سايت ديدگاه

دادستان تهران: اجازه نمی دهیم کسی بدون مجوز به خیابان بیاید
بی بی سی


عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران ضمن هشدار در باره مراسم چهارشنبه سوری، گفته که "دیگر شاهد تظاهرات خیابانی نخواهیم بود و اجازه نخواهیم داد کسی بدون مجوز در کف خیابان ها بیاید و موجب بر هم زدن امنیت مردم شود."

آقای دولت آبادی در جمع خبرنگاران بدون نام بردن از کسی گفت که "عده ای باز هم با صدور بیانیه و مطرح کردن برخی مطالب، اقدام به تشویش فضای جامعه می کنند اما مردم جواب آنها را داده اند و باز هم به آنها پاسخ خواهند داد."

دادستان تهران می گوید که عده ای "در انتخابات، جمهوریت و در روز عاشورا، اسلامیت نظام را هدف قرار دادند و به فکر براندازی حکومت بودند."

معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، در ماههای اخیر و به خصوص در روزهایی که مراسم رسمی برگزار می شود، به اشکال گوناگون اعتراض خود را مطرح کرده اند و مقامات ایرانی نگرانند که این اعتراضات در مراسم چهارشنبه سوری نیز ادامه پیدا کند.

در تظاهرات روز عاشورا، که دستکم هشت کشته برجای گذاشت، در برخی نقاط تهران عزاداران مخالف دولت به طور پراکنده به مقابله با حملات شدید و بی سابقه ماموران امنیتی دست زدند و تعدادی از آنان نیز توسط ماموران بازداشت شدند.

بعد از حوادث خشونت بار روز عاشورا، در جریان راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور معترضان چندان به چشم نیامد اما مخالفان دولت می گویند که فضای امنیتی باعث شده تا معترضان نتوانند اعتراض خود را نشان دهند.

میرحسین موسوی یکی از رهبران مخالفان دولت روز گذشته، (هشتم اسفند) راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال را "به شدت" تحت تأثیر حضور جنبش سبز دانست و گفت: "درهیچ سالی این همه نیروی نظامی و انتظامی و امنیتی به خیابان ها آورده نمی شد. برخوردهای خشن و وحشیانه ای که مخصوصا در میدان صادقیه و بعضی نقاط دیگر دیده شد در سال های قبل نبود".

آقای موسوی با اشاره به تاکید مشترک خود و مهدی کروبی برای برگزاری یک راهپیمایی از سوی "جنبش راه سبز" با توجه به اصل ۲۷ قانون اساسی گفت: "افتخار واقعی به شرکت خودجوش مردم در راهپیمایی ۲۵ خرداد و مراسم های بعد از آن است و نه راهپیمایی های مهندسی شده و یا احیانا اجباری با این همه هزینه و فضای امنیتی و ارعاب".

چون معترضان در فرصت های مختلف سعی کرده اند، اعتراض خود را نشان دهند، پیش بینی می شود در مراسم چهارشنبه سوری نیز حرکت اعتراضی ادامه یابد.

پلیس و مقامات قضایی بارها نسبت به حضور معترضان در چهارشنبه سوری هشدار داده اند و آقای جعفری دولت آبادی هم تاکید کرده که "ما در مورد شادی مردم بحثی نداریم اما با کسانی که بخواهند با سوء استفاده از فضای چهارشنبه آخر سال، موج سواری کنند، بر خورد می کنیم."

دادستان تهران از پلیس خواسته که "با اقدامات مخل نظم و امنیت به صورت قاطع برخورد کند." چون به گفته وی، "عده ای سعی می کنند با آسیب رساندن به مردم، عقده های خود را خالی کنند."

هشدار دادستان تهران در حالی مطرح شده که یک روز پیشتر، میرحسین موسوی یکی از رهبران مخالفان دولت در مصاحبه ای، چهارشنبه سوری را "یادمان جشنواره نور علیه تاریکی" دانست و گفت: "علاقه مندان به جنبش راه سبز ضمن آنکه به نمادها و مراسم ملی و مذهبی دلبستگی دارند، حاضر نیستند که این نوع مراسم باعث اذیت و آزار مردم بشود".

آقای موسوی با ابراز نگرانی از این ممکن است مخالفان جنش سبز در صدد بدنام کردن این جنبش در چهارشنبه سوری باشند، گفت:"ایجاد انفجار و آتش سوزی با مشی جنبش سبز که تلاش کرده است همواره حرکت هایش مسالمت آمیز و عمیق باشد سازگاری ندارد؛ سبز بودن به لباس و نماد نیست".

عده ای از مخالفان دولت، خواستار استفاده از مراسم سنتی چهارشنبه آخر سال برای انجام تحرکات اعتراضی شده اند.

در سالهای اخیر به دلیل برخی محدودیت هایی که برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری وجود داشت به جای مراسم سنتی نظیر پریدن از روی آتش و قاشق زنی استفاده از انواع ترقه و فشفشه غیر استاندارد و گاهی دست ساز جایگزین آن شد و برای همین چهارشنبه سوری در اکثر شهرها به خصوص پایتخت به روزی پرحادثه تبدیل شده است و پلیس همواره سعی کرده تا از میزان خسارت ها کم کند.

 

 منبع: بی بی سی: 9 اسفند 1388[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.