شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱



سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اتحادیه اروپا: ایران به برجام پایبند باشد تحریم‌ها را بر نمی‌گردانیم

بی بی سی

 

  • ·        4 یک روز بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، اتحادیه اروپا به ایران اطمینان داده است که اگر به برجام پایبند باشد، این اتحادیه تحریم‌های هسته‌ای خود علیه تهران را برنمی‌گرداند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در این بیانیه آمده است: "تا زمانی که ایران به اجرای تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد... اتحادیه اروپا به تعهداتش برای اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای پایبند خواهد بود."

۲۸ عضو اتحادیه اروپا در این بیانیه مشترک اعلام کردند: "رفع تحریم‌های هسته‌ای بخشی اساسی از توافق است... اتحادیه اروپا بر پایبندی خود برای تضمین ادامه این روند تاکید می‌کند."

هم‌زمان آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران با انتقاد شدید از سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفته است که بدون گرفتن "تضمین‌های کافی" از سه کشور اروپایی، تداوم برجام منطقی نیست.

اتحادیه اروپا با ابراز "تاسف عمیق" از تصمیم آقای ترامپ برای خروج از برجام، این توافق را حاصل ۱۲ سال دیپلماسی خوانده و گفته که کار خود را تا الان انجام داده است.

این اتحادیه از عزم خود برای حفظ این توافق با همکاری با جامعه جهانی خبر داده است.

در هفته‌های اخیر سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان که جزو امضاکنندگان برجام بودند، تلاش کردند که رئیس جمهور آمریکا را از خروج از برجام منصرف کنند.

صدر اعظم آلمان، رئیس جمهور فرانسه و وزیر خارجه بریتانیا به همین منظور به آمریکا سفر کردند و با مقام‌های این کشور دیدار کردند.

آقای ترامپ که توافق هسته‌ای ایران را "بدترین توافق تاریخ" می‌داند و معتقد است که راه ایران را برای رسیدن به تسلیحات هسته‌ای نمی‌بندد، خواهان تغییر در برجام و گنجاندن خواسته‌های خود در این توافق شده بود.

این خواسته محقق نشد و او روز سه‌شنبه ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می‌شود و تحریم‌هایی را که بر اساس این توافق تعلیق شده بود دوباره برمی‌گرداند.

این تصمیم آقای ترامپ به معنای آن است که تحریم‌های ثانوی که کشورها و شرکت‌های غیرآمریکایی را در صورت معامله با ایران مجازات می‌کند، باز خواهد گشت.

تضمین اتحادیه اروپا در بیانیه امروز به معنای ادامه رفع تحریم‌های این اتحادیه است و مشخص نیست که اتحادیه اروپا با تحریم‌های ثانوی آمریکا بعد از بازگشت آن چه خواهد کرد.

 

منبع: بی بی سی، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷




نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:



در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.