شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۴ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


Isaiah Berlin.JPG


Isaiah Berlin.JPG

« آیزایا برلین » Isaiah Berlin  کیست ؟او یکی از جدّی ترین آموزگاران لیبرالیسم‌ فلسفی است که  به « رحمت ِ اختلاف » و « حکمت‌‌‌ ِ تکثر » بها می دهد و تأکید می کند تفكر انسانى، محتاج پالايش و مراقبتِ روزمرّه است. کسانی که برای رسیدن به صبح آزادی خود را به آب و آتش می زنند ــ از مباحثی که امثال او طرح کرده ــ بی نیاز نیستند.


« آیزایا برلین » می گوید:


اگر فرهنگ ها و سلیقه های جورواجور واقعی است، آرمان ها و عقايد گوناگون هم واقعی است، اگر كثرت گرايى را فهم و باور کنیم بی تردید به پيامدهاى آزادمنشانه و به مُدارا (‌که از زمین تا آسمان با سازش و بی مرزی تفاوت دارد) خواهیم رسید. 


اگر هر که را که با ما نیست گمراه و مزدور ببینیم و فقط ساز خود را بزنیم، اگر مرغ مان همیشه یک پا داشته باشد ــ با پسنديده ترين انديشه ها هم به چاله می افتیم.


در روزگار قديم مردان وزنان قربانى انواع خدايان مى شدند، روزگار مُدرن‌ِ ما نیز خالی از بُت های رنگارنگ نیست.  ايجاد درد ورنج ، قتل ، شكنجه... به حق محكوم شده اما اگر همین ها در جهت بُت های خود ما صورت پذیرد ـ  توجیه می کنیم و شهامت زیر سئوال بردنش را نداریم.  


بسيارى از ما علناً يا مخفيانه اعتقاد داریم كه براى ايجاد جهانى آرمانى تخم مرغ ها بايد شكسته شوند در غير اين صورت نمى توان امُلتى درست كرد. تخم مرغ ها قطعاً شكسته مى شوند و هيچ گاه به اندازه روزگار ما با خشونت شكسته نشده اند اما رسيدن به آن امُلت بسيار دور از دسترس است.


 « آیزایا برلین » گرچه از زندگی نویسان زبردستِ «کارل مارکس » است امّا ، مارکسیسم را هم نقد کرده است. او بیشتر عمرش را در روسیه و انگلستان گذرانده اما متولد «ریگا» در کشور « لاتویا » است. کتاب «متفکران روس» و مقاله « جوجه تیغی و روباهِ » او  The Hedgehog and the Fox مشهور است. « آیزایا برلین» جوجه تیغی ایّ که روباه بود! ــ  در ۱۹۰۹ به دنیا آمد و چندین سال پیش، در ۱۹۹۷ درگذشت... 


همنشین بهار


hamneshine_bahar@yahoo.com


 


 


 با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
-->

 

تماشاگهِ راز

   


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.