شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اسرائیل به “اهداف ایرانی” در خاک سوریه حمله کرد

بی بی سی

اسرائیل سپاه قدس ایران را به حمله موشکی به مواضع نظامی این کشور در جولان متهم کرده و گفته برای تلافی، به ده‌ها هدف ایرانی در خاک سوریه حمله کرده است. سوریه تأیید کرده که یک انبار تسلیحاتی، سیستم رادار و گردان‌های نظامی هدف قرار گرفته است.
ارتش اسرائیل مدعی شده سپاه پاسداران ۲۰ موشک شلیک کرده که بعضی از آنها توسط سپر دفاعی منهدم شده و موشک‌هایی که اصابت کرده تلفاتی به بار نیاورده است.
ارتش اسرائیل سپاه قدس و به طور مشخص فرمانده آن قاسم سلیمانی را به این حملات متهم کرده اما سوریه گفته حملات موشکی کار ارتش این کشور بوده و به تلافی حملات اسرائیل انجام شده است.
ارتش اسرائیل به سوریه هشدار داده بود که در این باره دخالت نکند اما منابع سوری می‌گویند به سوی موشک‌های اسرائیل شلیک کرده و بعضی از آنها را سرنگون کرده‌اند.
خبرگزاری سانا متعلق به دولت سوریه تصاویری از شلیک پدافند دفاع هوایی این کشور به سوی موشک‌های اسرائیل منتشر کرده وگفته مانع از اصابت "اکثر آنها" به اهدافشان شده است.
روزنامه هاآرتص به نقل از منابع ارتش اسرائیل مدعی شده این "سنگین‌ترین حمله نظامی" چند سال اخیر به خاک کشور همسایه بوده، اما هنوز مشخص نیست که این حملات چه خساراتی به بار آورده است.
خبرگزاری سانا سوریه به نقل از منابع نظامی گفته برخی از موشک‌های اسرائیل به تعدادی از گردان‌های هوایی، سیستم رادار و یک انبار تسلیحاتی اصابت کرده است .
اسرائیل مدعی شده که علاوه بر انبار مهمات و پایگاه اطلاعات جنگی ایران، محل پرتاب موشک‌ها به جولان را هم شناسایی کرده و هدف قرار داده است.
یک سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه ای گفت که حملات به بلندی های اشغالی جولان در ساعت ۲۱:۱۰ چهارشنبه شب انجام شد و چند شی پرتابی در آسمان منهدم شده است.
این سخنگو گفت حمله جراحات یا خسارات عمده ای به وجود نیاورده اما ارتش اسرائیل آن را "حمله شدید ایران" تلقی می کند و برای سناریوهای مختلف آماده می شود.
ساعاتی بعد افیخاى ادرعى سخنگوى ارتش اسراییل در توییتی نوشت که اسراییل درحال زدن اهداف ایرانى در خاک سوریه است و هشدار داد که دخالت سوریه عواقب بدى خواهد داشت.
اسکاى نیوز هم خبر داد که اسراییل با موشک به دو فرودگاه نظامى خلخله و بلّى در سوریه حمله کرده است. همچنین گزارش شده که اسراییل پایگاه لشکر چهار ارتش سوریه و منطقه جمرایا را هدف قرار داده.
منابع نزدیک به مخالفان از انفجارهاى مهیب در نزدیکى کسوه و جمرایا در ریف واقع درحومه دمشق خبر مى دهند.
پیشتر از سوریه گزارش شد موشک هایی به مواضع سوری ها در روستای حضر در استان قنیطره اصابت کرده است.
تلویزیون سوریه و المیادین گزارش داده اند که ارتش سوریه در جواب حملات امشب اسرائیل به آن پاسخ داده است.
تلویزیون سوریه ادعا کرد چهار موضع اسراییلی ها هدف قرار گرفته. تلویزیون سوریه همچنین با پخش تصاویری می گوید که یک موشک اسراییل را ساقط کرده است.
افزایش تنش
در چند ماه اخیر تنش میان ایران و اسرائیل در سوریه بالا گرفته. با حضور گسترده تر نظامی ایران در سوریه، اسرائیل می گوید حضور ایران را در پشت مرزهایش خطری جدی تلقی می کند.
در چندین هفته اخیر چند مرکز نظامی در سوریه هدف گرفته شده که به اسرائیل نسبت داده می شود.
یک روز پیشتر رسانه های دولتی سوریه از حمله اسرائیل به نقطه ای در نزدیکی دمشق پایتخت این کشور خبر دادند و گفتند سامانه دفاع هوایی سوریه دو موشک اسرائیلی را منهدم کرده است.
خبرگزاری رسمی سانا گفت که حمله سه شنبه شب در منطقه روستایی کسوه درست در جنوب دمشق انجام شد.
یک گروه ناظر بر تحولات سوریه گفت که موشک های اسرائیلی به یک انبار تسلیحاتی ایرانی برخورد کرد و ۱۵ نیروی وابسته به دولت را کشت. مخالفان از کشته شدن شماری ایرانی در این حمله خبر داده اند که ایران آن را تایید نکرده.
اسرائیل هم خبر حمله سه شنبه را تایید نکرده اما ارتش این کشور پیشتر گفت "فعالیت غیرعادی ایران" را در سوریه ردیابی کرده است و به ساکنان بلندی های اشغالی جولان دستور داد آماده رفتن به پناهگاه ها باشند.
مقامات ایرانی قبلا هشدار داده‌اند که ایران حملات اخیر به تاسیسات نظامی اش در سوریه را تلافی خواهد کرد.
اسرائیل مسئول حداقل دو حمله جدی در ماه آوریل شناخته می شود که باعث مرگ شماری از نیروهای ایرانی شد.
اسرائیل همچنین مسئول حملات متعدد هوایی به محموله های تسلیحاتی که برای حزب الله لبنان ارسال شده بود شناخته می شود.
بیشتر بخوانید:
 
 

منبع: بی بی سی، 20 اردیبهشت 1397
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.