبی و... همکاری می کنیم و در آینده نیز به این همکاری ها ادامه خواهیم داد.
اتهام دخالت روسیه در امور داخلی کشورها دروغ محض است
این دیپلمات روس همچنین حاشیه هایی که بعد از سفر وزیر خارجه روسیه به آمریکا و دیدار وی با رئیس جمهور این کشور پیش آمد و اتهاماتی که به روسیه در خصوص دخالت در امور داخلی آمریکا زده می شود را دروغ محض دانست و افزود: اتهاماتی که در خصوص مداخله روسیه در امور داخلی برخی کشورها مطرح می شود کاملا بی اساس است.
جاگاریان با بیان اینکه سازمان اطلاعاتی آمریکا تاکنون و در طول تاریخ کودتاهای زیادی را در کشورهای مختلف انجام داده است از جمله کودتای ۲۸ مرداد در ایران، اضافه کرد: تاکنون آمریکا با این دخالت ها و کودتاها چند رژیم قانونی را سرنگون کرده است، چنین کشوری با این سابقه سیاسی حق این را ندارد که دیگر کشورها را متهم به دخالت در امور دیگر کشورها کند.
آزمایشات موشکی ایران نقض برجام نیست
وی همچنین برجام را یک سند خیلی مهم دانست و عنوان کرد: روسیه به حفظ این سند امیدوار است. نه تنها روسیه و چین بلکه کشورهای اروپایی از جمله آلمان، فرانسه و انگلیس نیز بر پایبدی بر برجام تاکید دارند و من امیدوارم کشورهای اروپایی که متحدین نظامی آمریکا هستند، به ویژه فرانسه تلاش و رئیس جمهور جدید آمریکا را قانع کنند که به تعهدات خود در برجام پایبند باشد.
سفیر روسیه در تهران با تاکید بر اینکه ایران تاکنون به تعهدات خود در برجام به طور کامل پایبند بوده است، تصریح کرد: روسیه به هیچ عنوان آزمایشات موشکی ایران را نقض برجام نمی داند.
علت مخالفت انگلیس با خرید ۹۵۰ تن کیک زرد توسط ایران مشخص نیست
جاگاریان همچنین در خصوص قرارداد خرید ۹۵۰ تن اورانیوم غنی نشده توسط ایران از شرکتی قزاق که تاکنون به دلیل مخالفت انگلستان به تعویق افتاده است، عنوان کرد: ما نمی دانیم که انگلیس به کدام بهانه مخالفت می کند، در حال حاضر آمریکا با این خرید مخالفتی ندارد و امیدواریم طرفین درگیر با انگلیس مذاکره و این کشور را راضی کنند.
وی با اشاره به سفر اخیر یک هیأت از روسیه به ایران و مذاکره با مسئولان سازمان انرژی اتمی در خصوص تولید ایزوتوپ های پایدار در فردو، تصریح کرد: ما فعالیت های هسته ای صلح آمیز را حق ایران می دانیم و تاکنون نیز روسیه با سازمان انرژی اتمی ایران همکاری های بسیار خوبی داشته است.
افرایش ۸۰ درصدی مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال ۲۰۱۶
سفیر روسیه در تهران با اشاره به سفر رئیس جمهور ایران به مسکو و دیدار با رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور گفت: سفر روحانی سفر مهمی بود و صفحه جدیدی را در روابط دوجانبه ایران و روسیه باز کرد و در حال حاضر دو کشور در سه پروژه مهم نیروگاه بوشهر، قرارداد برقی کردن راه آهن گرمسار- ساری – گرگان – اینچه برون و احداث نیروگاه حرارتی در استان هرمزگان با یکدیگر همکاری دارند.
جاگاریان با بیان اینکه مسکو از سطح روابط دوجانبه ایران و روسیه به ویژه در بعد سیاسی و اقتصادی بسیار راضی است، اظهار داشت: حجم تبادل کالا بین ایران و روسیه در سال  ۲۰۱۶، ۸۰ درصد افزایش یافته و به ۲ میلیارد دلار رسیده است، اما این میزان نیز هنوز خیلی کم است و ما انتظار داریم این رقم روز به روز بیشتر و بیشتر شود، چرا که ظرفیت های دو کشور بیش از این است و می توانند در زمینه های بیشتری با یکدیگر همکاری داشته باشند.
وی همچنین با اشاره به انتخاب مجدد حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران، عنوان کرد: هر کسی که از طرف مردم انتخاب شود ما به وی تبریک می گوییم و با وی همکاری می کنیم و در طول چهار سال گذشته هم همکاری ها و رفت و آمد و دیدارهای خوبی بین مقامات ایرانی و روسی صورت گرفته است و همکاری های خوبی را با دولت آقای روحانی داشته ایم.
سفیر روسیه با بیان اینکه چهار سال پیس رئیس دوما برای مراسم تحلیف آقای روحانی آمده بود، افزود: ما منتظر مراسم تحلیف آقای روحانی هستیم و حتما در این مراسم هیأتی از روسیه حضور خواهد یافت.
روسای جمهور ایران و روسیه به طور منظم با یکدیگر در ارتباط هستند
جاگاریان تاکید کرد: به عنوان سفیر تلاش می کنم در چهار سال آینده هم سفرها و رفت و آمدها بین مقامات ایران و روسیه در تمام سطوح ادامه یابد.
وی با بیان اینکه روسای جمهور ایران و روسیه به طور منظم با یکدیگر مکالمه تلفنی دارند، عنوان کرد: روسای جمهور ایران و روسیه در این تماس ها هم در خصوص مسائل دوجانبه و هم در خصوص مسایل منطقه به ویژه بحران سوریه به رایزنی می پردازند.
سفیر روسیه در تهران در پایان با اشار به سفر رئیس جمهور ایران به روسیه گفت: این بار نوبت آقای پوتین است که به ایران سفر کند و من به عنوان سفیر روسیه در ایران برای انجام این سفر نهایت تلاش خود را انجام می دهم.
 

منبع: مهر، 7 خرداد 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مهر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.