شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah    

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ -  ۸ دسامبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


کد مطلب: 805
تاریخ ارسال: 08 Aug 2007

ارسال‌کننده: عباس رحمتی
 poyarahmati22@yahoo.de 

ترکیه اسلامی ، لائیک یا دمکراتیک ؟

 

انتخابات اخیر ترکیه که در تاریخ 22.07.2007  برگزار شد ، پس از آنکه نمایندگان پارلمان از حزب اسلام گرا عدالت  و توسعه  (A.K.P)   به رهبری رجب طیب اردووان  نخست وزیر ترکیه  ، بیشترین  کرسی ها را تصاحب کردند ، که    در واقع احزاب لائیک در انتخابات  ریاست جمهوزی کشور  را به بن بست رسیده اند . چندی پیش ارتش ترکیه و ملی گراها به خاطر اینکه عبداله گل وزیر خارجه ترکیه نشانه هایی از انتخاب قطعی  برای این پست را داشت ،مخالفت  کرده بودند

هراس ارتش بخاطر   آن بود که ، چون عبدالله گل ، یک مسلمان است  و خانم وی یک محجبه  می باشد ، بنای مخالفت را از این نقطه آغاز کردند .

ترکیه بخاطر موقعیت سوق الجیشی  که در آسیا و اروپا دارد ، از معدود کشورهای اسلامی است که دارای نیمچه دمکراسی ، چند حزبی  را تجربه کرده است ، به همین علت اروپا ، ترکیه را الگوی کشور های منطقه می داند  ، که اسلام دمکراتیک در آن  همزیستی مسالمت آمیزی دارد .

ترکیه بر خلاف ایران کنونی از بدو  تاسیس (جدایی دین از سیاست ) که توسط کمال آتاتورک پایه گذاری شد ، دارای گرایش جدایی ، دین از سیاست بود و تا به امروز چنین سیاستی را به گونه ای جدی دنبال کرده است .

از بدو تاسیس  تا کنون  ، ارتش ترکیه هر از چندی در حکومت،  بنام ارزش ها و سنت های لائیسییته  در مسائل کشور دخالت کرده است ( حداقل چهار بار ) و دولت های قانونی را به زیر کشیده است ، علاوه بر آن ارتش یکی از نهادهای سرکوب در سراسر کشور  نیز بوده است و هر گونه فضای آزادی را با گلوله و فشار پاسخ داده است  حال برگردیم به بحث و موضوع انتخابات و آینده ترکیه .

طبق نظر سنجی های قبلی می باید حزب عدالت و توسعه 40 درصد آراء را کسب می کرد منتهی این بار با 1/46 درصد با بیش از 140 نماینده پارلمان را بعد از 52 سال برای دومین بار حزب برتری است که     قدرت را  در دست می گیرد ، البته باید تذکر داد این بار رای گیری جنبه های اقتصادی هم داشته است ، چون در طول چهار سال گذشته  آقای اردووان و حزبش با کمک های اتحادیه اروپا توانسته است به منصه ظهور برسد .( ترکیه در طول چهار گذشته 7 درصد رشد اقتصادی داشته است )

ترکیه در طول این مدت توانسته  است 15 در صد تورم را پائین بیاورد ، با بیکاری مبارزه کند وبا    ایجاد اشتغال توانسته است بیکاری را تا بیش از چهار میلیون  کاهش دهد .

از مهمترین مسئله ای که می توان در انتخابات ترکیه به آن توجه کرد ، مسئله لائیک هاست که مردم  مسلمان  ترکیه در خاطره ها دارند و از این جاست که حزب عدالت و توسعه را انتخاب کردند و آنچنان سورپرایز    هم نبوده است آقای اردووان سیاستمدار 54 ساله اهل رزه ترکیه در دهه 1980 به استانبول رفته است و سفارش ش این بوده است که : مساجد بیضه های ما هستند ، گنبد ها ی مسجد کلاه خود های ما ، مساجد سرباز خانه های ما  و مومنیین سربازان ما هستند .

با چنین تفکری مسلمین ترکیه در مقابل لائیک ها صف آرائی خواهند کرد ، همانطوریکه آقای اردووان 4 سال بیش بخاطر ضدیت با لائیسیته به مدت 4 ماه بازداشت بود ه است (نوامبر 2002 ) وی بارها گفته است که حزب ما برای تغییر  ارکان لائیک بوده و هست ! ولی مسئله ای را که او هیچوقت مطرح نکرده است ، این است که وی می خواهد جهان اسلام  ، پلی باشد بین شرق و غرب ( جهان اسلام با غرب )  ،     در این میان چرخشی که اردووان داشته است ، کاملا محسوس است و آن چرخش به طرف احزاب اسلامی است ، با چنین عملکرد و تفکری است که باعث شده است ارتش و ملی گراها  از آینده ترکیه بترسند .

حزب عدالت و توسعه ، اگر تعداد نماینده های لازم را در پارلمان بدست آورند ریاست جمهوری ترکیه می تواند بعنوان اهرمی قوی در دست آنها قرار گیرد و بدین وسیله ارتش را در مهار خود داشته باشند [1]

حال این سوال پیش می آید که حزب عدالت و توسعه نان و آب به سر سفره مردم آورده و یا خواهد آورد  که باعث شده است اردووان و حزبش چنین رای بیاورند ؟ حال به این سوال پاسخ می دهیم .

همانطوری که در بالا گقتیم ، رشد اقتصادی هفت در صدی و رفع بیکاری و اشتغال یابی و بهتر شدن  وضعیت اقتصادی مردم ، یکی از دلایل مهمی است که مردم ، به حزب عدالت و توسعه   رای داده اند و   مواضع نیمچه دمکرات اردووان  در طول مدت حکومت 4 ساله اش نیز یکی از دلایل پیروزی حزب ش بوده است ، با اینکه رجب طیب اردووان هنوز اهرم های قدرت را در دست نگرفته است بارها اعلام کرده است که جمهوری لائیک کشور را حفظ خواهد کرد . حتا بعد از رای گیری در مقابل دفتر حزبش اعلام کرد : به ارزش های لائیک کشور احترام می گذارم و به آن ارزش ها پای بند خواهم بود ، البته ممکن است بعد از بدست گرفتن قدرت روشش عوض شود .

رابطه اردووان با تجار :

 نیویورک تایمز  ، یک سوال را مطرح می کند و  می نویسد  : اردووان با تجار و بازار در ترکیه چه رابطه ای می تواند داشته باشد ؟  آماری که نشان می دهد ، آقای اردووان با      تجار رابطه ای مرموز دارد . ولی  با طریقت هایی ، تمامی آنها از اردووان حمایت کرده اند ، چون اردووان امتیاز های زیادی به تجار داده است و  در طول این چهار سال  قوانینی وصف کرده است که تجار و سرمایه داران توانسته اند به نوایی برسند و تمامی طریقت های دور افتاده ترکیه توانسته اند جایگاه های مهمی را در ترکیه بدست آورند .

اخیرا  آقای اردوان اعلام کرده است ما در ترکیه به ملی گراها و لائیک احترام می گذاریم ، حال باید دید بعد از برگزیده شدن رئیس جمهور آیا این دیدگاه را حفظ خواهد کرد؟  با وجود اینکه ، می دانیم  در ترکیه  رئیس جمهور  ، دادگاه های قانون اساسی که بسیار قدرتمند است را تعیین میکند . در حین حال ، مردم بارها به اردووان گفته اند ، که فرهنگ اسلامی را در ترکیه آزاد بگذارند  و اگر کسی ، خواست فرهنگ اسلامی داشته باشد و اگر اکثریت خواسته باشند  فرهنگ ترکیه را تغییر دهند ، ولی آقای اردووان تصور نمی رود که برای کشور اسلامی رای آری یا نه را به مردم تحمیل کند و همه چیز را با آری یا نه تمام کند و اقلیت ها حق تعیین سرنوشت خود را نداشته باشند ! آقای اردووان باید از وضعیت کنونی در ایران  بزرگترین درس را بگیرد  رژیمی که با استفاده از نام اسلام و قرآن چه جنایاتی را انجام نداده و نمی  دهد  رژیمی که تمامی مخالفان  را با تفکرات سکولار و اسلامی و... با انواع و اقسام  شیوه های سرکوب دستگیر و اعدام  می کند ،   حتا با قوانین ارتجاعی که از طرف ولایت فقیه و شورای نگهبان و خبر گان رهبری  و... صادر  می شود،  هر روز برای مردم در بند قوانین جدیدی (برای راه رفتن و لباس پوشیدن و... ) تصویب می کند .

از روابط خارجی دو کشور چنین تصوری نمی رود که آقای اردووان به چنین راهی کشیده شود و چنین تصوری نمی رود که  سیاستمداران تر کیه مثل آخوند های ایران عمل کنند ، چون ترکیه در مناسبات استراتژی خود هیچگاه  در کنار  رژیم قرار نگرفته و در واقع همیشه بنای مخالفت با آخوند ها را مبنای سیاست های خارجی خود دانسته بطوریکه یک بار رئیس جمهوری ش  جلسه کنفرانس اسلامی را ترک کرده و به ترکیه بر میگردد .

تر کیه با آمریکا و اروپا روابط  تنگاتنگ خود را حفظ کرده است  در حالیکه رژیم ایران اگر این مناسبات را با آمریکا میداشت ، می باید به حداقل های حقوق بشر  پای بند می بود  و از همین زاویه ،  سالها بود که آثاری از چنین رژیمی نبود .

سوال این است آیا ترکیه  به حق تعیین  سرنوشت سکولار ها و ملی گرا ها  و لائیک ها احترام خواهد گذاشت   و دمکراسی را انتخاب خواهد کرد و یا راه دیگری را بر خواهد گزید ؟     

   

 

 

  

  _________________________________________________________________________________

[1] حزب عدالت و توسعه ، در پارلمان  حداقل به ده رای دیگر احتیاج دارد که بتواند رئیس جمهوری کشور  را در دست داشته باشد . که عبدالله گل کاندیدای این حزب محسوب می شود .


   
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از عباس رحمتی:

[تاریخ ارسال: 08 Aug 2007]  [ارسال‌کننده: نادر]  [  ]  
نتایج انتخابات اخیر در ترکیه نشان داد که این کشور یک جامعه لائیک نیست و اصولأ ترکیه آن طرف سکه جمهوری اسلامی است با این تفاوت که ژنرالها در ترکیه با زور سرنیزه و با هدف سیاسی و برای تثبیت اتوریته خود خواستهای به اصطلاح لائیک خود را به مردم تحمیل می کنند و در ایران آخوندها خواستهای مذهبی خود را به مردم تحمیل می کنند. تحول فکری و جهت گیری مذهبی و یا لائیک مردم را دستورات حکومتی نمی تواند تعیین کند و حتی پافشاری حکومت ها در این زمینه می تواند نتایج معکوس ببار آورد. ترویج و تشویق و یا مبارزه با دین وقتی که سیاسی میشود بسیار مخرب است و احزاب به اصطلاح لائیک اگر نه بیشتر حداقل مثل احزاب مذهبی در ترویج دین مقصر هستند زیرا احزاب به اصطلاح لائیک خود به مردم آگاهی علمی و فلسفی نمی دهند بلکه فقط از نظر سیاسی برای جلب اراء مردم و تقویت قدرت خود شلوغ و تلاش میکنند.   ورود به بخش دیدگاه کاربران

نام ورودی:  
کد ورودی:       

آرشیو مطالب دیدگاه کاربران

لیست عنوان‌ مطالب دیدگاه کاربران

برای دستیابی به تمامی نوشته‌های هر یک از نظردهنده‌گان(منظور کسانی است که پیرامون مقاله‌ها نظر داده‌اند)، نام کاربر مورد نظر را در کادر زیر به فارسی تایپ کرده و سپس روی "پيدا کن" کلیک کنید.
[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.