شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اعتراض گسترده به حضور خاتمی در فرانسه

زينت ميرهاشمي

روز سه شنبه به دعوت دو سازمان فرانسوی جنبش علیه نژادپرستی و جنبش صلح تظاهراتی در میدان باستیل در پاریس در اعتراض به سفر خاتمی برگزار شد.

در این تظاهرات گسترده، که نیروهای مقاومت ایران حضور گسترده ای داشتند، پذیرش خاتمی به خاطر کشتار، جنایت، خشونت، تبعیض و نقض حقوق بشر که توسط جمهوری اسلامی اعمال می شود را محکوم کردند. در حالی که مردم ایران این حکومت را نمی خواهند، پذیرش رئیس آن ایستادگی در برابر خواست مردم ایران است.

خاتمی در پاسخ به گزارشگر روزنامه فیگارو که از «رویگردانی جوانان از وعده های» خاتمی می پرسد، بار دیگر از نظریه ارتجاعی اش مبنی بر «منطبق کردن دموکراسی به شرایط فرهنگی» دفاع کرد و به پرسشگر روزنامه فیگارو گفت: «به جای محدود کردن دموکراسی به یک معنا، باید تلاش کرد آن را با فرهنگ و هویت هر ملتی سازگار کرد.» این نظریه ارتجاعی چیزی جز خدمت به دیکتاتوری و توهین به ملتی که آزادی می خواهد نیست. آزادی و دموکراسی معنای مشخصی دارد. وجود زندانیان سیاسی، دادگاهی کردن کارگران سقز به دلیل شرکت در راهپیمایی غیر حکومتی در روز اول ماه مه، اعدام بیشمار جوانان و روشنفکران و نیروهای مبارز، سرکوب زنان و اعمال قوانین ضد بشری بر آنها، حاکی از نبود حداقل آزادی و دموکراسی است. همه این سرکوبگریها به بهانه شرایط فرهنگی و مذهبی بر مردم ایران اعمال می شود. آقای خاتمی با دفاع از تئوری ارتجاعی «تطبیق دمکراسی و حقوق بشر با شرایط فرهنگی» مردم ایران را از داشتن حداقل مشارکت محروم می کند.

در شرایطی که خشونت از طرف حکومت بازتولید می شود، خاتمی در مصاحبه اش اظهار امیدواری می کند که «جامعه در نهایت به پختگی بیشتری که کمک خواهد کرد بدون توسل به خشونت اهدافش را محقق سازد» برسد. خاتمی که راه حلی برای ایستادگی در برابر خشونت و سرکوب حکومتی توصیه نکرده، از مردم توقع دارد که وحشیگری این نظم استبدادی و ظالمانه را با لبخند پاسخ دهند.منبع: 17 فروردين 1384 - جُِنگ خبر
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.