شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۴ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


آیزایا برلین ‎Isaiah Berlin کیست ؟


 آیزایا برلین  ‎Isaiah Berlin  کیست ؟

او يکی از جدّی‌ترين آموزگاران‌ِ عصر جديد است که رویِ «رحمتِ اختلاف» و «حکمت‌ ِتکثر» انگشت می‌گذارد و اصرار دارد تفکر انسانی، بدون‌ِ پالايش و مراقبتِ روزمرّه سر از جمود و تنگ نظری در می‌آورَد.


برای همه کسانی که به صبح آزادی می‌انديشند  ــ مباحثی که امثال او طرح  کرده، راهگشا است.


 


***


« آيزايا برلين » می گويد:


اگر فرهنگ ها و سليقه‌های جورواجور واقعی است، آرمان ها و عقايد گوناگون هم واقعی است، اگر کثرت‌گرايی را فهم و باور کنيم بی ترديد به پيامدهای آزادمنشانه و به مُدارا (‌که از زمين تا آسمان با سازش و بی مرزی تفاوت دارد) خواهيم رسيد. اگر هر که را با ما نيست گمراه و مزدور ببينيم و فقط ساز خود را بزنيم، اگر مرغ‌مان هميشه يک پا داشته باشد ــ با پاک‌ترين نيّت ها و پسنديده‌ترين انديشه‌ ها هم به چاله می‌افتيم.


در روزگار قديم مردان وزنان قربانی انواع خدايان می‌شدند، روزگار مُدرن‌ِ ما نيز خالی از بُت های رنگارنگ نيست.  ايجاد درد ورنج، به زندان انداختن مخالفين، قتل، شکنجه... به حق محکوم شده اما اگر همين ها در جهت بُت های خود ما صورت پذيرد ــ  توجيه می‌کنيم و شهامت زير سئوال بردنش را نداريم. 


بسياری از ما علناً يا مخفيانه اعتقاد داريم که برای ايجاد جهانی آرمانی تخم مرغ ها بايد شکسته شوند در غير اين صورت نمی توان امُلتی درست کرد.


تخم مرغ ها قطعاً شکسته می شوند و هيچ گاه به اندازه روزگار ما با خشونت شکسته نشده اند اما رسيدن به آن امُلت بسيار دور از دسترس است.


 


***


   در  ۱۹۰۹ به دنيا آمد و چندين سال پيش، در ۱۹۹۷ درگذشت، بيشتر عمرش را در روسيه و انگلستان گذرانده امّا متولد «ريگا» در کشور « لاتويا » است.


    گرچه از زندگی نويسان زبردستِ «کارل مارکس» است و از او تاثير گرفته امّا ، مارکسيسم را  هم  نقد  کرده،   يکی از آثار مشهورش مقاله «جوجه تيغی و روباه»


  The Hedgehog and the Fox 


است. 


آيزايا برلين (جوجه تيغی‌ایّ که روباه بود!) ــ برای تشريح آزادی ــ آزادی از [...] و،  آزادی برای‌ِ [...] ــ اين جمله تولستوی را بارها اشاره کرده است:


بر پشت يک نفر سوارم و او را مجبور می‌کنم مرا به اين سو و آن سو ببَرد. با اين حال، خودم و ديگران را مطمئن می‌سازم که برای او بسيار غمگينم و آرزومندم راهی بيابم که او کمتر زير فشار باشد. اما همه کار می‌کنم جز آن که از پشت او پايين بيايم.


 


همنشين بهار


 


 hamneshine_bahar@yahoo.com 


 


خواهش می‌کنم با کليک در اينجا و نظر خودتان، مرا راهنمائی کنيد.


 


 


 با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
-->

 

تماشاگهِ راز

   


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.