سايت ديدگاه

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در زندان اوین
بی بی سی


گزارش ها از ایران از اعتصاب غذای چند نفر از زندانیان سیاسی در زندان اوین تهران حکایت دارد که در اعتراض به رفتار زندانبانان و انتقال زندانیان سیاسی به سلول های انفرادی صورت گرفته است.

وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران روز پنجشنبه هفتم مرداد (۲۹ ژوئیه) به نقل از برخی از اعضای خانواده های زندانیان سیاسی در ایران گزارش کردند که ۱۶ زندانی زندان اوین تهران که بهمن احمدی امویی، عبدالله مومنی، مجید توکلی، کوهیار گودرزی و کیوان صمیمی در میان آنها هستند، در اعتراض به رفتار زندانبانان و ممانعت از ملاقات با خانواده هایشان به اعتصاب غذا دست زده اند.

از میان این گروه آقای احمدی امویی هم اکنون وارد روز سوم اعتصاب غذای خود شده و وضعیت جسمی او توسط اعضای خانواده اش، نگران کننده گزارش شده است.

حسین نورانی نژاد، ابراهیم بابایی، جعفر اقدامی، بابک بردبار، ضیاء نبوی، پیمان کریمی آزاد، غلامحسین عرشی، علی پرویز، علی ملیحی، حمیدرضا محمدی و مجید دری از دیگر زندانیانی هستند که به گزارش وبسایت های مخالفان دولت اعتصاب غذا کرده اند.

پیش تر نیز برخی از بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات جنجال برانگیز خرداد ۸۸ به اعتصاب غذا دست زده بودند.

کوهیار گودرزی، دانشجوی اخراجی دانشگاه شریف تهران، که از آذر ماه سال گذشته در زندان اوین به سر می برد، مجید توکلی، فعال دانشجویی، جعفر پناهی، کارگردان و فیلمساز، محمد نوری زاد، روزنامه نگار و فیلمساز، هنگامه شهیدی، روزنامه نگار و فریبا پژوه از دیگر زندانیان سیاسی بودند که در ماه های گذشته و در اعتراض به رفتار زندانبانان و نحوه رسیدگی به پرونده های خود به اعتصاب غذا دست زدند.

از خرداد ماه ۱۳۸۸ که نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران مورد اعتراض گروه های سیاسی و اجتماعی قرار گرفته است تا کنون صدها نفر از روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و دانشجویان معترض روانه زندان اوین شده اند و بسیاری از آنها پس از محاکمه شدن در دادگاه های دسته جمعی و انفرادی هم اکنون در حال سپری کردن محکومیت های خود هستند.

در این مدت، مخالفت با درخواست مرخصی، ممانعت از ملاقات با اعضای خانواده، رفتار زندانبانان، وضعیت بند های زندان، و نحوه رسیدگی به پرونده متهمان از جمله مواردی بوده است که بارها توسط زندانیان سیاسی مورد اعتراض قرار گرفته است.

هشدار دیده بان حقوق بشر در مورد وضعیت جسمی کبودوند

در همین حال، دیروز (چهارشنبه ششم مرداد) هم سازمان دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمی محمد صدیق کبودوند، فعال مدنی و روزنامه نگار کرد، خواستار معالجه فوری و آزادی او شد.

آقای کبودوند در سال ۱۳۸۶ بازداشت شد. او یک سال بعد در دادگاه انقلاب تهران به جرم نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق تشکیل "سازمان حقوق بشر کردستان" و فعالیت در آن به ۱۱ سال حبس محکوم شد و هم اکنون در زندان اوین تهران محبوس است.

دیده بان حقوق بشر که دفتر اصلی اش در شهر نیویورک آمریکاست، چهارشنبه، ۶ مرداد (۲۸ ژوئیه) از احتمال سکته مغزی آقای کبودوند خبر داد.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه روز چهارشنبه خود هشدار داد که ۱۶ "دگراندیش" کرد در ایران به اتهام مبارزه مسلحانه جدایی طلبانه در معرض خطر اعدام هستند.

اسامی فعالان یادشده به این قرار اعلام شده است: "زینب جلالیان، رستم ارکیا، حسین خضری، انور رستمی، محمد امین عبداللهی، قادر محمد زاده، حبیب الله لطیفی، شیرکو معارفی، مصطفی سلیمی، حسن طلعی، ایرج محمدی، رشید اخکندی، محمد امین اگوشی، احمد پولاد خانی، سید سمی حسینی و سید جمال محمدی."

ایران اردیبهشت امسال پنج نفر، از جمله چهار کرد را به جرم "مبارزه مسلحانه" در زندان اوین تهران اعدام کرد.

این اقدام به شدت از سوی سازمان های مدافع حقوق بشر محکوم شد و تجمع های اعتراض آمیزی در شهرهای کردنشین ایران و برخی از شهرهای خارج از این کشور را در پی داشته است.منبع: بی بی سی: 7 مرداد 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.