شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۴ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


نقش «گاست» از «هایزر» بیشتر بود


نقش «گاست» از «هایزر» بیشتر بود

 ژنرال هايزرGENERAL ROBERT E HUYSER  معاون وقت‌ِ فرمانده نيروی هوايی آمريکا در اروپا بود. او و تيم همراهش از جمله ژنرال گاست که بعد از رفتن هايزر، امور ارتش رژيم شاه را به عهده گرفت ــ برای ماموريتی ويژه به تهران آمدند تا دولت آمريکا از قافله عقب نيافتد و بداند چه بايدش کرد! 


هايزر در مدت اقامت سی و چند روزه خود در ايران تنها يک بار با شاه ملاقات کرد و آن جلسه ای بود که روز و ساعت رفتن محمدرضا پهلوی از ايران تعيين شد.


***


ماموريت تيم « هايزر ــ گاست» در ايران از جمله موارد زير بود:  


         ارزيابی نقاط ضعف و قوت‌ِ نظامی و استراتژيک‌ِ ايران؛


         حفظ فرماندهی ارتش به هر صورت ممکن


         ارزيابی وضعيت سياسی و اقتصادی‌ِ دَم به دَم متغیّر، با توجه ويژه به ميدان‌های نفتی.


         جلوگيری از عمليات خودسرانه و حساب نشده ارتش پس از فرار شاه


         وادار ساختن  ارتش به  پشتيبانی  از دولت بختيار و در صورت لزوم مبادرت به کودتای نظامی


         تعئين تکليف قراردادهای فروش سلاح های پيشرفته آمريکا


         تلاش برای ادامه فعاليت اداره هشتم ساواک در تقابل با روس‌ها و قانع کردن مخالف و موافق که اين بخش از هم نپاشد.


         برنامه‌ريزی برای وسايل و سلاح های مدرن آمريکا در ايستگاه های رادار ايران، که مبادا به تصرف شوروی درآيد...و...


 RE Huyser Gravesite PHOTO June 2003


هايزر چهارم فوريه ۱۹۷۹ به ژنرال گاست ماموريت داد کارش را دنبال کند و خودش «جیم شد» و به واشنگتن رفت.  مرگ گرچه در سال ۱۹۹۷ پاگون و ستاره‌هايش را گرفت و هايزر زير خاک رفت امّا، خاطره شومش تا حالا و تا هميشه باقی است.


مهّم تر از هايزر جانشين او «ژنرال فيليپ گاست» است که پژوهشگران ما کمتر سراغش را گرفته‌اند و بيشتر ما اسمش را هم نشنيده ايم  .


***روز  ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، ژنرال گاست GENERAL PHILIP C. GAST با مستشاران امريکايی، و شماری از سران ارتش در خيابان شريعتی در ساختمان ستاد کل ارتش ايران، جلسه‌ گرفته بودند که مردم در حاليکه  جوانان مسلح جلودار بودند ــ به آنجا می‌ريزند...


محافظين ستاد کل، که هوا را پس می‌بينند سلاح‌شان را تحويل می‌دهند و کنار می‌روند، قرارگاه محاصره می‌شود و افسران ايرانی و امريکايی، که داخل ساختمان بودند (از جمله عاليجناب گاست) در اطاق فرماندهی حبس شده و با بی‌برقی و تاريکی در انتظار فرج به سر می‌برند که البته از راه می رسد! گويا در اثنای هجوم، موفق می شوند از طريق تلفن با مدرسه رفاه و علوی تماس گرفته و درخواست کمک کنند.


با سفارش خمينی، يزدی و مهدوی کرمانی و حاج عراقی و سرهنگ توکلی می‌جنبند و برای آزادی آنها دست به کار می‌شوند. جوانان مسلحی که نگران توظئه آمريکائی‌ها و سران ارتش بودند، ابتذا زير بار نمی روند اما پيغام پشت پيغام کلافه‌اشان می‌کند. بالاخره با پا درميانی فرستادگان خمينی آنها را دم دمای صبح سوار ماشين‌ می کنند و به طرف مدرسه علوی راه می‌افتند و به ناچار،  سر راه، افسران امريکايی و کارمندان همراه‌شان را در سفارت آمريکا تحويل معاون سوليوان «ناس»، می‌دهند. سران ارتش هم در مدرسه علوی تحويل حاج مهدی عراقی می‌شوند که روز بعد، همه را آزاد می کنند ناگفته نگذارم که اين آقای «ناس» همان کسی است که با «ماشاالله قصاّب» و... در ماجرای دستگيری «سعادتی» همراه با «عزت الله جهانگيری» رئيس اداره هشتم ساواک که (قبلاً در گنبد کاووس دستگاه‌های امنیتّی را هدايت می‌کرد) ــ فعاّل بود . 


همنشین بهار


hamneshine_bahar@yahoo.com


در مورد زندگی «ژنرال گاست» قسمت زير را کليک کنيد:
 در باره ژنرال «گاست» جانشين هايزر


 با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
-->

 

تماشاگهِ راز

   


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.