شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

واکنش تدافعی رژیم به نشست لندن

زينت ميرهاشمي

در حالی که اجلاس لندن شامل 5 کشور عضو اصلی شورای امنیت به اضافه آلمان، در اعتراض به سیاستهای اتمی جمهوری اسلامی، بر سر تشکیل اجلاس فوق العاده آژانس بین المللی انرژی هسته ای به توافق رسیدند، رژیم ایران تروئیکای اروپایی را به میز مذاکره فرا خواند. بر اساس گزارش خبرگزاری رویتر، سه شنبه 27 دی، جواد وعیدی معاونت امور بین المللی شورای عالی امنیت ملی رژیم ایران طی نامه ای به کشورهای آلمان، فرانسه و انگلستان آمادگی رژیم برای مذاکره در روز چهارشنبه را اعلام کرده است. در واکنش به این نامه، وزارت خارجه انگلستان این در خواست را حیله ای برای وقت گذرانی دانست.

یک هفته از راه اندازی سایتهای اتمی می گذرد. چین و به ویژه مسکو که سودهای کلانی از روابط اقتصادی با رژیم ملایان به جیب می زنند از یک طرف در نشست روز دوشنبه به موضع کشورهای اروپایی نزدیک تر شده و از طرفی دیگر مانعی برای قطعی شدن سیاستی قاطع در برابر سیاستهای ماجراجویانه اتمی رژیم می شوند. پایوران رژیم همچنان که از این شکاف تا کنون استفاده کرده، بار دیگر با تکیه بر این شکاف، در شرایطی که چشم اندازهای روشن تری پیش روی این پرونده باز می شود برگ مذاکره را پیش می کشند.

فراخوان به مذاکره در حساس ترین دوره تصمیم گیری و بعد از جلسه لندن هراس رژیم از رفتن پرونده به شورای امنیت را نشان می دهد. از سویی دیگر غلامرضا انصاری دوشنبه شب طرح پوتین برای غنی سازی اورانیوم ایران در خاک روسیه را ابتکاری خوب برای یافتن راهی به منظور برون رفت از این وضعیت دانست. این موضع گیری خلاف مواضع پایوران رژیم طی هفته گذشته در این مورد است.

باز کردن سایتهای اتمی از طرف رژیم، تحت عنوان رسیدن به دانش اتمی، علیرغم شانتاژهایی که تا کنون بر سر به کرسی نشاندن آن انجام شده است، نتوانسته و نخواهد توانست هدف رژیم برای دستیابی به سلاح اتمی تحت عنوان «دانش اتمی» را به جامعه بین الملل بباوراند. به نظر می رسد که دیکتاتوری آخوندی از چاله ای که برای خودش کنده است این بار سالم بیرون نیاید.

محمد البرادعی علیرغم نرمشهایش به طرفداری از رژیم در مقابل سیاستهای اخیر به جوش آمده و ابراز نگرانی نمود. وی در مصاحبه ای با نیوزویک روز 25 دی گفته است که «پس از سه سال کار فشرده، او هنوز قادر نیست به این نتیجه برسد که برنامه هسته ای ایران صرفا هدف تامین انرژی دارد و در پی سلاح اتمی نیست.» در قسمت دیگری از این مصاحبه وی می گوید: «اگر آنها دارای مواد هسته ای باشند و در کنار آن نیز برنامه ای برای تولید تسلیحات داشته باشند، واقعا فاصله زیادی بیش از چند ماه، با تولید یک سلاح اتمی ندارند.» موضع البرادعی با واکنش پایوران رژیم روبرو شده تا جایی که خواستار استعفای البرادعی شده اند.


منبع: 28 دي 1384 - ايران نبرد
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.