سايت ديدگاه

اعتراض دانشجویان به حضور احمدی نژاد در دانشگاه تهران
بی بی سی


بر اساس این گزارش ها، دانشجویان معترض حدود ظهر روز شنبه ۱۱ اردیبهشت (اول مه) و پس از مطلع شدن از حضور محمود احمدی نژاد در تالار ابن سینای دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران، ابتدا در محوطه دانشگاه راهپیمایی و سپس در مقابل این تالار تجمع کردند و شعارهایی علیه او سر دادند.

آقای احمدی نژاد برای شرکت در مراسم چهارمین دوره اهدای جایزه مطهر (به یاد مرتضی مطهری) به دانشگاه تهران رفته بود، ولی حضور او از قبل اعلام نشده بود.

یک شاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت که مأموران پلیس ضد شورش در محل حاضر بودند و از ورود دانشجویان معترض به تالار جلوگیری می کردند.

به گفته او شمار دانشجویان معترض حدود ۱۰۰۰ نفر بود که با توجه به همزمانی اعتراضشان با روز کارگر، شعار می دادند: "دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد".

معترضان همچنین شعارهایی همچون "آزادی، عدالت، این است شعار ملت"، "منتظری روحت شاد، دیکتاتور ننگت باد"، "مرگ بر دیکتاتور"، "دیکتاتور، حیا کن، دانشگاه رو رها کن"، "یا مرگ یا آزادی" و "یا حسین میرحسین" سر دادند.

به گفته شاهد عینی مذکور، مسئولان حراست دانشگاه و مأموران بسیج دانشجویی می کوشیدند دانشجویان را پراکنده کنند، اما برای این کار به خشونت متوسل نمی شدند.

گفته می شود که گروه بزرگی از دانشجویان دانشگاه های ایران از هوادارن جنبش اعتراضی موسوم به "جنبش سبز" هستند.

دانشگاه های ایران پس از اعلام پیروزی آقای احمدی نژاد در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور که خردادماه سال گذشته برگزار شد، ماه هایی پر حادثه را پشت سر گذاشتند.

در این مدت، حضور مسئولان حکومتی در دانشگاه ها در موارد متعدد با واکنش دانشجویان معترض رو به رو شد.

 منبع: بی بی سی: 11 اردیبهشت 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.