شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پارلمان اروپا رژیم ایران را محکوم کرد

زينت ميرهاشمي

پارلمان اروپا روز پنجشنبه 21 مهر طی قطعنامه ای رژیم ایران را به دلیل زیر پا گذاشتن قرارداد پاریس و نیز نقض حقوق بشر محکوم کرد. این قطعنامه سومین قطعنامه پارلمان اروپا طی 10 ماه گذشته است که رژیم ایران را به نقض حقوق بشر محکوم می کند.
در قطعنامه پارلمان اروپا، رژیم ایران به دلیل اعدام جوانان زیر 18 سال، بازداشت بهاییان، متوسل شدن به خشونت برای سرکوب مردم خوزستان و کردستان به مثابه نقض آشکار حقوق بشر محکوم شده است. نکته مهم در قطعنامه دیروز پارلمان اروپا اخطار به جمهوری اسلامی است. در این قطعنامه اعلام شده که در صورت عدم رعایت حقوق بشر از طرف رژیم، اتحادیه اروپا گفتگوهایی را که از دسامبر سال 2002 میلادی برای همکاری و تجارت آغاز کرده است را منتفی خواهد کرد.
رژیم ایران در روابط بین المللی با استفاده از شکافهای موجود از زمان به عنوان یک حربه موثر برای بقای خود سود برده است. در شرایطی که زیر فشار و تهدید قرار داشته، دست به عقب نشینیهای موقتی زده و در زمانی که فضا را برای یکه تازی مهیا دیده دست به تهاجم زده است. تهاجمی بودن همراه با عقب نشینیهای موقتی، ایجاد بحران و تشنج از خصوصیات بارز رژیم در عرصه جهانی است. تا کنون شل و سفت کردنهای اتحادیه اروپا که با تکیه بر منافع اقتصادی شان صورت می گیرد، زمین را برای موش و گربه بازی جمهوری اسلامی مهیا کرده است. رژیم ایران طی مدت مذاکره بر سر مسأله اتمی، با خریدن زمان به نفع خود، قصد داشت که میز مذاکره را با گرفتن امتیازهای مشخص به نفع خود بچرخاند. اما گردش زمان این بار به نفع استبداد مذهبی حاکم بر ایران نشد. اعلام آمادگی سریع برای مذاکره از طرف رژیم برای جلوگیری از رفتن پرونده به شورای امنیت و تهدیدهای ناشی از آن یک عقب نشینی موقتی رژیم ایران برای سست کردن اتحادیه اروپاست. اما به نظر می رسد این بار اتحادیه اروپا به چیزی کمتر از تعلیق غنی سازی اورانیوم تن ندهد.


منبع: 22 مهر 1384 - ايران نبرد
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.