شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ -  ۲ ژوئیه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

فعالیت سایت دیدگاه

علی ناظر

در بهمن 1395 نوشتم «سایت دیدگاه، هرچند به مانند گذشته نمی خواهد فعال شود، اما از امروز تا پایان بهار 1396، به صورتی نامرتب به انتشار اخبار، دیدگاه کارشناسان پیرامون تحولات داخلی، منطقه ای، و جهانی می پردازد.»
امروز 31 خرداد 1396 و پایان «بهار» است.
در این چند ماهی که گذشت رئیسی را در مقابل روحانی گذاشتند تا مردم از هراس جلاد به شیاد پناه ببرد. در مجلس و قبرستان خمینی تروریست ها جنایت کردند تا مردم از موشک پرانی پاسداران به وجد بیاید. تیلرسون طی سخنرانی خود خلیج فارس را خلیج عربی نامید و اپوزیسیون خیلی میهن پرست (بجز شورای ملی به رهبری رضا پهلوی) سکوت اختیار کرد، و یقه این عالیجناب را نگرفت که منظورت چیست. خامنه ای فتوای «آتش به اختیار» داد تا در صورت بروز جنگ، نهاد های سپاه و بسیج بتوانند با دست باز به جنگ افروزی ادامه دهد. اپوزیسیون که «نه جنگ» را خیانت می داند بر طبل «جنگ» می کوبد و اپوزیسیونی که از سرنگونی دلسرد شده، بر طبل «مماشات».
ملت شریف ایران، در فقدان رهبری رادیکال در میدان، و سرخورده از شعارهای تو خالی و استراتژی متکی بر «بیگانه»، به پای صندوق های رأی می رود تا بر صورت خامنه ای سیلی زده و منتخب مقبول نظام را بی آبرو کند. «برجام» که به گل گرفتن درب برنامه هسته ای، که میلیارد ها دلار از جیب «بیت المال» صرف آن شده بود، و قرار بود به باز شدن دروازه ها برای ورود سرمایه گذاران بینجامد، در آستانه شکست است، و درگیری و بحران فروپاشی شدت یافته است.
روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی با قطر و عربستان و امارات به حداقل رسیده، و مفسرین از امکان بروز جنگی منطقه ای سخن می رانند.  بخشی از اپوزیسیون بمثابه بلندگوی مرتجعین منطقه و جهانخواران، به امید بروز «جنگ» نشسته تا ناتوانی خود در امر سرنگونی را به پای جنگ افروزان بنویسند، و بر درستی «هدف وسیله را توجیه می کند» تأکید کنند.
از 30 خرداد 1360 37 سال می گذرد. در این 37 سال، هزاران هزار نفر اعدام شده اند. ده ها هزار شکنجه شده اند. میلیون ها نفر به دامان فقر و فساد و تن فروشی و اعتیاد کشانده شده اند. حقوق شهروندی یک ملت پایمال شده است. اما اپوزیسیون، با وجود تمام فدا و ایثار، با توجه به تمام شعار ها، از ساقط کردن نظام اسلامی ناتوان بوده است. بخشی بر مبارزه مسلحانه و ارتش آزادیبخش تکیه می کند، و دیگری بر مبارزه مدنی و مسالمت آمیز. اما هردو از تبیین استراتژی خودداری کرده، و از انتقاد از گذشته طفره می روند. آمریکا، که بسیاری روی حمایت مالی و لجستیکی «ارباب بی مروت» حساب باز کرده اند، با ریختن آب پاک روی دست همه، اعلام می کند که استراتژی دولت نئو فاشیسم بر تغییر رژیم بصورت مسالمت آمیز با محاسبه توانمندی نیروهای داخل نظام، استوار شده است.
متاسفانه شورای ملی مقاومت چندان متفاوت با بقیه اپوزیسیون عمل نمی کند. حدود 10 روز دیگر قرار است که هواداران ایرانی و خارجی شورای ملی مقاومت در پاریس گرد هم آیند تا حرفهایی زیبا اما توخالی زده شود، و در کنار آن، یک مشت سخنران خارجی خیلی «شریف» شعار هایی بدهند که حضار بلدند. پارسال شیخی از عربستان آمد تا حرفی بیجا بزند و انرژی یک سازمان را بگیرد تا بالاخره مشخص شود که دلیل «مرحوم» خواندن مسعود رجوی چه بوده است. امسال چه پیش خواهد آمد الله اعلم.
اما و تا به آنجایی که به من مربوط می شود، حرف همیشگی خود را تکرار می کنم. بروز جنگ به ضرر اپوزیسیون و به نفع نظام اسلامی است. جنگ آسیب رسان به جامعه، نسل آینده، و بدون شک به تمامیت ارضی ایران است. تا به آنجایی که به من مربوط می شود، هر نهاد و شخصیتی که از «جنگ» و حمله نظامی بیگانه به ایران حمایت کند خائن به وطن است.
تا به آنجایی که به من مربوط می شود، جنگ کلاسیک، از جنس آنچه مجاهدین در نظر دارند، غیر ممکن، و غیر عملی است. نقطه ضعف اپوزیسیون در عدم ایجاد رابطه مستقیم با مردم است. درک اشتباه از خواست های مردم، و در نتیجه درک غلط از پروسه سرنگونی است.
شاد باشید
علی ناظر
31 خرداد 1396

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.