شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

احتمالا ایران و عربستان با هم درگیر خواهند شد

فارس

وبگاه روسی گزارش داد
ایران مقابل عربستان کم نمی‌آورد؛ بسیج شبکه‌های نرم و سخت ریاض علیه تهران

وبگاه تحلیلی روسی نوشت: عربستان سعی دارد به معنای واقعی کلمه ایران را از صحنه خارج کند اما ایران نیز کشوری نیست که از صحنه عقب نشینی کند.

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «تئودور کاراسیک» تحلیلگر ارشد امور خاورمیانه مستقر در واشنگتن، در تحلیلی درباره بغرنج‌تر شدن روابط ایران و عربستان به وبگاه روسی «گریت میدل ایست» گفت: «در حالی‌که ایران به عمق سرزمین‌های عربی منطقه نفوذ کرده است، ریاض با شبکه‌های نرم و سخت خود ایران را در بلوچستان پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان و جمهوری آذربایجان احاطه کرده است.

بر این اساس، ایده محاصره هر چند موردی تازه نیست اما اینک عربستان رویکرد تهاجمی‌تر و قوی‌تری را به سیاست خارجی و امنیتی خود بخشیده است .

این تحلیلگر امور منطقه گفت که عربستان سعودی سعی دارد به معنای واقعی کلمه ایران را از صحنه خارج کند. این‌که این مسئله محقق شود یا خیر، بسته به متغیرهای داخلی و خارجی ایران دارد.

کاراسیک افزود: «اینک آشکارا وارد نردبان تنش بین ایران و عربستان در منطقه شده‌ایم. با نبردهای داخلی در لیبی، سوریه و یمن به طور محتمل عربستان و ایران از لفاظی به سوی نبرد خواهند رفت. در این کش و قوس عربستان و شرکایش ائتلاف نظامی شبیه ناتو شکل داده‌اند. این در حالی است که ایران نیز به شدت یمن و سوریه را در اختیار دارد و  بعید است که عقب نشینی کند. البته مسکو در این بین برای ایفای نقش میانجیگری و ممانعت از رویارویی وارد عرصه می‌شود.»

کاراسیک در خاتمه افزود: «در کل، در چند سال آینده و بر اساس مسیر کنونی احتمالا  ایران و عربستان سعودی به جای نبرد نیابتی با هم درگیر خواهند شد.»

منبع: فارس، 8 خرداد 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.