سايت ديدگاه

تحریم یا هپل هپو!
میلاد مختوم


روز ششم مارس صفحه اینترنتی روزنامه آلمانی "دی ولت" از جلسه محرمانه اتاق صنعت و بازرگانی آلمان ـ امارات در هتلی در دوبی پرده برداشت. طبق این گزارش، پس از اینکه صورت جلسه این گردهم آیی در روزنامه "وال استریت ژورنال" افشا شد، آقای پتر گوپفریش، مدیر عامل اتاق صنعت و بازرگانی آلمان ـ امارات، از این ماجرا به عنوان موضوعی نگران کننده و شرم آور یاد کرده است.  اتاق بازرگانی مزبور یک مؤسسه نیمه دولتی است که بخشی از بودجه آن توسط وزارت اقتصاد آلمان تأمین می شود. پانزده خانم و آقای شرکت کننده در جلسه روز 17 نوامبر 2009 در دوبی مأموریت داشتند تا با تشکیل "گروه کار ایران" راه های فرعی تازه ای برای ادامه تجارت شرکت های صنعتی آلمان با رژیم آخوندی پیدا کنند. پس از افشای این رسوایی آقای گوپفریش مجبور به تعطیل کردن کار "گروه ایران" شد.

 

تاجران و سوداگران به خوبی می دانند که هر چه تهدید عملی کردن تحریم ها بر علیه رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی جدی تر شود، معامله و تجارت با ملایان از طریق کشورهای دیگر، به ویژه دوبی، سودآورتر خواهد شد. به همین سبب بدون شک شرکت های آلمانی و اتاق بازرگانی مورد حمایت وزارت اقتصاد آلمان همچنان به دنبال یافتن راه های دیگری برای تجارت های کلان با ملایان خواهند بود. شرکت های مختلف آلمانی سال هاست که  ضرب المثل آلمانی " پول، بوی گند نمی دهد" را بر سر در ورودی شان نوشته اند و برای دست یافتن به سودهای هر چه بیشتر از معامله با آخوندهای جنایتکار که هیچ، از معامله با شیطان هم ابایی ندارند. از ابتدای قدرت گرفتن حکومت آخوندی در ایران، آلمان همواره، به استثنای مدت کوتاهی پس از حکم دادگاه میکونوس، بزرگترین شریک اقتصادی رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی بوده است. 

 

دوبی، حیاط خلوت آخوندها

 

 افزایش شگفت انگیز میزان معاملات و تعداد شرکت های ثبت شده ایرانی و آلمانی در امارات متحده عربی در سال های اخیر، بخش دیگری از گزارش "ولت آنلاین" را به خود اختصاص داده است. بر اساس اطلاعات شورای تجارت دوبی ـ ایران، 800 شرکت آلمانی، 8000 شرکت و 1200 بنگاه تجاری ایرانی در دوبی ثبت شده اند. میزان صادرات آلمان به امارات متحده عربی افزایشی جهش وار داشته و در سال 2008 با بیش از 11 میلیارد دلار، یک افزایش 40 درصدی در مقایسه با سال 2007 نشان می دهد. این افزایش در بخش ماشین آلات صنعتی و صنایع ماشین سازی، بخشی که در ایران تقاضای بسیار بالایی برای آن وجود دارد، بیش از 60 درصد بوده است. هر هفته 300 پرواز بین ایران و دوبی انجام می شود. فاصله بین بندر مصنوعی "جبل علی" در دوبی، بزرگترین بندر مصنوعی دنیا، تا بندر عباس تنها 100 مایل است. حجم سالانه صادرات کالاهای مختلف از دوبی به ایران از سال 2005 تا سال 2009 ، با بیش از 12 میلیارد دلار، سه برابر شده است. بیش از 25 درصد کالاهای وارداتی به دوبی، به ایران تحت حاکمیت ملایان صادر می شود. چنین معاملاتی با سودهای کلان بدون شک انگیزه اصلی بنیانگذاری اتاق صنعت و بازرگانی آلمان ـ امارات در ماه مه 2009 با حضور وزیر اقتصاد آلمان در آن زمان، کارل تئودور سو گوتنبرگ، برای توسعه راه های تجارت با رژیم آخوندی، رژیمی که بر اساس قطعنامه های بسیار ارگان های مختلف حقوق بشری سازمان ملل متحد، نه تنها بزرگترین ناقض حقوق بشر در سال های اخیر بوده است بلکه همچنان به طور پی گیر، سیستماتیک و شدید حقوق بشر را لگدمال می کند، از طریق دوبی بودند. بوضوح دیده می شود که تابلوی "پول، بوی گند نمی دهد" بر سر در وزارت اقتصاد آلمان هم نصب است.

 

دوبی، سفره کرکس ها

 

این تنها آلمانی ها نیستند، که بر فراز سفره گسترده و رنگین، و البته خونین آخوندها در دوبی در انتظار فرصتی برای دست درازی در پروازند. بازار آخوندها در دوبی بسیار پر رونق تر است. از چین و روسیه، دو کشوری که با حمایت از رژیم جمهوری اسلامی در سال های اخیر بیش از پیش خود را نزد مردم ایران منفور کرده اند، که بگذریم، نام اغلب کشورهای صنعتی اروپایی و همچنین امریکا در لیست طرف معامله های آخوندهای جنایتکار دیده می شود. بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، دولت ایالات متحده در طی ده سال اخیر بیش از 107 میلیارد دلار به شرکت هایی که تحریم های امریکا علیه ایران را نقض کرده اند، کمک مالی کرده است. علاوه بر این، این شرکت ها از ضمانت های اعتباری و وام های بانک دولتی صادرات ـ واردات به میزان 5/4 میلیارد دلار بهره برده اند. از سال 2000 تاکنون، هم دولت سابق امریکا تحت ریاست جمهوری جرج بوش و هم دولت کنونی امریکا تحت رهبری اوباما پیام های متناقضی به دنیای تجارت در رابطه با شیوه برخورد با ایران صادر کرده اند. بدین ترتیب آنها  در عمل از شرکت هایی حمایت کرده اند و می کنند که منافع تجاری شان در تضاد با منافع امنیتی ایالات متحده امریکا است.

 

چند روز پیش هم وزارت دارایی امریکا از لغو فوری محدودیت ها در مورد صادرات تکنولوژی ارتباطات به ایران خبر داد. این اقدام امریکا در مورد برداشتن برخی محدودیت ها در رابطه با صادرات به ایران، واکنش آشکار ایالات متحده در مقابل  جنبش اعتراضی  ماه های اخیر در ایران ارزیابی شده است. شرکت گوگل از این تصمیم دولت امریکا استقبال کرده است.

 

نگاهی اجمالی به این خبرها به خوبی نشان می دهد که مردم ایران در نبردشان بر علیه نظام ضد بشری جمهوری اسلامی تنها می توانند به نیروی خود و فرزندان مبارز خود اتکا کنند. چقدر خوب بود اگر کشورهای  مدعی دموکراسی به طور جدی دل از رژیم می کندند و در جبهه مردم ایران قرار می گرفتند و از مبارزات مردم حمایت می کردند و یا دست کم با عملی کردن جدی تحریم های همه جانبه بر علیه رژیم آخوندی و عدم معامله با آخوندهای جنایتکار، در نبرد بین مردم ایران و و رژیم جمهوری اسلامی بی طرف می ماندند. هر چند شواهد موجود نشان از ادامه سیاست مماشات با رژیم دارند، اپوزیسیون نباید لحظه ای از تلاش برای پایان دادن به سیاست مماشات و به  کرسی نشاندن تحریمات همه جانبه علیه رژیم غافل شود. برای به زانو درآوردن هیولای جمهوری اسلامی باید رگ های حیاتی اش را خشکاند.

 

میلاد مختوم

12 مارس 2010

 

"یادداشت های روز"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می شوند. در صورت تمایل به باز تکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت های روز سایت دیدگاه" قید کنید.

 

 منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.