سايت ديدگاه

'بیش از ده نفر در حمله به کشتیهای امدادی عازم غزه کشته شدند'
بی بی سی


کماندوهای اسرائیلی در کشتی های حامل مواد امدادی برای نوار غزه پیاده شده اند و منابع اسرائیلی از احتمال کشته شدن بیش از ده تن در این عملیات خبر داده است.

بامداد دوشنبه، 10 خرداد (31 مه)، شبکه های تلویزیونی ترکیه تصاویری ار عملیات کماندوهای ارتش اسرائیل را نشان دادند که از هلی کوپتر در تعدادی از شناورهای حامل مواد امدادی که به قصد شکستن محاصره اقتصادی باریکه غزه عازم این منطقه بودند پیاده شده بودند.

ساعاتی پس از پخش این خبر، به نقل از سخنگوی ارتش اسرائیل گزارش شد که "احتمال دارد" بیش از ده تن در این عملیات جان خود را از دست داده باشند اما منابع خبری فلسطینیان شمار کشته شدگان را بیشتر و تا بیست تن گزارش کرده اند.

همچنین، در این عملیات چند نفر زخمی شده و به بیمارستان های اسرائیل انتقال یافته اند و به گفته مقامات اسرائیلی، ده تن از نظامیان این کشور نیز در میان زخمی ها بوده اند.

به گفته سخنگوی دولت اسرائیل، سرنشینان کشتی با استفاده از اسلحه گرم به مقابله با کماندوهای اسرائیلی پرداختند و نظامیان اسرائیلی نیز به مقابله با آنان پرداختند اما پیشتر به نقل از منابع ارتشی گزارش شده بود که نیروهای اسرائیلی هدف حمله با اسلحه سرد قرار گرفتند.

برخی خبرگزاری ها گزارش کرده اند رائد صلاح، از رهبران نهضت اسلامی در اسرائیل، سازمانی که هدف آن گسترش اسلامگرایی در میان فلسطینیان ساکن اسرائیل است، در حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی های امداد رسانی به شدت زخمی و یا کشته شده است.

یکی از وزیران کابینه اسرائیل تاسف خود را از "وقوع تلفات" در عملیات توقف کشتی ابراز داشته اما سازمان های فلسطینی، ضمن اعلام آمادگی برای برگزاری تظاهرات، از تمامی طرفداران فلسطینیان خواسته اند در برابر سفارتخانه های اسرائیل در سرتاسر جهان دست به اعتراض بزنند.

پس از خاتمه عملیات، قایق های نظامی اسرائیلی کشتی های امدادی را به بنادر اسرائیل اسکورت کرده اند و به گفته منابع دولتی این کشور، این اقلام به نوار غزه انتقال خواهد یافت و سرنشینان کشتی ها نیز به کشورهای خود فرستاده خواهند شد.

در ساعات اولیه بامداد، رسانه های ترکیه خبر دادند که در عملیات واحدهای هلی برد ارتش اسرائیل که به منظور جلوگیری از حرکت این شناورها صورت گرفت، تعدادی از سرنشینان کشتی های امدادرسانی زخمی و کشته شده اند و شبکه های تلویزیونی ترکیه تصاویری از عملیات نیروهای اسرائیلی را پخش کردند که زدوخورد بین آنان و گروهی از سرنشینان کشتی های امدادرسانی را نشان می داد.

حمله در آبهای بین المللی

عملیات ارسال مواد امدادی برای غزه توسط یک سازمان غیر دولتی ترکیه سازمان داده شده و اکثر سرنشینان این کشتی ها نیز شهروندان ترکیه بوده اند. در گزارش های رسانه ای ترکیه آمده بود که حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی های امدادرسانی عازم نوار غزه حدود یکصد کیلومتری سواحل غزه و در آب های بین المللی روی داده است

کاروان دریایی متشکل از شش شناور حامل مواد امدادی روز گذشته سواحل قبرس را به مقصد سواحل نوار غزه ترک کردند در حالیکه دولت اسرائیل هشدار داده بود که به دلایل امنیتی، به خصوص برای جلوگیری از احتمال قاچاق اسلحه برای تندروهای فلسطینی مستقر در غزه به این کشتی ها اجازه ورود به آب های غزه را نمی دهد.

سازمان دهندگان این عملیات امدادرسانی گفته بودند که این کشتی ها حامل حدود ده هزار تن اقلام اساسی از جمله سیمان و مواد ساختمانی هستند که اسرائیل ورود آنها به غزه را به شدت محدود کرده است.

منابع امنیتی اسرائیل گفته بودند که تندروهای فلسطینی از این مواد برای ساختن تونل های مرزی به منظور ورود غیرقانونی اسلحه استفاده خواهند کرد اما سازمان دهندگان این عملیات امدادی این مواد را برای بازسازی تاسیسات زیربنایی غزه ضروری دانسته اند که در جریان جنگ سال 9-2008 به شدت آسیب دید.

هنوز مشخص نیست که آیا درگیری تنها در یکی از کشتی های این کاروان روی داده یا دامنه ای گسترده تر داشته است.

 

سخنگوی دولت اسرائیل گفته بود که دولت این کشور مانع از رسیدن مواد امدادی به نوار غزه نمی شود با این شرط که این اقلام تحویل اسرائیل یا مصر داده شود تا پس از بازرسی، از طریق این کشورها به غزه ارسال شود.

برخی منابع اسرائیلی اقدام به ارسال مواد امدادی به غزه را "تبلیغات مبتذل سیاسی" توصیف کرده و گفته بودند که هر روزه صدها تن اقلام مورد نیاز ساکنان غزه از طریق خاک اسرائیل به این منطقه ارسال می شود و نیازی به ورود چند تن مواد امدادی از طریق دریا نیست.

محاصره اقتصادی غزه

از ژوئن سال 2007 گروه اسلامگرای حماس، پس از درگیری با شبه نظامیان این گروه با ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی و اخراج آنان از نوار غزه، اداره امور این بخش از سرزمین های فلسطینی را در اختیار گرفته است.

از آن زمان، دولت اسرائیل به دلیل آنچه که ادامه عملیات تندروهای مسلح فلسطینی از داخل نوار غزه، از جمله پرتاب موشک های دست ساز به داخل خاک اسرائیل خوانده، حمل و نقل کالا به این منطقه را تحت نظارت شدید قرار داده و غزه را عملا در محاصره اقتصادی گرفته است.

دولت مصر نیز کمابیش مرز خود با غزه را بسته است و به همین دلیل، ساکنان این منطقه طی این سال ها با کمبود کالا و دشواری های اقتصادی مواجه بوده اند.

هنگام خروج شهرک نشینان و نیروهای اسرائیلی از غزه در تابستان سال 2005، دولت مصر متعهد شده بود که تنها با حضور ماموران تشکیلات خودگردان و ناظران اتحادیه اروپا اجازه عبور و مرور و حمل و نقل کالا از گذرگاه مرزی خود با غزه را بدهد و در نتیجه، از زمان تسلط حماس بر غزه، که خروج ناظران اتحادیه اروپا را در پی آورد، این گذرگاه نیز عمدتا بسته بوده است.

هدف شناورهای امدادرسانی شکستن محاصره غزه و وادار کردن اسرائیل به دادن اجازه رفت و آمد آزاد به این بخش از سرزمین های فلسطینی بوده است.

در روزهای اخیر، قایق های حامل ماموران حکومت حماس برای استقبال از شناورهای امدادرسان در آب های ساحلی غزه حضور داشتند در حالیکه نیروهای اسرائیلی نیز برای جلوگیری از ورود این شناورها آماده شده بودند.

همزمان، تعدادی از شهروندان اسرائیلی نیز سوار بر قایق به گشت زنی در سواحل این کشور پرداخته و خواستار آزادی گلعاد شالیط، گروهبان اسرائیلی شدند که توسط گروه های وابسته به حماس به گروگان گرفته شده است.

با انتشار خبر حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی های امدادرسانی، گروهی از معترضان در برابر کنسولگری اسرائیل در استانبول دست به تظاهرات زدند و با پلیس محافظ این ساختمان درگیر شدند و وزارت امور خارجه ترکیه نیز سفیر اسرائیل را برای ادای توضیحات و دریافت اعتراض رسمی احضار کرد و برخی خبرهای تایید نشده از احضار سفیر اسرائیل در یونان نیز حکایت دارد.

دولت اسرائیل از شهروندان این کشور که به ترکیه سفر کرده اند خواسته است تا به دلایل امنیتی، هر چه زودتر این کشور را ترک کنند.

 منبع: بی بی سی: 10 خرداد 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.