سايت ديدگاه

هشدار کروبی درباره 'انحراف از مسیر آیت الله خمینی'
بی بی سی


هم زمان با سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، بنیان گذار جمهوری اسلامی، مهدی کروبی از رهبران مخالفان دولت ایران در پیامی ویدیویی نسبت به "انحراف از مسیر آیت الله خمینی در هدایت انقلاب اسلامی" هشدار داده است.

این ویدیو توسط سحام نیوز، وب سایت حزب اعتماد ملی که دبیر کل آن مهدی کروبی است، منتشر شد.

مهدی کروبی گفته است، نگرانی او از "تضعیف و تخریب جمهوریت" نظام فراتر رفته و تاکید کرد که "نگران اسلامی بودن نام ایران" است.

او گفت، آیت الله خمینی با ورود نیروهای مسلح در دسته بندی های سیاسی مخالف بود.

ناظران می گویند طی سال های اخیر قدرت سپاه پاسداران در عرصه های سیاسی و اقتصادی ایران به شدت افزایش یافته است.

مهدی کروبی گفت: "امام هم در وصیتشان و هم در عمل و سیره ایشان به شدت مخالف بود که نیروهای مسلح وارد دسته بندی های سیاسی شوند. حافظ انقلاب باشند اما در اینکه من یا دیگری هم رأی بیاوریم نیز نباید دخالت کنند."

او افزود: "آیا این برای نظام است؟ نیروهای مسلح اسلحه در دست دارد و سرنوشت انتخابات هم دست بسیج و سپاه است."

شماری از طرفداران دولت محمود احمدی نژاد، مهدی کروبی را یکی از "سران فتنه" و ناآرامی ها بعد از انتخابات خرداد گذشته توصیف می کنند و خواهان محاکمه او شده اند.

گروهی از آن ها چهارشنبه پنجم خرداد، مقابل دادستانی تهران تجمع کردند و با امضای بیانیه ای خواهان محاکمه میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمد خاتمی، فائزه هاشمی و مهدی هاشمی شدند.

اما مهدی کروبی در مصاحبه اش می گوید: "ما حافظ بودیم، تلاش کردیم انتخابات آزاد باشد، تلاش کردیم قانون گرایی باشد، ما تلاش کردیم که نیروهای مسلح وارد انتخابات نشوند، ما تلاش کردیم که مرجعیت محفوظ بماند."

وی از شیوه نظارت بر عملکرد رهبر ایران انتقاد کرده است و می گوید: "یا اینکه سال ۶۹ یک سال بعد از رحلت امام در مجلس خبرگان که دور دوم آن می خواست شروع شود باز همان کردند که صلاحیت از حوزه های علمیه و علما گرفتند و دادند به شورای نگهبان که منصوب رهبری هستند."

بر اساس گزارش ها، مهدی کروبی روز گذشته حین بازدید از آرامگاه آیت الله خمینی، با عده ای مواجه شد که علیه او شعار دادند.

او و میرحسین موسوی از دولت ایران خواسته اند که به مخالفان اجازه دهد در سالگرد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری (۲۲ خرداد) راهپیمایی "آرام" برگزار کنند.منبع: بی بی سی: 14 خرداد 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.