سايت ديدگاه

آمریکا علیه تحویل تجهیزات ضدهوایی روسیه به ایران هشدار داد
بی بی سی


آمریکا علیه اجرای قرارداد موشکی روسیه با ایران هشدار داده است.

گری سامور، رئیس بخش هماهنگی نظارت بر تسلیحات، جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای کشتار جمعی و مقابله با تروریسم در دفتر رئیس جمهوری آمریکا، ضمن ابراز خرسندی از توافق های اخیر با روسیه در زمینه کاهش زرادخانه های اتمی دو کشور، گفته است که "روسیه موضع ایالات متحده در مورد تحویل سامانه موشکی ضدهوایی اس -300 به ایران را به خوبی درک می کند."

آقای سامور افزوده است که در شرایط کنونی، اجرای قرارداد تحویل این شبکه دفاع ضد هوایی به ایران توسط روسیه "اقدامی کاملا تعجب آور" خواهد بود.

به گفته این مقام آمریکایی، "دولت ایالات متحده برای روسیه کاملا تصریح کرده است که تحویل سیستم دفاعی اس 300 به ایران تاثیری عمیق بر روابط دوجانبه باقی خواهد گذاشت و تصور می کنم که روسیه نیز درک کرده است که تبعات چنین اقدامی بسیار شدید خواهد بود."

در عین حال وی مشخصا اعلام نکرد که این تبعات چه خواهد بود و توضیح نداد که آیا ممکن است آمریکا را وادار به لغو توافق های تسلیحاتی اخیر با روسیه کند یا نه.

موضوع تحویل سامانه دفاع ضدهوایی روسی اس 300 به ایران در خلال ماه های گذشته بارها توسط مقامات ایرانی مطرح شده است.

ظاهرا قرارداد تحویل این موشک ها حدود پنج سال پیش بین ایران و روسیه منعقد شد و انتظار می رفت این قرارداد ظرف چهار سال به اجرا گذاشته شود.

با اینهمه، به نظر می رسد که ادامه بحران هسته ای ایران و ناخرسندی ایالات متحده و کشورهای غربی از سیاست های اتمی جمهوری اسلامی مانع از آن شده است که دولت روسیه به تعهدات خود در این زمینه عمل کند.

خودداری روسیه انتقاداتی را از سوی مقامات جمهوری اسلامی، از جمله فرماندهان نظامی در پی داشته است.

چند ماه پیش، سرلشکر بسیجی حسین فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، با یادآوری اینکه چند ماه از موعد تحویل این سامانه موشکی به ایران گذشته است، روسیه را متهم کرد که "اهمیت ژئوپولتیک ایران در امنیت" آن کشور را در نظر نمی گیرد و مجوز ارسال این شبکه موشکی به ایران را صادر نمی کند.

تضعیف گزینه نظامی علیه ایران

آقای فیروزآبادی ابراز امیدواری کرد که "این یادآوری، دوستان روسی را به تسریع در تحویل مورد قرارداد تشویق کند."

اظهارات رئیس ستاد نیروهای مسلح و انتقادات برخی دیگر از مقامات از عدم تحویل سامانه موشکی اس 300 تا کنون نتیجه ای نبخشیده و روسیه در این مورد اقدامی به عمل نیاورده هر چند این قرارداد را نیز رسما لغو نکرده است.

مقامات روسی در مواردی گفته اند که وجود برخی مشکلات فنی مانع از اجرای قرارداد تحویل موشک های اس 300 شده است اما ماهیت این مشکلات را توضیح نداده اند.

به گفته ناظران، با دستیابی روسیه و آمریکا به یک رشته توافق های دوجانبه تسلیحاتی در خلال ماه های اخیر، احتمال اجرای این قرارداد قبل از حل و فصل بحران هسته ای ایران کمتر شده است.

سامانه های موشکی اس 300 از جمله پیشرفته ترین تجهیرات ضد هوایی در جهان محسوب می شود و به گفته کارشناسان، این نوع موشک ها قادر به ردیابی و انهدام دهها هدف هوایی است.

ماموریت اصلی این سیستم ضدهوایی ردیابی و انهدام هواپیماهای نظامی است اما می توان از آن برای مقابله با موشک های بالستیک نیز استفاده کرد.

در حالیکه روسیه عملا تحویل سامانه موشکی اس 300 را تا زمانی نامعلوم به تعویق انداخته است، وزیر دفاع جمهوری اسلامی از ساخت یک سیستم دفاعی مشابه در داخل خبر داده بود اما کارشناسات روسی گفتند که ایران از توانایی فنی لازم برای این منظور برخوردار نیست.

ایالات متحده، ضمن تاکید بر تلاش برای حل بحران هسته ای ایران از راه های غیرنظامی، هیچ گزینه ای را در این زمینه منتفی ندانسته است و برخی کارشناسان نظامی، از احتمال حملات هوایی اسرائیل به مراکز هسته ای جمهوری اسلامی در صورت عدم موفقیت تلاش های دیپماتیک سخن گفته اند.

در چنین شرایطی، اجرای قرارداد موشکی اس 300 می تواند با تقویت دفاع ضدهوایی ایران، مگزینه نظامی غرب در برابر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را تضعیف کند.

گری سامور در سخنان خود در مورد روابط روسیه با ایران، به خواست ایالات متحده برای تصویب قطعنامه تشدید تحریم های ایران در شورای امنیت نیز اشاره کرد و گفت که انتظار می رود "با حمایت روسیه و چین، قطعنامه خوبی به تصویب برسد."

 منبع: بی بی سی: 22 اردیبهشت 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.