سايت ديدگاه

پاشنه آشیل هیولای جمهوری اسلامی کجاست؟
میلاد مختوم


استمرار جنبش اعتراضی مردم ایران از مقطع بعد از نمایش رسوای انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در خرداد ماه 1388 تا به امروز، با وجود تمامی افت و خیزهای آن، شگفتی افکار عمومی جهانی را برانگیخته است. حدود 8 ماه است که اقشار مختلف مردم ایران در میان انبوه دسیسه های ارتجاعی و استعماری با پذیرش حداکثر ریسک در فرصت های مناسب به خیابان ها ریخته و به اشکال متنوع و با استفاده هوشیارانه از امکانات بیشمار عصر ارتباطات، خواست خویش مبنی بر پایان دیکتاتوری مذهبی و استقرار آزادی و حاکمیت مردم و انتخابات آزاد را به گوش جهانیان رسانده اند. مردم تاکنون و تنها در جریان جنبش اعتراضی اخیر، صدها کشته و زخمی داده اند؛ هزاران تن از فرزندان رشید این مرز و بوم توسط باندهای سرکوب گر رژیم، اعم از کمیته ای، بسیجی، پاسدار، لباس شخصی، نیروهای اطلاعاتی و گشت های مختلف، به بهانه های واهی و جرم های آخوند ساخته دستگیر شده و در بازداشتگاه ها و زندان های رسمی و مساجد و سایر سیاه چال های  قرون وسطایی آشکار و پنهان رژیم ضد بشری، تحت وحشیانه ترین شکنجه ها و تجاوزات قرار دارند. این میزان فداکاری مردم در شرایط فاجعه آمیز اجتماعی، که فقر و اعتیاد و بیکاری بیداد می کند، خود نشان از رشد فکری و آمادگی بیش از پیش  آنها دارد.  

 

در شرایطی که باندهای هار سرکوب گر برای ایجاد و ترمیم فضای وحشت و بخیه کردن تور اختناق و استقرار مجدد ظلمت ولایت، از هیچ جنایت و رذالتی در حق مردم دریغ نمی کنند و حتی دیگر به همکاران سابق خود و نزدیکان و وابسته گان مقامات بلند پایه دیروز و امروز دستگاه ولایت هم رحم نمی کنند، آیا مردم و نیروهای سیاسی مخالف رژیم توان و آمادگی و رشد لازم برای گذر و جهش از یک جنبش اعتراضی صرف و اعلام مخالفت با وضع موجود، به سوی یک جنبش مقاومت سراسری هدفمند برای ضربه زدن به عوامل سرکوب و در نهایت داغان کردن و از بین بردن موانع رسیدن به آزادی و حاکمیت ملی را دارند؟

 

واقعیت این است که سران رژیم با راه اندازی مناظره های تلویزیونی بین چهار کاندیدای معتقد و ملتزم به ولایت مطلقه فقیه (سگان زرد و شغالان) پیش از نمایش انتخابات و سایر بازارگرمی های همه باندهای جنایتکار رژیم و حامیان داخلی و خارجی اش برای مشروعیت بخشیدن به نمایشات انتخاباتی ریاست جمهوری اسلامی و کوبیدن بر طبل مماشات، بیش از پیش به توهم انتخابات در نظام ولایت فقیه دامن زدند و سطح توقعات برخی از هواداران باندهای مغلوب در حکومت آخوندی را به بالاتر از آنچه رژیم ظرفیت اش را داشت و دارد، رساندند. صحنه گردانان رژیم انتظار داشتند که واکنش های اعتراضی در فاصله زمانی کوتاهی فروکش کنند و اوضاع در نهایت به سود رژیم بچرخد. روزنه باز شده اما همچون جرقه ای، آتش بر خرمن خشم فروخورده مردم ستم دیده ایران زد. آتشی که باید پیش از آنکه فرو نشیند و دودش به چشم مردم فرو رود، دودمان حکومت جهل و جنایت جمهوری اسلامی را بسوزاند و آسمان ایران فردا را روشن سازد.

 

در شرایطی که تداوم حرکت های اعتراضی و بالا رفتن سطح کمی و کیفی خواسته های مردم و به موازات آن خارج شدن کنترل از دست معتقدان و ملتزمان به ولایت مطلقه فقیه و رو شدن تدریجی دست آنها برای مردم  کوچه و بازار، بویژه پس از اوج گیری جنبش اعتراضی در سی خرداد 88 و روز عاشورا، چرت تمامی باندهای رژیم را بلا استثنا پاره کرده است و گله های گرگ درگیر در جنگ قدرت، چیزی که خود دعواهای خانوادگی می نامند، را به سمت همدیگر سوق داده است، آیا نیروهای انقلابی جذابیت، شفافیت و آمادگی لازم برای پیوند با توده های به پا خاسته و پر کردن خلأ رهبری قیام و هدایت آن به سمت سرنگونی تمام عیار رژیم پوسیده جمهوری اسلامی را دارند؟

                               

این وظیفه عاجل نیروهای انقلابی مردمی است که چشم انداز سرنگونی رژیم ضد بشری را به طور ملموس و قابل دسترسی برای مردم ترسیم کنند و راه های رسیدن به آن را هموار سازند. باید ضربه های اساسی در پهنه سیاسی در خارج از کشور، به عنوان نمونه با تلاش در جهت واقعیت بخشیدن به تحریم های کارآمد سیاسی، اقتصادی، تکنولوژیک و تسلیحاتی، به رژیم وارد ساخت. باید به مردم نشان داد که رنج و شکنج و تلاش های ایثارگرانه شان، به هدر نمی رود و در جهت سرنگونی و رسیدن به آزادی و حاکمیت ملی، نه تنها ضروری بلکه ثمر بخش است. پیروزی های مقطعی هر چند کوچک، در بارور کردن امید مردم و شعله ور ساختن پیاپی خشم انقلابی جامعه نقش تعیین کننده دارند.

 

در همین راستا شاید  قطعنامه اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی کارساز باشد. رئیس جدید آژانس، یوکیا امانو، جانشین البرادعی، از سیاست ناکارآمد "انشاالله گربه است" رئیس پیشین آژانس فاصله گرفته است و برای اولین بار با صراحت و بی پرده از پروژه تسلیحات اتمی رژیم آخوندی سخن گفته است. پرونده سیاه و قطور نقض مستمر، سیستماتیک و پیگیر حقوق بشر رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی، نیز می تواند به ابزاری کارآمد برای اعمال فشار بین المللی و به انزوا کشیدن هر چه بیشتر رژیم تبدیل شود. تلاش در این مسیر به موازات تلاش برای سازماندهی اعتصابات سراسری در داخل کشور، بویژه در صنعت نفت، می تواند رگ های اقتصادی رژیم آخوندی را بخشکاند.

 

نگارنده بر این باور است که صنعت نفت از بدو پیدایش آن در ایران تأثیرات بسیار اساسی در تحولات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور داشته است و با توجه به اینکه اقتصاد ایران همچنان تک پایه و به شدت به صادرات نفت و گاز وابسته است، در آینده نیز صنعت نفت همچنان نقشی اساسی در تحولات سیاسی کشور خواهد داشت. به زبان دیگر، صنعت نفت می تواند پاشنه آشیل رژیم جمهوری اسلامی و شاید رژیم های بعدی ایران هم باشد. نقش بارز اعتصاب سراسری کارکنان شرکت ملی نفت ایران در به زانو درآوردن استبداد سلطنتی در انقلاب بهمن 57 می تواند به عنوان یک تجربه گرانقدر تاریخی، چراغ راهنمایی برای سازماندهی یک اعتصاب سراسری در میان کارکنان شرکت ملی نفت، شرکت ملی حفاری و سایر شرکت های فعال در بهره برداری، تولید و صدور نفت و پالایش و تولید فرآورده های نفتی و پتروشیمی باشد. اعتصاب سراسری کارکنان شریف صنعت نفت می تواند به تمامی سیاست های مماشات گرایانه نیز خاتمه دهد و نقش پشتیبانان و طرف حساب های استعماری رژیم چپاولگر جمهوری اسلامی در تحولات ایران را به حداقل برساند. اتکا به نیروی لایزال مردم و سرمایه گذاری روی پشتیبانی آنها در هر شرایطی، نه تنها ضامن استقلال عمل نیروهای انقلابی، بلکه تنها سیاست درست و اصولی و آینده دار است.

 

میلاد مختوم

22 فوریه 2010

 

 "یادداشت های روز"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می شوند. در صورت تمایل به باز تکثیر متن، لطفاً منبع را "یادداشت های روز سایت دیدگاه" قید کنید.

 منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.