شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

از «كميته دفاع از حقوق دستگيرشدگان اول ماه مه» حمايت كنيم!

بهرام رحماني

 bamdadpress@telia.com

 

مدت زيادى از تشكيل «كميته دفاع از حقوق دستگيرشدگان سقز» نمى‌گذرد كه اين كميته با فعاليت‌هايى كه آغاز كرده است، شكل و هويت يك جنبش‏ اجتماعى به خود گرفته است. از اين‌رو، اگر كميته دفاع ...، مورد حمايت و پشتيبانى جدى و همه جانبه همه نيروهاى آزادى‌خواه، چپ و كمونيست و مدافع حق و حقوق و حرمت انسانى قرار گيرد قادر است كارهاى اجتماعى بزرگ و مهمى را انجام دهد. به ويژه كه اكنون آقاى منصور اسانلو، رييس هیئت مدیره‏ سنديكاى كارگران شركت واحد تهران و عضو هیئت اجرایی «كميته دفاع از حقوق دستگيرشدگان اول ماه مه» در زندان بسر مى‌برد و ارگان‌هاى سركوب رژيم، در حالى كه مشغول درست كردن سناريوى سياه و پاپوش‏ و توطئه بر عليه او هستند، موقعيت و وظايف اين كميته را دو چندان مى‌سازد.

 

فعالين جنبش‏ كارگرى، زنان، دانش‏جويان، نويسندگان، روزنامه‌نگاران، فعالين سياسى و اجتماعى، تاكنون براى تشكيل و آغاز فعاليت‌هاى كميته دفاع...، اقدامات متنوعى را به مرحله اجرا گذاشته‌اند.

 

1­_ كميته دفاع از حقوق دستگيرشدگان با صدور اطلاعيه در تاريخ 24/9/1384، موجوديت خود را اعلام كرد. در اين اطلاعيه مى‌خوانيم: «در پى فراخوان همسران چهار تن از دستگيرشدگان اول ماه مه 1383‌(2004) در شهر سقز خطاب به كارگران، معلمان، دانش‏جويان، زنان، حفوفدانان، نويسندگان، دانشگاهيان و ديگر گروه‌هاى اجتماعى مبنى بر پيوستن به «كميته دفاع از حقوق دستگيرشدگان اول ماه مه» با هدف لغو احكام ناعادلانه زندان و تبعيد دستگيرشدگان، ما امضاكنندگان زير تاسيس‏ اين كميته را اعلام مى‌داريم و اقدمات لازم را براى لغو احكام كليه محكومان اول ماه مه سقز آغاز مى‌كنيم...»

 

زير اين اطلاعيه امضاى 67 نفر از چهره سرشناس‏ جنبش‏ كارگرى، نويسندگان، جنبش‏ زنان، وكلاى مترقى و... ديده مى‌شود. اين جمع در جلسه مورخ 24/9/1384، افراد زير را به عنوان اعضاى هيئت اجرايى و سخن‌گويان انتخاب شدند:

هيئت اجرايى؛ اعضاى اصلى: ا‌_‌محمد كريم آسايش‏، 2‌_‌عايشه جهان‌پور، 3‌_­‌بهروز خباز، 4‌_‌محمدعلى دادخواه، 5‌_‌فريبرز رييس‏ دانا، 6‌_‌فخرى شادفر، 7‌_‌نجيبه صالح‌زاده، 8‌_‌لطيفه قيطاسى، 9‌_‌منيژه گازرانى.

اعضاى جانشين‌: 1‌_‌منصور اسانلو، 2‌_‌منصوره بهكيش‏، 3‌_‌عليرضا ثقفى، 4‌_‌سعداله محمدى، 5‌_‌فردين نگهدار

سخن گويان: 1‌_‌محمدعلى دادخواه‌(فريبرز رييس‏دانا)، 2‌_‌منيژه گازرانى‌(نجيبه صالح‌زاده)

 

2­_ كميته دفاع...، با صدور بيانيه‌اى تحت عنوان «احكام زندان و تبعيد فعالان كارگرى را لغو كنيد»، نوشته‌ است: «به دنبال اعلام موجوديت «كميته دفاع از حقوق دستگيرشدگان اول ماه مه» با هدف لغو احكام زندان و تبعيد فعالان كارگرى دستگيرشده اول ماه مه 1383‌(2004) در شهر سقز، ما امضاكنندگان زير ضمن حمايت از اين كميته، خواهان لغو احكام ناعادلانه فوق بوده و آمادگى خود را جهت پيوستن به اقدامات لازم براى لغو اين احكام اعلام مى‌داريم

 

تاكنون اين بيانيه را صدها نفر و ده‌ها نهاد و تشكل كارگرى و دمكراتيك در داخل و خارج كشور امضاء كرده‌اند، جا دارد اگر انسان‌هاى آزاده اين ليست را امضاء نكرده‌اند آن را امضاء كنند.

 

مسلما با لغو احكام زندان و تبعيد فعالان و رهبران كارگرى، ارگان‌هاى سركوب رژيم، جرات دست‌درازى به جنبش‏هاى اجتماعى رهايى‌بخش‏، برابرى‌طلب و آزادى‌خواه و فعالين اين جنبش‏ها را را نخواهد داشت. لغو اين اين احكام، از يك‌طرف به عدالت اجتماعى و آزادى‌هاى سياسى و اجتماعى به ويژه آزادى تشكل، بيان و قلم، تجمع و اعتصاب كمك شايانى مى‌رساند و از طرف ديگر با وادار كردن دستگاه سانسور و اختناق رژيم، موقعيت كارگران و همه نيروهاى آزاده را براى برداشتن گام‌هاى تاريخى موثر و سرنوشت‌ساز مساعد مى‌سازد. بنابراين همه انسان‌هاى آزاده و تشكل‌هاى مختلف سياسى و اجتماعى وظيفه انسانى و سياسى دارند كه از هر طريق ممكن در جهت دفاع از حرمت و موجوديت انسان و حقوق و آزادى‌هايش‏ بكوشند.

 

3­_ اقدام ديگر كميته دفاع...، افتتاح سايت اينترنتى مستقلى است كه در تاريخ 8/10/1384، با صدور اطلاعيه‌اى تحت عنوان «سايت كميته دفاع از حقوق دستگيرشدگان اول ماه مه افتتاح شد»، نوشته‌اند: «بدين‌وسيله به اطلاع مى‌رسانيم كه سايت «كميته دفاع از حقوق دستگيرشدگان اول ماه مه» به نشانى زير از امروز 8/10/1384 كار خود را آغاز مى‌كند:

 

www.komiteyedefa.com

komiteye_defa@yahoo.vom

 

در پايان اين اطلاعيه تاكيد شده است: «كارگران و مردم شريف و آزاده را براى لغو احكام دستگيرشدگان اول ماه مه به همكارى با اين سايت دعوت مى‌كنيم.»

 

همان‌طور كه ديديم كميته دفاع از گرايشات مختلفى تشكيل شده است و قدرت آن نيز در همين امر است كه انسان‌ها با داشتن نظريات گوناگون، در عين حال براى يك هدف معين و مشترك مبارزه كنند. قطعا چنين سازمان‌دهى سخت، اما كارساز و موثر است و بر روى اقشار مختلف سياسى و اجتماعى تاثير به سزايى مى‌گذارد و به اتحاد و همبستگى و به پيروزى يك امر مشترك معين و مشخص‏ منجر مى‌گردد.

 

بدين ترتيب، وظيفه سياسى، انسانى و اجتماعى همه نيروهاى آزادى‌خواه، برابرطلب، عدالت‌خواه، چپ و كمونيست داخل و خارج كشور اين است كه براى آزادى فورى و بدون قيد و شرط اسانلو، و لغو احكام زندان و تبعيد 5 تن از فعالان و چهره‌هاى سرشناس‏ جنبش‏ كارگرى _‌محمود صالحى، جلال حسينى، محمد عبدى‌پور، برهان ديوارگر و محسن حكيمى، هر آن‌چه كه در توان دارند براى پيشبرد اين مبارزه عاجل به كار بياندازند. بنابراين، دفاع از «كميته دفاع از حقوق دستگيرشدگان اول ماه مه سقز»، دفاع از حرمت و موجوديت انسان و حقوق و آزادى‌هاى فردى و اجتماعى است كه هر انسان نوع‌دوستى بدون كم‌ترين ملاحظه‌اى در داخل و خارج كشور مى‌تواند از آن دفاع كند.

 

پنجم ژانويه 2005

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بهرام رحماني:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.