شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah    

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ -  ۸ دسامبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


کد مطلب: 757
تاریخ ارسال: 20 Jul 2007

ارسال‌کننده: جمال فراهانی
  

به همنشين بهار

( اين نظر را به خاطر طولانی بودن در اين قسمت درج ميکنم).
 

مطلب آقای همنشين بهار را خواندم .براستی چرا ايشان بايد از قول «قوم و خویش‌های حکومت آخوندی، از «نشست مجاهدین برای تصمیم‌گیری نهائی عملیات فروغ جاویدان»،برای خواننده گان روشنگری کنند؟ ايشان با بهانه اينکه« آنچه دودهه پیش، در نشست فروغ گذشت، یادگاری گرانبها  و سندی تاریخی است و حق بود پیش‌ از آن که نامحرم زهرش را در آن بریزد و یا گرد و غبار زمانه برآن بنشیند، بی کم و کاست، (و نه با گزیده‌سازی دلخواه)، منتشر می‌شد.»،تصميم گرفته است که از زبان نامحرم همه چيز را بقول خودشان بی کم و کاست در مورد اين عمليات بيان کنند. براستی اين کم و کاست ها که مجاهدين با گزيده سازی دلخواه بزعم ايشان سعی در پوشاندنش داشته اند کدامين هستند که وی را مجبور کرده است عليرغم ميل باطنيش! به قوم و خويشهای خمينی روی آورند؟

ايشان از اول طوری وارد قضيه ميشود که به خواننده القاء ميشود که گويا مجاهدين کار خلافی را انجام داده اند که سعی در پنهان کردن آن از مردم دارند. ايشان مينويسند:«از شما چه پنهان، هربار می‌خواهم مطلبی را بنویسم کلافه می‌شوم!

بارها سبک و سنگین می‌کنم و از خودم می‌پرسم آیا نوکران استعمار و ارتجاع از آن سوء استفاده نمی‌کنند؟ آیا فردا پس فردا با تکیه برآن دَم نمی‌گیرند؟

آیا باید طرح برخی مسائل را به بعد از پیروزی موکول کرد که مبادا مرتجعین گاف بگیرند؟ آیا بیان مسائلی که از آن مردم است و حق دارند بدانند، آب به آسیاب دشمن می‌ریزد؟

خدای من اين چه مسائلی است که طرح آن ممکن است باعث سوء استفاده دشمن و قوم و خويشهای حکومت آخوندی شود که اينچنين ايشان را منقلب کرده است؟

خوشبختانه ايشان بالاخره بر اظطرابشان غلبه ميکنند و تصميم شجاعانه اشان را ميگيرند:«واقعش این است که نوکران استعمار و ارتجاع نزده می‌رقصند و زهر خود را در هر شرایطی می‌ریزند. من هم آنچه می‌نویسم نه برای خوشایند این و آن است و نه مرعوب کسی هستم. نفرین ها و آفرین ها همه بی ثمر است و جز از خدای صبور و غیور از احدی نمی‌هراسم. دوست ندارم ملاحظه کسانی که کلمات طیبّه را هم به صلیب جهل و شقاوت خویش می‌کِشند ــ بکنم. بگذار هر غلطی می‌خواهند، بکنند، آنکه ریگ در کفش دارد در هر حال لگد خودش را می‌زند.».

بسيار خوب حال ببينيم اين مسائل مطرح نشده کدامند؟

اول آنکه:« این را هم شنیده‌ام که «دلیل اصلی پذیرش قصعنامه ۵۹۸  و راز نگفته خمینی برای قبول قصعنامه، ارتش آزادیبخش ملّی بود.»، اکنون آن نامه محرمانه، علنی شده و می‌بینیم خمینی در این مورد هیچ اشاره ای نکرده است.».

 

 

از آقای همنشين بهار که ميگويند محقق ارزشمندی ميباشد توقع داشتم که بتواند کمی هم تجزيه و تحليل سياسی شرايط آنروز و علت ناگهانی قبول قطعنامه آتس بست بعد از هشت سال شعار جنگ، جنگ تا پيروزی و آنهم بعد از آنکه يکسال از تشکيل ارتش آزاديبخش ميگذشت ، بکنند؟ به نظر من يک تحليلگر دست چندم مسائل سياسی هم براحتی ميتواند به عامل ارتش آزادیبخش در تحميل قبول قطعنامه پی ببرد. اگر هم کسی قدرت تجزيه و تحليل شرايط سياسی آنروز را نداشته باشد ، ميتوانم از اعتراف علنی يکی از سردمداران رژيم نام ببرم که دقيقا در همانروزها بطور علنی اعلام کرد که :"اين مجاهدين بودند که زهر آتش بست را به امام خوراندند" .حالا اينکه چون خمينی در يکی از نامه هايش از اين موضوع نام نبرده پس نتيجه ميگيريم که مجاهدين در قبول آتش بست تاثيری نداشته اند ، ديگر بخودتان مربوط ميباشد.

 

آقای همنشين بهار ادامه ميدهند:«برخلاف آنچه رادیو مجاهد می‌گفت تعداد بسیار زیادی برای حضور در جبهه نبرد بسیج شده و داوطلبانه (نه با زور و اجبار)، در دستگاه رژیم رفته بودند. در درستی آنچه نوشتم تردید ندارم.». آقای همنشين بهار من هم در درستی آنچه مينويسم ترديد ندارم و آن اينکه در آن روزها رژيم به همه ادارات و مدارس و غيره ابلاغ کرده بود که کارمندان و معلمان و کارکنان بايد به جبهه بروند و من هم معلمانی را ميشناسم که خانه به خانه خود را پنهان کرده بودند که گير حضرات نيفتند . سربازانی را که دسته ، دسته از جبهه فرار کرده بودند و تفنگشان را با مقداری پول و يا جنس ديگر طاق زده بودند. در ثانی طبق گفته خود سردمداران رژيم يکی از علل قبول آتش بست ، عدم استقبال مردم از رفتن به جبهه بود.
 

در آخر بايد بگويم که به نظر من تصميم انجام عمليات فروغ جاويدان در آن شرايطی که رژيم در اوج ضعف بود و از عرش " جنگ، جنگ تا رفع فتنه تا در جهان " به قعر "زهر خوری " افتاده بودند ، تصميمی بود که ضرورتش را بسياری تشخيص داده بودند و شجاعت پاسخگوئی به اين ضرورت را مجاهدين خلق عليرغم آنکه ميدانستند که :«مي‌بايد تمامي دار و ندار را در طبق اخلاص به خلق قهرمان ايران تقديم كرد. بخصوص که این تصمیم گیری، دارای بالاترین ریسک و خطر نیز هست و باید یک بار دیگر تمامی سازمان، آلترناتیو، ارتش آزادیبخش و همه چیز را مایه گذاشت» ، داشتند و بدين ترتيب آن حماسه جاويدان را رقم زدند. فکر ميکنم که افتخار انجام اين عمليات آنچنان واضح است که عليرغم نظر بعضيها دليلی برای پوشاندن و پنهان کردن چيزی وجود ندارد.

 همانطور که سالها بعد از اين عمليات ،مجاهدين ليست کامل شهدای سرافراز اين عمليات را به مردم ارائه دادند ، ايمان دارم که ديگر جزئيات اين عمليات و اينکه چه کسی و کدام فرمانده ئی چه مسئوليتی را در اين عمليات داشته است را هم به مردم گزارش خواهند کرد. تا کنون نيز بارها از علت و چرائی اين عمليات صحبت شده است. حال اين بعهده من و ما ميباشد که بخواهيم دلائل مجاهدين را بپذيريم و يا نپذيريم ، ولی القاء اين نکته که گويا مسائلی وجود دارند که مجاهدين بخاطر نامحرم بودن مردم آنها را پنهان و مخفی ميکنند ، روشی صادقانه نميباشد.

 

 


   
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از جمال فراهانی:

[تاریخ ارسال: 08 Aug 2007]  [ارسال‌کننده: مینا سهامی]  [  ]  
آقای فراهانی شما در این یاداشت نوشسته اید: {ميتوانم از اعتراف علنی يکی از سردمداران رژيم نام ببرم که دقيقا در همانروزها بطور علنی اعلام کرد که :"اين مجاهدين بودند که زهر آتش بس را به امام خوراندند"}

لطفا بطور دقیق یعنی مستند، بفرمائید کدام مسئول رژیم، چه زمانی و در کجا ، جمله فوق را گفته یا نوشته است.
با تشکر و احترام

  

[تاریخ ارسال: 24 Jul 2007]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [ jamal75de@yahoo.de ]  
نميدانم چرا هر وقت هواداران مجاهدين نظرشان را ميگويند ،بلافاصله توسط عده ای فورا مارک :«دوست دارید بقیه هیچ حرف نزنند»و .... ميخورند. آزادی و دموکراسی" اگر اصلا به آن معتفد باشيد" يک جاده دو طرفه ميباشد. آقای همنشين بهار اظهاراتی کرده بودند که من هم نظرم را نسبت به نوع و روش برخودشان را گفته ام . حال اين چه ربطی به اينکه من دوست ندارم بقيه حرف بزنند دارد را تنها يک پروپاگاندا چی ميداند.
  

[تاریخ ارسال: 24 Jul 2007]  [ارسال‌کننده: فرح بهیار]  [  ]  
آقای جمال فراهانی را باید همیشه یکطرفه به قاضی رفت و پشت سر هم حماسه و موفقیت و پیروزی دید.خیلی معذرت می خواهم دید و نظر شما مثل خود مجاهدین بسیار یک طرفه است و جانبدارانه است و دوست دارید بقیه هیچ حرف نزنند.فروغ جاویدان آن چیزی نیست که شما فکر می کنید بکذارید یک کمی هم فضای انتقاد و ررسی باز بشود و اینقدر سعی نکنید با چوب این که رژیم همین را می گوید و مظلومیت و شجاعت ضهیدان فروغ جاویدان نویسندگان را وادار به سکوت کنید.   

[تاریخ ارسال: 24 Jul 2007]  [ارسال‌کننده: قلندر]  [  ]  
جوابيه شما به مطلب همنشين بهار درعين اختصار بسيار مفيد و روشنگرانه بود . از شما متشكرم
ياد تمامي جاودانه فروغهاي ميدان نبرد و شهداي محبوس گرامي .......
البته همنشين بهار مطالب بسيار خوب و آگاهي بخشي در ديگر مقالات خود دارد ولي نميدانم چرا به مجاهدين كه ميرسه يكجورايي بقول ما بيسوادها ريب ميزنه در هر صورت انسان است و جايز الخطا !
اميدوارم بحثهاي روشنفكران و مبارزان ما وظيفه اصليشان را از ياد نبرد......
هميشه به سوي مبارزه و پيروزي...
يا حق
  ورود به بخش دیدگاه کاربران

نام ورودی:  
کد ورودی:       

آرشیو مطالب دیدگاه کاربران

لیست عنوان‌ مطالب دیدگاه کاربران

برای دستیابی به تمامی نوشته‌های هر یک از نظردهنده‌گان(منظور کسانی است که پیرامون مقاله‌ها نظر داده‌اند)، نام کاربر مورد نظر را در کادر زیر به فارسی تایپ کرده و سپس روی "پيدا کن" کلیک کنید.
[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.