شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حتی اگر سرکوب پیروز شود

علی ناظر

دیروز، وقتی حسن روحانی در جلسه هیأت دولت اعلام کرد که «انتقاد و اعتراض در همه امور حق مردم است»، برخی دچار توهم شدند که دولت «تدبیر و امید» راه دموکراتیک پیشه کرده و قرار بر اینست که هرکسی هرچه دلش خواست بگوید و بنویسد. همانطور که دیشب نوشتم دولت «برگ «بسیجی» را به عنوان تهدید به کار می گیرد». این «برگ» و یا به زبانی دیگر، آنسوی این «پُز» دموکراتیک، را می توان در میان اخبار و گزارشات امروز جست. «تجمع ‌مردم زنجان علیه آشوبگران/‌امشب تکلیف اغتشاشگران را مشخص می‌کنیم»، «مردم خواهان برخورد با آشوبگران شدند»، «تجمع جمعی از مردم اهواز در مخالفت با اغتشاش‌های خیابانی» و یا محمود صادقی از جناح «امید» تهدید می کند «اغتشاشات ادامه پیدا کند مردم جلوی آن را می‌گیرند».
ساده اینکه، جمهوری اسلامی از امشب قرار بر این دارد که «مردم» (بخوانید بسیج) را وارد میدان سرکوب معترضین کرده، و برای موجه بودن سرکوب شدید، فارس گزارش داده و (مثلا) ابراز نگرانی می کند که «در برخی از شهرستان‌های کشور به دلیل وضعیت خاص منطقه افرادی سلاح گرم نگهداری می‌کنند و همین امر باعث شده تا کار نهادهای امنیتی و انتظامی برای برقراری نظم و امنیت عمومی با مشکل مواجه شود.» و یا به زبانی ساده، برای قتل 10 / 12 نفر (آمار مشخص نیست) دلیل موجه می تراشد. هدایت الله خادمی، نماینده ایذه در مجلس اسلامی «کشف مواد منفجره از منازل برخی دستگیرشدگان » را دلیل قتل دو تن و مجروح شدن تعدادی در آن شهرستان بیان می کند. اما حاجتی، امام جمعه موقت اهواز، رک و پوست کنده بر طبل سرکوب می کوبد «دست آشوبگران را قلم خواهیم کرد»، و کیهان به بسیجی ها آماده باش می دهد «مردم در شهرهای مختلف با خروش علیه آشوبگران خواستار برخورد قاطع با آنان شدند».
در سطح سیاسی، مسوولین سعی بر این دارند که مشکل پیش آمده را با حداقل هزینه به پایان برسانند. علی لاریجانی از برخی از شعار ها ابراز «تأسف»  کرده، و خاطر نشان می کند که «توهین (منظورش مرگ بر خامنه ای) به رهبری بسیار ناصواب بود». بخشی از جنبش دانشجویی (انجمن اسلامی) با محکوم کردن شعارهای «ساختار شکن» و اشاره به «شرایطی که ناشی از نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی» است در راستای فرونشاندن شعله اعتراضات، پیشنهاد می دهد «گفت‌وگو بهترین مسیر عبور از وضعیت فعلی است». نوه خمینی، علی خمینی، به اصل مطلب پرداخته و هشدار می دهد «نقد ساختارشکنانه به نفع هیچ کس نیست». تاجرنیا، عضو حزب اتحاد ملت، با بیان اینکه «برخی برای ضربه به دولت از هرگناه کبیره‌ای استفاده می‌کنند»، انگشت اتهام را به سوی تمامیت نظام نشانه می گیرد «مخاطب اعتراض‌های اخیر صرفا دولت نیست».
 
بدون شک، دوران سرنوشت سازی است. یا بخشی از مردم به دست بسیج و سپاه قلع و قمع شده و جمهوری اسلامی خیابان ها را با خون معترضین قرمز خواهد کرد، و یا اینکه خامنه ای به میدان آمده و جام زهر می خورد.
اما یک نکته مسجل است. از این پس،دیگر کسی از جمهوری اسلامی نخواهد ترسید، چرا که از این پس جمهوری اسلامی مستمرا عقب نشینی خواهد کرد، حتی اگر در سرکوب پیروز شود.
علی ناظر
11 دیماه 1396
1 ژانویه 2018

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.