شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ -  ۲ ژوئیه ۲۰۲۲

ارسال‌کننده: سیامک دهقانی   کد نظر: 436      تاریخ ارسال: 05 Aug 2007

شخصیت رفیق استالین بعنوان یک کمونیست انقلابی بر هیچکس پوشیده نیست. تا جاییکه حتی یک فرد بورژوا- دمکرات مترقی به اسم دکتر محمد مصدق در باره او چنین می‌نویسد:«تا استالین فوت نکرده بود دول استعماری از او ملاحظه می‌کردند و ملت می‌توانست تا حدی اظهار حیات کند و روی همین احساسات بود که من ظرف دو روز قانون ملی شدن صنعت نفت را از تصویب دو مجلس گذرانیدم و باز روی همین احساسات بود که از شرکت نفت که قسمتی از خاک ایران را تحت سلطه‌ و نفوذ خود داده بود خلع ید شد. و بعد از استالین چون قائم‌مقام او شصیتی نداشت ملاحظات دول استعماری از آن دولت از بین رفت و ایدن وزیر خارجه‌ی انگلیس مسافرتی به آمریکا نمود و در مذاکراتش با آیزنهاور به این نتیجه رسید که رئیس جمهوری تصویب کند آزادی یک ملتی را با ۴۰درصد سهام کنسرسیوم مبادله کنند شرکتهای نفت آمریکا به مقصودی که داشتند رسیدند.(از کتاب رشد روابط سرمایه‌داری در ایران، نوشته‌ی محمدرضا سوداگر، صفحه‌ی ۶۵۶ به نقل از خاطرات م.مصدق). امیدوارم دشمنان ی.استالین دکتر مصدق را به استالینیست و مستبد! بودن متهم نکنند. در اینجا بر خلاف شایعات و تحریفاتی که بازماندگان جبهه‌ی ملی و دیگر دشمنان قسم‌خورده‌ی شوروی سوسیالیستی عصر استالین در باره‌ی عدم حمایت آن دولت از مصدق براه انداخته‌اند، م.مصدق به صراحت می‌گوید که وجود شخیصتی چون استالین ملی کردن صنعت نفت خیلی مشکل بود. واقعا درود بر هر چه آدم دمکرات و مترقی و منصفه!   

ارسال‌کننده: فرزين   کد نظر: 433      تاریخ ارسال: 05 Aug 2007

در پروسهء مباحث اپوزيسيون، نامه های لنين به کنگرهء 12 را،که تا آنموقع از بيشتر اعضای کميتهء مرکزی پنهان نگه داشته شده بود و بعنوان "وصيتنامهء لنين" معروف شده است، در بين اعضای حزب بلشويک پخش کرد. در اين نامه ها لنين پيشنهاد کرده بود استالين را از سمت دبيرکلی کنار بگذارند:
"استالين زيادی خشن است، ولی اين کمبود، که کاملا در محيط و معاشرت بين ما قابل تحمل است، در مسئوليت دبيرکلی غير قابل تحمل می شود. به همين خاطر، من پيشنهاد می کنم به طرق تعويض استالين از اين سمت فکر کنيد و کس ديگری را به اين سمت برگماريد، که در همهء روابط ديگر فقط بوسيلهء يک برتری فرق داشته باشد- دقيقا بيشتر تحمل دار، بيشتر وفادار، باتربيت تر، و بيشتر ملاحظه کار نسبت به رفقا، کمتر بهانه گير و ... باشد. اين شرايط امکان دارد به نظر کم اهميت جلوه کند، اما فکر می کنم از نقطه نظر جلوگيری از انشعاب و از نقطه نظر روابط متقابل استالين و تروتسکی، که من نوشته ام، اين چيز کوچک بی اهميتی نيست، يا اين، چنان چيز کوچکی است، که می تواند اهميت تعيين کننده ای داشته باشد."
يعنی ايکه لنين برای جلوگيری از انشعاب، پيشنهاد از سر کار برداشتن استالين را کرد، اما کامنف و زينوويف به پشتيبانی از استالين برخاستند و سپس هر کس در رقابت گروهی و جناحی خودش سعی کرد رقيبان را بدست استالين از یر راه بردارد، تا آنکه نوبت به خودش هم رسيد.
لنين پيشنهاد کرده بود اعضای کميتهء مرکزی را، از بين کارگران تا 50 يا 100 نفر برسانند.
زينوويف و کامنف اين امکان را به استالين دادند، تا در اين باره سخن گفته و اين را اقدامی از سوی خودش معرفی کند. استالين پيشنهاد کرد که اعضای کميتهء مرکزی از 27 نفر به 40 نفر برسند، ولی نه از بين کارگران، بلکه از بين دبيران کميته های فرمانداری ها. و در کنگرهء 12 اعلام کرد:" کميته های فرمانداری ها اساس حزب ما هستند، که بدون آنها حزب ما بدون پا می ماند".
  

 Untitled Document

بازگشت به صفحه‌ی نظرها
برای دستیابی به تمامی نوشته‌های هر یک از کاربران، نام کاربر مورد نظر را در کادر زیر به فارسی تایپ کرده و سپس روی "پيدا کن" کلیک کنید.


يادداشت مسئول ستون کاربران

بدون توضيح، و بدون متعهد بودن به پاسخگويي


با توجه به پيامهای تعداد کثيري از کاربران که در اين ستون نظر ثبت نمي کنند اما به ادامهء حيات اين ستون علاقه دارند
نظرهایی که بیرون از موازین دیدگاه باشند
در ستون نظر کاربران ثبت نخواهند شد

نظري که در آن تندگويي شده باشد، از لحني که شايستهء کاربر ديدگاه نيست استفاده شده باشد، در آن به کاربري توهين شده باشد، به سازماني که در جبههء خلق است به جاي انتقاد و برخوردي سازنده و آموزنده، سخن ناروا [خائن، تروريست، جاني، ...] گفته شده باشد، نظري که بيش از حد طولاني باشد، تکرار مکررات باشد [چندين بار در بارهء همين موضوع در زير همين مطلب، همين کاربر نظر داده باشد]، با احترام به فرد نظردهنده که امکان دارد فقط در همين يک مورد خارج از موازين، اينچنين نظر ثبت کرده باشد و يا اصلا با ديدگاه موافق نباشد که آن نظر توهين آميز و خارج از موازين است، اما براي جلوگيري از اتلاف وقت، اين نظر، به علت کمبود وقت و انرژي، بدون توضيح و بدون متعهد بودن به پاسخگويي حذف مي شود.
با پوزش و تنها به دليل کمبود وقت و انرژي، نظرهايي هم که متعاقبا در مورد عدم ثبت آن نظر ارسال شوند ثبت نشده و يا به اي ميل هايي که در این مورد ارسال شوند پاسخ داده نخواهد شد.
ديدگاه - 3 تير 1386[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.